Ψάχνω Labrador Retriever

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πανεμορφη Σταυρο να την χαιρεσται! Καμια φωτο τους γονεις θα εχουμε;
 
Να σας ζήσει! Είναι πανέμορφη! Φαντάζομαι τις αντιδράσεις των παιδιών! Δωστης ένα φιλί στην μουρίτσα της από μένα!
 
καλως τα δεχτηκες σταυρο ειναι οντος πανεμορφο το μικρουλι σου
ελπιζω να συνεχισει το θεμα και τωρα που το πηρες με την φροντιδα του
 
Σταυρο εξαιρετικη η μικρη σου..
αν δεν σου ειναι κοπος γραψε για τον εκτροφεα δυο λογια...
επισης επειδη βλεπω οτι ο μπαμπας εχει παρει μερος σε διαγωνισμους,υπαρχει καποια υποχρεωση απο την πλευρα σου ως προς την συμμετοχη και της μικρης σου;
ποσα χρηματα εδωσες; 😛
 
Ο εκτροφέας είναι γνωστός στο χώρο με συμμετοχές και διακρίσεις σε διαγωνισμός στην Ελλάδα και το εξωτερικό. Τα σκυλιά του έχουν σχεδόν όλα διακρίσεις. Η επιλογή των ατόμων που πρόκειται να δώσει σκυλί είναι ίσως αρκετά αυστηρή, όσον αφορά κάποιες προϋποθέσεις, αυτονόητες κατά την άποψή μου. Στις προϋποθέσεις αυτές δεν συμπεριλαμβάνεται η υποχρέωση από μέρους μου για συμμετοχή σε διαγωνισμούς, αν και ο ίδιος θα το ήθελε για το συγκεκριμένο σκυλί, εφόσον το επιθυμούσα και εγώ. Η τιμή του είναι 1000€ μαζί με την απόδειξη.
 
Ο εκτροφέας είναι γνωστός στο χώρο με συμμετοχές και διακρίσεις σε διαγωνισμός στην Ελλάδα και το εξωτερικό.
φανταζομαι για διαφημιστικους λογους δεν τον αναφερεις..
επειδη ομως με ενδιαφερει σοβαρα αν θελεις στειλε μου ενα πμ.


γιατι κοριτσακι;
εχεις σκοπο να την ζευγαρωσεις μελλοντικα;:)
 
Στην αρχή ήθελα αρσενικό. Λέγοντας στην αρχή καταλαβαίνεις ότι σύμφωνα με το πρώτο ποστ, μιλάω για περίπου είκοσι χρόνια πριν. Νόμιζα ότι ήμουν σχεδόν αποφασισμένος για αυτή την επιλογή. Όταν όμως μετά από συζητήσεις με φίλους κατόχους σκυλιών ήρθε η ώρα να επιλέξω, κατέληξα στο θηλυκό αφού σχεδόν όλοι με διαβεβαίωναν ότι οι πιθανότητες για μια σχέση πιο αρμονική με τα παιδιά θα ήταν μεγαλύτερες.

Σχετικά με την αναπαραγωγή, όχι δεν έχω σκοπό. Με αγχώνει κάπως η διαχείριση της κατάστασης του οίστρου της, αλλά η σκέψη και η ευθύνη για την ανεύρεση αναδόχων των κουταβιών με αγχώνει περισσότερο, ακόμη και τώρα που είναι κουτάβι και η ίδια της.
 
Σχετικά με την αναπαραγωγή, όχι δεν έχω σκοπό.
εχε στο νου σου οτι η σκύλα ολοκληρώνεται σαν προσωπικότητα, περνώντας από τα στάδια της εγκυμοσύνης, του τοκετού και του θηλασμούκαι κατ' επέκταση συμβάλλει αυτό στην τελική διαμόρφωση του χαρακτήρα της.
Με αγχώνει κάπως η διαχείριση της κατάστασης του οίστρου της, αλλά η σκέψη και η ευθύνη για την ανεύρεση αναδόχων των κουταβιών με αγχώνει περισσότερο, ακόμη και τώρα που είναι κουτάβι και η ίδια της.

