Φροντίδα Χρειάζομαι συμβουλές για την εκπαίδευση θηλυκού cockatiel

Σε τι θα ηθελες να το εκπαιδευσεις, ποιος ειναι ο στοχος σου;
Δωσε μας αν θελεις και καποιες πληροφοριες για το πουλακι, ποσο καιρο το εχεις, απο που εγινε η αγορα, την ηλικια του κτλ.
 
Θέλω να του μάθω να ανέβει στο δάχτυλο μου ο στόχος μου είναι να την εκπαιδεύσω για να την βγάζω βόλτα με λουράκι όπως ο κολλητός μου που έχει ένα κοκατιλ 4 χρονών Επίσης μας την έδωσαν την δευτέρα και είναι γεννημένη 08/5/17
[automerge]1575665740[/automerge]
Σε τι θα ηθελες να το εκπαιδευσεις, ποιος ειναι ο στοχος σου;
Δωσε μας αν θελεις και καποιες πληροφοριες για το πουλακι, ποσο καιρο το εχεις, απο που εγινε η αγορα, την ηλικια του κτλ.
Όταν βάζω το δάχτυλο μου μέσα στο κλουβί θέλει να με δαγκώσει και κάνει κάτι περίεργα με τα φτερά τής κάνει Πώς πετάει
 
Αυτο που περιγραφεις σημαινει οτι το πουλακι δεν αισθανεται ανετα ακομη, δηλωνει φοβο και καλο ειναι να μην την πιεζεις γιατι θα εχεις αντιθετα αποτελεσματα.

Θα πρεπει να ξεκινησεις τα ταισματα μεσα στο κλουβι και σιγα σιγα με υπομονη θα κατσει στο χερι σου εντος κλουβιου και στη συνεχεια εκτός.
Ο χρονος που την εχεις ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ λιγος για να αναπτυχθεί η σχεση που θελεις.
 
Αυτο που περιγραφεις σημαινει οτι το πουλακι δεν αισθανεται ανετα ακομη, δηλωνει φοβο και καλο ειναι να μην την πιεζεις γιατι θα εχεις αντιθετα αποτελεσματα.

Θα πρεπει να ξεκινησεις τα ταισματα μεσα στο κλουβι και σιγα σιγα με υπομονη θα κατσει στο χερι σου εντος κλουβιου και στη συνεχεια εκτός.
Ο χρονος που την εχεις ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ λιγος για να αναπτυχθεί η σχεση που θελεις.
Χτυπάει τα φτερά τής και μόνη της ενώ είναι μέσα στο κλουβί λες να βγάλω το καθρεφτάκι που της έβαλα;
 
Nίκο δεν είναι εύκολη δουλειά η εξημέρωση ενός πουλιού που δεν έχει μεγαλώσει μαζί με ή από ανθρώπους. Χρειάζεται πολύ υπομονή και το λουράκι είναι το πιο πιθανό να μην το καταφέρεις ποτέ σε ένα πουλάκι που δεν το έχει μάθει απο μωρό.
 
Χτυπάει τα φτερά τής και μόνη της ενώ είναι μέσα στο κλουβί λες να βγάλω το καθρεφτάκι που της έβαλα;
Καλό θα ήταν να το βγάλεις καθώς τα περισσότερα καθρεφτάκια για πτηνά είναι φτιαγμένα από αμφιβόλου ποιότητας (μη τοξικά) υλικά για πτηνά και ειδικά παπαγάλους που τα δαγκώνουν. Σίγουρα υπάρχουν και άλλοι λόγοι για τους οποίους θα πρέπει να το βγάλεις αλλά θα στους πουν καλύτερα οι πιο ειδικοί στους παπαγάλους 😉
 
Καλό θα ήταν να το βγάλεις καθώς τα περισσότερα καθρεφτάκια για πτηνά είναι φτιαγμένα από αμφιβόλου ποιότητας (μη τοξικά) υλικά για πτηνά και ειδικά παπαγάλους που τα δαγκώνουν.

Κι επίσης είναι το πιο άχρηστο αξεσουάρ.
 
Αυτή είναι μία πολύ καλή τροφή για κοκατιλ και έχει πολλούς περισσότερους σπόρους, και διάφορα άλλα ακόμη, πέραν από τα βασικά deli-nature-5-sta-menu-australian-parakeets-800gr1-1000x1000.webp
Μπορείς επίσης να διαβάσεις και τον παρακάτω βοηθητικό κατάλογο ώστε να ενημερωθείς πάνω στη διατροφή των πτηνών και να εντάξεις όσα περισσότερα από αυτά μπορείς στη διατροφή της μικρής σου : https://community.petbirds.gr/threa...αρποί-για-τα-πουλιά.26454/page-2#post-2390165
Για παιχνίδια ρίξε μία ματιά εδώ : http://www.birdmarket.gr/kloubia-pouliwn/paixnidia
 
Back
Top