Διατροφή Χύμα ή συσκευασμενη τροφή;

Theodorap

PB New Member
Εγγραφή
13 Μαϊ 2016
Μηνύματα
185
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα,έχω μια απορία σχετικά με την τροφή που πρέπει να τρώνε τα καναρινακια μου. Έβλεπα αρκετές φορές μέσα από διάφορα θέματα να σχολιάζεται η χύμα και η συσκευασμενη τροφή.Από ότι κατάλαβα είναι προτιμότερο και καλύτερο για τα καναρίνια να τρώνε συσκευασμενη τροφή αλλά δεν έχω καταλάβει τον λόγο. Εδώ και αρκετά χρόνια τα καναρίνια μου τρώνε χύμα τροφή και δεν έχει υπάρξει απολύτως κανένα πρόβλημα με την υγεία τους! Δεν ήξερα καν ότι είναι καλύτερο να τρώνε συσκευασμενη τροφή! Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί είναι καλύτερα να τα ταιζουμε με συσκευασμενη;

Είμαι μόνο λίγες εβδομάδες στο φόρουμ και μπορώ να πω ότι σε ότι και αν έχω ρωτήσει όσοι μπορούσαν με βοηθούσαν πάρα πολύ με τις απαντήσεις που μου έδιναν και φαίνεται να ενδιαφέροντε και να χαίρονται να μοιράζονται τις γνώσεις τους!

Ελπίζω να μου λύσετε την απορία 👍
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Η συσκευασμενη τροφη ειναι ελεγμενη και χωρις παρασιτα αλλα μην περιμενης οτι ειναι και αλφα ποιοτητα!
 
εδώ και αρκετά χρόνια τα καναρίνια μου τρώνε χύμα τροφή και δεν έχει υπάρξει απολύτως κανένα πρόβλημα με την υγεία τους!
Θα μπορούσε να γίνεται αυτό για πολλά χρόνια και ποτέ να μην παρουσιαστεί πρόβλημα.
Και η τροφή στο τσουβάλι που ανοίγουμε "χύμα" γίνεται σχεδόν αμέσως...
Αλλού είναι το πρόβλημα...
Αρχικά στο τι ποιότητα είναι αυτή και στη συνέχεια χρόνος, συνθήκες, καθαριότητα κλπ., που συντηρείται.
Προσωπικά δεν αχρηστεύω κανένα "χύμα" μείγμα... αρκεί να έχει όλα όσα χρειάζονται για να δοθεί στα πουλιά μου σωστά.
'Όπως επίσης δε υπερθεματίζω κανένα επώνυμο μείγμα αν παραμένει σε λάθος συνθήκες πολύ καιρό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: theodr
Με καλύψατε απόλυτα, εγώ παίρνω τροφή από το pet shop αλλά δεν είναι σε σακί, είναι σε κλειστό σακουλάκι αλλά δεν ξέρω το όνομα της εταιρείας γιατί δεν αναγράφεται πουθενά! Επίσης να πω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να ρίξει κάποιος κάτι μέσα ή να μπει νερό κλπ γιατί πρέπει να το σκισεις! Οπότε τα καναρινακια μου είναι ασφαλεις σωστά; 😳:D
 
αλλά δεν ξέρω το όνομα της εταιρείας γιατί δεν αναγράφεται πουθενά! Επίσης
Αυτό είναι ένα σοβαρό θέμα των "χύμα" καταστάσεων που οφείλουμε να το λαμβάνουμε σοβαρά υπόψη.
Κι επειδή δεν μπορεί κανείς να μας διαβεβαιώσει για την ποιότητα αλλά κυρίως την καταλληλότητα των σπόρων... ίσως θα πρέπει να κινούμαστε προς τη συσκευασμένη και επώνυμη...
Γι αυτό μας βλέπεις όλους να "γκρινιάζουμε"...
 
Αυτό είναι ένα σοβαρό θέμα των "χύμα" καταστάσεων που οφείλουμε να το λαμβάνουμε σοβαρά υπόψη.
Κι επειδή δεν μπορεί κανείς να μας διαβεβαιώσει για την ποιότητα αλλά κυρίως την καταλληλότητα των σπόρων... ίσως θα πρέπει να κινούμαστε προς τη συσκευασμένη και επώνυμη...
Γι αυτό μας βλέπεις όλους να "γκρινιάζουμε"...

