Γενικά Ψάχνω νέο σπίτι για το παπαγαλάκι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Έφη
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Έφη

PB New Member
Εγγραφή
26 Μαρ 2017
Μηνύματα
8
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα,

έχω ένα παπαγαλάκι εδώ και αρκετά χρόνια και δυστυχώς θα πρέπει να το δώσουμε γιατί δεν μπορούμε να το κρατήσουμε άλλο στο σπίτι. Στεναχωριέμαι πολύ που θα πρέπει να το αποχωριστούμε και θέλω να βρω την καλύτερη λύση για να είναι καλά το παπαγαλάκι στο μέλλον. Τι είναι καλύτερο, να το δώσω σε κάποιον που θα το θέλει και θα το φροντίζει ή να απευθυνθώ σε κάποιον σύλλογο ώστε να φροντίσουν να το ελευθερώσουν όταν πρέπει; Θα προτιμούσα να είναι ελεύθερο αλλά δεν ξέρω τι να κάνω. Γνωρίζει κάποιος να μου πει που να απευθυνθώ;

Ευχαριστώ.
 
... Τι είναι καλύτερο, να το δώσω σε κάποιον που θα το θέλει και θα το φροντίζει ή να απευθυνθώ σε κάποιον σύλλογο ώστε να φροντίσουν να το ελευθερώσουν όταν πρέπει; Θα προτιμούσα να είναι ελεύθερο αλλά δεν ξέρω τι να κάνω.
Το καλύτερο για τον μικρό σου φίλο είναι να βρει ένα σπιτικό και ανθρώπους που θα το αγαπούν και θα το σέβονται... Δεν πιστεύω πως ''ελευθερώνονται παπαγαλάκια'' από κανένα σύλλογο. Είναι ένα πουλί που γεννήθηκε σε αιχμαλωσία και θα πρέπει να συνεχίσει να ζει προστατευμένο.
Όπως καταλαβαίνω είναι άγριο έτσι; Βάλε μας φωτογραφίες και δώσε κι άλλες πληροφορίες ώστε να το δουν και να διαβάσουν όσοι ενδιαφέρονται.
 
Αυτό είναι :)

20170326.webp

Τον λένε Φοίβο και τον έχουμε 13 χρόνια. Δεν θέλουμε καθόλου να τον δώσουμε αλλά θα έχουμε συχνές μετακινήσεις στο μέλλον και δεν θα μπορεί κάποιος να τον φροντίζει όπως πρέπει όταν θα λείπουμε. Γι αυτό ψάχνω να δω τι είναι καλύτερο σε αυτές τις περιπτώσεις.
 
Αυτό είναι :)

View attachment 49417

Τον λένε Φοίβο και τον έχουμε 13 χρόνια. Δεν θέλουμε καθόλου να τον δώσουμε αλλά θα έχουμε συχνές μετακινήσεις στο μέλλον και δεν θα μπορεί κάποιος να τον φροντίζει όπως πρέπει όταν θα λείπουμε. Γι αυτό ψάχνω να δω τι είναι καλύτερο σε αυτές τις περιπτώσεις.
Τι ρατσας ειναι; Μοιαζει λιγο με το δικο μου (red winged parrot) η κανω λαθος;
 
:)Καταλαβαίνω πως βρίσκεσαι σε δύσκολη θέση αφού χρειάζεται να αποχωριστείς το πουλάκι που συζήτε για 13 χρόνια...
Αν αποφασίσεις να δωρίσεις το φιλαράκι σου μπορείς να βάλεις εδώ αγγελία και να επιλέξεις τον καλύτερο από όσους τον διεκδικήσουν.
Νομίζω πως μπορείς να το αφήσεις και στο Αττικό Πάρκο, αλλά δεν είμαι σίγουρη.
Μπορείς να επικοινωνήσεις όμως μαζί τους και να τους ρωτήσεις, αφού σ΄ενδιαφέρει να ζήσει όσο πιο ελεύθερο γίνεται http://www.atticapark.com/
 
Ναι! Μοιάζουν αρκετά!
Αν είναι, να έρθετε σ' επαφή με την Λίνα, ψάχνει καιρό ταίρι για το κορίτσι της.
Ό,τι και να γίνει, καλότυχο να είναι.
Να είσαι αυστηρή στα κριτήρια για τους ανθρώπους που θα το εμπιστευθείς.
 
