Διατροφή Ψάχνω συνταγή για σπιτική αυγοτροφή

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης GregCC
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

GregCC

PB New Member
Εγγραφή
15 Φεβ 2020
Μηνύματα
145
Πόλη
Πάτρα
Καλησπέρα, ψάχνω συνταγή για σπιτική αυγοτροφή, να είναι απλή στην παρασκευή και με ευρέως προσβάσιμα υλικά, για ένα καναρίνι κοινό (οπότε μικρές ποσότητες). Έχετε κάποια υπόψιν σας; Ευχαριστώ
 
Στα θέματα που προτείνει μόνο του το site εδώ πιο κάτω μπήκες τα είδες και δεν σε καλύπτουν? Και υπάρχουν και πολλά παραπάνω παρεμφερή αν ψάξεις

Επίσης για ένα καναρίνι υπάρχουν πολλές έτοιμες του εμπορίου.με σταθερή σύσταση γνωστή σύσταση με δεδομένα ποσοστά λίπους κλπ και μπορείς να την εμπλουτίσεις με φυτά ή συγκεκριμένους σπόρους
Ίσως είναι πλεονασμός για ένα ,πιστεύω η σπιτική. Κρίμα θα πάει και θα πετάς υλικό ασκοπα
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2024-09-02-18-19-31-816_com.android.chrome.webp
    Screenshot_2024-09-02-18-19-31-816_com.android.chrome.webp
    380,9 KB · Προβολές: 2
Στα θέματα που προτείνει μόνο του το site εδώ πιο κάτω μπήκες τα είδες και δεν σε καλύπτουν? Και υπάρχουν και πολλά παραπάνω παρεμφερή αν ψάξεις
Τα είδα αλλά θέλω κάτι απλό... 4-5 το πολύ συστατικά. Όχι κάτι παχυντικό (μέλι, μήλα κλπ). Λιτό. Υλικό ούτως ή άλλως πετάω και με την έτοιμη μιας και έρχεται η λήξη της πριν να καταναλωθεί.
 
4 κουταλιές της σούπας νιφάδες βρώμης, 1-2 αυγά βρασμένα τουλάχιστον 12 λεπτά, 1-2 κουταλιές της σούπας ρίγανη
χτυπάς τα τσόφλια με τη ρίγανη και τη βρώμη στο μπλέντερ και έπειτα ρίχνεις τα αυγά σε φέτες και τα χτυπάς διακοπτόμενα (αν δεν το κάνεις διακοπτόμενα η αυγοτροφή θα λασπώσει).
Χωρίζεις το μείγμα σε μερίδες. Κάποιες τις βάζεις στην κατάψυξη σε σακουλάκια πολυμπαγκ. Στο ψυγείο η αυγοτροφή, κλειστή βέβαια, παραμένει κατάλληλη προς βρώση για 2-3 ημέρες.
Τα σακουλάκια από την κατάψυξη τα ξεπαγώνεις αποβραδίς στο ψυγείο
 
Σαν βάση μπορείς να κάνεις αβγό με σιμιγδάλι σαν χυλό και ψήσιμο στο φούρνο, μετά τρίψιμο στο μπλέντερ και εκεί μπορείς να προσθέσεις βότανα όπως, ρίγανη, θυμάρι, κουρκουμά και πολλά ακόμα.
Για ένα καναρίνι και εγώ θα έλεγα ότι δεν αξίζει γιατί μάλλον θα σου μένει και θα την πετάς.
Εγώ αυτή τη στιγμή με 13 καναρίνια και κάνοντας ένα μίγμα σαν το παραπάνω αλλά με δύο αβγά μου κρατάει μια βδομάδα.
 
  • Ευχαριστώ
Αντιδράσεις: GregCC



 
  • Like
Αντιδράσεις: GregCC
4 κουταλιές της σούπας νιφάδες βρώμης, 1-2 αυγά βρασμένα τουλάχιστον 12 λεπτά, 1-2 κουταλιές της σούπας ρίγανη
χτυπάς τα τσόφλια με τη ρίγανη και τη βρώμη στο μπλέντερ και έπειτα ρίχνεις τα αυγά σε φέτες και τα χτυπάς διακοπτόμενα (αν δεν το κάνεις διακοπτόμενα η αυγοτροφή θα λασπώσει).
Χωρίζεις το μείγμα σε μερίδες. Κάποιες τις βάζεις στην κατάψυξη σε σακουλάκια πολυμπαγκ. Στο ψυγείο η αυγοτροφή, κλειστή βέβαια, παραμένει κατάλληλη προς βρώση για 2-3 ημέρες.
Τα σακουλάκια από την κατάψυξη τα ξεπαγώνεις αποβραδίς στο ψυγείο
Αυτό ακριβώς έψαχνα, εύκολη συνταγή με "γήινα" συστατικά, όχι παχυντική, να είσαι καλά!
 
Back
Top