Φροντίδα Χρειάζεται να βγαίνει το καναρίνι από το κλουβί;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης XGEORGE
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

XGEORGE

PB New Member
Εγγραφή
5 Οκτ 2022
Μηνύματα
109
Πόλη
ΑΘΗΝΑ
Καλησπέρα στην παρέα και πάλι........Κλείσαμε πλέον 3 μήνες παρέας με το νέο μας μέλος και σκέφτομαι μήπως πρέπει κάποιες φορές μέσα στην βδομάδα η τον μήνα, να βγαίνει από το κλουβί προκειμένου να ''διατηρεί'' λίγο καλύτερα την φόρμα του.....Και αν ναι, πως θα ξαναμπαίνει μέσα? Σε 60άρα ζευγαρώστρα ζει το κανάρι......🐦
 
Νομίζω ότι απλά θα το στρεσάρεις χωρίς λόγο.
Όταν το καναρίνι έχει μάθει να ζει σε κλουβί, τότε βγαίνοντας από αυτό, απλά ψάχνει τρόπο να γυρίσει μέσα.
Κι όταν κάποια στιγμή συνηθίσει το έξω, μετά δε θέλει το μέσα.
 
Νομίζω ότι απλά θα το στρεσάρεις χωρίς λόγο.
Όταν το καναρίνι έχει μάθει να ζει σε κλουβί, τότε βγαίνοντας από αυτό, απλά ψάχνει τρόπο να γυρίσει μέσα.
Κι όταν κάποια στιγμή συνηθίσει το έξω, μετά δε θέλει το μέσα.
Άρα δεν είναι απαραίτητο από ότι κατάλαβα.......;
 
Άρα δεν είναι απαραίτητο από ότι κατάλαβα.......;
Είναι προφανώς ωφέλιμο να πετάει, αλλά το σενάριο του να το βγάζεις έξω για λίγο και μετά να το ξαναβάζεις φρόνιμα μέσα, δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει στην πράξη.

Εγώ μια φορά είχα πουλάκι ελεύθερο και δεν μπορούσα να το κάνω καλά όταν ήταν να το βάλω μέσα. Δεν ήταν χαρούμενο στο κλουβί. Δεν ξεκίνησα με την προοπτική να το έχω μόνιμα ελεύθερο. Απλά κάποια στιγμή (σύντομα σχετικά) συνήθισε το έξω, και δεν ήθελε το μέσα. Οπότε το άφησα ελεύθερο.
 
@XGEORGE η επικρατούσα άποψη είναι ότι δεν είναι απαραίτητο για ένα καναρίνι. Όμως εγώ προτιμώ το δικό μου καναρίνι να το αφήνω ελεύθερο (το ΣουΚου πια ώστε να το έχω με επίβλεψη). Κ έτσι το έχω μάθει. Τις περισσότερες φορές δεν με δυσκολεύει καθόλου να μπει στο κλουβί του, για να τον βάλω για ύπνο. Υπάρχουν φορές όμως που τον πιάνουν τα στριμάδια του κ κάνω μαραθώνιο για να τον πιάσω κ να τον βάλω για ύπνο. Δεν υπάρχει manual.
Όμως πρώτα από όλα πρέπει να σε μάθει το πουλάκι κ να νοιώθει άνετα με την παρουσία σου. Ίσως κ να χρειαστεί να το πιάσεις. Το έχεις ταΐσει σπόρο ή τουλάχιστον λίγο μήλο ακόμα κ κρατώντας το σε καλαμάκι (του φραπέ); Κάθεται στην πλευρά σου χωρίς να φοβάται όταν κάθεσαι δίπλα του; Ακόμα καλύτερα ανεβαίνει στο χέρι σου ακόμα κ για να φάει σπόρο;
Σημασία έχει να μην σε φοβάται. Επίσης να εχει συνηθίσει τον χώρο που θες να το ελευθερώσεις, να του είναι γνώριμος.
Τώρα για τον χώρο θα πρέπει να πάρεις τα απαραίτητα μέτρα να είναι ασφαλής. Καθρέφτες, τζαμαρίες καλύπτονται, αντικείμενα με αιχμηρές άκρες απομακρύνονται κ ότι άλλο μπορείς να σκεφτείς ότι μπορεί να χωθεί ή να πληγωθεί. Εννοείται πόρτες κλειστές.
Αν θες την άποψη μου, είναι νωρίς για να πάρεις αυτό το όπως κ να το κάνεις ρίσκο. Μάθε τον να τρώει από το χέρι σου κ μετά βάλτο στο πρόγραμμα.
Κάθε πουλάκι έχει τον χαρακτήρα του. Αλλά όσο πιο αργά τα βήματα τόσο πιο καλά τα αποτελέσματα.
[automerge]1670782564[/automerge]
Έχε υπόψη σου αυτό για όταν το αποφασίσεις.
 