:)Καταλαβαίνω πως βρίσκεσαι σε δύσκολη θέση αφού χρειάζεται να αποχωριστείς το πουλάκι που συζήτε για 13 χρόνια...
Αν αποφασίσεις να δωρίσεις το φιλαράκι σου μπορείς να βάλεις εδώ αγγελία και να επιλέξεις τον καλύτερο από όσους τον διεκδικήσουν.
Νομίζω πως μπορείς να το αφήσεις και στο Αττικό Πάρκο, αλλά δεν είμαι σίγουρη.
Μπορείς να επικοινωνήσεις όμως μαζί τους και να τους ρωτήσεις, αφού σ΄ενδιαφέρει να ζήσει όσο πιο ελεύθερο γίνεται http://www.atticapark.com/

Αυτό σκέφτομαι κι εγώ αν είναι καλύτερα για εκείνον να κάνω κάτι τέτοιο ή να τον δώσω σε κάποιον που θα θέλει να το φροντίσει. Γενικά θα προτιμούσα όσο γίνεται και όσο είναι ασφαλή τα ζωάκια να είναι σε ότι πιο κοντινό στο φυσικό τους περιβάλλον. Θα ρωτήσω πάντως για να είμαι σίγουρη. Ευχαριστώ :)
 
να είναι σε ότι πιο κοντινό στο φυσικό τους περιβάλλον.
Πάντως το φυσικό περιβάλλον ενός κατοικίδιου παπαγάλου, 13 ετών μάλιστα, είναι το κλουβί. Οι συνθήκες σίγουρα πρέπει να εξεταστούν. Όχι δεν συμφωνώ με το Αττικό Πάρκο γι' αυτό τον παπαγάλο. Δεν είναι σίγουρο πως θα αντέξει τέτοια ανατροπή συνθηκών.
 
Γενικά θα προτιμούσα όσο γίνεται και όσο είναι ασφαλή τα ζωάκια να είναι σε ότι πιο κοντινό στο φυσικό τους περιβάλλον.
Δεν παύει όμως επί 13 χρόνια να ζει κοντά σε ανθρώπους και μόνος. Το να μπει ξαφνικά σε μια κλούβα με άλλα πουλιά δεν γνωρίζω αν θα είναι και η καλύτερη περίπτωση γι΄αυτόν...
Αφού η Λίνα ψάχνει ταίρι για το δικό της, πιστεύω πως μπορεί είναι η καλύτερη περίπτωση😉
 
Αν και η φωτογραφία σου δεν είναι πολύ καλή νομίζω πως έχεις ένα θηλυκό superb parrot.

Απαγορεύεται να τον αμολύσεις πρώτον διότι δεν κατάγεται από εδώ και δεύτερον επειδή τον καταδικάζεις σε βέβαια θάνατο καθώς κατάγεται από ζεστό κλίμα.

Βάλε αγγελία και θα υπάρξει ενδιαφέρον σίγουρα. :)
 
Θα τον αναλάμβανα με μεγάλη μου χαρά και τιμή! Το θέμα είναι ότι έχω αλλά 4 και μάλλον σε κίνδυνο θα τον έβαζα με τα δυο να είναι υγειονομικες βόμβες..συμφωνώ με τα παιδιά που δεν είναι της άποψης να βρεθεί ξαφνικά σε πάρκο. Απιστευτο στρες για το πουλί.. Και αμφίβολη η επιβίωση του. Ευχομαι τα καλύτερα για τον φτερωτό σου φιλαράκο..φαντάζομαι για να φτάνεις στο σημείο να τον δώσεις έχετε εξαντλήσει κάθε περιθώριο...
 
Αν και η φωτογραφία σου δεν είναι πολύ καλή νομίζω πως έχεις ένα θηλυκό superb parrot.

Απαγορεύεται να τον αμολύσεις πρώτον διότι δεν κατάγεται από εδώ και δεύτερον επειδή τον καταδικάζεις σε βέβαια θάνατο καθώς κατάγεται από ζεστό κλίμα.

Βάλε αγγελία και θα υπάρξει ενδιαφέρον σίγουρα. :)


Από το pet shop μας είχαν πει ότι είναι αρσενικό πάντως, αν και φαίνεται να ξέρεις αρκετά αφού τα καταλαβαίνεις από μια φωτογραφία. :)

Δεν θα τον άφηνα ποτέ μόνη μου να φύγει, απλά σκεφτόμουν μήπως με κάποιο τρόπο (χωρίς να ξέρω γι αυτό και ρώτησα) θα μπορούσε να γίνει κάτι.

Ευχαριστώ :)
 
Back
Top