Φάρμακα Ψειρόσκονη για τα πουλιά και τα κλουβιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Θελω να κανω ενα καλο καθαρισμο σε ολα τα κλουβια απο σεπτεμβρη και να βαλω προληπτικα και ψειροσκονη.. Ποιο σκευασμα μου προτεινετε να παρω; Επισης, ο παπαγαλος μου φετος εκανε ταξιδια σε βουνα και εξοχες😛 Υπαρχει κατι που θα μπορουσα να βαλω πανω του για να σκωτωσει τις τυχον ψειρες; (Δεν εχω παρατηρησει να υπαρχουν ψειρες σε κανενα απ τα πουλια μου, προληπτικα θελω να ψεκασω)
 
Μπορεις να ψεκασεις με μηλοξυδο. Το κλουβι ξεπλυνε το με χλωρινη οπως και τις πατηθρες μονο που θα τις ασφησεις να μουλιασουν σε χλωρινη για αρκετη ωρα και μετα αστα να στεγνωσουν.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Σιγουρα δεν πειραζει η χλωρινη; Εχω ξυλινες πατηθρες 😕
 
Υπάρχει και το Pinex Powder για εξωπαράσιτα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Αυτο ειναι για το κλουβι ή και για τα πουλια;
 
και για τα 2. είναι σε μορφή σκόνης (powder)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Ένα από τα πιο σοβαρά εκτροφικά προβλήματα αποτελούν αυτά τα παράσιτα. Είναι φοβερά εύκολος ο τρόπος εξάπλωσης και απαιτεί πολύχρονη και έντονη προσπάθεια η καταπολέμησή τους η οποία χωρίζεται σε δυο κομμάτια.
Στα πουλιά μας το ένα και στον εξοπλισμό και το χώρο το άλλο. Πριν μεταφέρω την άποψή μου θα σας προτρέψω να διαβάσετε το κείμενο στον https://community.petbirds.gr/threads/Ακάρεα-και-ψείρες-στα-πουλιά.17693/
Επικουρικά αυτής της σελίδας θα πρότεινα ελαφρύ ψεκασμό με frontline κάτω από τις φτερούγες των πουλιών, μια φορά το μήνα...
Για τον εξοπλισμό και το χώρο 2 φορές το χρόνο (τουλάχιστο) με διάλυμα σοβαρών εντομοκτόνων που απαιτούν την απουσία των πτηνών από το χώρο. Οι δοσολογίες αυτών τον σκευασμάτων πρέπει να δίνονται από τον κτη-πτηνίατρο και να ακολουθούνται με ευλάβεια.
Εγώ χρησιμοποιώ το sebacil αλλά υπάρχουν φυσικά πολλά και καλά...
Πιστεύω όμως πως απαιτείτε σοβαρή αντιμετώπιση από όλους ώστε να περιοριστεί το φαινόμενο και να μην κινδυνεύουν οι εκτροφές
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Θελω να κανω ενα καλο καθαρισμο σε ολα τα κλουβια απο σεπτεμβρη και να βαλω προληπτικα και ψειροσκονη.. Ποιο σκευασμα μου προτεινετε να παρω; Επισης, ο παπαγαλος μου φετος εκανε ταξιδια σε βουνα και εξοχες😛 Υπαρχει κατι που θα μπορουσα να βαλω πανω του για να σκωτωσει τις τυχον ψειρες; (Δεν εχω παρατηρησει να υπαρχουν ψειρες σε κανενα απ τα πουλια μου, προληπτικα θελω να ψεκασω)

Οποιος παει σε βουνα κι εξοχες πιανει ψειρες; 😵
 
Εγω προσωπικα μεχρι τα 6 μου που περνουσα καλοκαιρια ολοκληρα στο χωριο μου (βουνο ΚΑΙ εξοχη) ημουν γεματη ψειρες οποτε σκεφτηκα οτι ισως κολλησε τιποτα και ο παπαγαλινος 😛
 
Back
Top