Ψάχνω Labrador Retriever

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stavros

Administrator
Staff member
Εγγραφή
7 Απρ 2006
Μηνύματα
20.400
Είναι η μεγάλη μου αγάπη όσον αφορά τα σκυλιά και το όνειρό μου εδώ και περίπου είκοσι χρόνια. Τότε έλεγα ότι ίσως δεν είναι και η πιο κατάλληλη στιγμή στη ζωή μου για να φροντίζω ένα σκυλί και ανέβαλα συνεχώς την απόκτηση του.

Αργότερα, έλεγα να τελειώσω το σπίτι μας, να εγκατασταθούμε και βλέπουμε. Ύστερα, ας μεγαλώσουν τα παιδιά και βλέπουμε. Τώρα, που πλησιάζουν τα 5 τους χρόνια, δεν έχω άλλη δικαιολογία.

Ψάχνω λοιπόν σοβαρά πλέον να βρω ένα Labrador Retriever αλλά προς Θεσσαλονίκη μεριά για να με βολεύει περισσότερο. Αν έχετε να μου προτείνετε κάποιον εκτροφέα, please do.

Update: Το album της Sophie. Sophie
 
Εξαιρετικη επιλογη εχεις κανει, εκτος απο όμορφο σκυλί το Λάμπραντορ είναι πολύ ευγενικο και καλόψυχο.
Είναι το απόλυτο οικογενειακό σκυλί. Απλα να γνωριζεις οτι εχουν σχεδόν ατέλείωτη ενέργεια. Εετοιμαστου για μακρείς περιπάτους και παιχνίδια!

Το εχω ψαξει πολυ το θεμα.Βλεπεις ειχα και εγω ενα Labrador Retriever.
Λοιπον δωσε προσοχη.
Δυστυχώς εκτροφειο στη Β. Ελλαδα δεν υπαρχει.

Βρήκα βεβαια αυτό το ''εκτροφείο'' λαμπραντόρ που εδράζεται στην Κατερίνη: labrador.gr

Αλλα αν θελεις την ταπεινη μου αποψη, δεν με εντυπωσιασε ιδιαιτερα... Δε βλέπω να εχουν παρει μερος σε εκθέσεις μορφολογίας ή σε κάποιους άλλους διαγωνισμούς τα ζωα του.
Για ποιο σκοπό εκτρέφει σκυλιά το συγκεκριμένο εκτροφείο;
Η καθαροαιμία δεν είναι το μόνο που πρέπει να σε απασχολεί.
Θέλεις ένα labrador που να είναι μορφολογικά σωστό, άρα ακόμα και pedigree να έχουν οι γονείς αν δεν έχουν κριθεί μορφολογικά, μπορεί να είναι εκτός προτύπου κλπ.
Θέλεις ο σκύλος σου να έχει χαρακτήρα labrador, και ίσως το πιο σημαντικό για εμένα είναι ότι θέλεις ένα υγιές κουτάβι.
Γι αυτό και πρέπει να δώσεις μεγάλη σημασία στις εξετάσεις που κάνει ο εκαστοτε εκτροφέας στους γεννήτορες του.

Εν κατακλείδι, το pedigree από μόνο του δεν λέει κάτι.Αν παρεις απο αυτον κουταβι, θα πρεπει να το προσεξεις πολυ περισσοτερο το θεμα.

Για τον σκύλο που θα συντροφεύσει 10-15 χρόνια καλό θα είναι να αποφύγεις τις εύκολες λύσεις με μια σωστή έρευνα.

