Ασθένειες Ψείρες στα red rumped μου

ΜΙΧΑΛΗΣ1989

PB New Member
Εγγραφή
20 Ιουν 2021
Μηνύματα
77
Πόλη
Αθήνα
καλησπέρα
μετά από παρακολούθηση παρατήρησα ότι τα μικρά 35 ημερών έχουν μάλλον ψείρες μέσα στη φωλιά και μαδιουνται μόνα τους. (είχα ανοίξει άλλο θέμα γιατί νόμιζα ότι τα μαδάνε οι γονείς αλλά μετά από παρακολούθηση είδα ότι οι γονείς τα φροντίζουν οπότε τα άφησα μέσα)
τα ψεκασα με ένα φυτικό που έχω και τα μικρά και τη φωλιά παντού.
τι άλλο πρέπει να κάνω; μήπως να τους αλλάξω φωλιά
 
αυτό είναι αυτό που νομίζω ότι είναι ψείρα και το υγρό που ψεκασα
[automerge]1624637220[/automerge]
IMG_20210625_185853.webp
[automerge]1624637331[/automerge]
IMG_20210625_190618.webp

αν κάποιος ξέρει κάτι περισσότερο παρακαλώ ας βοηθήσει
ευχαριστώ
 
Τελευταία επεξεργασία:
@ΜΙΧΑΛΗΣ1989
Πρόκειται όντως για μαύρη ψείρα.
Η καλύτερη καταπολέμηση της γίνεται με elector είναι ακίνδυνο για τα πουλιά, το ψεκάζεις απευθείας στα πουλιά, στο κλουβί και στους γύρω χώρους.
Δεν γνωρίζω όμως αν υπάρχει στα pet shop , και πιο είναι το κόστος του.

Thread 'Χρήση του Elector για την καταπολέμηση της κόκκινης ψείρας στα πτηνά' https://community.petbirds.gr/threa...πολέμηση-της-κόκκινης-ψείρας-στα-πτηνά.28069/

Εναλλακτικά μπορείς να βάλεις pinex powder της Tafarm στην φωλιά, στο κλουβί, και στα πουλιά.

Thread 'Pinex powder (σκόνη) - Tafarm' https://community.petbirds.gr/threads/pinex-powder-σκόνη-tafarm.2776/

Το σπρέι που έχεις είναι περισσότερο για πρόληψη όχι για θεραπεία
Την φωλιά καλύτερα να την αλλάξεις.
 
Δεν γνωρίζω όμως αν υπάρχει στα pet shop
Υπάρχει και είναι η μοναδική λύση.
pinex powder της Tafarm στην φωλιά
Και αυτό περισσότερο για πρόληψη είναι.
Το elector σκοτώνει μόνο τις ζωντανές ψείρες, για αυτό δεν αρκεί μόνο ένας ψεκασμός, χρειάζεται επανάληψη.
 
βρήκα elektor θα πάω αύριο να το πάρω απλά πως το εφαρμόζω; ανακάτεμα με νερό και ψεκασμός; και πρέπει πόσες φορές και ανά πόσες μέρες;
 
Τυχερος εισαι που επεζησαν τα μικρα γιατι στους νεοσσούς οι ψειρες ειναι θανατηφορες τις περισσότερες φορες.
Δεν εχει οδηγιες το μπουκαλακι?
 
δεν ξέρω αύριο θα πάω να το πάρω.
ψείρες πρέπει να έχω τώρα την τελευταία βδομάδα γιατί τα ελεγχα καθημερινά οπότε για αυτό έζησαν.

την φωλιά θα την αλλάξω με καινούρια αλλά την παλιά μπορώ να την αποστειρωσω κάπως για μελλοντική χρήση η την πετάω;
 
ναι δυστυχώς αλλά τα έχω σε πολύ προσεγμένη θέση από θέμα ηλίου ρευμάτων και κρύου απλά αυτό που δεν μπορώ να αποτρέψω είναι τα σπουργίτια οπότε από εκεί εικάζω
 
απλά πως το εφαρμόζω; ανακάτεμα με νερό και ψεκασμός; και πρέπει πόσες φορές και ανά πόσες μέρες;
Εκτός από το κλουβί και τα πουλιά θα πρέπει να ψεκαστεί και ο ευρύτερος χώρος.
 