Εαν δεν το εχεις σκοπο τοτε μαλλον θα ''πρεπει'' να στειρώσεις τη σκυλίτσα σου, για να εξαλειφθεί ο κίνδυνος πυομήτρας (μόλυνση της μήτρας που εμφανίζεται συχνά σε θηλυκούς σκύλους οι οποίοι δεν ζευγαρώνουν και μπορεί να αποβεί θανατηφόρος), για να μειωθούν οι πιθανότητες εμφάνισης νεοπλασιών των μαστών, για να σταματήσει η νευρικότητα καθώς και η προσέλκυση αρσενικών όταν βγαίνει βόλτα, κατά την περίοδο του οίστρουκαι για να αποφευχθούν τυχόν ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες και όσα αυτό συνεπάγεται, όπως φροντίδα εγκύου και παρακολούθηση εγκυμοσύνης, ανεύρεση νέου σπιτιού για τα κουτάβια κλπ.

Εαν τελικα το κανεις με σκέψη και γνώση πρεπει να επιλέξεις τον επιβήτορα, ό,τι συμφωνήσες με τον ιδιοκτήτη του θα πρέπει να το συνυπογράψεις. Αν πρόκειται για χρηματική αμοιβή θα ορίσεις το ποσόν, το πότε θα καταβληθεί, σε περίπτωση που δεν μείνει έγκυος η σκύλα αν θα επιστραφεί μέρος της αμοιβής ή θα δικαιούται επίβαση στον επόμενο οίστρο κλπ. Αν πρόκειται αντί αμοιβής να δώσεις κουτάβια θα καθορίσεις μέχρι πόσα (εν ζωή),θα αναλογεί ένα στον επιβήτορα. Ακόμη αν θα έχει την επιλογή για το καλύτερο της γέννας κλπ. Πόσες επιβάσεις θα γίνουν και πότε. ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ...Όλα τα έξοδα ακόμη και τα pedigree όλων των κουταβιών βαρύνουν τον εκτροφέα (θηλυκό).

Καλη σκεψη λοιπον, δεν ειναι καθολου νωρις...
 
Σε ευχαριστώ πολύ Πόπη. Τουλάχιστον προς το παρόν, αυτό που υπάρχει στο πρόγραμμα είναι να την αφήσουμε να περάσει τον πρώτο οίστρο. Αργότερα, θα αποφασίσουμε για τη συνέχεια. Ούτως ή άλλως διατηρούμε συνεχή επικοινωνία με τον εκτροφέα.

Ευχαριστώ και πάλι. :)
 
εχε στο νου σου οτι η σκύλα ολοκληρώνεται σαν προσωπικότητα, περνώντας από τα στάδια της εγκυμοσύνης, του τοκετού και του θηλασμούκαι κατ' επέκταση συμβάλλει αυτό στην τελική διαμόρφωση του χαρακτήρα της.

Ποιος τα λεει αυτα; Δειξε μου σε παρακαλω καναδυο επιστημονικες ερευνες που να καταληγουν εκει αλλιως καλο θα ηταν να μην εκφερεις δημοσια τετοιες "επικινδυνες" αποψεις. Με τετοιες αντιληψεις γεμισε ο τοπος αδεσποτα να πεθαινουν σε καθε γωνια. Σαφως και δεν αναφερομαι στο εκτροφικο κουταβι του Σταυρου αλλα σε ολα τα υπολοιπα που θελουν κατα τους ιδιοκτητες τους να "νιωσουν τη χαρα της μητροτητας" ή του ερωτα και λοιπες φαιδροτητες.

Η αναπαραγωγη ειναι δουλεια των αναγνωρισμενων εκτροφεων και ΜΟΝΟ οπως πλεον οριζει και ο νομος. Και δεν ειναι ολα τα εκτροφικα σκυλια αξια αναπαραγωγης. :)
 
Ποιος τα λεει αυτα; Δειξε μου σε παρακαλω καναδυο επιστημονικες ερευνες που να καταληγουν εκει αλλιως καλο θα ηταν να μην εκφερεις δημοσια τετοιες "επικινδυνες" αποψεις. Με τετοιες αντιληψεις γεμισε ο τοπος αδεσποτα να πεθαινουν σε καθε γωνια.
Φίλτατε Φοίβο, σαν ελεύθερη (έτσι νομίζω τουλάχιστον) πολίτης υποθέτω πως μου αναγνωρίζεις το δικαίωμα να εκφράζω την άποψή μου ακριβώς όπως έκανες κι εσύ.
Δεν νομίζω να είναι ''επικίνδυνο'' το δημοκρατικό δικαίωμα να εκφράζω ελεύθερα τις απόψεις μου. Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν κι ούτε με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο, απλά εκθέτω τη δική μου οπτική γωνία, αν μου το επιτρέπεις φυσικά αυτό.
Σαφως και δεν αναφερομαι στο εκτροφικο κουταβι του Σταυρου αλλα σε ολα τα υπολοιπα που θελουν κατα τους ιδιοκτητες τους να "νιωσουν τη χαρα της μητροτητας" ή του ερωτα και λοιπες φαιδροτητες.
Εσύ μπορεί να μην αναφέρεσαι στο κουτάβι του Σταύρου, αλλά εγώ αναφέρθηκα σε αυτό.
Στάθηκες σε ένα κομμάτι, ενώ από κάτω έχω αραδιάσει ένα σωρό.

