Φροντίδα Χτες αγόρασα έναν παπαγάλο Port lincoln (Australian ringneck)

kostasp17343

PB New Member
Εγγραφή
11 Απρ 2020
Μηνύματα
71
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας...

Χτες αγόρασα ένα port lincoln (μάλλον θηλυκό). Είναι 5 χρόνων λέει το δαχτυλίδι στο ποδαράκι της.
Της έχω πάρει μεγάλο κλουβί 48χ48χ80.
Την έχω βάλει στο δωμάτιο που έχω τον υπολογιστή μου κ γενικά περνάω από εκεί συνέχεια αλλά κ στο υπολογιστή κάθομαι πολλές ώρες ελπίζοντας ότι θα με συνηθίσει πιο εύκολα αν κάθομαι δίπλα της χωρίς να την ενοχλω. Επίσης είναι γωνία το κλουβί ώστε να μη νιώθει ότι πρεπει να φυλαγεται από 4 μεριες αλλά από 2 μόνο.
Με το που την έφερα χτες άρχισε να κελαηδάει πολύ όμορφα και σήμερα το πρωί... Μέχρι που άνοιξα να βάλω το παιχνιδάκι της μέσα κ ένα ακόμα ξύλινο κοντάρι για να κάθεται κ βγήκε στο δωμάτιο κ πετούσε μέχρι που έκλεισα το φως για να την πιάσω.
Της πήρα μια τροφή από το Pet City, άμμο για το πάτο του κλουβιού και της έχω δώσει καρότο, πορτοκαλι κ φράουλα κ τα έχει τσακίσει.
Γενικά δε με φοβάται ότι πλησιάζω με ήρεμες κινήσεις κ όταν ανοίγω το πορτάκι αλλά αν το παρακάνω... Αρχίζει κ χτυπιέται...
Ακουω με μεγάλη χαρά κάθε συμβουλή που έχετε να μου δώσετε.

Σας ευχαριστώ πολύ
 
Δώστης χρόνο και ηρεμία να συνηθίσει το νέο περιβάλλον κι εσένα. Σιγά σιγά μπορείς να δοκιμάσεις αν θα πάρει τροφή απο το χέρι σου έξω απο τα κάγκελα. Το κεχρί σε τσαμπί είναι μια καλή λιχουδιά.

Καλώς ήρθες Κώστα. :)
 
Όταν εννοούμε αφιερωνω χρόνο, τι εννοούμε; Παω κοντά στο κλουβί της;
Πχ τώρα είμαι δίπλα της κ στον υπολογιστή, αυτή κάθεται ακίνητη κ τραγουδάει ανά διαστήματα κ παίζει με το παιχνίδι της.
Ενίοτε της μιλάω κιόλας
 
Σε ευχαριστώ πολύ.
Είναι μια που λέγεται Rio daily feeds, κίτρινη σακούλα με μπλε γράμματα.
Είναι καλή; Στο pet city την αγόρασα κ μου είπαν ότι είναι οκ.

Και ένα στικ της έχω κρεμάσει το οποίο το έχει φάει σχεδόν όλο από χτες, έχει πάνω σπορακια κ ξηροκαρπια

Της έχω δώσεις βέβαια από χτες μια φράουλα, ένα καρότο, λίγο πορτοκαλι κ τώρα που μιλάμε γλενταει μια πράσινη πιπεριά που της έδωσα σε ένα κομματάκι
 
Να κάθεσαι δίπλα της και να της μιλάς. Αν περνάς ώρα στον υπολογιστή βάλε το κλουβί δίπλα σου. Αν είναι φοβισμένη όχι κολλητά πάνω σου και σιγά σιγά μειώνεις την απόσταση. Αν κι απο την περιγραφή σου δεν μου φαίνεται για πολύ φοβισμένη.
 
Βασικά το κλουβί απο μένα που κάθομαι τώρα είναι δεν είναι μέτρο κ δε παίρνει το βλέμμα της από πάνω μου... Εννοείται ότι κάθεται στην άλλη γωνία του κλουβιού της. Το έχω βάλει σε γωνία να νιώθει ασφάλεια ότι δεν έχει να φυλαγεται από 5 μεριές.
Θα την έβαζα πιο κοντά μου αλλά Δε θέλω ακόμα να ζορίσω το πράγμα, αν μη τι άλλο είναι μόνο 24ωρες που με έχει δει.

Το πρωί άνοιξα το κλουβί να βάλω ένα ακόμα ξύλο να κάθεται, δε φάνηκε ενοχλημένη πολύ αλλά φυσικά βρήκε την ευκαιρία της κ τη σκαπουλαρε στο δωμάτιο όσο το έφτιαχνα. Πέταξε γύρω γύρω κ έκατσε πάνω στη κλιματιστικό αλλά αναγκάστηκα να κλείσω το φως να τη πιάσω γτ δε με αφήνε να την πλησιάσω με τη καμία.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Να την χαίρεσαι, περιμένουμε και φωτογραφίες!
Το στικάκι που αναφέρεις είναι προτιμότερο να μην το ξανά δώσεις ποτέ. Είναι πολύ παχυντικό, άχρηστο διατροφικά και μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στο πουλί. Όπως είπε και ο Ανέστης πιο πάνω θα πας και θα της πάρεις τσαμπιά millet (κεχρί) 2161-Huang-gu-sui-Good-quality-Yellow.jpg_350x350.webp
Αυτά είναι ότι καλύτερο και θα ξετρελαθεί μαζί τους. Επίσης να της πάρεις και ένα σουπιοκόκκαλο για να έχει ασβέστιο και να λιμάρει και το ράμφος της όταν θέλει.
Σου παραθέτω και ένα χρήσιμο κατάλογο με ασφαλή τροφές για να αναπτύξεις περισσότερο το διαιτολόγιο της : https://community.petbirds.gr/threa...αρποί-για-τα-πουλιά.26454/page-2#post-2390165
 
Η τροφη φαινεται να εχει καλη ποικιλια στη συνθεση της, οταν θα ξαναχρειαστεις ομως ριξε και μια ματια σε πιο επωνυμα μειγματα.
Στα Petcity παντα προτεινουν αυτο το brand ως το καλυτερο.

