Αγορά Ψάχνω peach faced lovebird για αγορά

Γιώργος Π.

PB New Member
Εγγραφή
16 Οκτ 2019
Μηνύματα
76
Ψάχνω peach faced lovebird με τα παρακάτω κριτήρια:
  • Δεν θέλω να το αγοράσω από έμπορο ή ερασιτέχνη που αναπαράγει με σκοπό το κέρδος. Θα προτιμούσα να φιλοξενήσω απλώς μια ψυχή που χρειάζεται σπίτι.
  • Θα ήθελα να μην το χωρίσω από το ταίρι του αν είναι δύο μαζί.
  • Παρότι θα προτιμούσα υιοθεσία καταλαβαίνω ότι υπάρχει οικονομική ύφεση. Είμαι διατεθειμένος να πληρώσω έως 50€ αλλά θα προτιμούσα να πληρώσω με τροφές ή κλουβί ή και τα δύο.
  • Κατά προτίμηση νεαρής ηλικίας, αρσενικό ή θηλυκό.
Κατοικώ στο Ηράκλειο Κρήτης. Ευχαριστώ!
 
Λοιπόν,
Εφόσον δεν πήρα δυστυχώς καμιά απάντηση σκέφτομαι να καταλήξω στο να αγοράσω από pet shop. Βρήκα ένα κάπως καλό που προμηθεύεται από Ολλανδία.
Μήπως να περιμένω; Ξέρει κάποιος ποιες είναι οι περίοδοι εκτροφής και αν θα βρω αυτήν την εποχή (πριν τα Χριστούγεννα);
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Θα ήθελα να μην το χωρίσω από το ταίρι του αν είναι δύο μαζί.
Αυτά τα πουλιά είναι προτιμότερο να ζουν σε ζευγάρια.

Είμαι διατεθειμένος να πληρώσω έως 50€ αλλά θα προτιμούσα να πληρώσω με τροφές ή κλουβί ή και τα δύο.
Δεν θα βρεις να αγοράσεις σε αυτήν την τιμή.

Βρήκα ένα κάπως καλό που προμηθεύεται από Ολλανδία.
Μήπως να περιμένω;
Εάν μπορείς να ελέγξεις τα πουλιά πριν από την αγορά και όχι να τα κάνεις παραγγελία για να τα πάρεις όπως και να έχει, τότε θα μπορούσες να πάρεις εφόσον έβλεπες κάτι που σε ενδιαφέρει. Οι εισαγωγές έχουν πάντα κάποιο ρίσκο, αλλά τουλάχιστον για τα lovebirds δεν έχω ακούσει να υπάρχουν σοβαρά προβλήματα.
 
Αυτά τα πουλιά είναι προτιμότερο να ζουν σε ζευγάρια.
Μάλλον θα πάρω ένα παρόλαυτά. Από λίγο διάβασμα κατέληξα ότι είναι δυνατόν να έχεις ένα. Βέβαια ποτέ δεν είμαι σίγουρος. Είπα 50€ επίσης επειδή τόσο είναι στα petshop αλλά δίνω και παραπάνω αν βρω τα κριτήρια που ψάχνω. Ευχαριστώ για την απάντηση!
 
Καλό είναι να πάρεις 2 εφόσον δεν θα έχεις εξημερωμένο. Το θηλυκό μου το είχα μόνο του για αρκετό διάστημα αλλά ευτυχώς του πείρα ταίρι και άλλαξε όλο της το είναι. Οι τιμές κυμαίνονται από 50 έως 60€, ανάλογα τα pet shop. Είναι από τα πουλιά που βρίσκει εύκολα κανείς στα καταστήματα.
 
Δεν μου είναι δυνατό να πάρω δύο για πολλούς λόγους:
  • Το κλουβί θα είναι στενό για δύο
  • Δεν έχω αρκετό χρόνο για να γνωριστώ όπως θα ήθελα και με τα δύο
  • Ταξιδεύω συχνά και δύο πτηνά είναι μεγαλύτερη ευθύνη και δυσκολία.
Μήπως να πάρω καλύτερα parrotlet?
 