Ας μάθουμε όλοι επιτέλους να ανεχόμαστε – σεβόμαστε την άποψη των άλλων, χωρίς να σημαίνει πως πρέπει να την αποδεχτούμεκαι να παραμένουμε όσο γίνεται περισσότερο ενωμένοι στα πλαίσια του δημοκρατικού διαλόγου.
Δεν σε υποχρέωσε κανένας να δεχτείς άκριτα ότι σου σερβίρουν... 😉
Αλίμονο, αν φτάσουμε στο σημείο να μας απαγορεύεται να λέμε ελεύθερα ο καθένας την άποψη του. Όποιος κι αν είναι αυτός, όποια άποψη κι αν εκφράζει.

Και δεν ειναι ολα τα εκτροφικα σκυλια αξια αναπαραγωγης. :)
Ορθά.
 
Δεν νομιζω οτι σου απαγορεψε κανεις να πεις τι νομιζεις, οπως και εκανες. :)

Αλλα οταν πιστευεις πραγματα τα οποια δεν μπορεις να τεκμηριωσεις και μαλιστα οπως ξαναεγραψα ευθυνονται για τον υπερπληθυσμο των αδεσποτων (γι'αυτο και το χαρακτηρισα ως επικινδυνο) και τα γραφεις κι ως συμβουλες ειναι και δικο μου δημοκρατικο δικαιωμα να τα κρινω. Διοτι δυστυχως πολυς κοσμος σκεφτεται ετσι αλλα ελαχιστοι ασχολουνται προσφεροντας μια λυση στο προβλημα.

Για να επιστρεψουμε στο θεμα ομως, λογο εχει ο εκτροφεας στην προκειμενη περιπτωση αν συμφωνει κι ο Σταυρος ή ο καθενας που του εμπιστευτηκαν εκτροφικο σκυλι, για το αν αξιζει και πρεπει να μπει στο εκτροφικο προγραμμα καποιου ή οχι. :)
 
Αλλα οταν πιστευεις πραγματα τα οποια δεν μπορεις να τεκμηριωσεις και μαλιστα οπως ξαναεγραψα ευθυνονται για τον υπερπληθυσμο των αδεσποτων (γι'αυτο και το χαρακτηρισα ως επικινδυνο) και τα γραφεις κι ως συμβουλες ειναι και δικο μου δημοκρατικο δικαιωμα να τα κρινω. Διοτι δυστυχως πολυς κοσμος σκεφτεται ετσι αλλα ελαχιστοι ασχολουνται προσφεροντας μια λυση στο προβλημα. :)

εχε στο νου σου οτι η σκύλα ολοκληρώνεται σαν προσωπικότητα, περνώντας από τα στάδια της εγκυμοσύνης, του τοκετού και του θηλασμούκαι κατ' επέκταση συμβάλλει αυτό στην τελική διαμόρφωση του χαρακτήρα της.

Σε τι ακριβως χρειαζεσαι τεκμηριωση Φοιβο;
Δεν αλλαζει ο χαρακτηρας του σκυλου μας μετα το πρωτο ζευγαρωμα, μετα απο μια εγκυμοσυνη;
Ειχες ποτε σκυλο;
Ευθυνεται αυτη μου η αποψη για τον υπερπληθυσμο των αδεσποτων;

Δεν έχει σημασία πόσα επιχειρήματα έχει κάποιος. Ακόμα και χιλιάδες να έχει, στην καλύτερη περίπτωση το μόνο που θα δικαιούται είναι αμφιβολίες, ειδικα οταν τα επιχειρήματα βασίζονται στη διάθεση του άλλου να πιστέψει..

