Αναπαραγωγή Ψείρες σε κανάρα και νεοσσό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lizard
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

lizard

PB Member
Εγγραφή
27 Ιαν 2008
Μηνύματα
1.731
Πόλη
Καλλιθέα
χθες το πρωι βγηκε ο πρωτος νεοσσος μου οταν το απογευμα πηγα να τα ταισω και το εβγαλα απο την φωλια γεμισε το χερι μου με κατι μικρα κοκκινα ζωυφια αμεσως εβγαλα τα αυγα και τα πηγα σε αλλη καναρα με κλουβια αυγα και εκατσα προσεκτικα και καθαρισα τον νεοσσο μου απο τα κοκκινα ζωυφια μετα μετεφερα και τον νεοσσο στην αλλη μανα που πηγα και τα αυγα η αλλη καναρα δεχτηκε τα αυγα και το μικρο οταν επιασα την μανα για να της βαλω ψειροσκονη ειδα στο στηθος της μια πληγη και γυρο γυρο τα ιδια κοκκινα ζωιφια μαζεμενα στην πληγη καθαρισα την πληγη και εβαλα πενταντιν μετα εβαλα στο ζευγαρι ψειροσκονη και το εβαλα σε καραντινα τωρα τι ηταν αυτα τα κοκκινα ζωυφια και τι να κανω για να φυγουν ολα απο πανω της. Την μανα την ειχα ανταλλαξει με την θεια μου και προφανος ηρθε απο εκει ετσι.
 
Δεν μου έχει τύχει κάτι τέτοιο αλλά από αυτά που λες μάλλον πρόκειται για ψείρα! Ίσως θα πρέπει να συνεχίσεις τη θεραπεία στην κανάρα και, ακόμη καλύτερα, να επισκεφτείς έναν πτηνίατρο! Ελπίζω να βοήθησα, όμως πάρε και τη γνώμη κάποιου πιο έμπειρου!
 
Αν είναι κόκκινη ψείρα Αρη, έμπλεξες άσχημα.
Χρειάζεται σχολαστικός καθαρισμός των πάντων.
Ψάξε αμέσως, οτι φωλιά υπάρχει, κούφιες πατήθρες, πάτους, γωνίες κλπ.
Αν μπορείς το βράδυ αφού κουρνιάσουν τα πουλιά
κάνε έναν αιφνιδιαστικό έλεγχο μετά απο μια-δυο ώρες.
Κύτταξε πρώτα τα ανοιχτού χρώματος πουλιά.Αν είναι κόκκινη
ψείρα θα δείς ακόμα και πάνω στο πτέρωμα τους να κινούνται.
Οτι βρείς με ψείρα πάρτα ΜΑΚΡΥΑ απο τα άλλα πουλιά.
Αρχισε τον λεπτομερή καθαρισμό όσο πιο γρήγορα μπορείς.
Αν ήμουν στην θέση σου θα χάλαγα άμεσα, ό,τι φωλιά υπάρχει
με υποψία ψείρας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
εχω απομακρυνει ολα τα κλουβια και τις φωλιες γυρο απο το ζευγαρι με τις ψειρες εχω αλλαξει τα νυματα στις φωλιες και γεμισα με ψειροσκονη καθε σημειο του κλουβιου και των γυρο κλουβιων η ψειροσκονη που χρησιμοποιω ειναι η powder της raff κανει η πρεπει να παρω αλλη.
 
Δεν αντιμετωπίζεται με την ψειρόσκονη η κόκκινη ψείρα.
Θα έχεις γεμίσει ολη την φωλιά ψειρόσκονη και στον ένα πόντο
που δεν θα έχει πέσει θα βρείς μιά αποικία με καμμιά 300αριά απο δαύτες.
Είναι ο χειρότερος εφιάλτης, και δεν αντιμετωπίζεται με ημίμετρα,
θέλει γενική απολύμανση με ισχυρά εντομοκτόνα.
 
μπορεις να μου προτεινεις ενα καλο ψειροκτονο για να βαζω στο σωμα των πουλιων αλλα να ειναι ακινδυνο για την υγεια τους.
 
Αν υπάρχει ψείρα τώρα είναι αργά πλέον, για τέτοιο "μαλακό"
εντομοκτόνο. Ενα τέτοιο είναι το chevi-tren
Chevi-tren

-Τώρα θέλεις ARDAP ή κάτι ανάλογο ή και πιο ισχυρό.
Αλλά η χρήση αυτών απαιτεί απομάκρυνση των πουλιών.
 
