Γενικά Ψάχνω όνομα

Εγγραφή
25 Μαϊ 2017
Μηνύματα
39
Πόλη
Χαλκιδική
Μολις πριν 2 μερες τον αποκτισα κ ακομα σκεφτομε ποσ να τον ονομασο.. Πουλακι αρσενικο 2016

19970787_468012756885280_55239883_n.webp 19894184_468012666885289_642356147_n.webp

Μολις πριν 2 μερες τον αποκτισα κ ακομα σκεφτομε ποσ να τον ονομασο.. Πουλακι αρσενικο 2016.. Εχει γινει μπαμπας ιδη μονο μια φορα :)
 
Για το κλουβί που έχεις, δύο πατήθρες αρκουν! Μία πάνω και μία κάτω.. Και στις ταίστρες, μην βάζεις τόσο πολύ τροφή.Απο 3κουταλιές του γλυκού, σε κάθε ταίστρα είναι μια χαρά.
 
Να τον χαίρεσαι. Καλότυχος και υγιής να είναι. Θα σου πρότεινα να τον ονομάσεις Ερμή. Έτσι ξανθούλης που είναι.

tinypic-no-longer-available.jpg
 
Θανάση να σου ζήσει το νέο σου φιλαράκι και εύχομαι να το χαίρεσαι για πολλά χρόνια. Για να γίνει όμως αυτό και να μην έχει την ίδια τραγική κατάληξη όπως το προηγούμενο καναρίνι σου εδώ https://community.petbirds.gr/threa...νε-από-επίθεση-γερακιού-ή-κουκουβάγιας.30531/ θα πρέπει να πάρεις μέτρα προστασίας από αρπακτικά. Στη φωτογραφία δε βλέπω να έχεις μεριμνήσει για αυτό. Θα έπρεπε να είναι το πρώτο που να σε απασχολεί. Όσο για το όνομα είναι το μόνο εύκολο. Θα δεις τη συμπεριφορά του και θα το βρούμε στην πορεία.
 
Προκρούστης!
Αυτή την εντύπωση σχημάτισα βλέποντας την πατήθρα προεξέχει και να σκίζει την πόρτα.Ίσως να στέκεται επάνω στο επόμενο θύμα του!
Εναλλακτικά "Πολιορκητικός Κριός", αν και δεν είναι εύηχο.
 
Όμορφο, να σου ζήσει!
Θα συμφωνήσω με Παναγιώτα για προστασία... χτες :)
"Πολιορκητικός Κριός", αν και δεν είναι εύηχο.
Ναι... ενώ το Προκρούστης, τι χαριτωμένο, ιδανικό για πουλάκι :D
Βγάλτο Νάσο από τ' όνομά σου 😛
 
Για το κλουβί που έχεις, δύο πατήθρες αρκουν! Μία πάνω και μία κάτω.. Και στις ταίστρες, μην βάζεις τόσο πολύ τροφή.Απο 3κουταλιές του γλυκού, σε κάθε ταίστρα είναι μια χαρά.
μονο τησ φυσας δεν γεμιζο... Τισ αλακσα γιατι καθονται πολυ σταθερα ")

Ειναι οντος πολυ μαγγας απο φωνη!

το χαρισα σε φιλο γιατι δυστιχοσ δεν ειχα καταλιλο χορο ")
 
Αν σου πω οτι κατάλαβα, πραγματικά θα'ναι ψέμα.
για τισ ταιστρες που φενονται μεγαλες.. Δεν τισ εχο στη πιτα, απλα φυσαο να φευγουν τα τσοφλια απο οτι εφαγε νοριτερα (καθε μερα) δεν τον θελω χοντρουλι... Οσο για αυγοτροφη; Μονο 2-3 φορεσ τη βδομαδα Κ καμια γλυστριδα απο το μπακσε μου
 
για τισ ταιστρες που φενονται μεγαλες.. Δεν τισ εχο στη πιτα, απλα φυσαο να φευγουν τα τσοφλια απο οτι εφαγε νοριτερα (καθε μερα) δεν τον θελω χοντρουλι... Οσο για αυγοτροφη; Μονο 2-3 φορεσ τη βδομαδα Κ καμια γλυστριδα απο το μπακσε μου
Τις ξέρω αυτές τις ταίστρες και δεν φαίνονται μεγάλες. Πολύ τροφή βάζεις μέσα και αυτό φαίνεται..
Λίγο να βάζεις και να μην φυσάς την τροφή.
Το αυγό που δίνεις για την ώρα είναι πολύ.
Σε λίγο που θα μπούνε στην πτερροροια, μπορείς να δίνεις σε τέτοια συχνότητα.🙂
 
Παντος σχετικα με την αυγοτροφη.. Δεν την πολυ γουσταρει και του αρεσει η κιτρινι που που εχει πιο λιγο αυγο μεσα, παρα την κοκκινη.

Ωραιοτατος!
Μάγκας; Τσιφτης; Μου ακούγονται ωραία ονόματα για τόσο περήφανο πουλί. Μου ήρθε επίσης το Αλονζο.
Μάγκας ειναι... Ευχαριστο πολυ!
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Παντος σχετικα με την αυγοτροφη.. Δεν την πολυ γουσταρει και του αρεσει η κιτρινι που που εχει πιο λιγο αυγο μεσα, παρα την κοκκινη.
Αν αυτές οι αυγοτροφές, είναι σε διαφανή σακουλάκια, τότε να μην τις ξανά πάρεις, γιατί είναι εντελώς ακατάλληλες.
Να προτιμάς κάποιας μάρκας,όπως είναι αυτές εδώ. https://community.petbirds.gr/threads/patee-υγρές-αυγοτροφές-μικρών-συσκευασιών.28584/
 
@eva vrs, Ναι ετσι φαση ειναι σε κουτακι, οχι χυμα η να βραζω αβγα

01-download.webp02-'download.webp

@Panagiota., Exo τον σκοπο μου γιαυτο αλοστε εκοπσα το καγκελακι που ειχε φιγουρα γυρο απο την οροφη, δουλεβουμε κιολας και εχουμε πολλες προτερεοτιτες 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Θανάση καλό θα είναι να υλοποιήσεις άμεσα τον σκοπό σου, αν πρόκειται περί προστασίας, προτού να συμβεί κάτι μοιραίο.
 
👍 Και μέχρι να το φτιάξεις, μέσα το πουλί.
το μεσα τοθ ειναι ιδη ετοιμο σε κρεμαστη βαση γονια που να μη και ρευμα κ να βλεπει την ανατολη.. Παρατηυρα ολα εχοθν σιτεσ ιδη και εκσοτερικο καγκελακι πεταλουδα παντου στο σπιτι ")
 
Back
Top