Δεν μου είναι δυνατό να πάρω δύο για πολλούς λόγους:
  • Το κλουβί θα είναι στενό για δύο
  • Δεν έχω αρκετό χρόνο για να γνωριστώ όπως θα ήθελα και με τα δύο
  • Ταξιδεύω συχνά και δύο πτηνά είναι μεγαλύτερη ευθύνη και δυσκολία.
Μήπως να πάρω καλύτερα parrotlet?
Όταν ταξιδεύεις το πουλάκι θα μένει μόνο;
 
Όταν ταξιδεύεις το πουλάκι θα μένει μόνο;
Θα το παίρνω μαζί όταν πρόκειται για περισσότερο από μια-δύο βδομάδες. Και το πιθανότερο, θα το αφήνω σε συγγενείς όταν πρόκειται για λιγότερο. Αν και το τελευταίο δεν το έχω αποφασίσει, πρέπει να σκεφτώ τι θα άγχωνε λιγότερο το πτηνό.
 
Lovebirds έχει και το εκτροφείο της Χαλκίδας (αν στείλετε μήνυμα στο "εκτροφείο παπαγάλων αβαντις" στο fb - αν είναι λαθος η διαφήμιση αφαιρέστε το) εαν είστε αποφασισμένος και δεν βρίσκετε εδώ. Είχα πάρει κοκατιλ πέρσι ήμερο απο εκεί και ήρθε υγιές, με ελληνικό κλειστό δαχτυλίδι, ήμερο όντως και απογαλακτισμενο. Για το κλουβί τι εννοείτε είναι στενό; έχετε ήδη κάποιο; Είναι καλύτερα πρώτα να αποφασίζουμε το είδος και μετα το κλουβί (θα βρείτε και εδω πληροφορίες για τις προδιαγραφες) το πολύ πολύ μπορείτε να το πουλήσετε /ανταλλάξετε αν ειναι πρόβλημα αυτό(αν καταλαβα λάθος με συγχωρείτε). Κρίμα και για το πουλάκι και για τα λεφτά σας να πάρετε από petshop. Επίσης η απουσία σας σε ταξίδια μπορεί να είναι και χειρότερη για ενα πουλάκι μόνο του. Προσωπικά το εξοικιωνω με τον χώρο/κλουβι μεταφορας/ανθρώπους που μπορεί να μείνει αν χρειαστεί να λείψω πολύ καιρο πριν φύγω με τακτικές επισκέψεις.
 
Θα το παίρνω μαζί όταν πρόκειται για περισσότερο από μια-δύο βδομάδες. Και το πιθανότερο, θα το αφήνω σε συγγενείς όταν πρόκειται για λιγότερο. Αν και το τελευταίο δεν το έχω αποφασίσει, πρέπει να σκεφτώ τι θα άγχωνε λιγότερο το πτηνό.
Είναι κάτι βασικο στο οποίο θα πρέπει να δοθεί λύση πριν προβείς στην αγορα του. Σε κάθε περίπτωση τα δύο μαζί είναι πιο καλά. Εγώ είχα αρχικά ένα μόνο παρροτλετ και δεν σκεφτόμουν καν την αγορά δεύτερου μέχρι τη στιγμή που τράβηξα βίντεο για να δω τι κάνει όταν λείπω. Το γλυκό, υπερομιλητικο και υπερδραστήριο πουλάκι μου καμπουριαζε και στεκόταν ακίνητο κοιτάζοντας την πόρτα μέχρι να επιστρέψω. Με ταρακούνησε τόσο όλο αυτό, που του πήρα παρέα. Και ακόμη κι αν δεν τα έχω στο ίδιο κλουβί, έχουν το ένα το άλλο στον ίδιο χώρο και αυτό είναι πολύ σημαντικό. Άλλαξε αμέσως η συμπεριφορά του. Και να σημειωθεί ότι εγώ λείπω μόνο μερικές ώρες κάθε μέρα. Ζω σε άλλη χώρα και καταλαβαίνω ότι τα ταξίδια ειναι ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα που αντιμετωπιζουμε. Αν μπορείς να το παίρνεις μαζί σου τότε όλα καλά. Αν όμως ταξιδευεις συχνά και το πουλάκι πρέπει συνεχώς να αλλάζει περιβάλλον ή να μένει μόνο του έστω και για δύο τρεις μέρες θα είναι πρόβλημα.
Από πετ σοπ θα σου έλεγα κι εγώ να μην πάρεις. Δεν θέλεις υποθέτω να μπεις στη διαδικασία να ψάχνεις γιατρούς κτλ ή να έχεις ένα πουλάκι που θα κουβαλάει κατά πάσα πιθανότητα ένα σωρό τραύματα που θα βρίσκετε μπροστά σας στη μεταξύ σας σχεση.
Μέχρι να μελετήσεις όσο καλύτερα μπορείς το είδος, τις ανάγκες, γενικές πληροφορίες για τη φροντίδα των παπαγάλων και να βρεις λύση στο θέμα των ταξιδιών, θα βρεις και έναν σωστό εκτροφέα.
 
