Γενικά Χρειαζεται να δωσω χρωστικη σε πορτοκαλι καναρινι;

Μια καναρα στα χρωματα του καναρινιου της φωταγραφιας που επισυναπτω ειναι καλος συνδυασμος;

Παναγιώτα τι πουλάκια θέλεις να βγάλεις; Μια κανάρα στα χρώματα του καναρινιού της φωτογραφίας θα πρέπει να ζευγαρώσει με ένα έντονο κόκκινο αρσενικό εφόσον θέλεις να βγάλεις λιποχρωμικά κόκκινα καναρίνια. Προσωπικά θα έψαχνα να βρω ένα οποιοδήποτε θηλυκό δίνοντας βαρύτητα στον τύπο πτερώματος και όχι τόσο στο χρώμα ώστε οι απόγονοι να έχουν καλής ποιότητας πτέρωμα.
 
Προσωπικά θα έψαχνα να βρω ένα οποιοδήποτε θηλυκό δίνοντας βαρύτητα στον τύπο πτερώματος και όχι τόσο στο χρώμα ώστε οι απόγονοι να έχουν καλής ποιότητας πτέρωμα.
Στεφανε το ζευγαρωσα με κίτρινη καναρα και
εδώ τα παιδιά μου είπαν πως δεν ήταν καλή επιλογή για ζευγάρωμα. Θέλω έναν καλό συνδυασμό. Δεν με ενδιαφέρει αν θα αργήσουν να γίνουν κοκκινα.
 
Στεφανε το ζευγαρωσα με κίτρινη καναρα και
εδώ τα παιδιά μου είπαν πως δεν ήταν καλή επιλογή για ζευγάρωμα. Θέλω έναν καλό συνδυασμό. Δεν με ενδιαφέρει αν θα αργήσουν να γίνουν κοκκινα.
Είναι πορτοκαλί αν θυμάμαι καλά...
Οπότε έχουμε:
  1. αν είναι κόκκινο άβαφτο... Τότε θα έχεις κόκκινα λιποχρωμικά από την πρώτη χρονιά
  2. Αν προέρχεται από κάποιο αντίστοιχο με το δικό σου ζευγάρωμα τότε θα χρειαστούν περισσότερες προσπάθειες...
 
Πολύ ευχαρίστως... απλά με ότι και να μπει θα χρειαστείς αρκετές εκτροφικές χρονιές για να πας σε κόκκινα καθαρά καναρίνια... Αν αυτό δε σε ενοχλεί τότε ένα κόκκινο έντονο θα του ταιριάξει καλύτερα...

Αυτό της φωτογραφίας σου είναι κόκκινο χιονέ... Και δε μας κάνει..
Κύριε Γιάννη διάβασα κάπου αλλού όχι εδώ που πρότειναν για πορτοκαλί καναρίνια ζευγάρωμα με red non intensive. Τα red non intensive δεν είναι τα κόκκινα χιονε;
 
διάβασα κάπου αλλού όχι εδώ που πρότειναν για πορτοκαλί καναρίνια ζευγάρωμα με red non intensive.
Μπορείς να μας δώσεις το ling?

Στα κόκκινα λιποχρωμικά το ζευγάρι περιλαμβάνει ένα κόκκινο έντονο (Red Intensive) και ένα κόκκινο χιονέ (Red frost).
Τώρα στο προκείμενο... κανείς δεν μπορεί να μας διαβεβαιώσει αν είναι το χρώμα στο καναρίνι σου προέρχεται από έλλειψη χρωστικής ή από κακή επιλογή στο ζευγάρωμα (κίτρινο με κόκκινο).
Συνεπώς θα μείνουμε με την απορία... ή δοκιμάζεις και μας λες... η το αποφεύγεις.
Η επιλογή δική σου.
 
κανείς δεν μπορεί να μας διαβεβαιώσει αν είναι το χρώμα στο καναρίνι σου προέρχεται από έλλειψη χρωστικής ή από κακή επιλογή στο ζευγάρωμα (κίτρινο με κόκκινο).
Συνεπώς θα μείνουμε με την απορία... ή δοκιμάζεις και μας λες... η το αποφεύγεις.
Η επιλογή δική σου.

Δοκιμαζω και σας λέω. Και όχι μόνο θα σας πω αλλά θα σας δείξω και τα αποτελέσματα!
 
Back
Top