Φροντίδα Χρειαζεται να σκεπαζω το κλουβι του Ζακο μου το βραδυ;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης LEOPAS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

LEOPAS

PB Member
Εγγραφή
22 Ιουν 2008
Μηνύματα
251
Πόλη
Αθήνα
Γεια.
Καθε βραδυ σκεπαζω το κλουβι του ζακο(Πελέ) μου με σεντονι αλλα θελω να ρωτησω χρειαζεται; Και χωρις το σεντονι παντως δεν εχει προβλημα.. αν δεν του βαλω. Εσεις τι λετε;
 
και εγώ αυτό κάνω... Νομίζω είναι καλύτερα και νοιώθει ασφάλεια
 
kai γω νομιζω πως ειναι καλιτερα με ενα σεντονι..φτανει να αφηνεις ενα φωτακι κοντα αναμενο ουτως ωστε αν ξυπνησει απο καποιο θορυβο να
μη φοβηθει...
 
Αν κοιμάται 10 ώρες περίπου κανονικά και χωρίς προβλήματα, μπορείς να μην βάζεις σεντόνι... αν θες μπορείς να βάλεις κι ένα φωτάκι νυκτός στο δωμάτιο που βρίσκεται για να βλέπει τι γίνεται γύρω του, για να μην φοβηθεί αν συμβεί κάτι. 😉
 
οκ ευχαριστω για την βοηθεια παιδια απλα... λερωσε το σεντονι του και μου ηρθε αυτη η απορια. Και παλι ευχαριστω!
 
Leo το βιβλίο "Ο Γκρίζος Αφρικανικός" της Julie Rach έχει ολόκληρο άρθρο στη σελίδα 45: Το κάλυμμα του κλουβιού. Το χαρακτηρίζει σημαντικό αξεσουάρ, λέει ότι ηρεμεί πολλά κατοικίδια πουλιά, τα πείθει ότι είναι πραγματικά ώρα για να κοιμηθούν, ενισχύει το αίσθημα της ασφάλειάς τους. Εμείς το σκεπάζουμε.
 
Αναλογα με το καθε πουλι πιστευω. Αν προκειται για πουλι που μπορει να πανικοβληθει απο κατι στον υπνο του και να αρχισει να χτυπιεται τοτε το σκεπασμα δεν ενδεικνυται και καλυτερα ειναι ενα φωτακι νυχτος. Διαφορετικα συμφωνω με τους υπολοιπους.

Κι εγω τον σκεπαζω το βραδυ. Ο δικος μου με φως δεν κοιμαται με τιποτα, στριφογυρναει και χτυπαει το καμπανακι του για να παμε να τον παρουμε.
 
Να συμπληρώσω ότι παίζει ρόλο και το πρόγραμμά μας το καθημερινό. Εγώ δηλαδή που κάποιες μέρες το μήνα λόγω δουλειάς απουσιάζω από το σπίτι δεν τον σκεπάζω γιατί αν το συνήθιζε δεν θα υπήρχε κάποιος να τον σκεπάσει και θα είχα πρόβλημα. Κοιμάται μια χαρά στο υπνοδωμάτιό μου με πλήρες σκοτάδι η όχι και δεν έχει κανένα πρόβλημα έτσι έμαθε από μικρός. Τώρα όμως να ρωτήσω και κάτι, το καλοκαίρι με τις υψηλές θερμοκρασίες τι γίνεται τα σκεπάζεται; 😕
 
Kι εγω την σκεπαζω με ενα ελαφρυ σεντονι. Το καλοκαιρι της βαζω ενα πιο κοντο λεπτο υφασμα, ωστε να μενει το πιο πολυ μερος του κλουβιου ανοιχτο για να μην ζεστενεται.
 
εγω να συμπληρωσω πως εξαρταται και απο το που το εχουμε το πουλι
αν ειναι σε καποιο δωματιο μονο του και με ησυχια δεν υπαρχει κανενας ΄λογος να το σκεπαζουμε.. Αν ειναι σε χωρο που ειναι και αλλοι πχ καθηστικο.. Τοτε καλο θαναι να το σκεπαζουμε
 
τους Ζακο τα βραδυα πρεπει να τα σκεπαζουμε με κατι και να τους μεταφερουμε σε αλλο δωματιο με ησυχια και ηρεμια... Επισης πρεπει να κοιμουνται 10 ωρες...[υπο αυτη τη διαδηκασια]
 
Back
Top