@MARY58 Να πω την αλήθεια ακόμη δε μπορώ να πω ότι με εμπιστεύεται.....Παρόλο που η μόνη ''όχληση'' που του κάνω και ίσως του δημιουργώ λίγο στρες, είναι όταν πρέπει να το καθαρίζω ανά δύο ημέρες......Κατά τα άλλα, του μιλάω δίπλα στο κλουβί, μου μιλάει κ κείνο, κάθομαι σε μια συγκεκριμένη απόσταση όταν τρώει και μου μιλάει αλλά αν πάω πιο κοντά φεύγει.....όποτε έχει λίγη δουλίτσα ακόμη......
 
Εγώ τους ανοίγω το κλουβί, κανουν την βόλτα τους και μετά μόνα τους μπαίνουν μέσα στο κλουβί να φάνε και τους κλείνω την πόρτα. Μια χαρά ξέρουν το δρόμο και δεν υπάρχει πρόβλημα.
 
Στο αρχικό σου ερώτημα @XGEORGE , θα απαντήσω ότι ναι μεν δεν είναι απαραίτητο να το βγάζεις έξω, φυσικά μπορεί να έχει συνέπειες, όπως να χτυπήσει το πουλάκι, να στρεσαριστεί επίσης, αλλά έχει και κάποια πλεονεκτήματα άσκησης. Πιστεύω ότι αν έχεις τον χρόνο, καλό θα ήταν να ακολουθήσεις τα βήματα που σου περιγράφει η Μαίρη, και θα δεις στην πορεία ότι τα πράγματα θα είναι πιο εύκολα. Αν και δεν εξημερώνονται όλα τα καναρίνια.
Εγώ μια φορά είχα πουλάκι ελεύθερο και δεν μπορούσα να το κάνω καλά όταν ήταν να το βάλω μέσα. Δεν ήταν χαρούμενο στο κλουβί. Δεν ξεκίνησα με την προοπτική να το έχω μόνιμα ελεύθερο. Απλά κάποια στιγμή (σύντομα σχετικά) συνήθισε το έξω, και δεν ήθελε το μέσα. Οπότε το άφησα ελεύθερο.
Δλδ, το καναρίνι έζησε έκτοτε ελεύθερο σε κάποιο δωμάτιο του σπιτιού σου ή εννοείς ότι το άφησες να ζήσει ελεύθερο στη φύση;
 
Δλδ, το καναρίνι έζησε έκτοτε ελεύθερο σε κάποιο δωμάτιο του σπιτιού σου ή εννοείς ότι το άφησες να ζήσει ελεύθερο στη φύση;
Το φαντάστηκα ότι κάποιος θα καταλάβαινε το δεύτερο μόλις ξαναδιάβασα τι έγραψα. Αλλά ήταν πολύ αργά για edit.
Anyway, εννοούσα ότι το άφησα ελεύθερο στο σπίτι. 😊
 
@mpalitsas άρα κοιμάται έξω από το κλουβί του; Κ νερό κ φαγητό τα έχεις έξω ή το έχεις το κλουβί με ανοιχτή πόρτα να μπαίνει όποτε θέλει;
 
