Φροντίδα Χρειάζονται ιδιαίτερη προσοχή τα κόκκινα μωσαϊκά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikfree
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μάλλον ο Νίκος μπήκε στο πετ του άρεσαν τα πουλιά καί τα πήρε από δαχτυλίδια δεν γνωρίζει και δεν έδωσε σημασία. Όσο για το ότι έχει γεμίσει η Ελλάδα από μωσα'ι'κα είναι αλήθεια αλλά καλής ποιότητας πολύ δύσκολα βρίσκεις.
οχι μαλλον αυτο ακριβως εγινε μου αρεσε η ρατσα και εφτιαξα ενα ζευγαρακι λετε να εκανα πατατα;
θα σας ανεβασω φωτο να δειτε και εσεις καλυτερα το πρωι
 
οχι μαλλον αυτο ακριβως εγινε μου αρεσε η ρατσα και εφτιαξα ενα ζευγαρακι λετε να εκανα πατατα;
θα σας ανεβασω φωτο να δειτε και εσεις καλυτερα το πρωι
Αν μου επιτρέπεις να σου καταλογισω κάτι είναι που είσαι μέλος από το 16 και αγόρασες πουλιά χωρίς να ενδιαφερθείς για την ηλικία τους. Πατάτα θα έκανες αν τα πουλιά που αγοράζεις είναι αρωστα η άσχετα με το είδος που νομίζεις ότι πήρες, εφόσον δεν εχουν κάτι καλοτυχα να είναι και να χαρείς τους απογονους τους.
 
Αν μου επιτρέπεις να σου καταλογισω κάτι είναι που είσαι μέλος από το 16 και αγόρασες πουλιά χωρίς να ενδιαφερθείς για την ηλικία τους.
δεν μπορω να πω οτι εχεις και αδικο εδω!
παντος απο τις φωτο πως τα βλεπεις; (σαν καναρινι σαν χρωμα)
 
Νίκο μου πρέπει να βγάλεις καλύτερες φωτογραφίες, βαλε το κινητό σου να αγγίξει τα κάγκελα και η κάμερα να είναι στο κενό καί θα έχεις μια τέτοια φωτο View media item 20803στα μωσα'ι'κα μπορούμε να κρίνουμε ένα πουλάκι καλύτερα στην πρώτη πτερορια και εφόσον έχει βαφή σωστά θα δούμε την διάχυση στην πλάτη στην ουρά και το κόψιμο της μάσκας στην δεύτερη πτερορια που βρίσκονται τα δικά σου έχουν λερωσει από την χρωστικη και είναι αδύνατο να καταφέρεις να πεις με ασφάλεια κάτι.
 
Αυτά είναι δικα μου αρσενικα του 2016 είναι ο πατερας του 2015 αριστερα και τα 3 μικρα του μολις εχουν τελειωσει την πτεροροια και το βαψιμο και βλέπεις ποσο λευκα είναι αυτό είναι η διαχυση.20170305_124412.webp
και αυτό είναι ένα μωσα'ι΄κο που οσο και αν ψαχνω δεν εχω καταφερει να βρω που θα μου παει ωμος καπου θα συναντηθουμε και αν δεν μου το πουλησει θα το κλεψω:D
20414066_330807963998861_6861583755243225560_o[1].webp
 
ωραια θα ανεβασω φωτο καλυτερες αυριο
η τελευταια φωτο ειναι απιθανη νομιζω ο μικρουλης ειναι ολα τα λεφτα!
(οχι οτι τα δικα σου πανε πισω ειναι ενα και ενα ολα κουκλακια)
 
Μία χαρά είναι τα πουλάκια σου, στις πρώτες φωτογραφίες που είχες ανεβάσει ο αρσενικος έμοιαζε να είναι όλος ροζ δηλαδή φουλ διάχυση ότι χειρότερο για αναπαραγωγή αλλά σε αυτές φαίνεται πιό καθαρός. Καλή αναπαραγωγή σου εύχομαι και να χαρείς τα πουλάκια σου.
 
Σε ευχαριστωω!
Από δω και πέρα δεν δίνεις χρωστικη ούτε κόκκινες βιταμίνες η κόκκινες αυγοτροφες μόνο μια καλή συσκευασμενη τροφή χωρίς ρούψεν και αν θες μια καλή αυγοτροφή ουδέτερη όπως η raggio di sole η easyyem, λαχανικά, φρούτα και βότανα. Οταν καταφέρεις και βγάλεις μικρα θα τα ξαναπούμε για το βάψιμο τους όποια άλλη απορία έχεις κάνε ένα νέο ερώτημα.
 
Στα μωσα'ι'κου τύπου πουλιά χρωστικη δίνουμε κατά την διάρκεια της πτεροριας μόνο και στους νεοσους όταν συμπληρώσουν περίπου 50 ημέρες από την γέννηση τους μέχρι το τέλος της πτεροριας τους.
 
