Φροντίδα Χρειάζονται ιδιαίτερη προσοχή τα κόκκινα μωσαϊκά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikfree
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nikfree

PB Member
Εγγραφή
19 Απρ 2016
Μηνύματα
684
Πόλη
Αθήνα
καλησπερα πηρα σημερα ενα ζευγαρι κοκκινα μωσαικα
τα εβαλα σε ενα κλουβακι πρωτα για λεγες μερες και μετα στην κλουβα μαζι με τα αλλα
ηθελα να ρωτησω εχουν τιποτα το ιδιαιτερο που θελει προσοχη; η διατροφικα;
 
Νίκο, ξεκίνησε με συγκεκριμένες ερωτήσεις, από αυτές που σε απασχολούν περισσότερο. Δεν γίνεται να απαντηθεί επαρκώς μια τόσο γενική ερώτηση.
 
Ωραια πρωτα πρωτα επειδη τα πηρα απο πετ μ ειπε ειναι απο τις ευκολοτερες ρατσες
Δεν θελουν ιδιαιτερη διατροφη για να κρατησουν το χρομα τους ισχυει αυτο;
2ον επισης μου ειπαν οτι μπορω να βαλω απο Δεκεμβρη ζευγαρωμα (πρωτη φορα το ακουω αυτο) αλλα ειδα την θυληκια πεντακαθαρη στην κοιλια της
3ον θελω καποιες πληροφοριες για το δαχτυλιδη που θα σας πω τα στοιχεια μολις γινει το tranfer για να μην τα ενοχλω συνεχεια
 
Δεν θελουν ιδιαιτερη διατροφη για να κρατησουν το χρομα τους ισχυει αυτο;
Ασφαλώς όχι.
Χρειάζεται πολύ περισσότερα από τα κόκκινα λιποχρωμικά... εκτός αν δε σε ενδιαφέρει το κόκκινο πάνω στα πουλιά.
Αν δεν τροφοδοτηθούν στο σωστό χρόνο με την κατάλληλη χρωστική το κόκκινο θα ατονίσει πάρα πολύ.
επισης μου ειπαν οτι μπορω να βαλω απο Δεκεμβρη ζευγαρωμα
Μπορείς να τα βάλεις ακόμη και τώρα... απλά η εποχή τους είναι την άνοιξη...
Προσωπικά θα αγνοούσα εντελώς συμβουλές ανθρώπων που κάνουν αναπαραγωγή εκτός εποχής.
θελω καποιες πληροφοριες για το δαχτυλιδη
Μπορείς να το ξεκινήσεις σε άλλο θέμα... αφού όμως πρώτα συμβουλευτείς το σχετικό άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Τα-δαχτυλίδια-των-πτηνών.23463/
 
Να μην εχει ρουπσεν η τροφη και να τους δινεις ουδετερη αυγοτροφη και κρατα καραντινα 30 μερες περιπου πριν τα βαλεις με τα αλλα, καλοριζικα να είναι και πες μας το χρωμα τον δαχτυλιδιών και αν καταφερεις βγαλε και καμια φωτο να τα δουμε
 
αυτο ειναι που θελω να κρατησω
Κι εγώ στη θέση σου αυτό θα έκανα...
Κατά συνέπεια θα πρέπει να ακολουθήσεις όλα όσα επιβάλλονται για τέτοιο εγχείρημα.
 
Πολυ ωραιο πουλακι. Να ειναι γερο.
Πολυ θα ηθελα κι εγω να αγορασω ενα ζευγαρι
 
Να σου ζήσουν! Υπέροχη ράτσα! Από τότε που απέκτησα ένα τα έχω ερωτευτεί! Θα συμφωνήσω με όσα είπαν οι προλαλήσαντες. Συγκεκριμένα έχεις κόκκινα μωσαικά γραμμής αρσενικού. Όσον αφορά τη χρωστική είναι 100% στην δική σου απόφαση. Αν δεν σε ενδιαφέρουν οι εκθέσεις και δε θες να 'μπλέξεις΄ με το θέμα χρωστική τότε πολύ απλά μετά τις 45-50 μέρες δίνεις καμελίνα, παντζάρι, καρότο και όποιο άλλο τρόφιμο είναι έντονα κόκκινο. Έτσι θα έχεις ένα ικανοποιητικό πορτοκαλί. Και πάλι πανέμορφα είναι! Καλή αρχή στο κλαμπ των μωσαικων!
 
Νικο τα πουλια ειναι φετινα η περσινα; Γιατι βλεπω οτι οι οδηγοι των φτερων ειναι κοκκινοι. Να τα χαιρεσαι και καλους απογονους.
 
Νικο τα πουλια ειναι φετινα η περσινα; Γιατι βλεπω οτι οι οδηγοι των φτερων ειναι κοκκινοι. Να τα χαιρεσαι και καλους απογονους.
Να σαι καλα δεν εχω ιδεα τα πηρα απο πετ
Λογικα περσυνα γιατι μου ειπε βαλτα μαζι αμα θες
 
Αν μιλάμε για κλειστά συλλογικά δακτυλίδια, τo "χρυσοπορτοκαλι" είναι του 2016, αλλά το κόκκινο είναι του 2012 ! Περίεργο
 
Αν μιλάμε για κλειστά συλλογικά δακτυλίδια, τo "χρυσοπορτοκαλι" είναι του 2016, αλλά το κόκκινο είναι του 2012 ! Περίεργο
Κύριε Μάκη αν δείτε τη δεύτερη φωτογραφία στο ποστ #8 φαίνεται καθαρά το κόκκινο δαχτυλίδι του θηλυκού. Δεν είναι κλειστό δαχτυλίδι συλλόγου, αλλά πλαστικό.
 
Δεν το καλοβλέπω Παναγιώτα, αλλά μάλλον έτσι πρέπει νάναι. Δεν μπορεί να υπάρχει σε πετ-σοπ πουλάκι 5+ ετών !
Αλλά πάλι δεν καταλαβαίνω αυτήν την λογική. Εχει γεμίσει η Ελλάδα απο κόκκινα μωσαικά και μάλιστα καλής ποιότητος σε χαμηλές τιμές, γιατί γίνονται αγορές πουλιών χωρίς τουλάχιστον το ελάχιστο εχέγγυο (το δακτυλίδι).
 
Μάλλον ο Νίκος μπήκε στο πετ του άρεσαν τα πουλιά καί τα πήρε από δαχτυλίδια δεν γνωρίζει και δεν έδωσε σημασία. Όσο για το ότι έχει γεμίσει η Ελλάδα από μωσα'ι'κα είναι αλήθεια αλλά καλής ποιότητας πολύ δύσκολα βρίσκεις.
 
Back
Top