Lovebirds έχει και το εκτροφείο της Χαλκίδας (αν στείλετε μήνυμα στο "εκτροφείο παπαγάλων αβαντις" στο fb - αν είναι λαθος η διαφήμιση αφαιρέστε το) εαν είστε αποφασισμένος και δεν βρίσκετε εδώ. Είχα πάρει κοκατιλ πέρσι ήμερο απο εκεί και ήρθε υγιές, με ελληνικό κλειστό δαχτυλίδι, ήμερο όντως και απογαλακτισμενο. Για το κλουβί τι εννοείτε είναι στενό; έχετε ήδη κάποιο; Είναι καλύτερα πρώτα να αποφασίζουμε το είδος και μετα το κλουβί (θα βρείτε και εδω πληροφορίες για τις προδιαγραφες) το πολύ πολύ μπορείτε να το πουλήσετε /ανταλλάξετε αν ειναι πρόβλημα αυτό(αν καταλαβα λάθος με συγχωρείτε). Κρίμα και για το πουλάκι και για τα λεφτά σας να πάρετε από petshop. Επίσης η απουσία σας σε ταξίδια μπορεί να είναι και χειρότερη για ενα πουλάκι μόνο του. Προσωπικά το εξοικιωνω με τον χώρο/κλουβι μεταφορας/ανθρώπους που μπορεί να μείνει αν χρειαστεί να λείψω πολύ καιρο πριν φύγω με τακτικές επισκέψεις.
Είναι λίγο μεγάλη η απόσταση Χαλκίδας Κρήτης, νομίζω. Επίσης θα προτιμούσα να δω το πτηνό ο ίδιος πριν την αγορά. Σε άλλο ποστ είχα αναφέρει ότι είχα ένα καναρίνι το οποίο δυστυχώς μας έφυγε και συνοπτικά τέλος πάντων έκανα την έρευνα μου και νομίζω ένα παπαγαλάκι ταιριάζει καλύτερα στις συνήθειες μου. Το γνωρίζω ότι τα ταξίδια είναι ψυχοφθόρα για ένα πτηνό για αυτό και προσπαθώ να γίνονται όλα πιο ομαλά.
Παρόλαυτά γιατί λέτε ότι είναι κακό να αγοράσω από petshop και όχι από εκτροφείο;
 
