Φροντίδα Χτες αγόρασα έναν παπαγάλο Port lincoln (Australian ringneck)

Κάτι που είχα κάνει παλιά σε ένα κλασσικό πράσινο ringneck όταν ήμουν παιδί...

Εαν το πουλάκι είναι ήμερο δεν καταλαβαίνει τίποτα. Τίποτα όμως. Στην δική σας περίπτωση αν το πιάσεις να το κάνεις με πετσέτα κι όχι με γυμνά χέρια. Κρατώντας με το ένα χέρι το λαιμό του πουλιού (απαλά) το ακινητοποιείς, δεν δαγκώνεσαι και με το άλλο χέρι σου κάνεις αυτό που θέλεις. Να έχεις το κεφάλι σκεπασμένο για να μην βλέπει τίποτα, μειώνεται το στρες. Αν δεν είναι απαραίτητο το τεστ ή της ώρας το βλέπεις σε άλλο χρόνο.
 
Εαν το πουλάκι είναι ήμερο δεν καταλαβαίνει τίποτα. Τίποτα όμως. Στην δική σας περίπτωση αν το πιάσεις να το κάνεις με πετσέτα κι όχι με γυμνά χέρια. Κρατώντας με το ένα χέρι το λαιμό του πουλιού (απαλά) το ακινητοποιείς, δεν δαγκώνεσαι και με το άλλο χέρι σου κάνεις αυτό που θέλεις. Να έχεις το κεφάλι σκεπασμένο για να μην βλέπει τίποτα, μειώνεται το στρες. Αν δεν είναι απαραίτητο το τεστ ή της ώρας το βλέπεις σε άλλο χρόνο.

Να ψαλιδισουμε καλύτερα 1 φτερό από την ουρά; η καλύτερα να το κάνει ο κτηνίατρος;

Ώστε να μη βλέπει εμένα κ μου το κρατάει μανιάτικο μετά!
 
Να ψαλιδισουμε καλύτερα 1 φτερό από την ουρά; η καλύτερα να το κάνει ο κτηνίατρος;

Τα φτερά για την εξέταση DNA πρέπει να είναι ζωντανά κι ολόκληρα μέχρι την ρίζα διότι εκεί περιέχουν μικρή ποσότητα αίματος απο το οποίο παίρνουν το δείγμα. Γι'αυτό και δεν κάνουν τα πεσμένα-νεκρά. Καταλαβαίνεις και γιατί δεν γίνεται κι αυτό που προτείνεις για το ψαλίδισμα. Το αν προτιμάς να το κάνει ο κτηνίατρος είναι δική σου απόφαση.
 
Τα φτερά για την εξέταση DNA πρέπει να είναι ζωντανά κι ολόκληρα μέχρι την ρίζα διότι εκεί περιέχουν μικρή ποσότητα αίματος απο το οποίο παίρνουν το δείγμα. Γι'αυτό και δεν κάνουν τα πεσμένα-νεκρά. Καταλαβαίνεις και γιατί δεν γίνεται κι αυτό που προτείνεις για το ψαλίδισμα. Το αν προτιμάς να το κάνει ο κτηνίατρος είναι δική σου απόφαση.
Ναι ναι, άσε καλύτερα εκείνος, να μισήσει εκείνον, όχι εμένα!

😂
 
Ναι ναι, άσε καλύτερα εκείνος, να μισήσει εκείνον, όχι εμένα!

😂
Φοίβο... Μίλησα με το κτηνίατρο μου κ δε με Ενθάρρυνε για το παπαγάλο που διάλεξα...
 
Γιατι Κωστα;
Carduelis {δε ξέρω κ το όνομα σου} θα μπορούσαμε σε παρακαλώ να σου στείλω σε π. Μ το τηλ μου να με καλεσεις με απόκρυψη να σε ρωτήσω 2-3 πράγματα σε παρακαλώ πολύ;
 
Carduelis {δε ξέρω κ το όνομα σου} θα μπορούσαμε σε παρακαλώ να σου στείλω σε π. Μ το τηλ μου να με καλεσεις με απόκρυψη να σε ρωτήσω 2-3 πράγματα σε παρακαλώ πολύ;


Αντωνης το γραφει και στο προφιλ μου 😛
Aν μπορω να φανω χρησιμος δεν εχω θεμα Κωστα!
 