1. Αμαλθεια
2. MC of Palmhill

To εκτροφειο
Posidonio ειναι
χορηγος στην σχολή σκύλων-οδηγών τυφλών και εχει
Αναμενομενη Γεννα 9 Φεβρουαριου 2014

Κ. Ο. Ε.
ΚΟΙΜΗΣΕΩΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ 40
Τ. Κ.14565 - ΑΓΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ

ΤΗΛ: +30 210 8145165
FAX: +30 210 8145167
e-mail: [email protected]

Καλό ψάξιμο :)
 
Στο site poulato έχει αγγελία για 2 λαμπραντόρ retriever κουτάβια που χαρίζοντε στην περιοχή της Θεσσαλονίκης. Να ξέρεις σε ζηλεύω πάαααρα πολύ.
 
Σε ευχαριστώ πολύ Αχιλλέα. :)
 
Τι έγινε τελικά; Απέκτησε νέο μέλος η οικογένεια; Αν ναι περιμένουμε τις συστάσεις!
 
Βιάζεσαι. Σώπα μη μας βγει και πρόωρο. Νεότερα σε καμιά εβδομάδα.
 
Η γυναίκα θέλει και εμένα ένα λαμπραντόρ... με έχει φάει να πάρουμε ένα, αλλά εγώ είμαι στο ναι και στο όχι! Είχαμε ένα μικρούλι γκριφόν 12 χρόνια, όπου όταν το χάσαμε δυσκολευτήκαμε αρκετά να το ξεπεράσουμε!

Πόσο θα αντισταθώ στον πειρασμό... Δεν ξέρω!

Ισως κάποια στιγμή αποκτήσουμε και εμείς ένα 😉

Με το καλό Σταύρο!

xNEyIwo.png
 
Σταυρο τα λαμπραντορ ειναι ο,τι καλυτερο ειδικα για παιδια αλλα να ξερεις πως θα παραμεινει για παντα ενα μικρο παιδι, αυτο καμμια φορα "κουραζει"τους ιδιοκτητες διοτι απο διαολειες αλλο τιποτα!
Τωρα η υποθεση ειναι οντως πως ξεπερνας ενα χαμο, ειτε απο λαθος δικο μας και να το χασουμε πχ στο δρομο ειτε μιλαμε για θανατο.
Ειχα ενα ημιαιμο,το ροκυ. Υπεροχος, πανεξυπνος, στις ορειβατικες μας πρωτος! Ομως απο λαθος δικο μας σε μια βολτα τον χασαμε και ακομα ψαχνουμε...
 
χμμμ Σταύρο... εκτροφείς κτλ δε γνωρίζω και ούτε ασχολούμαι γιατί έχω πολύ αντίθετη άποψη με αυτό.. αν πραγματικά ενδιαφέρεσαι για σκυλάκι το καλύτερο που θα κάνεις είναι να ψάξεις απο συλλόγους με αδέσποτα ή αν πετύχεις να θέλει κάποιος να ζευγαρώσει το δικό του και να πάρεις το/τα κουταβάκι/α! Εγώ πάντα έπειρνα σκυλάκια απο τον δρόμο! Και συμβουλή.. Να ξέρετε οτι τα μπάσταρδα που λέμε είναι πιο δυνατά και υγιή και φυσικά πανέξυπνα! τα labrador απ'οσο ξ'ερω είναι κατάλληλα για παιδιά και είναι πολύ της συντροφιάς και ήρεμα σκυλιά! Εγώ πάντως βρήκα στο δρόμο τη sylvie μου οταν ήταν 2 μηνών δίπλα απο κτ σκουπίδια.. και μάλιστα είναι ράτσας κοκόνι! αρχαία ελληνική ράτσα! Πανέξυπνη και με χαρακτήρα γυναίκας! Θεσσαλονίκη είσαι Σταύρο. Αν ακούσω κτ να σε έχω υπ'όψιν..

3627893128386.webp η ζωή μου! Ο έρωτας μου!
 
απο κεκτημένη ταχύτητα έγραψα και πόσταρα στο θέμα με τα παπαγαλάκια μου... Πάντως συμφωνώ με τους υπόλοιπους!
 
