Γενικά Χρειαζεται να δωσω χρωστικη σε πορτοκαλι καναρινι;

Εγγραφή
29 Αυγ 2015
Μηνύματα
1.711
Έχω στην κατοχή μου από πέρυσι ένα πορτοκαλί αρσενικό καναρίνι και φέτος το ζευγαρωσα με έντονη κίτρινη καναρα. Μου έδωσε μερικά μικρά πορτοκαλί Θα ήθελα να ρωτησω δίνουμε χρωστική στα πορτοκαλί καναρίνια; Αν ναι, ποια μου προτείνεται; Θα πρέπει να τη χορηγω όλο το χρόνο; Μέχρι σήμερα δεν έχω δώσει καθόλου χρωστική. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Συνημμένα

  • IMG_20150830_100755-1.webp
    IMG_20150830_100755-1.webp
    22,9 KB · Προβολές: 165
  • IMG_20150830_100357-1.webp
    IMG_20150830_100357-1.webp
    18,3 KB · Προβολές: 207
Η αλήθεια είναι πως έκανες κακή επιλογή στο ζευγάρωμα...
Αν μπορείς να μας περιγράψεις και τα υπόλοιπα μικρά...
κι όπως σωστά γράφει η Μιράντα
Στα καναρινια κοκκινου παραγοντα συνηθως πρεπει να χορηγουνται χρωστικες.
 
Τα μικρα κ. Γιαννη ειναι πορτοκαλι τα δυο πιο εντονα τα αλλα πιο αχνο. Τα δυο μικροτερα οταν ηταν στη φωλια η μανα τους τα τσιμπισε κατω απο το λαιμο για να βγουν γιατι ηθελε να γεννησει παλι. Αυτα τοτε βγαλαν νεο πτερωμα στο λαιμο παρα πολυ εντονο πορτοκαλι.
 
Τα μικρα κ. Γιαννη ειναι πορτοκαλι τα δυο πιο εντονα τα αλλα πιο αχνο. Τα δυο μικροτερα οταν ηταν στη φωλια η μανα τους τα τσιμπισε κατω απο το λαιμο για να βγουν γιατι ηθελε να γεννησει παλι. Αυτα τοτε βγαλαν νεο πτερωμα στο λαιμο παρα πολυ εντονο πορτοκαλι.
Το τσιμπημα δεν ειχε να κανει με το χρωματισμο. Ετσι και αλλιως τετοιο χρωμα θα εβγαζαν. Απλως με τη χρωστικη θα κοκκινιζε ακομα περισσοτερο.
 
Τα μικρα κ. Γιαννη ειναι πορτοκαλι τα δυο πιο εντονα τα αλλα πιο αχνο. Τα δυο μικροτερα οταν ηταν στη φωλια η μανα τους τα τσιμπισε κατω απο το λαιμο για να βγουν γιατι ηθελε να γεννησει παλι. Αυτα τοτε βγαλαν νεο πτερωμα στο λαιμο παρα πολυ εντονο πορτοκαλι.
Υπάρχει στο διαδίκτυο... χωρίς να γνωρίζω τον κάτοχό του.. ένας πίνακας.
6.webp
Αν προσέξεις θα δεις πως το αποτέλεσμα είναι πορτοκαλί.
Τα πουλιά αυτά με χορήγηση χρωστικής θα κοκκινίσουν περισσότερο, αλλά κόκκινα δε θα γίνουν ποτέ.
Αυτό δεν μειώνει την αξία τους..
Έτσι κι αλλιώς είναι μοναδικά...
 
Κοίταξε εδώ https://community.petbirds.gr/tags/chrostikes/ και στη συνέχεια googlαρισε χρωστικές καναρινιών και θα σου βγάλει αρκετά pet shop για να εξυπηρετηθείς.

ΥΓ
Υπάρχει στο διαδίκτυο... χωρίς να γνωρίζω τον κάτοχό του.. ένας πίνακας.
Γιάννη, είναι από ένα παλιότερο θέμα του Μάκη στο PetBirds, που δεν κατάφερα να βρω.
 
Για να καταλαβω α) στα πορτοκαλι καναρινια δινουμε τη ιδια χρωστικη που ειναι για κοκκινα; β) τη δινουμε το ιδιο διαστημα που δινεται και στα κοκκινα;
 
στα πορτοκαλι καναρινια δινουμε τη ιδια χρωστικη που ειναι για κοκκινα;
Τα πορτοκαλί καναρίνια προκύπτουν από "ασύμβατα" ζευγαρώματα. Δεν υπάρχει σαφής απάντηση σε αυτό που ρωτάς. Για να μιλήσουμε για σωστό βάψιμο, θα πρέπει να έχει προηγηθεί σωστή αναπαραγωγή. Αυτό προσπαθούμε να σου εξηγήσουμε.
 
Για να καταλαβω α) στα πορτοκαλι καναρινια δινουμε τη ιδια χρωστικη που ειναι για κοκκινα; β) τη δινουμε το ιδιο διαστημα που δινεται και στα κοκκινα;
α) Ναι την ίδια, αν και υπάρχει προϊόν χρωστικής για πορτοκαλί χρωμα (είναι ομος για άλλη ράτσα πχ Γιορκ ...)
β) κύριος δεινουμε λίγο πριν και σε όλη την πτεροροια.
 
Αν τα θες λιγο πιο εντονο πορτοκαλοκοκκινο (μιραρακη!) θα δωσεις. Κοκκινα δεν θα γινουν ποτε. Αν δεν σε απασχολει ο χρωματισμος και σου αρεσει και ενα ελαφρυ πορτοκαλι μη δωσεις.
 
Ελαβα πολυ σοβαρα ολες τις αποψεις σας και σας ευχαριστω πολυ. Επισης καταλαβα οτι δεν επρεπε να προβω σε αυτο το ζευγαρωμα και θα ηθελα να με βοηθησετε στην αναζητηση νυφης για τον πορτοκαλι αρσενικο μου για τη νεα χρονια. Μια καναρα στα χρωματα του καναρινιου της φωταγραφιας που επισυναπτω ειναι καλος συνδυασμος; Προς τι αναζητηση πρεπει να κινηθω;
 

Συνημμένα

  • NonIntensive.webp
    NonIntensive.webp
    12,2 KB · Προβολές: 99
θα ηθελα να με βοηθησετε στην αναζητηση νυφης για τον πορτοκαλι αρσενικο μου για τη νεα χρονια.
Πολύ ευχαρίστως... απλά με ότι και να μπει θα χρειαστείς αρκετές εκτροφικές χρονιές για να πας σε κόκκινα καθαρά καναρίνια... Αν αυτό δε σε ενοχλεί τότε ένα κόκκινο έντονο θα του ταιριάξει καλύτερα...
Μια καναρα στα χρωματα του καναρινιου της φωταγραφιας που επισυναπτω ειναι καλος συνδυασμος;
Αυτό της φωτογραφίας σου είναι κόκκινο χιονέ... Και δε μας κάνει..
 
Back
Top