Φοίβο... Μίλησα με το κτηνίατρο μου κ δε με Ενθάρρυνε για το παπαγάλο που διάλεξα...

Εμείς θα μείνουμε με την απορία για το τι δουλειά έχει ο κτηνίατρος με την επιλογή σου; :)
 
Εμείς θα μείνουμε με την απορία για το τι δουλειά έχει ο κτηνίατρος με την επιλογή σου; :)
😂 Συγνώμη, απλά τα είπα στον Αντώνη πριν στο τηλ..
Μου είπε ότι θα είναι πολύ δυσκολο να κάνω δουλειά με την επιλογή μου γτ είναι 5 χρόνων μεγαλομενο από τους γονείς του...
 
Που το ξέρει αυτό ο κτηνίατρος; Εννοώ, ηλικία και το πώς μεγάλωσε.
Φοραει δαχτυλιδι το πουλακι Ανεστη.
Παντως εγω πιστευω οτι θα τα πανε μια χαρα γιατι και το πουλακι δειχνει διαθεση αλλα και ο Κωστας εχει την θεληση να ασχοληθει και το κανει ηδη.
 
Ναι, το δαχτυλίδι όσο μπορώ να δω είναι κλειστό βέβαια χρώματος μπλε... Αν σημαίνει κάτι αυτό.

Αυτό που μου έλεγε ο κτηνίατρος κ φίλος είναι ότι επειδή είναι 5 χρόνων σύμφωνα με το δαχτυλίδι, θα είναι πολύ δυσκολο να εξοικείωθει... Κάτι που με στεναχώρησε πάρα πολυ

Βέβαια είναι πολύ δεκτικο όπως είπε ο Αντώνης γτ ότι του έχω δώσει πάει αμέσως μόλις απομάκρυνθω να το φάει.

Σήμερα καθαρίσα μέσα το κλουβί του λίγο κάτι φρούτα που έπεσαν, δεν έπαθε σοκ που έκανα αργές κινήσεις αλλά είχε πάει άκρη άκρη στο ξύλο, μακριά όσο το δυνατον...

Απλά δε ξέρω αν περνάει ο καιρός κ δε δω καμία βελτίωση τι να κάνω. Γτ όπως είπα κ στον Αντώνη θέλω να μπορώ να το βγάζω από το κλουβί, να πετάει να έρχεται πάνω μου... Δε μου αρέσει να είναι μονίμως κλεισμένο μέσα... Φαντάζομαι ούτε κ σε αυτο
 
O ήλιος είναι απαραίτητος για την καλή υγεία των πουλιών. Παρόλα αυτά το μέσα-έξω δεν θεωρείται καλό. Αν έχει ζεστάνει ο καιρός στην Ελλάδα και το βγάλεις για λίγο στον ήλιο μόνο (15-30 λεπτά δεδομένης της εποχής) και μετά το βάλεις μέσα δεν νομίζω πως θα έχει πρόβλημα. Αν έχεις παράθυρο που το βλέπει ο ήλιος μπορείς να το βάλεις κι εκεί μπροστά.
 
O ήλιος είναι απαραίτητος για την καλή υγεία των πουλιών. Παρόλα αυτά το μέσα-έξω δεν θεωρείται καλό. Αν έχει ζεστάνει ο καιρός στην Ελλάδα και το βγάλεις για λίγο στον ήλιο μόνο (15-30 λεπτά δεδομένης της εποχής) και μετά το βάλεις μέσα δεν νομίζω πως θα έχει πρόβλημα. Αν έχεις παράθυρο που το βλέπει ο ήλιος μπορείς να το βάλεις κι εκεί μπροστά.

Παράθυρο έχει το δωμάτιο κ μπαλκονι αλλά αντανακλά μόνο ήλιο, δεν έχει απευθείας, μόνο στο μπροστινό μπαλκόνι έχω ήλιο.
Έχουμε 20 βαθμούς υπό σκιά σημερα κ λέω αν δε φυσάει να τον δει λίγο ο ήλιος
 
Πολλες φορες τα καταστηματα πουλανε πουλακια πελατων τους που δεν τα θελουνε για διαφορους λογους,ισως γιαυτο ειναι τοσο ησυχο!
Ήσυχο; ούτε καν, γλώσσα δε βάζει μέσα του, ειδικά στον ήλιο που την έβγαλα εδώ κ μια ώρα, την έχει καταβρει
 
Back
Top