αν πραγματικά ενδιαφέρεσαι για σκυλάκι το καλύτερο που θα κάνεις είναι να ψάξεις απο συλλόγους με αδέσποτα
Όχι Έλενα δεν ενδιαφέρομαι για σκυλάκι αλλά για Labrador και μάλιστα εδώ και είκοσι χρόνια. :)

Καταλαβαίνω βέβαια τι θέλεις να πεις αλλά πιστεύω ότι θα ταίριαζε περισσότερο σε αυτή τη συζήτηση Θα επιλέγατε για κατοικίδιο ένα καναρίνι - ζώο ράτσας ή ημίαιμο;
Θεσσαλονίκη είσαι Σταύρο. Αν ακούσω κτ να σε έχω υπ'όψιν..
Έχω βρει τελικά και θα το παραλάβω στις 27 Απριλίου. Θα επανέλθω στο θέμα με περισσότερες λεπτομέρειες - υλικό.

Να χαίρεσαι το σκυλάκι σου, είναι πολύ όμορφο. :)
 
Άντε Σταύρο με το καλό! Περιμένουμε φωτογραφία εννοείτε έτσι; :)
 
ευχαριστώ πολύ! αν και πάντα απορούσα με το γεγονός(γιατί το έχω ξανακούσει..) δε θέλω σκυλάκι,θέλω..ράτσα,(δηλαδή τι σημαίνει αυτό? σκυλιά δεν είναι όλα. Αγαπάς τη ψυχή του και τη συντροφικότητά του και όχι την ''ομορφιά''..)σου εύχομαι απο καρδιάς με το καλό να τον υποδεχθείτε στη οικογένειά σας! Καλορίζικο και να περάσετε μαζί πολλές στιγμές ευτυχίας! Που είναι σίγουρο! Μην παρεξηγηθείς,τα λέω με απόλυτη αγάπη και αφοσίωση σε αυτή τη φυλή και όχι μόνο! φωτό γρήγορααα! :D
 
ευχαριστώ πολύ! αν και πάντα απορούσα με το γεγονός(γιατί το έχω ξανακούσει..) δε θέλω σκυλάκι,θέλω..ράτσα,(δηλαδή τι σημαίνει αυτό? σκυλιά δεν είναι όλα. Αγαπάς τη ψυχή του και τη συντροφικότητά του και όχι την ''ομορφιά''..)σου εύχομαι απο καρδιάς με το καλό να τον υποδεχθείτε στη οικογένειά σας! Καλορίζικο και να περάσετε μαζί πολλές στιγμές ευτυχίας! Που είναι σίγουρο! Μην παρεξηγηθείς,τα λέω με απόλυτη αγάπη και αφοσίωση σε αυτή τη φυλή και όχι μόνο! φωτό γρήγορααα! :D

Ελενα μην μπερδευουμε ανομοια πραγματα. Ολα τα σκυλια ειναι σαφως σκυλια αλλα ο καθενας εχει δικαιωμα να διαλεγει ποιος τυπος σκυλου ταιριαζει καλυτερα στην προσωπικοτητα του, στον τροπο ζωης του κι εχει το δικαιωμα να μπορει να επιλεξει αν θα ειναι μαυρο ή ασπρο, αν θα εχει μακρυ ή κοντο τριχωμα αν θα μαδαει ή οχι, αν θα γινει 80 κιλα ή μονο 2. Εσενα μπορει να μην σε νοιαζει αλλους ομως τους νοιαζει. Μεσα σε ολο αυτο, οταν η αποκτηση σκυλου γινεται μετα απο ερευνα κι απο σωστη πηγη βλ. σωστο εκτροφειο, κι οχι απο πετ σοπ και ιδιωτες που ζευγαρωνουν τα σκυλια τους για τη χαρα της μητροτητας κι αλλες τετοιες φαιδροτητες, τοτε δεν βλεπω το λογο να μην αποκτα καποιος ενας ζωο οπως ακριβως το επιθυμει και το εχει ονειρευτει.