Ναι έχεις απόλυτο δίκιο, μπορείς να μου προτείνεις Καλές τροφές για καναρινια; Αν όχι δεν με πειράζει ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια 👍p
 
Υπάρχουν σε όλα τα petshops και στο internet...
Σε συσκευασίες από γραμμάρια μέχρι 25 κιλών.
Επιλέγεις ένα μείγμα συσκευασμένο...
Λογαριάζεις την ποσότητα που χρειάζεσαι για ένα μήνα... και το αγοράζεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Με καλύψατε απόλυτα, εγώ παίρνω τροφή από το pet shop αλλά δεν είναι σε σακί, είναι σε κλειστό σακουλάκι αλλά δεν ξέρω το όνομα της εταιρείας γιατί δεν αναγράφεται πουθενά! Επίσης να πω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να ρίξει κάποιος κάτι μέσα ή να μπει νερό κλπ γιατί πρέπει να το σκισεις! Οπότε τα καναρινακια μου είναι ασφαλεις σωστά; 😳:D
Σε τέτοια σακουλάκια έχω βρεί διάφορους άσχετους σπόρους όπως καλμπόκι.Αν, άναρχα, με μία σέσουλα συσκευάζονται αυτά τότε σίγουρα μέσα δεν θα βρίσκονται μόνο εμφανή πρόσθετα.
Μόλις πριν 3-4 μέρες σε πολύ γνωστό κατάστημα μπήκα στον πειρασμό να ελέγξω ένα μείγμα που χρησιμοποιείται ευρέως τελευταία,έχωσα λοιπόν τη χερούκλα μου μέσα στο ανοικτό τσουβάλι (twice! 🙄)και το κατευχαριστήθηκα... Και ναί,ήταν ένα πλούσιο μείγμα. Για δείγμα, καλό. Για εκτροφή...
 
Σε τέτοια σακουλάκια έχω βρεί διάφορους άσχετους σπόρους όπως καλμπόκι.

Μόλις είδα το μήνυμα σου πήγα αμέσως να ελέγξω την τροφή για τυχόν άσχετους σπόρους αλλά ειναι όλα τέλεια!Η τροφή φαίνεται να είναι ελεγμενη και όλα αυτά που περιέχει μέσα είναι κατάλληλα για καναρινακια! Απλά μου κάνει εντύπωση που δεν έχει πληροφορίες τις εταιρείες κλπ.

Τα μόνα σποράκια που βρήκα και δεν είμαι σίγουρη αν είναι για καναρινια είναι αυτά :
 
Μόλις είδα το μήνυμα σου πήγα αμέσως να ελέγξω την τροφή για τυχόν άσχετους σπόρους αλλά ειναι όλα τέλεια!
Τα σακκουλάκια αυτά είναι χύμα τροφή που συσκευάζεται μ' αυτόν τον τρόπο από το κατάστημα.
Μπορεί να είναι εντάξει, μπορεί και όχι και αυτό δεν αφορά μόνο την ποικιλία των σπόρων αλλά τον τρόπο διατήρησης του τσουβαλιού απ' όπου προέρχεται. Διάβασε και αυτό που σου έγραψα στην πρώτη μου απάντηση.
Και η τροφή στο τσουβάλι που ανοίγουμε "χύμα" γίνεται σχεδόν αμέσως...
Δεν είναι έτσι, πολλά άτομα έχουν από ένα έως λίγα πουλιά και παίρνουν συσκευασίες κιλού, 750 γρ. κτλ. Δεν γίνονται ποτέ χύμα με σωστή συντήρηση.
Αλλά και εγώ που παίρνω 20 κιλά, το ανοίγω μόνη μου και ξέρω πολύ καλά τις συνθήκες συντήρησης που τηρώ. Για το μαγαζί που έχει μέσα και ζώα και τόσων ειδών τροφές τι ξέρω;
 
Τα σακκουλάκια αυτά είναι χύμα τροφή που συσκευάζεται μ' αυτόν τον τρόπο από το κατάστημα.
Μπορεί να είναι εντάξει, μπορεί και όχι και αυτό δεν αφορά μόνο την ποικιλία των σπόρων αλλά τον τρόπο διατήρησης του τσουβαλιού απ' όπου προέρχεται. Διάβασε και αυτό που σου έγραψα στην πρώτη μου απάντηση.

