Φροντίδα Ψέκασμα πτερώματος με αλόη και ροδόνερο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sissy

PB Senior Member
Εγγραφή
28 Απρ 2006
Μηνύματα
8.063
Πόλη
Βουλιαγμένη
Το πρόβλημα του Μάριου σας είναι γνωστό "Πτεροφαγία (parrotlet κόβει τα φτερά πτήσης του)"
Ο γιατρός εκτός από το φάρμακο που παίρνει μου πρότεινε να τον ψεκάζω με αλόη, γιατί ενυδατώνει και βοηθάει πολύ στην ξηροδερμία και τη φαγούρα.
Αγόρασα από κατάστημα βιολογικών προϊόντων τζελ αλόης και ροδόνερο

tinypic-no-longer-available.jpg


Σ΄ένα μικρό ψεκαστηράκι βάζω...


tinypic-no-longer-available.jpg


τζελ αλόης+ροδόνερο+εμφιαλωμένο νερό, ανακατεύω καλά και τον ψεκάζω. Αυτό που θα περισσέψει το διατηρώ στο ψυγείο μέχρι την επόμενη χρήση.
Και χωρίς να έχουν πρόβλημα με τα φτερά τους οι παπαγάλοι σας μπορείτε να το χρησιμοποιείτε ως μαλακτικό-ενυδατικό νερό:)
 
Σε ίσες ποσότητες;
Αν όχι... σε τι αναλογία;
Όχι σε ίσες ποσότητες Γιάννη (βλ φωτο) Η αλόη πρέπει να είναι λίγη γιατί μετά ''κοκαλώνουν'' τα φτεράκια και χρειάζεται χτένισμα (στην αρχή που δεν γνώριζα του έκανα...😛καρφάκια)
Χονδρικά ας πούμε
1/5 τζελ αλόης, 2/5 ροδόνερο και 2/5 (ή και παραπάνω) νερό

Αχ τι ομορφο σιση μουυυ θα παρω κ εγωωω...η αλοη ειναι θαυματουργη για πολλα πραγματα🙂
Και το ροδόνερο έχει πολλές ιδιότητες!
...άσε που μετά μοσχομυρίζει σαν 😛λουκουμάκι τριαντάφυλλο!:D
 
Κι εγώ το έχω διαβάσει κάπου αυτό για την αλόη για παπαγάλους...
Νομίζω ότι συνιστούσαν και ένα ξέπλυμα μετά από λίγο... Αν όμως το αραιώνεις αρκετά μάλλον δεν χρειάζεται...
 
Κι εγώ το έχω διαβάσει κάπου αυτό για την αλόη για παπαγάλους...
Νομίζω ότι συνιστούσαν και ένα ξέπλυμα μετά από λίγο... Αν όμως το αραιώνεις αρκετά μάλλον δεν χρειάζεται...
Ακριβώς...η υφή όμως του πτερώματος αλλάζει γίνεται πιο απαλό.
Κάποιες φορές που τον ψεκάζω με αλόη 2-3+ φορές μέσα στην ημέρα (εννοώ το καλοκαίρι, αναλόγως των θερμοκρασιών) το απόγευμα του *ξανακάνω ένα ντουζάκι κάτω από τη βρύση για να ξεπλυθεί (από το αθροιστικό ψέκασμα)
*κάνουμε κάθε πρωί
 
μοσχομυρίζει σαν 😛λουκουμάκι τριαντάφυλλο!:D
Ιιιχχχχχ αληθειααα; Μετα θα τον φαω τον πεπερικο αν μυριζει κ λουκουμακιιι θα τρελαθωωω😛:) ευχαριστουμε γλυκια μας σισηηη 🙂
 
Να επισημάνω κάτι που μόλις διάβασα σε σχέση με το συγκεκριμένο τζελ (το χρησιμοποιώ εδώ και ένα χρόνο-αυτό της φωτογραφίας). Συνομιλώντας με μέλος του φόρουμ μας και ψάχνοντας (το κόστος) διάβασα κάποια σχόλια στη σελίδα του skroutz. Κάνουν παράπονα διότι τελευταία άλλαξε η σύνθεσή του και από τότε παρατηρούνται ερεθισμοί...
 
Η forever εχει φοβερη αλοη σιση μου επινα κ εγω για πολυ καιρο κ τζελ ειχα για δερματικα κ δν ειχα κανενα παραπονο ριξτε μια ματια..
http://www.aloe-vera-forever.gr 🙂ειναι πιστοποιημενη εταιρια παγκοσμιως με αλοη 100%
 
Το καλυτερο απλα να διαβασεις κ παλι για το φυτο. Εχει η μαμα στο κηπο κ νομιζω μου ελεγε οτι μετα τα δυο χρονια παραγει την αλοη που πρεπει να παρουμε για να εχει τις ιδιοτητες του αν το παρεις απο μικρο φυτο. Θα την ρωτησω κ παλι.. Αν παρεις φυτο θα εισα τελεια μετα κοβεις βαζεις κ ψυγειο κ διατηρειται🙂👍 σου παραθετω εναν συνδεσμο εχει ωραιες πληροφοριες👍
http://www.aloeveraplants.gr/peripoihsh-fytou😛:)
 
Το καλυτερο απλα να διαβασεις κ παλι για το φυτο. Εχει η μαμα στο κηπο κ νομιζω μου ελεγε οτι μετα τα δυο χρονια παραγει την αλοη που πρεπει να παρουμε για να εχει τις ιδιοτητες του αν το παρεις απο μικρο φυτο. Θα την ρωτησω κ παλι...

