Φροντίδα Ψέκασμα πτερώματος με αλόη και ροδόνερο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Η αλόη κανονικά πρέπει να ξεπλένεται, δεν πρέπει; Γιατί κάνει φιλμ πάνω στο δέρμα και το πτέρωμα.
Μήπως να τον άλειφες με σκέτη αλόη και μετά από κάποια ώρα-ες να τον ξέπλενες;
 
Ναι, πάντα τον ξεπλένω. Αλλά με το φυσικό φύλλο αλόης όλα είναι διαφορετικά (είναι εντελώς διαφορετικό όταν το φτιάχνεις μόνος από όταν χρησιμοποιείς έτοιμο ζελέ).
Γίνεται ένα πράγμα (συγνώμη) σαν μύξα μπλιαχ! Μετακινείται σαν μάζα και το αραίωσα αρκετά... Εντελώς δύσχρηστο μου φάνηκε...
 
Θα σας γράψω την εμπειρία που είχα προσπαθώντας να χρησιμοποιήσω φρέσκια αλόη.
1) αγόρασα ένα φύλλο αλόης από από το κατάστημα βιολογικών προϊόντων που συνηθίζω να ψωνίζω.
2) Το συντηρώ στο ψυγείο, όπως κατάλαβα μπορεί να διατηρηθεί για αρκετές ημέρες.
3) Έκοψα και άλεσα (μαζί με βιολογικό ροδόνερο και εμφιαλωμένο νερό) στο μιξεράκι ένα κομμάτι αλόης (αφού έκοψα και πέταξα το πράσινο μέρος)
4) Προσπάθησα να ψεκάσω με αυτό τον Μάριο, το ψεκαστηράκι βούλωσε...
Τελικά σούρωσα αυτό το υγρό αλλά διαπίστωσα πως στο σουρωτήρι έμεινε όλη η γέλη της αλόης, δεν ξέρω αν το υγρό που κατάφερε να περάσει από το σουρωτήρι μπορεί να θεωρηθεί επαρκές σε αλόη.
Θελει πολυ καλο κούνημα
 
Βέβαια όταν δεν έχει διαλυθεί καλά το τζελ εννοείται πως με το κούνημα και την καλύτερη διάλυση αλλάζει η πυκνότητα.
Φυσικά Σίσσυ μου γιατί δεν αλλάζεις τις αναλογίες; Λιγότερο τζελ περισσότερο νερό συν καλύτερη διάλυση;
 
Βέβαια όταν δεν έχει διαλυθεί καλά το τζελ εννοείται πως με το κούνημα και την καλύτερη διάλυση αλλάζει η πυκνότητα.
Φυσικά Σίσσυ μου γιατί δεν αλλάζεις τις αναλογίες; Λιγότερο τζελ περισσότερο νερό συν καλύτερη διάλυση;

... και το αραίωσα αρκετά... Εντελώς δύσχρηστο μου φάνηκε...

Θελει πολυ καλο κούνημα
Στο μιξεράκι το χτύπησα, είχε πολύ καλά ανακατευτεί

...
4) Προσπάθησα να ψεκάσω με αυτό τον Μάριο, το ψεκαστηράκι βούλωσε...
Τελικά σούρωσα αυτό το υγρό αλλά διαπίστωσα πως στο σουρωτήρι έμεινε όλη η γέλη της αλόης, δεν ξέρω αν το υγρό που κατάφερε να περάσει από το σουρωτήρι μπορεί να θεωρηθεί επαρκές σε αλόη.
Τι να πω, θα ξαναπροσπαθήσω και βλέπουμε... (κρίμα στο ροδόνερο που χάλασα και είναι ακριβό)
 
Σίσσυ διάβασε κι αυτό, (αν δεν το έχεις δει ήδη) είναι μεγάλο και με πολλές παραπομπές, μήπως κάτι "αστράψει" στο μυαλό σου από αυτά που γράφει και το συζητήσεις με κάποιον γιατρό https://www.beautyofbirds.com/featherplucking.html .
 
Σημαντικό ρόλο παίζει και το είδος της αλόης. Εγω για παράδειγμα έχω και χρησιμοποιώ την aloe Vera Barbadensis που μετα απο πολυ ψάξιμο βρήκα ότι ειναι η πιο ωφέλιμη(σε θεραπευτικές ιδιότητες)
 
Στη συσκευασία (του φύλου αλόης) που αγόρασα δεν αναφέρει ποιας ποικιλίας είναι.

tinypic-no-longer-available.jpg


Πρέπει όμως σίγουρα να είναι barbadensis (το έψαξα)
http://rawedibleplants.blogspot.gr/2012/02/aloe-vera-aloe-barbadensis-or-aloe-vera.html
 
Back
Top