Τα πετ σοπ είτε εισάγουν πτηνά από άλλες χώρες, τα οποία μεταφέρονται σε άσχημες συνήθως συνθήκες, είτε αγοράζουν από ιδιώτες. Για να πουλήσουν όμως οι ιδιώτες σε πετ σοπ (χαμηλή τιμή) προσπαθούν να μειώσουν όσο το δυνατόν το κόστος εκτροφής (πολύ φτηνές τροφές κτλ). Τα πουλιά απ'οπου κι αν προέρχονται φτάνουν στο πετ σοπ και μπαίνουν μέσα σε κλουβιά όπου ζούσαν άλλα πουλιά, κάποια από τα οποία ήταν άρρωστα, χωρίς φυσικά να καθαριστούν πρώτα. Συνεχίζουν να τρώνε χύμα τροφές, να καθαρίζονται σπάνια, να αγχώνονται με τους περίεργους πελάτες που τα πλησιάζουν όποτε και όσο θέλουν. Και αν συνεχίσω θα γράφω μέχρι αύριο 😂
Ένας σοβαρός εκτροφέας δεν θα διστάσει να σου δείξει το εκτροφείο του, θα φροντίσει σωστά τα πουλιά του με καλές τροφές και εξετάσεις σε κτηνιάτρους όταν παραστεί ανάγκη. Θα σε καθοδηγήσει ως προς τις τροφές, τον τρόπο που θα πλησιάσεις το πουλάκι. Θα ξέρεις την ακριβή ηλικία του και γενικά θα έχεις πολύ περισσότερες πιθανότητες να αποκτήσεις το πουλάκι που έχεις στο μυαλό σου και να αποφύγεις προβλήματα και ταλαιπωρία.
 
Παρόλαυτά γιατί λέτε ότι είναι κακό να αγοράσω από petshop και όχι από εκτροφείο;

Θεωρητικα ενας εκτροφεας δινει περισσοτερο φροντιδα στα πτηνα του και διατηρει πληρες ιστορικό του καθε πτηνου, ενας σωστος εκτροφεας.
Στην δικη σου περιπτωση ομως που μιλαμε για ενα πτηνο που θα εισαχθει απο αλλη χωρα, θα φερει τις minimum απαραιτητες πληροφοριες που χρειαζονται κατα την εισαγωγη του.
Δεν υπαρχει περιπτωση να μην φερει δαχτυλιδι εκτροφικο.

Προσωπικα οπως δεν τσουβαλιαζω ολους τους εκτροφεις, δεν θα τσουβαλιασω και τα pet. (σπανιζουν οι σωστοι petshopαδες)