Για το στικ οτι σου ειπε ο Γιαννης!
 
Το στικακι της αρέσει κ δεν έχει ηλιοσπορους, το πρόσεξα αυτό γτ καπου διάβασα ότι ειναι γεμάτοι λιπος οπότε τους απέφυγα.

Δε μπορώ να ανεβάσω φωτογραφία γτ συνέχεια μου λέει ότι είναι πολύ μεγάλες... Όσο κ αν κατεβάζω την ανάλυση το ίδιο μου λέει...

Να μη προτιμάω δλδ τα Pet city η τη συγκεκριμένη μάρκα;
[automerge]1586627504[/automerge]
Επιτέλους τα κατάφερα... Είναι σκούρο πράσινο με μπλε στα φτερά.

Δε θέλω να τη πλησιάζω πολύ γτ μου τραγουδάει εδώ κ ώρα που ακούει το fortnite 😂
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20200411_204715.webp
    Screenshot_20200411_204715.webp
    76,7 KB · Προβολές: 32
  • Screenshot_20200411_205018.webp
    Screenshot_20200411_205018.webp
    78,4 KB · Προβολές: 31
  • Screenshot_20200411_204715.webp
    Screenshot_20200411_204715.webp
    76,7 KB · Προβολές: 29
Τελευταία επεξεργασία:
– Versele laga

– Manitoba

– Deli nature

– Beaphar

Αυτες τι λένε οι εταιρείες; Είναι καλές;
Αν έχετε να προτείνετε, είμαι όλος αυτιά! 😊

Επίσης θα τις δίνω κάθε μέρα διαφορετικά πράγματα από αυτά που επισυνάπτω σε φρέσκα φρούτα/λαχανικα, καλά πλυμένα σε θερμοκρασία δωματίου.
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20200411_204507_com.android.chrome.webp
    Screenshot_20200411_204507_com.android.chrome.webp
    125,9 KB · Προβολές: 8
  • Screenshot_20200411_204513_com.android.chrome.webp
    Screenshot_20200411_204513_com.android.chrome.webp
    129,9 KB · Προβολές: 8
  • Screenshot_20200411_204535_com.android.chrome.webp
    Screenshot_20200411_204535_com.android.chrome.webp
    108,2 KB · Προβολές: 7
  • Screenshot_20200411_204544_com.android.chrome.webp
    Screenshot_20200411_204544_com.android.chrome.webp
    123,2 KB · Προβολές: 4
Ωραία, τότε κάποια από αυτές σε καμία βδομάδα περίπου κόβω να τελειώνει αυτό που έχω.

Εν το μεταξύ βρήκα ένα άρθρο του κτηνίατρου μου {γτ έχω κ 2 ακιτα} να το πάω να το δει κάποια στιγμή... Να της κάνει ένα τεστ dna να δούμε με σιγουριά το φύλο ώστε πρώτα να τα πάμε εδώ καλά κ να της πάρω ένα ταίρι να έχει παρέα.
 
Αν δεν σου δωσει καλη τιμη μπορεις να στειλεις δειγμα και μονος σου.

 
Αν δεν σου δωσει καλη τιμη μπορεις να στειλεις δειγμα και μονος σου.



Δείγμα... Εννοώντας; Όχι αίμα να φανταστώ... Κανένα πούπουλο;
Κ πόσο κοστίζει;
Δεν έχω τη παραμικρή ιδεα
 
Δείγμα... Εννοώντας; Όχι αίμα να φανταστώ... Κανένα πούπουλο;
Κ πόσο κοστίζει;
Δεν έχω τη παραμικρή ιδεα

Φτερακια στελνεις, αν μπεις στο link που παρεθεσα θα δεις και τις τιμες!
 
Φτερακια στελνεις, αν μπεις στο link που παρεθεσα θα δεις και τις τιμες!


Συγνώμη δε το πρόσεξα το λινκ.

Σε ευχαριστώ

Εν το μεταξύ την ηχογράφησα να τραγουδάει κ την έβαλα να το ακούσει κ την έχει πιάσει υστερία, έχει έρθει στο κλουβί από τη μεριά μου τώρα γτ πριν ήταν στην άλλη γωνία κ μου τραγουδάει συνέχεια κ με πολύ ένταση.

Μολις τσέκαρα το λινκ, είναι εξωτερικό αυτος
[automerge]1586632139[/automerge]
Συγνώμη δε το πρόσεξα το λινκ.

Σε ευχαριστώ

Εν το μεταξύ την ηχογράφησα να τραγουδάει κ την έβαλα να το ακούσει κ την έχει πιάσει υστερία, έχει έρθει στο κλουβί από τη μεριά μου τώρα γτ πριν ήταν στην άλλη γωνία κ μου τραγουδάει συνέχεια κ με πολύ ένταση.

Μολις τσέκαρα το λινκ, είναι εξωτερικό αυτος


Διάβασα κάτι που δε μου άρεσε καθόλου... Πρπεει να του τραβήξεις 2 με 3 φτερά για να είναι ζωντανά τα φτερά κ όχι να έχουν πέσει από μόνα τους... Κάτι που είχα κάνει παλιά σε ένα κλασσικό πράσινο ringneck όταν ήμουν παιδί... Κ απλα με μίσησε το ζωντανό...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top