Γενικά Χρειαζονται φωνητικη εκπαιδευση τα καρδερινοκαναρα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lizard
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

lizard

PB Member
Εγγραφή
27 Ιαν 2008
Μηνύματα
1.731
Πόλη
Καλλιθέα
για σας εχω μια ερωτηση σχετικα με τα αρσενικα καρδερινοκαναρα τα καρδερινοκαναρα ξερουν τις φωνες τους απο την ωρα που θα γεννηθουν η πρεπει να τα μαθεις με καποιο δασκαλο
 
αν το αφησεις μονο τουθ θα μαθει μονο του, αν το βαλεις με δασκαλο θα μαθει αυτα που θα του μαθει ο δασκαλος και τα πουλια ειναι οπως οι ανθρωποι μιμουνται τους δασκαλους{εμεις μιμουμαστε τους γονεις μας στην ομιλια}
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
ευχαριστω κυριε Λευτερη η απαντηση σου μου απαντησε στην απορεια μου πληρως.
 
παντως και με καρδερινα να εχει μαθει αμα βρεθει με καναρια περνει και απο αυτα φωνη και ας εχει μαθει αρχικα με καρδερινα
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
Οι καρδερίνες έχουν την ικανότητα να μιμούνται πολύ εύκολα, τις φωνές άλλων πουλιών.Αυτό είναι κάτι που δεν το έχουν τα καναρίνια.Άρα σε πολύ μεγάλο βαθμό και τα καρδερινοκάναρα παίρνουν φωνές που ακούν. Είναι βέβαια λογικό ότι και αυτά τα πουλία απο τη στιγμή που θα γεννηθούν,΄έχουν μέσα τους "έτοιμες"φωνές.
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
Εμπειρικά έχω δει ότι τα καρδερινοκάναρα μαθαίνουν πιο εύκολα τη φωνή του καναρινιού οπότε αν θες να λέει καρδερίνα μακριά από άλλες φωνές. Αν τα ακούει και τα δύο συνήθως βγάζει καναρίνι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
Λοιπόν ακούστε τι γίνεται. Τα καρδερινοκάναρα ή μούλοι ακούν μέσα από το αυγό πριν γεννηθούν. Δασκαλεύουμε μούλο ο οποίος είναι μίμος παίρνει φωνές ακόμα και ήχο τηλεφώνου ή πόρτας που τρίζει,Μάρτη-Απρίλη-Μάιο και τότε που θα έχει καθαρίσει τις φωνές του, του βάζουμε χαμηλά ένα ή δυο το πολύ γαρδελάκια και βέβαια η κασσέτα του να παίζει τουλάχιστον 4 ώρες την μέρα. Τ γαρδελάκια πολύ πιθανόν να βγούν αντιγραφή όπως ο δασκαλός τους δηλαδή ο μουλάκος. Ο οποίος μετά το μουτεμά μου περίπου τον Σεπτέμβριο θα είναι ακόμα καλύτερος διότι θα έχει παρακολουθήσει και τα γαρδελάκια. Καλή επιτυχία!
 
ωραια ολα οσα εβαλες μεχρι στιγμης θα προσπαθησω να τα ενωσω με τον υπολογιστη και να φτιαξω ενα κανονικο τραγουδι καρδερινας αλα Αρης style.
 
Back
Top