Γενικά Ψάχνω έναν παπαγάλο όσο γίνεται πιο ήσυχο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TZOLAKOS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μπορείς να πάρεις bourke's parrot ή red rump (που ειναι ωδικός παπαγάλος) και δεν κάνει πολύ θόρυβο.
Επίσης και για τον παπαγάλο του μπουρκ έχω διαβάσει ότι είναι ήσυχος και αγαπησιάρης :)
 
θηλυκό cockatiel λόγο λιγότερων σφυριγμάτων από το αρσενικό μου φαίνεται πιο πιθανό να πάρω αλλα θα ήθελα μια άποψη και από κάποιον που έχει parrotlet(μεταξύ τον δυο)
 
θηλυκό cockatiel λόγο λιγότερων σφυριγμάτων από το αρσενικό μου φαίνεται πιο πιθανό να πάρω αλλα θα ήθελα μια άποψη και από κάποιον που έχει parrotlet(μεταξύ τον δυο)
Τα παρροτλετ γενικά δεν κάνουν φασαρία και έχουν χαμηλόφωνη φωνή, καμία σχέση με μπάτζι δηλαδή.
Είναι πολύ έξυπνα και έχουν δυναμικό χαρακτήρα.
 
Το δικό μου παροτλετ παντως ειναι φωνακλάδικο. Δεν ειναι κατι που μπορείς να το προσδιορίσεις εκ των προτέρων. Ξέρω και ησηχα πάροτλετ βέβαια, είναι και θέμα χαρακτήρα.

Επίσης,ήσυχα συνήθως ειναι τα πουλια που δεν ασχολείται καποιος πολύ μαζί τους, και δεν τους "λείπει" ωστε να τον φωνάξουν οταν δεν ειναι κοντά τους. Για τα πάροτλετ μιλαω πάντα.
Επιπλέον αν ο φίλος έχει οποιο θέμα με τη φασαρία, θα πω οτι λεω σε ολους, χωρίς παρεξήγηση έτσι, είναι η άποψή μου. Ας μην παρει πετ, δε χρειάζεται. :)
Για παράδειγμα εγώ, έχω πάψει να κοιμάμαι πλεον τα μεσημέρια από τότε που έχω τον παπαγάλο, οχι λόγω φασαρίας αλλά για να μην τον παρατάω μόνο του. Ετσι απλα.
 
Back
Top