Δεν είναι έτσι, πολλά άτομα έχουν από ένα έως λίγα πουλιά και παίρνουν συσκευασίες κιλού, 750 γρ. κτλ. Δεν γίνονται ποτέ χύμα με σωστή συντήρηση.
Αλλά και εγώ που παίρνω 20 κιλά, το ανοίγω μόνη μου και ξέρω πολύ καλά τις συνθήκες συντήρησης που τηρώ. Για το μαγαζί που έχει μέσα και ζώα και τόσων ειδών τροφές τι ξέρω;

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα βρε Μαρία μου; Τόσα χρόνια παίρνω από τον συγκεκριμένο και δεν έχει υπάρξει πρόβλημα γιατί να αλλάξω την τροφή τώρα;

Αα και κάτι άσχετο αλλά θέλω να μάθω. Την μπανιέρα ποση ωρα την αφήνω μέσα στο κλουβί;
 
Αα και κάτι άσχετο αλλά θέλω να μάθω. Την μπανιέρα ποση ωρα την αφήνω μέσα στο κλουβί;
Όχι πάνω από μισή ώρα. Βάζεις μπάνιο, γίνονται παπάκια και μετά το αποσύρεις. Προσοχή μετά στα ρεύματα αέρα και καλό θα ήταν να το βάζεις πρωινές ώρες ή το πολύ μεσημεριανές, έτσι ώστε πριν κοιμηθούν να έχουν στεγνώσει! 😉
 
Όχι πάνω από μισή ώρα. Βάζεις μπάνιο, γίνονται παπάκια και μετά το αποσύρεις. Προσοχή μετά στα ρεύματα αέρα και καλό θα ήταν να το βάζεις πρωινές ώρες ή το πολύ μεσημεριανές, έτσι ώστε πριν κοιμηθούν να έχουν στεγνώσει! 😉

Πριν λίγο έβαλα την μπανιέρα,έγινε παπάκι και μετά τη παράτησε και την έβγαλα. Είναι σε εξωτερικό χώρο και έχει λίγο αεράκι αλλά τον βλέπω πολύ ζωηρό και χαρούμενο, να τον βάλω μέσα;
 
όσα χρόνια παίρνω από τον συγκεκριμένο και δεν έχει υπάρξει πρόβλημα γιατί να αλλάξω την τροφή τώρα;
Δεν λέμε επιτακτικά να την αλλάξεις. Ενημερώνεσαι, κρίνεις και κάνεις αυτό που θεωρείς εσύ σωστό.
Και συσκευασμένες από κακή συντήρηση μπορεί να περιέχουν αλλοιωμένους σπόρους.
Η συζήτηση γίνεται γύρω από το πως μπορούμε να διασφαλιστούμε όσο το δυνατόν περισσότερο, γιατί απόλυτη ασφάλεια δεν υπάρχει.
 
Δεν λέμε επιτακτικά να την αλλάξεις. Ενημερώνεσαι, κρίνεις και κάνεις αυτό που θεωρείς εσύ σωστό.
Και συσκευασμένες από κακή συντήρηση μπορεί να περιέχουν αλλοιωμένους σπόρους.
Η συζήτηση γίνεται γύρω από το πως μπορούμε να διασφαλιστούμε όσο το δυνατόν περισσότερο, γιατί απόλυτη ασφάλεια δεν υπάρχει.

Εντάξει μαρια ευχαριστώ πολύ, με έβαλες σε σκέψεις και μάλλον θα προτιμήσω να πάρω τροφή μάρκας. Παλιά τους έβαζα εκείνη την κίτρινη σκόνη που μου πασαραν για βιταμίνες αλλά την σταμάτησα. Εκτός από την κανονική τροφή που όλοι επιβάλεται να βάζουμε τι άλλο μπορώ να δίνω;
 
Είναι σε εξωτερικό χώρο και έχει λίγο αεράκι αλλά τον βλέπω πολύ ζωηρό και χαρούμενο, να τον βάλω μέσα;
Οι αλλαγές της θερμοκρασίας και του χώρου που βρίσκεται είναι πολύ χειρότερο.. Τον πιάνει το αεράκι αυτό; Έστω και λίγο να φυσάει να αποφεύγεις το μπάνιο.. είναι λιγάκι ευαίσθητα.
 
Εκτός από την κανονική τροφή που όλοι επιβάλεται να βάζουμε τι άλλο μπορώ να δίνω;
Αυγό ή αυγοτροφή έτοιμη ή δικής σου παρασκευής
Κεχρί σενεγάλης
Τα ασφαλή από
Λαχανικά
Σπόρους και δημητριακά
Φρούτα
Χόρτα αρωματικά φυτά βότανα
Και γενικά κράτησε τον πλήρη οδηγό φροντίδας καναρινιών, να δεις και τα άρθρα διατροφής.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τον πιάνει το αεράκι αυτό;

Φυσάει ελάχιστα, κουνιούνται μόνο τα φύλλα των δέντρων και μάλλον έχει στεγνώσει τώρα και πετάει μέσα στο κλουβί!

@maria p, Τέλεια! Θα δω τι θα κάνω, ευχαριστώ πολύ :D
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top