Φροντίδα Χρειάζομαι βοήθεια για το νέο κοκατίλ 5-6 μηνών που αγόρασα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ADAMANTIA
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ADAMANTIA

PB New Member
Εγγραφή
18 Νοε 2020
Μηνύματα
38
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα χθες απέκτησα το κοκατιλ που τόσο ήθελα, είναι αρσενικό 5-6 μηνών το ονόμασα Ρίκο είναι το νέο μέλος της οικογένειας μας, από χθες δεν έχει φαΐ ούτε πίνει νερό μόνο μας παρακολουθεί, ενώ στην αρχή που του μιλούσα ήταν απόμακρος κατά το βραδάκι άρχισε να με πλησιάζει, παρακαλώ αν μπορείτε να μου πείτε κάποια πράγματα ώστε να με βοηθήσετε πχ,. Πόσο καιρό θέλει για να αρχίσει να με εμπιστεύεται? Θα αρχίσει να τρώει? Πρέπει να του κόψω τα φτερά διάβασα ότι αυτό βοηθάει στην εκπαίδευση είναι αλήθεια? Ευχαριστώ πολυ
 
@ADAMANTIA Καλησπερα! Πρώτα από όλα το πουλί πρέπει να το αφήσεις για περίπου μία με μιάμιση εβδομάδα να συνηθίσει το χώρο του,το κλουβί του και όλα τα σχετικά. Μετά από καιρό σταδιακά με τη βοήθεια από Λιχουδιές θα προσπαθήσεις να τον πλησιάσεις. Καταρχάς το να του κόψεις τα φτερα δεν βοηθάει σε τίποτα Εξάλλου το πουλί μπορεί να πετάξει, απλά χωρις αυτα μόνο φόβο θα νιώθει και ειναι κριμα ειναι σα να σου κοψουν εσενα τα ποδια!Επισης το πουλακι ειναι αγριο ή ημερο και απο που το πήρες;
 
@ADAMANTIA καλώς τα δεχτήκατε! Αρχικά περιμένουμε φωτογραφίες! Στο θέμα μας τώρα, το πουλάκι πρέπει να μείνει 1-2 εβδομάδες ήσυχο,να συνηθίσει τον χώρο και εσάς, να βάζετε τα χέρια σας στο κλουβι μόνο για τα βασικά. Σχεδόν τα περισσότερα πουλάκια τις πρώτες μέρες στο σπίτι δεν τρώνε και δεν πίνουν μπροστά σε άλλους, λογικά όταν φύγατε το βράδυ θα έφαγε. Δεν μπορούμε να ξέρουμε σε ποσο καιρό θα αρχίσει να σας εμπιστεύεται, γιατί εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, τον χαρακτήρα του,τον χρόνο που θα ασχολείστε. Για τα φτερά, δεν υπάρχει λόγος να κοπούν, μόνο ανασφάλεια θα του δημιουργήσει, μπορούν ακόμη να πετάξουν,να δαγκώσουν, να φύγουν όποτε αν δεν θέλει θα βρει τρόπο να σας απομακρύνει.
 
Καλημέρα το πήρα από Pet Shop είναι άγριο, καταλαβαίνω ότι θέλει χρόνο και χώρο για να συνηθίσει, δεν θα του έκοβα τα φτερά, μου το είπαν και μου έκανε εντύπωση το θεωρώ βάρβαρο εξάλλου, εγώ αυτό που θέλω είναι με τον σωστό τρόπο να τον φέρω κοντά μου, και να του δώσω αγάπη και ασφάλεια, ευχαριστω
[automerge]1607066695[/automerge]
@giannisvlg
 
Φυσιολογικο να κανει εως και 2 μέρες να φαει. Οσο το κοιτάτε τοσο χειρότερα. Αφηστε το οπως σας συμβουλεψαν και μια βδομάδα τουλαχιστον καντε σαν να μην υπάρχει στο χώρο. Δεν σας εχει συνηθίσει και σας βλεπει επιφυλακτικα.

Αυτη ειναι η μαγεια πως αρχιζει η σχεση και πως σε λίγο καιρο θα έρχεται για χαδακια ( εαν εχετε υπομονη).
 
@giannisvlg η τροφή είναι σε διάφανη σακουλα το ίδιο και οι βιταμίνες, μόνο τα στικ είναι σε κουτί, παίζει κάποιο ρόλο αυτό μπορεί να μην είναι καλή?
[automerge]1607078568[/automerge]
@sarpijk ευχαριστώ πολύ
 
Nαι ειναι χυμα και ειναι επικίνδυνο να το δωσεις στα πουλακια.Τωρα αφου τα πηρες τελειωσετα και μετα περνε συσκευασμενη απο τα ραφια.Δηλαδη να μην ειναι σε διαφανη σακουλα.Αυτα
 
Nα χαιρεσαι το κοκατιλακι σου! Μπορείς να δίνεις και σφιχτοβρασμενο αυγο ανα 7 με 10 μερες αντι για αυτο το παρασκευασμα.Δεν θα σου προτεινα ολοκληρη συσκευασία αυγοτροφη για ενα πουλακι.
 
Back
Top