Δηλαδη εαν σου ποσταρα την επιστημονικη ερευνα ενος γιατρου, που δεν ειναι εν ζωη και δεν παρακολουθει τις εξελιξεις θα ημουν πιο σωστη;
να επιστρεψουμε στο θεμα ομως, λογο εχει ο εκτροφεας στην προκειμενη περιπτωση αν συμφωνει κι ο Σταυρος :)
Αλλη πονεμενη ιστορια... Τα πρότυπα σκύλων σήμερα, εστιάζουν στην εμφάνιση η οποία ωστόσο "κλέβει" χώρο από την ποιότητα ζωής του σκύλου. Ο υπερτυπικός σκύλος Φοιβο είναι και παραμένει ο προβληματικός σκύλος.

συνεχιζεται.
 
εχε στο νου σου οτι η σκύλα ολοκληρώνεται σαν προσωπικότητα, περνώντας από τα στάδια της εγκυμοσύνης, του τοκετού και του θηλασμούκαι κατ' επέκταση συμβάλλει αυτό στην τελική διαμόρφωση του χαρακτήρα της.

Σε τι ακριβως χρειαζεσαι τεκμηριωση Φοιβο;
Σε αυτο ακριβως που σε ρωτησα.
Δεν αλλαζει ο χαρακτηρας του σκυλου μας μετα το πρωτο ζευγαρωμα, μετα απο μια εγκυμοσυνη;
Οχι.
Ειχες ποτε σκυλο;
Δεν εισαι η μονη που εχεις σκυλια, για να μιλαω σαφως και ειχα και εχω.
Ευθυνεται αυτη μου η αποψη για τον υπερπληθυσμο των αδεσποτων;
Ειτε σου αρεσει ειτε οχι, ναι αυτο ευθυνεται διοτι και η κουτση Μαρια που δεν ξερει που ειναι το κεφαλι και που η ουρα εβαλε τη μπουμπου της να γεννησει. Την ενοιαξε πρωτιστως να νιωσει η σκυλα αυτα που ανεφερες τα οποια δεν ειναι αποδεδειγμενα, και μετα παρατησε τα κουταβια στο βουνο, στα σκουπιδια ή τα ξεφορτωθηκε για να ζουν δεμενα σε δεντρα, βαρελια κτλ.
Δεν έχει σημασία πόσα επιχειρήματα έχει κάποιος. Ακόμα και χιλιάδες να έχει, στην καλύτερη περίπτωση το μόνο που θα δικαιούται είναι αμφιβολίες, ειδικα οταν τα επιχειρήματα βασίζονται στη διάθεση του άλλου να πιστέψει..
Πιστεψε με εκει που μιλαει η επιστημη εγω σιωπω.
Δηλαδη εαν σου ποσταρα την επιστημονικη ερευνα ενος γιατρου, που δεν ειναι εν ζωη και δεν παρακολουθει τις εξελιξεις θα ημουν πιο σωστη;
Ελληνα κτηνιατρου; Ευχαριστω οχι, μιλαω για σοβαρη επιστημονικη ερευνα κι οχι αυτην που βγηκε απο 30 κυριες που πηγαιναν εκει τα σκυλια τους και τον πληρωναν.
 
πραγματικά είναι εξερετικό σκυλί καλού χαρακτήρα. Απο τήν ματιά της βλέπεις ότι έχεις να κάνεις μες ένα σκυλί που θα είναι πάντα πιστό και καλόκαρδο και μεζεμένο. μαζεμένο είναι το σκυλί που ξέρει από μόνο του να κοντρολάρει αυτά που νιώθη σε κάθε στιγμή. Το μόνο βασικό για περιβάλλον με παιδιά. η ευχή μου είναι να ζήσετε αρμονικά και χαρούμενα μαζί της.
 
πραγματικά είναι εξερετικό σκυλί καλού χαρακτήρα. Απο τήν ματιά της βλέπεις ότι έχεις να κάνεις μες ένα σκυλί που θα είναι πάντα πιστό και καλόκαρδο και μεζεμένο. μαζεμένο είναι το σκυλί που ξέρει από μόνο του να κοντρολάρει αυτά που νιώθη σε κάθε στιγμή. Το μόνο βασικό για περιβάλλον με παιδιά. η ευχή μου είναι να ζήσετε αρμονικά και χαρούμενα μαζί της.

Μια καλη πασα για να παραμεινουμε εντος θεματος, τα υπολοιπα σε εκτενεστερη αναλυση μαλλον αφορουν αλλο φορουμ. :)
 
Back
Top