Ναι, έτσι ξέρω κι εγώ, ότι πρέπει να είναι κάποιων ετών το φυτό 😉
 
" Αυτά τα φυτά πρέπει να είναι ηλικίας 4-5 ετών, έτσι ώστε να είναι ώριμα και έτοιμα για συγκομιδή.
Μόνο από τα ώριμα φυτά συλλέγουμε το εσωτερικό ζελέ Τα νεαρότερα - ανώριμα φυτά δεν έχουν αναπτυχθεί ακόμη και δεν είναι καλό για την ανάπτυξή τους να κόβουμε τα φύλλα τους, για να πάρουμε το ανέτοιμο ζελέ τους. "
πηγή

1. Διαλέγετε ένα μεγάλο και υγιές στην όψη φύλλο, όσο πιο κοντά στο
έδαφος γίνεται. Αυτά τα φύλλα είναι τα πιο παλιά και έχουν περισσότερα
ωφέλιμα συστατικά από τα νεότερα φύλλα, που είναι πιο ψηλά στο φυτό. Αν
το φυτό σας δεν έχει τέτοια φύλλα ίσως δεν είναι ώριμο για να το κόψετε.

2. Φοράτε latex γάντια. Κόβετε το φύλλο της αλόης από το μητρικό φυτό,
όσο γίνεται πιο κοντά στο κορμό. Όσο μεγαλύτερο το φύλλο που επιλέξατε,
τόσο περισσότερο χυμό περιέχει. Μόλις κόψετε το φύλλο θα διαρρεύσει ένα
καφεκίτρινο ή πρασινοκίτρινο υγρό. Αποφύγετε να το αγγίξετε. Αφήστε το
φύλλο όρθιο για λίγα λεπτά να φύγει όλο το υγρό.


Η αλόη όταν τεμαχιστεί εκκρίνει δύο υγρά τα οποία έχουν διαφορετικές επιδράσεις και ιδιότητες.

Ο καφεκίτρινος χυμός που εκκρίνεται αμέσως μόλις κοπεί η πράσινη
επιφάνεια του φύλλου περιέχει αλοΐνη. Η αλοΐνη είναι μια ουσία που
βρίσκεται ακριβώς κάτω από το φλοιό και, πέρα από την πικρή της γεύση,
έχει έντονη ερεθιστική και καθαρτική δράση. Σε μεγάλη ποσότητα και
μακροχρόνια λήψη, γίνεται τοξική.


Από την άλλη, το διαυγές υγρό που εκκρίνεται από το εσωτερικό του φύλλου
είναι καταπραϋντικό και βοηθά στην επούλωση τραυμάτων, ελκών και
εγκαυμάτων
...
πηγή
 
Έχει ξηροδερμία και φαγούρα όντως ο Μάριος; Αφού η πτεροφαγία του έχει προσανατολιστεί προς ορμονικά θέματα.
Από την γιατρό έχει προσδιοριστεί ως ορμονικό (χωρίς εξετάσεις).
Από τον γιατρό δεν έχει προσδιοριστεί τίποτα συγκεκριμένο. Όλα τα θέματα είναι ''ανοιχτά'' εφόσον εξετάσεις δεν μπορούν να γίνουν και όπως υποστηρίζει: η μισή πτηνοπαθολογία μπορεί να ευθύνεται για την πτεροφαγία. Δεν μου είπε πως έχει ξηροδερμία αλλά για την πιθανότητα φαγούρας ή ενδεχόμενης ξηροδερμίας μου πρότεινε να βάζω αλόη.
.. Στα σκοτάδια ψάχνουμε Ανέστη😉
 
Αυτο που έκανα εγω ηταν να κόβω ενα μεγάλο φύλλο να αφαιρώ τα αγκαθακια και την πράσινη φλούδα χτύπαγα το ζελέ στο μίξερ και εκτός απο το ότι έφτιαχνα ενα σκεύασμα και το έπινα εγω ψεκάζα και τον παπαγάλο (με αραίωση πάντα)
 
Αυτο που έκανα εγω ηταν να κόβω ενα μεγάλο φύλλο να αφαιρώ τα αγκαθακια και την πράσινη φλούδα χτύπαγα το ζελέ στο μίξερ
Αυτή είναι η πιο φυσική και ωφέλιμη μορφή του.
 
Θα σας γράψω την εμπειρία που είχα προσπαθώντας να χρησιμοποιήσω φρέσκια αλόη.
1) αγόρασα ένα φύλλο αλόης από από το κατάστημα βιολογικών προϊόντων που συνηθίζω να ψωνίζω.
2) Το συντηρώ στο ψυγείο, όπως κατάλαβα μπορεί να διατηρηθεί για αρκετές ημέρες.
3) Έκοψα και άλεσα (μαζί με βιολογικό ροδόνερο και εμφιαλωμένο νερό) στο μιξεράκι ένα κομμάτι αλόης (αφού έκοψα και πέταξα το πράσινο μέρος)
4) Προσπάθησα να ψεκάσω με αυτό τον Μάριο, το ψεκαστηράκι βούλωσε...
Τελικά σούρωσα αυτό το υγρό αλλά διαπίστωσα πως στο σουρωτήρι έμεινε όλη η γέλη της αλόης, δεν ξέρω αν το υγρό που κατάφερε να περάσει από το σουρωτήρι μπορεί να θεωρηθεί επαρκές σε αλόη.
 
Back
Top