καλησπέρα σε όλους
επανέρχομαι για να πω τελικά τι έκανα.
πήγα σε έναν γνωστό που είναι εκτροφέας και έχει και μαγαζί για να πάρω elector και αφού του περιέγραψα το πρόβλημα και του έδειξα και τις φωτογραφίες μου είπε ότι είμαι τυχερός που είναι μαύρη ψείρα και ότι το elector δεν είναι αυτό που ήταν κάποτε.
μου έδωσε εναλλακτική την οποία και έκανα και καθάρισα τελείως με μόνο μια εφαρμογή.
πήρα ένα καινούργιο κλουβί που είχα και το ψεκασα με frontline μετά έβαλα τα πάντα καινούρια (πατηθρες, ποτίστρες,μπωλ φαγητού) και το άφησα για μια νύχτα να ξεμυρισει. έβαλα stopmite στην αυγοτροφη 25g στο kg και τους έδωσα να φάνε ( το έφαγαν ευχάριστα) την επόμενη μέρα πήρα πρώτα τα μικρά τους έβαλα μια σταγόνα frontline στον αυχένα και τα έβαλα στην καινούρια φωλιά μετά ακολούθησαν και οι γονείς αλλά με δύο σταγόνες frontline.αφου τα μετέφερα ψεκασα όλα τα αξεσουάρ , το κλουβί και τον περιβάλλοντα χώρο με tabernil και έβαλα ότι ξύλινο υπήρχε σε μια σακούλα για να το ξαναψεκασω άλλες δύο φορές ανά τέσσερις μέρες. τα υπόλοιπα τα βύθισα στην μπανιέρα με νερό και χλωρίνη και τα έπλυνα πολύ καλά. τώρα τα έχω και στεγνώνουν για να ξεμυρισουν τελείως.
αποτελέσματα: καθάρισα τελείως από ψείρες.
το μόνο που είναι περίεργο είναι ότι το ένα μικρό έχει βγει από τη φωλιά και έχει κάτσει στον πάτο του κλουβιου εδώ και δύο μέρες.οι γονείς το ταιζουν.θα είναι εντάξει η να το βάλω εγώ στη φωλιά;
 
το ένα μικρό έχει βγει από τη φωλιά και έχει κάτσει στον πάτο του κλουβιου εδώ και δύο μέρες.οι γονείς το ταιζουν.θα είναι εντάξει η να το βάλω εγώ στη φωλιά;
Πόσο μικρό είναι και το ταΐζουν ακόμη;
 
είναι 40 ημερών. μέχρι εχθές το τάιζαν κανονικά μέσα στη φωλιά.
νομίζω ότι όταν τα άλλαξα κλουβί φοβήθηκε και βγήκε από τη φωλιά και τώρα δεν μπορεί να ξαναμπεί γιατί είδα ότι έχει κάνει μερικές προσπάθειες αλλά φτάνει μέχρι τη μέση του κλουβιου και ξανακατεβαινει.
επίσης όλο το βράδυ έμεινε στον πάτο
 
40 ημερών είναι αρκετά μεγάλο για να μετακινείται στο κλουβί. Ανέβασε το εκεί που βρίσκονται και τα υπόλοιπα και να το παρατηρείς συχνά μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα υγείας.
 
40 ημερών είναι αρκετά μεγάλο για να μετακινείται στο κλουβί. Ανέβασε το εκεί που βρίσκονται και τα υπόλοιπα και να το παρατηρείς συχνά μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα υγείας.
ουσιαστικά και το πρώτο που είναι 42 ημερών σήμερα βγήκε από τη φωλιά και έχει ξεκινήσει δειλά δειλά να κάθεται στο κλαδί και να τσιμπάει λίγη αυγοτροφη
πάντως τώρα που βγήκα έξω να το ανεβάσω σκαρφάλωσε στα κάγκελα και μπήκε στη φωλιά.
[automerge]1625212098[/automerge]
μια ερώτηση ακόμα
χρειάζεται να βάλω μέσα στη φωλιά λίγο νερό και λίγη αυγοτροφη ή εφόσον είναι μέσα θα συνεχίσουν να ταιζουν οι γονείς;
γιατί από εχθές δεν έχω δει να ταιζουν.
βέβαια μπορεί να μην έτυχε να δω.
ευχαριστώ
 
χρειάζεται να βάλω μέσα στη φωλιά λίγο νερό και λίγη αυγοτροφη
Οχι, αλλά θα μπορούσες να βάλεις ένα ρηχό σκεύος στην σχάρα του κλουβιού με αυγοτροφή για να έχουν εύκολη πρόσβαση τα μικρά.
 
Back
Top