Αναπαραγωγή Χριστουγεννιάτικα δωράκια zebra finch

O πρόλοβος δεν μαζεύει τόσο αέρα νομίζω και δεν φτάνει πίσω απο το λαιμό, αντίθετα είναι μπροστά και κάτω απο το λαιμό. Ο νους μου πήγε σε διερρηγμένο αερόσακο (ruptured air sac) μια πάθηση που συμβαίνει σε νεοσσούς και ο αέρας μαζεύεται έτσι ακριβώς, αλλά οι φωτογραφίες δεν βοηθάνε να δούμε καλά.
 
Είναι τέλειααα! Καλοκλάρωτα και να σου ζήσουν Γιάννη! Θέλουμε φώτο και από το ζεύγος φυσικά!

Σχετικά με τον πρόλοβο τώρα, είναι απόλυτα φυσιολογικό αυτό που βλέπουμε. Στα εξωτικά εκτείνεται στην ευρύτερη περιοχή του λαιμού και μέρα με την μέρα, όσο μεγαλώνουν, μετασχηματίζεται και αρχίζει να μην γίνεται πλέον ορατός.
 
@lina ,@Γιαννης17 ευχαριστώ πολύ.
Σχετικά με τον πρόλοβο τώρα, είναι απόλυτα φυσιολογικό αυτό που βλέπουμε.
Δυο φωτογραφίες από αναπαραγωγή του 2014, τα πουλάκια αναπτύχθηκαν και μεγάλωσαν χωρίς προβλήματα.
Χωρίς τίτλο 1.webpΧωρίς τίτλο.webp
 
Τα μικρά μεγάλωσαν, είναι 18 και 20 ημερών αντίστοιχα και άρχισαν τις βόλτες και την εξερεύνηση στο κλουβί.
Σήμερα έκανα αλλαγή φωλιάς με νέα καθαρή αφού πρώτα την ετοίμασα με νέο υλικό.
PICT0518.webpPICT0532.webp
Οι γονείς παρακολουθούν και ταΐζουν τα μικρά.
PICT0510.webpPICT0524.webp
 
Είναι σκέτη τρέλα! Το ένα μικρό είναι fawn όπως ο μπαμπάς του και το άλλο δείχνει πως θα γίνει normal. Για να δούμε αν θα βγουν και τα αντίστοιχα φύλα από ότι είναι οι γονείς τους 😉
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μάλλον έχουμε ένα αρσενικό και ένα θηλυκό αλλά δεν φαίνονται και καλά.
Μάλλον έχεις δίκιο Γιάννη, το ανοιχτόχρωμο δείχνει αρσενικό και το σκούρο θηλυκό.
Θα ανεβάσω φωτογραφίες ολόσωμες που να φαίνονται καλύτερα, τις παραπάνω τις ανέβασα για να δείξω την αλλαγή στο χρώμα της μύτης η οποία άρχισε από τις 30 ημέρες και μετά.
 
δεν δέχονται τα παιδια τους στον ίδιο χώρο μετα
Αυτό δεν ισχύει, είναι πολύ κοινωνικά πουλιά και συμβιώνουν ήρεμα και χωρίς προβλήματα αρκεί να έχουν ευρύχωρο κλουβί και μεγάλες ταΐστρες.
 
Αυτό δεν ισχύει, είναι πολύ κοινωνικά πουλιά και συμβιώνουν ήρεμα και χωρίς προβλήματα αρκεί να έχουν ευρύχωρο κλουβί και μεγάλες ταΐστρες.
Ακριβώς!

Καμία νέα φώτο Γιάννη; 🙂
 
Καμία νέα φώτο Γιάννη;
Τα μικρά είναι περίπου 60 ημερών, το ένα που έμοιασε της Μαμάς είναι αρσενικό, τα μάγουλα έχουν γίνει καφέ αλλά το κοκκίνισμα του ράμφους δεν έχει ολοκληρωθεί.
Το θηλυκό έχει έχει μια απόχρωση μεταξύ γρι και καφέ, το ράμφος του έχει κοκκινίσει όλο.

PICT0584.JPG

Γονείς και θηλυκό.
PICT0588.JPG

Τα μικρά
PICT0589.JPG

Μάνα και κόρη
PICT0591.JPG

Ο μικρός
PICT0592.webp
 
Άρα έχουμε fawn μπαμπά
Δεν είμαι πολύ σίγουρος για αυτό, πιο πολύ μου μοιάζει με Florida Fancy.
Θα τα κρατήσεις Γιάννη;
Φυσικά.
Θα τους φτιάξω και καινούργιο κλουβί καλύτερο από το υφιστάμενο.
 
Δεν είμαι πολύ σίγουρος για αυτό, πιο πολύ μου μοιάζει με Florida Fancy.
Έχεις δίκιο! Κοίταξα μια παλιότερη φωτογραφία του και τότε το είδα καλύτερα, με μπέρδεψε η απόχρωση και η γυρισμένη πλάτη του.
 
Back
Top