Φροντίδα Χρησιμοποιεί κάποιος ζεόλιθο και με ποιον τρόπο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης z1971
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

z1971

PB New Member
Εγγραφή
22 Δεκ 2018
Μηνύματα
15
Εμαθα πρόσφατα οτι καποιοι χρησιμοποιούν ζεόλιθο στα κλουβιά για την αντιβακτηριακη του δράση. Φοβουμενη οτι μπορει να τα φανε ζεολιθο τα καναρινιά μου θα ρωτήσω εαν καποιος χρησιμοποιεί ζεόλιθο και με ποιον τροπο. Επισης υπαρχουν 2 τυπου ζεολιθου ο αρρωματικος και ο σκέτος απο τα λατομία που βαζουν στα λουλούδια. Τι κανω;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εγώ τον χρησιμοποιώ εδώ κι έναν μήνα, παίρνω από petshop αυτόν της landmark 2.5 - 5mm. Μπαινει στον πάτο του κλουβιού και από πάνω του η σχάρα. Δεσμεύει όλες τις οσμες και σου γλιτώνει την καθημερινή αλλαγή χαρτιού.
 
Εγώ χρησιμοποιούσα για ένα διάστημα, δεν με απογοήτευσε, απλά δεν με βόλευε η αγορά και η χρήση του και με κούρασε μετά από ένα καιρό. Εάν βρεις καθαρό ζεόλιθο χωρίς αρώματα και χημικά και σε μικρό μέγεθος (ο κόκκος), δεν υπάρχει θέμα να τον τσιμπολογάνε τα πουλάκια σου. Εμένα αυτό έκαναν, τους βοηθάει στη χώνεψη.
 
Τελικα αποφάσισα μετα που διάβασα και την συζήτηση απο το λιγκ να μην βαλω ζεολιθο διοτι δεν μπορω να ειμαι σιγουρη εαν ο ζεολιθος που θα παρω εαν θα ειναι απαλλαγμένος με βαρεα μέταλλα αλλα και σκονες που θα μπορουσε να βλαψει τα πουλιά. Σας ευχαριστω πολυ!
 
Δεν εχω ενα δυο αλλα και παλι δεν θα το ρισκαρα. Εχω κλουβα 2χ90 και 3ς μεγαλες ζευγαρωστρες μεσα στο σπιτι. Αυτη την στιγμη εχω 12 αυγα απο 3ς καναρες δεν μπορω να ρισκαρω τιποτα
 
Πιστεύεις πως θα επηρεαστούν οι κανάρες σου από αυτές τις μικροαλλαγές;
Καλησπερα. Διαβασα εδω στο φορουμ οτι εχει βαρέα μεταλλα ο ζεολιθος και δεν διαβασα πουθενα οτι δεν υπαρχει περιπτωση να μην φανε μικρα κομματια και να μην παθουν αποφραξη η τα επηρεάσει η σκονη στο αναπνευστικό αφου ειπαν οτι ο ζεολιθος εχει σκονη. Δεν πιστευω οτι πειραζουν οι μικροαλλαγες τυπου υπόστρωμα αλλα γενικα πιστευω οτι πειραζουν οι αλλαγες (διατροφή αλλαγή τοποθεσίας φωτισμός σε καποια απ τα πουλια μου ) Εχω μια σταθερη κατασταση δεν θα την αλλαξω γενικα. Αν καποιος μου πει οτι ο ζεολιθος η η σκονη του η σαν τροφη δεν πειραζει τα πουλια ισως να το κανω. Ομως η αληθεια ειναι οτι δεν θελω να το κανω για να μην καθαριζω καθε μερα η καθε δυο οπως κανω αλλα για να αποφυγω τα βακτήρια και εδω διαπιστωσα οτι τελικα δεν χρειαζεται αφου καθε βδομαδα απολυμαίνω την κλουβα και τα κλουβια καθως και τις πατηθρες και μαλιστα στα πλαστικα μερη ψεκαζω με φαρμακο για τις ψειρες κλπ μια φορα τον μηνα. Ισως τελικα με τον ζεολιθο να μην μου ειναι οσο ευκολο στο καθαρισμα και αν αξιζει να το βαλω καπου αυτο θα ειναι μονο στις ζευγαρωστρες που εχουν πλαστικο συρτάρι με σύρματα κατω και δεν εχουν επαφη τα πουλια. Μπορεις να ειμαι υπερβολική η προληπτική δεν ξερω.
 
Γνώμη μου είναι ότι εφόσον κάνεις σχολαστική καθαριότητα όπως περιγράφεις και να μην βάλεις ζεόλιθο δεν θα γίνει κάτι.. Συμφωνώ επίσης στην τοποθέτηση σου για τις αλλαγές όπως και στο ότι η αλλαγή υποστρώματος δεν είναι το είδος της αλλαγής που θα επηρέαζε συμπεριφορές ή καταστάσεις..