Υποψιν πως τα λεω ολα αυτα εχοντας μαζεψει και βρει σε σπιτια σε 9 αδεσποτα τους τελευταιους 5 μηνες κι εχω αυτην τη στιγμη 2 πρωην αδεσποτα κι ενα καθαροαιμο στο σπιτι μου. :)
 
Δεν παρεξηγώ, αντιλαμβάνομαι την καλή προθεση. :)
αν και πάντα απορούσα με το γεγονός(γιατί το έχω ξανακούσει..) δε θέλω σκυλάκι,θέλω..ράτσα,(δηλαδή τι σημαίνει αυτό?
Ήθελα να απαντήσω σε αυτό για να μη δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις.

Όχι, δεν θέλω ούτε "ράτσα". Δεν είπα δηλαδή, "αχ τι καλά να είχα ένα σκυλί, όχι όμως κανένα αδέσποτο αλλά να είναι κάποια ράτσα". Θέλω απλά το συγκεκριμένο σκυλί λόγω των συγκεκριμένων χαρακτηριστικών που έχει η συγκεκριμένη ράτσα. Διαφορετικά, δεν θα ήθελα κανένα σκυλί, καμιάς άλλης ράτσας.

Αγαπώ πολύ όχι μόνο τα σκυλιά, αλλά όλα τα ζώα. Όπως όμως δεν θα ήθελα να αναλάβω τη φροντίδα οποιουδήποτε άλλου ζώου, έτσι δεν θα ήθελα να αναλάβω τη φροντίδα οποιουδήποτε άλλου σκύλου που δεν εκφράζει την αγάπη μου για αυτά με τον καλύτερο τρόπο.
 
το καταλαβαίνω αυτό που λες και φυσικά όπως είπε και ο φοίβος ακόμα και εγώ οταν βρήκα τη μικρή μου την πήγα σε γιατρό να μου πεί μέγεθος κτλ ώστε να μπορώ να τη κρατήσω σε ενα διαμέρισμα κτλ κτλ υπερβάλλω πολλές φορές και συγγνώμη αν σε έκανα να νιώσεις άσχημα ή να είπα κάτι που να ενόχλησε απλά έχω τέτοια αδυναμία στα σκυλιά που καμιά φορά τα παραλέω! 😛 είναι γεγονός βέβαια οτι είμαι ενάντια στην εκτροφή σκυλιών-γατιών γιατί ενώ υπάρχουν τόοσα αδέσποτα, ακόμα και ράτσας εμείς αναπαράγουμε κι άλλα! τέλος πάντων, αυτό είναι άλλο θέμα! σκυλί δεν είχες ποτέ, σωστά; θα δείς τέτοια αγάπη που δεν την έχεις ξαναδεί ποτέ! Καμιά φορά είναι καλύτερα και απο άνθρωπο!
 
και συγγνώμη αν σε έκανα να νιώσεις άσχημα ή να είπα κάτι που να ενόχλησε
Καμία ενόχληση. Είμαστε εδώ για να συζητάμε θέματα που αφορούν τα πλάσματα που αγαπάμε.
σκυλί δεν είχες ποτέ, σωστά; θα δείς τέτοια αγάπη που δεν την έχεις ξαναδεί ποτέ!
Νομίζω πως δεν υπήρξε περίοδος μεγαλύτερη του ενός χρόνου που να μην έχουμε σκυλί στο σπίτι. Τώρα έχουμε την Μπουμπού από το 1998 αν δεν κάνω λάθος. Εκείνη τη χρονιά είχε έρθει η μάνα της έγγυος στην αυλή του σπιτιού και της φτιάξαμε ένα μέρος για να γεννησει. Είχε κάνει 6 κουτάβια και αφού βρήκαμε αναδόχους για όλα τα αδέλφια και τη μάνα τους, κρατήσαμε τη Μπουμπού που την έχουμε μέχρι σήμερα.
 
Back
Top