@mpalitsas άρα κοιμάται έξω από το κλουβί του; Κ νερό κ φαγητό τα έχεις έξω ή το έχεις το κλουβί με ανοιχτή πόρτα να μπαίνει όποτε θέλει;
Καταρχάς μιλάμε για παλιό πουλάκι. Τον Μπαλίτσα. Τώρα μας έχει αφήσει χρόνους...
Ναι, υπήρχε κλουβί με ανοιχτή την πόρτα και έμπαινε μόνος του για φαΐ και νερό. Τίποτα άλλο δεν έκανε μέσα στο κλουβί. Ακόμη και μπάνιο έκανε έξω από το κλουβί. Μόλις άκουγε τη βρύση της κουζίνας ερχόταν μόνος του και βούταγε στη χούφτα μου για να πλυθεί. Για ύπνο πήγαινε μόνος του σε ένα κουρτινόξυλο που δεν το χτύπαγε το φως και κοιμόταν εκεί. Αλλά μετά από λίγο τον έπαιρνα και τον έβαζα στο κλουβί του.

Το τωρινό μου πουλάκι, ο Μανίτσας, είναι πολύ καλά εκπαιδευμένος, αλλά τον βγάζω ελάχιστα έξω. Και όταν βγαίνει το πολύ πολύ να κάνει έναν κύκλο και μετά ξαναγυρίζει στο κλουβί. Εκεί νιώθει ασφάλεια. Έτσι ήταν και ο Μπαλίτσας στην αρχή, αλλά μόλις συνήθισε λίγο παραπάνω το έξω, έκανε επανάσταση αν έλεγα να τον βάλω μέσα.

Πάντως θεωρώ ότι είναι καλύτερα για την υγεία τους να είναι μέσα στο κλουβί, γιατί ελέγχεις καλύτερα τι τρώνε έτσι. Όποιος μπορεί να τα βγάζει για λίγο να πετάνε, και όντως να πετάνε -όχι απλά να κάνουν μια γύρα και μετά να προσγειώνονται στην οροφή του κλουβιού και να ψάχνουν την πόρτα- τότε καλό θα τους κάνει. Αν όμως συμβαίνει αυτό που λέω, τότε μάλλον απλώς τα αγχώνουμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εγώ για να πω την αλήθεια δεν έχω εμπειρία στο θέμα σήμερα όμως έτυχε και έκανα την πρώτη προσπάθεια να βγάλω έξω ένα θηλυκό που έχω σε μικρό σχετικά κλουβί. Είναι το θηλυκό που είναι αρκετά εξοικειωμένο μαζί μου και άνετο. Σε 10 λεπτά είχε βγει εκτός και ανέβαινε σε πατήθρες που είχα στερεώσει γύρω και έξω από του κλουβί καθώς και σε διάφορα σημεία εντός του χώρου. Έφαγε εκτός αυγό, δεν ήπιε νερό που του είχα βάλει. Μετά από 2 ώρες περίπου, που περπάταγε κυρίως με μικρά πετάγματα που και που, το έπιασα πολύ εύκολα αφού με αργές κινήσεις το οδήγησα στην κουρτίνα και εκεί χωρίς να δεί το χέρι μου το έπιασα. Δεν ήταν αγχωμένο και δεν χτύπαγε η καρδιά του έντονα. Αφού το χάιδεψα το έβαλα με αργές κινήσεις εντός κλουβιού και όλα ήταν μια χαρά. Η πρώτη έξοδος ήταν πολύ πιο εύκολη από ότι φανταζόμουν. Βέβαια ο στόχος που ήταν να πετάξει δεν μπορώ να πω ότι πέτυχε αλλά νομίζω ότι μεταξύ μας κάναμε ένα μεγάλο βήμα προς τα μπρος. Ελπίζω να έχουμε και πέταγμα στην πορεία.
 
Βέβαια ο στόχος που ήταν να πετάξει δεν μπορώ να πω ότι πέτυχε αλλά νομίζω ότι μεταξύ μας κάναμε ένα μεγάλο βήμα προς τα μπρος. Ελπίζω να έχουμε και πέταγμα στην πορεία.
Πράγματι, κι εμένα μου φαίνεται ότι είστε σε καλό δρόμο. Εύχομαι να εξοικειωθείτε ακόμα περισσότερο. Το θέμα βέβαια του πετάγματος έχει να κάνει και με το πόσο είναι γυμνασμένο το πουλάκι. Πιστεύω ότι συχνά πετάγματα θα το βοηθήσουν να αποκτήσει / ενισχύσει την αντίστοιχη σωματοδομή
 
Back
Top