φιλε μακη ευχαριστω θα παω να το παρω το φαρμακο που μου ειπες και τωρα παω να κανω γενικο καθαρισμο σε ολα τα κλουβια με καυτο νερο. Και παλι ευχαριστω.
 
μπορεις να ψεκασεις τα πουλια και με fronline αλλα ειναι μονο για τα πουλια και πρεπει υποχρεωτικα να κανεις απολυμανση οπως λεει ο μακης,το φροντλαην θα διωξει απλα την ψειρα απο τα πουλια αλαλ θα παραμεινει στον χωρο
 
το ARDAP το' χω κ γω κ ειναι παρα πολυ καλο!
ειχα προβλημα μ' ενα (μονο )καναρινι,
δεν νομιζω να ηταν ψειρα
γιατι δεν επιανε το σπρευ για ψειρες που του ειχα κανει 3 φορες θεραπεια.

ο γιατρος ειχε πει οταν τον ρωτησα οτι μπορει να ηταν ψυλλοι... (η κατι αλλο).

παιδευομουν σχεδον εναν χρονο.
κ οταν ψεκασα μονο μια φορα στον πατο του κλουβιου,
σωθηκα (οτι κ αν ηταν..)
καινουριος ο μικρος... Μια χαρα απο τοτε :)
 
φιλε αν ειναι κοκκινη ψειρα εμπλεξες ασχημα φευγει πολυ δυσκολα ψεκασε ολα τα πουλια με φροντιλαειν και τα μικρα με ενα σταγονομετρο μια σταγονα στο καθενα μετα των 4 ημερων πισω στην ουρα αυτα μπορεις να κανεις γιατα πουλια δεν θα εχεις ψειρα στα πουλια πανω αλλα στον χωρο θα εχεις κανε απολυμανση με κατι να περιεχη πυρεθρινη αυτο σκοτωνει το κοκκινο ακαρι αλλα προσοχη σκοτωνει και τα πουλια γνωμη μου να βγαλεις τα πουλια και να τα ψεκασεις ολα
 
FRODLAIN απο εναν ψεκασμο σε καθε μασχαλη καθε μερα και για 3 μερες
αλλαγη κλουβιων τα οποια ασχετα αν ειναι καθαρα θα τα εχεις απολυμανει με chevi-tren λευκο χαρτι στον πατο για να ελεγχεις την προοδο καθαρισμου απο το ιδιο το πουλι και για τουλαχιστον τρεις μερες την ιδια διαδικασια
τελος για το κλουβι περας των 3 ημερων στο οποιο θα μεινει το πουλι να το εχεις απολυμανει με ADRAP μακρια απο τα πουλια
ελπιζω να απαλλαγης γρηγορα απο την παρουσια τους
 
Εγω φιλε περσι που ειχα προβλημα με της κοκκινες ψιρες εβαλα frondline στα πουλια και ψεκασα και με ardap τα κλουβια και τους τυχους και μετα απο μια μερα αβγαλα απο τα κλουβια τα πουλια και εκει που ειχα γωνιες, ελατιρια και οπου αλου μπωρουσε να κανει φολια τα εκαψα με ενα καμινετο τα δε ταψακια τα επλινα με πολυ καφτω νερο, οπως και της φωλιες με καυτο νερο που της σκωτονει γιατι δεν το αντεχουν και για τελος επιδη μου ερεσει να εχω το κεφαλι μου ισυχο κια τα πουλακια να ειναι υρεμα και να μην τα ενοχλει τηποτα εβαψα και ολο το χορο που ειχε σαν αποτελεσμα να γυνει πλυρης απολιμανση! Απο περση δεν εχω δει ψιρα αλλα καθε 2 μηνες ψεκαζω και με sevitren για καλο και για κακο
 
Η κόκκινη ψείρα και γενικά οι ψείρες αναπτύσονται πολύ όταν τα πουλιά είναι μέσα σε πολύ ζεστό μέρος.Φίλε lizard αν τα πουλάκια τα είχες μέσα και κοντά σε καλοριφερ τότε για αυτό απέκτησες συγκάτοικους. Το φροντ-λαιν είναι πολύ καλό αλλά για το μικρό δεν ξέρω αν κάνει να το χρησιμοποιήσεις. Μία λύση είναι και το σκορδόνερο αλλά το πρόβλημά σου θα λυθεί μόνο με γενική απολύμανση κλουβιών και χώρου. Πιθανόν να μην έκανες και απολύμανση στην αρχή. Να ξέρεις ότι η κόκκινη ψείρα είναι πιο δραστήρια το βράδυ.Αυτό έχει ως συνέπεια να μην κοιμάται το πουλί και γενικά να υποφέρει αφού του ρουφάει το αίμα
 
Back
Top