Εφαρμόζω την ίδια λογική και μέθοδο καθαριότητας με εσένα και πρόσφατα δοκίμασα τον ζεόλιθο σαν υπόστρωμα.. Πριν δεν έβαζα τίποτα.. Ούτε κρύο ούτε ζεστή για τα πουλάκια.. Μια χαρά και τώρα μια χαρά και πριν.. Εαν μου τελειώσει το απόθεμα θα ξαναπάρω άπλα γιατί με βοηθά να καθαρίζω ευκολότερα το ταψάκι μιας και δεν κολλάνε τα περιττώματα.. Μόνο για αυτό..

Εν κατακλείδι.. Δεν είσαι υπερβολική και σίγουρα δεν είσαι προληπτική (δεν κρέμασες ματόχαντρα και σκόρδα :), τουλάχιστον κατ' εμέ, άρα.. Να κάνεις αυτό που σου λέει η εμπειρία σου και αυτό που θα σε αγχώνει λιγότερο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπορεις να ειμαι υπερβολική η προληπτική δεν ξερω.
Kαλυτερα να δίνουμε έμφαση στην πρόληψη παρά να τρέχουμε για τη θεραπεία.
 
Χρησιμοποιώ ζεόλιθο 2,5mm και ως υπόστρωμα, αλλά και σε ταΐστρα ξεχωριστά. Πλέον μεσολαβεί σχάρα ανάμεσα στα πουλιά και στους πάτους, καθώς από τα σκαλίσματα ο ζεόλιθος κατέληγε εκτός κλουβιού.
 
Καλησπέρα στην παρεα Επειδή εγω είμαι Δυστυχώς τρελός με την καθαριότητα στο θέμα καναρια απο όσα εχω δοκιμάσει εχω καταλήξει ότι το καλύτερο για μένα είναι χαρτια Α4 Και κομμάτακια ξύλου που πουλάνε τα πετ σοπ εγω το περνώ σε συσκευασία 20κιλό (Χωρίς να είμαι και ο τελειως γνώστης) το ξύλο καθαρίζεται πιο εύκολα και πιο γρήγορα και δεν μου λερώνει τον πάτο τις ζευγαροστρας ενω με τον ζεολιθο γινόταν χάλια απο μερα κόλλαγε και μου μυρίζει καπος άσε που και τα κομματάκι ξύλου δεν τα τρωνε. Αυτή είναι η γνώμη και δεν με ενοχλεί παρόλο που εχω 16 ζευγαροσττες 60αρες και τις καθαρίζω και 5μερες και αλλαγή σε όλων τον εξοπλισμό τις καθε μιας Γιατί τα έχω απο διπλα ολα οποτε αλλαγή σε όλα και απολιμανση για να είναι έτοιμα για την επόμενη αλλαγή καλη συνέχεια σε ολους
 
Καλησπερα. Τι εννοεις κομματακια ξυλου; Μονο τα πελετ ξερω για γατες κ κουνελια. Μηπως υπαρχει καποια πληροφορια φωτογραφια μαρκα η συνδεσμος που μπορω να δω; Σε ευχαριστώ
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Είναι κομμάτια ξύλου μικρα θα κοιτάξω εαν εχει ετικέτα επάνω να την τραβήξω φωτο να σου στείλω γιατί περνώ συσκευασία μεγάλη σε σακη
[automerge]1547986790[/automerge]
[automerge]1547985095[/automerge]
Είναι κομμάτια ξύλου μικρα θα κοιτάξω εαν εχει ετικέτα επάνω να την τραβήξω φωτο να σου στείλω γιατί περνώ συσκευασία μεγάλη σε σακη
[automerge]1547985319[/automerge]
[automerge]1547985095[/automerge]
Είναι κομμάτια ξύλου μικρα θα κοιτάξω εαν εχει ετικέτα επάνω να την τραβήξω φωτο να σου στείλω γιατί περνώ συσκευασία μεγάλη σε σακη
[automerge]1547985319[/automerge]
20190120_141709.webp
[automerge]1547986882[/automerge]
Είναι κομμάτια ξύλου μικρα θα κοιτάξω εαν εχει ετικέτα επάνω να την τραβήξω φωτο να σου στείλω γιατί περνώ συσκευασία μεγάλη σε σακη
[automerge]1547986790[/automerge]
20190120_141709.webp
Είναι κομμάτια ξύλου μικρα θα κοιτάξω εαν εχει ετικέτα επάνω να την τραβήξω φωτο να σου στείλω γιατί περνώ συσκευασία μεγάλη σε σακη
[automerge]1547986790[/automerge]
20190120_141709.webp
[automerge]1547987109[/automerge]
Έτσι είναι δεν μπόρεσα να ανεβάσω την κανονική φωτογραφία και την μικρή να λιγο και την μεγάλωσα λιγο τωρα εαν εχει γίνει κάτι λάθος δεν ξέρω γιατί ότι έβρισκα παταγα και μπορεί να έχω κάνει καμια πατάτα
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σχετικά με το ζεόλιθο, θέλει κάθε βδομάδα πέταμα όλη η ποσότητα που έχει το σκαφακι η επιφανειακό καθάρισμα με σκουπάκι συμπλήρωμα με καινούργια ποσοτητα, και αλλαγή κάθε 20ημερο περίπου;
 
Back
Top