Από δω και πέρα δεν δίνεις χρωστικη ούτε κόκκινες βιταμίνες η κόκκινες αυγοτροφες μόνο μια καλή συσκευασμενη τροφή χωρίς ρούψεν και αν θες μια καλή αυγοτροφή ουδέτερη όπως η raggio di sole η easyyem, λαχανικά, φρούτα και βότανα. Οταν καταφέρεις και βγάλεις μικρα θα τα ξαναπούμε για το βάψιμο τους όποια άλλη απορία έχεις κάνε ένα νέο ερώτημα.

Στα μωσα'ι'κου τύπου πουλιά χρωστικη δίνουμε κατά την διάρκεια της πτεροριας μόνο και στους νεοσους όταν συμπληρώσουν περίπου 50 ημέρες από την γέννηση τους μέχρι το τέλος της πτεροριας τους.

τέτοιας μορφής συμβουλές και προτροπές ειναι οτι πολυτιμότερο μπορεί να δωσει
καποιος. Ευχαριστουμε nikosk1.
 
Στα μωσα'ι'κου τύπου πουλιά χρωστικη δίνουμε κατά την διάρκεια της πτεροριας μόνο και στους νεοσους όταν συμπληρώσουν περίπου 50 ημέρες από την γέννηση τους μέχρι το τέλος της πτεροριας τους.
Αυτό πρέπει κάποια στιγμή να το ξεχάσετε! Δεν υπάρχει ακριβές χρονικό όριο έναρξης της χρωστικής. Ουτε 30 ουτε 40 ούτε 50 . Υπάρχει η συνεχής παρακολούθηση ενός εκάστου των πουλιών. Αφου συμπληρωθεί το αρχικό πτέρωμα ( τελευταία ολοκληρώνεται η ουρά) δίδουμε "αέρα" 7-10 ημέρες τουλάχιστον, πριν αρχίσουμε την παροχή χρωστικής. Ολα τα μικρά δεν έχουν την ίδια πρόοδο και πρέπει να μη γενικεύουμε, αλλά να γνωρίζουμε το γιατί οδηγούμεθα στην μιά ή την άλλα επιλογή διαχείρισης.
 
τελευταία ολοκληρώνεται η ουρά
Οπότε κ. Μακη το καλύτερο είναι να παρακολουθούμε την ουρά και με την ολοκλήρωση της και μερικές μέρες αέρα να ξεκινάμε την χρωστικη θα το δοκιμάσω στην ερχόμενη αναπαραγωγή μια που θα βάλω μόνο λυποχρομικα μωσα'ι'κα ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή.
 
Οπότε κ. Μακη το καλύτερο είναι να παρακολουθούμε την ουρά και με την ολοκλήρωση της και μερικές μέρες αέρα να ξεκινάμε την χρωστικη θα το δοκιμάσω στην ερχόμενη αναπαραγωγή μια που θα βάλω μόνο λυποχρομικα μωσα'ι'κα ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή.
-Οταν γνωρίζεις Νικο μου το γιατί, δεν χρειάζεσαι κανέναν να σου πεί το πώς θα λειτουργήσεις. Απλή λογική χρειάζεται. Δεν βάφουμε απο την φωλιά τα μωσαϊκού πτερώματος πουλιά, διοτι θέλουμε τα πρωτεύονται καθαρά-λευκά, έτσι δεν είναι; Ολοι επίσης γνωρίζουμε πλέον οτι το λιπόχρωμα μεταφέρεται στα (υπόλοιπα) φτερά με το αίμα. Πότε τροφοδοτούνται με αίμα τα φτερά ; Κατα την αλλαγή τους.Αρα η σωστή εποχή για βάψιμο είναι εκείνη, της αλλαγής του πτερώματος. Για να έχει πλήρη επάρκεια σε χρωστικές το πουλάκι πρέπει να ξεκινάμε την παροχή τους 1-2 εβδομάδες νωρίτερα απο την έναρξη της πτερόρροιας. Μιας και αυτό(η έναρξη της πτερόρροιας) σε πολλούς φαίνεται δύσκολο να το καθορίσουν ακριβώς, υπάρχει μια βιασύνη με τον φόβο της καθυστεριμένης παροχής. Η πρώτη φυσιολογική αλλαγή πτερώματος γίνεται μετά την πάροδο κατ' ελάχιστον 2,5-3 μηνών απο την γέννηση των νεαρών πουλιών. Τα υπόλοιπα τα αφήνω στην κρίση σου. 🙂
 
Αυτό προσπαθησα να κανω φετος δηλαδή να μην βαλω στανταρ χρονικο οριο αλλα σε μερικα φαινεται ότι βιαστικα. Του χρονου καλυτερα...
 
Back
Top