Σιγουρα ενα ειδος που υπαρχει σε επαρκεια κι εγω θα προτιμουσα να το παρω απο καποιον εκτροφεα.
Ενα ειδος που δεν το βρισκω παρα μονο σε pet θα εκανα εναν απαραιτητο ελεγχο και θα προχωρουσα στην αγορα του.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Είναι κάτι βασικο στο οποίο θα πρέπει να δοθεί λύση πριν προβείς στην αγορα του. Σε κάθε περίπτωση τα δύο μαζί είναι πιο καλά. Εγώ είχα αρχικά ένα μόνο παρροτλετ και δεν σκεφτόμουν καν την αγορά δεύτερου μέχρι τη στιγμή που τράβηξα βίντεο για να δω τι κάνει όταν λείπω. Το γλυκό, υπερομιλητικο και υπερδραστήριο πουλάκι μου καμπουριαζε και στεκόταν ακίνητο κοιτάζοντας την πόρτα μέχρι να επιστρέψω. Με ταρακούνησε τόσο όλο αυτό, που του πήρα παρέα. Και ακόμη κι αν δεν τα έχω στο ίδιο κλουβί, έχουν το ένα το άλλο στον ίδιο χώρο και αυτό είναι πολύ σημαντικό. Άλλαξε αμέσως η συμπεριφορά του. Και να σημειωθεί ότι εγώ λείπω μόνο μερικές ώρες κάθε μέρα. Ζω σε άλλη χώρα και καταλαβαίνω ότι τα ταξίδια ειναι ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα που αντιμετωπιζουμε. Αν μπορείς να το παίρνεις μαζί σου τότε όλα καλά. Αν όμως ταξιδευεις συχνά και το πουλάκι πρέπει συνεχώς να αλλάζει περιβάλλον ή να μένει μόνο του έστω και για δύο τρεις μέρες θα είναι πρόβλημα.
Από πετ σοπ θα σου έλεγα κι εγώ να μην πάρεις. Δεν θέλεις υποθέτω να μπεις στη διαδικασία να ψάχνεις γιατρούς κτλ ή να έχεις ένα πουλάκι που θα κουβαλάει κατά πάσα πιθανότητα ένα σωρό τραύματα που θα βρίσκετε μπροστά σας στη μεταξύ σας σχεση.
Μέχρι να μελετήσεις όσο καλύτερα μπορείς το είδος, τις ανάγκες, γενικές πληροφορίες για τη φροντίδα των παπαγάλων και να βρεις λύση στο θέμα των ταξιδιών, θα βρεις και έναν σωστό εκτροφέα.
Γενικά θα προτιμούσα να είναι ένα για να δεθεί καλύτερα μαζί μου. Επίσης το θέμα των ταξιδιών είναι όντως πρόβλημα και είναι κάτι που με σταματούσε για καιρό από το να πάρω ζωάκι, αλλά το πήρα απόφαση πριν κάποιο καιρό οπότε απλά θα πρέπει να αποδεκτό οτι το καλοκαίρι και τις εορτές θα είμαι αλλού (μαζί με το παπαγαλάκι). Έχω κάνει κάποια Α έρευνα και εξακολουθώ να πιστεύω ότι για αυτό που θέλω ταιριάζει ένα μικρόσωμο παπαγαλάκι είτε lovebird, είτε parrotlet, είτε budgie. Και σε τελική φάση σε εμφάνιση/χαρακτήρα μαρεσουν με αυτή τη σειρά.
[automerge]1572032307[/automerge]
Τα πετ σοπ είτε εισάγουν πτηνά από άλλες χώρες, τα οποία μεταφέρονται σε άσχημες συνήθως συνθήκες, είτε αγοράζουν από ιδιώτες. Για να πουλήσουν όμως οι ιδιώτες σε πετ σοπ (χαμηλή τιμή) προσπαθούν να μειώσουν όσο το δυνατόν το κόστος εκτροφής (πολύ φτηνές τροφές κτλ). Τα πουλιά απ'οπου κι αν προέρχονται φτάνουν στο πετ σοπ και μπαίνουν μέσα σε κλουβιά όπου ζούσαν άλλα πουλιά, κάποια από τα οποία ήταν άρρωστα, χωρίς φυσικά να καθαριστούν πρώτα. Συνεχίζουν να τρώνε χύμα τροφές, να καθαρίζονται σπάνια, να αγχώνονται με τους περίεργους πελάτες που τα πλησιάζουν όποτε και όσο θέλουν. Και αν συνεχίσω θα γράφω μέχρι αύριο 😂
Ένας σοβαρός εκτροφέας δεν θα διστάσει να σου δείξει το εκτροφείο του, θα φροντίσει σωστά τα πουλιά του με καλές τροφές και εξετάσεις σε κτηνιάτρους όταν παραστεί ανάγκη. Θα σε καθοδηγήσει ως προς τις τροφές, τον τρόπο που θα πλησιάσεις το πουλάκι. Θα ξέρεις την ακριβή ηλικία του και γενικά θα έχεις πολύ περισσότερες πιθανότητες να αποκτήσεις το πουλάκι που έχεις στο μυαλό σου και να αποφύγεις προβλήματα και ταλαιπωρία.
Συμφωνώ απόλυτα σε όλα αυτά. Απλά δεν υπάρχει εκτροφέας lovebird στην περιοχή μου. Και δεν ξέρω αν πρέπει να θυσιάσω την επιλογή του είδους πτηνού (π.χ. Να πάρω κάποιο άλλο παπαγαλάκι που ίσως βρω) ή το μέσο αγοράς (εκτροφέα, petshop, ανάδοχη οικογένεια). Πάντως όντως ρώτησα και μου είπαν πως έρχονται από Ολλανδία.
 
Βρήκα ένα κάπως καλό που προμηθεύεται από Ολλανδία.

Γιωργο με την ευκαιρια εριξα μια ματια στο θεμα. Τι ηταν αυτο που σε εκανε να χαρακτηρισεις το pet καπως καλο και οχι καλο;
 
Την ίδια απόφαση πήρα και γω.

Είμαι σε αρκετά ακριτικό σημείο της Ελλάδας. Εδώ υπάρχουν 3-4 petshop προσβάσιμα και το καλύτερο που βρήκα είχε κατά βάση δραστήρια καθαρά πτηνά, όμως σχετικά φοβισμένα και πολύ κοντά το ένα στο άλλο. Ο ιδιοκτήτης έδειχνε να δείχνει ιδιαίτερη προσοχή στην καθαριότητα και υγιεινή αλλά όχι τόσο στο κομμάτι του σεβασμού της ιδιωτικότητας των πτηνών.

Και έτσι μου έχουν προκύψει πολλά διλήμματα.
 
Δεν ακούγεται παραλογο αυτο που μας περιγραφεις,το οτι τηρει μια καλη υγιεινη ειναι το μειζον γιατι τα ματακια μας εχουν δει πολλα.
Ελα σε συννενοηση μαζι του ετσι ωστε να σε ενημερωσει αμέσως μολις παραλαβει.
Θα εχει ενδιαφερον να δουμε την εξελιξη αυτης της ιστοριας γιατι η αληθεια ειναι οτι προσδοκούμε να δουμε εναν πτηνο με "ονοματεπώνυμο".
 
Δεν ακούγεται παραλογο αυτο που μας περιγραφεις,το οτι τηρει μια καλη υγιεινη ειναι το μειζον γιατι τα ματακια μας εχουν δει πολλα.
Ελα σε συννενοηση μαζι του ετσι ωστε να σε ενημερωσει αμέσως μολις παραλαβει.
Θα εχει ενδιαφερον να δουμε την εξελιξη αυτης της ιστοριας γιατι η αληθεια ειναι οτι προσδοκούμε να δουμε εναν πτηνο με "ονοματεπώνυμο".
Τι εννοείτε με ονοματεπώνυμο 😝; Μου είπε οτι θα παραλάβει τέλος Οκτωβρίου, δηλαδή αν δεν έχει ήδη, τότε Δευτέρα σίγουρα θα έχει.

Απλά εμένα ήταν η τελευταία μου επιλογή να πάρω από petshop. Προτιμούσα στην καλύτερη περίπτωση μια ανάδοχη οικογένεια, μετά εκτροφέα και τέλος petshop. Γι αυτό το συζητάω εδώ ακόμα...
 
Τι εννοείτε με ονοματεπώνυμο 😝;

Ενα πουλι που θα φερει εκτροφικο δαχτυλιδι κλειστου τυπου οπου θα αναγραφεται ο κωδικος του εκτροφεα, ο αυξων αριθμός του πτηνου και θα προκυπτει η ηλικια του.
Αν πας δηλαδη και βρεις τα πουλακια χωρις δαχτυλιδι αυτοματα καταρρίπτονται τα περι Ολλανδιας και τα σχετικα.
 
Αν πας δηλαδη και βρεις τα πουλακια χωρις δαχτυλιδι αυτοματα καταρρίπτονται τα περι Ολλανδιας και τα σχετικα.
Και ποια θα ήταν η πιθανή εξήγηση σε μία τέτοια περίπτωση από τη στιγμή που δεν υπάρχουν (ή τουλάχιστον δεν μπόρεσα να βρω) κοντά στην περιοχή;
Επίσης από την στιγμή που είναι εισαγόμενο δεν θα έπρεπε να είναι ανοικτού τύπου;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top