Ασθένειες Ψιττάκωση, δημιουργειται στο πουλι ή κολλαει το ενα το αλλο;

Papagalos19

PB New Member
Εγγραφή
27 Μαϊ 2009
Μηνύματα
45
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας διαβασα πολλα αρθρα για την Ψιττάκωση ομως κανενα απο αυτα δεν ανεφερε αν η νοσος μπορει να δημιουργηθει σε ενα υγειες πουλι χρονο με το χρονο η' αν απλως το ενα κολλαει το αλλο.

Τελος θα ηθελα να μαθω αν ενας κτηνιατρος μπορει κανει αναγνωση της νοσου
 
Η ασθενεια αυτη οφειλεται σε βακτηριο το οποιο μεταδιδεται απο τα πουλια. Εαν το πουλι ειναι υγιες και εχουν γινει οι απαραιτητες εξετασεις και εχει βρεθει υγιες, τοτε εαν δεν ερθει σε επαφη με αλλο πουλι απο που να την κολλησει;

Τωρα για το αν ο "Χ" κτηνιατρος ξερει να κανει καλα τη δουλεια του, αυτο δεν ξερω αν μπορει καποιος να στο απαντησει.

Τι αρθρα διαβασες, εδω στο φορουμ εννοεις; Μια απλη αναζητηση στη wikipedia λυνει πολλες φορες τις αποριες μας. :)

Psittacosis - Wikipedia, the free encyclopedia
 
Aνέστη παλία όταν έιχα αγοράσει το nanday ο πετσοπάς μου είχε δώσει μια σκόνη την οποία για 10 μερες την έβαζα στο νερο... η οποία ήταν κατά της ψιττάκωσης..Αν και όπως με διαβεβαιωσε επειδη απο αυτή την ασθένεια μπορει να προσβληθει και ο άνθρωπος και να δημιουργηθεί επιδημια... Τα ζωάκια τα κρατάνε σε καραντινα για 6 μήνες και μετα τα δίνουν στα πετ σοπ... Οπότε τότε έιχα κάνει μια etxra καραντινα...ΑΝ με ρωτήσεις τώρα τι έκανα τότε (που έδινα την σκόνη)... Θα σου απαντήσω..."ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ...
 
Τι σκονη ηταν αυτη θυμασαι; Η θεραπεια για την ψιττακωση γινεται με αντιβιοτικα. Ειναι μια μορφη πνευμονιας που οντως μπορει να ακολλησει στον ανθρωπο αλλα θεραπευεται και στον ανθρωπο.

Τωρα για το αν τα πουλια περνανε 6μηνη καραντινα οταν μπαινουν για να πωληθουν στη χωρα μας αυτο νομιζω πως δεν ισχυει. Κατι τετοιο ομως γινεται στην Μεγαλη Βρετανια και στην Αμερικη και απο πολλους κρινεται απαραδεκτο.

Μια καλλιεργεια στις κουτσουλιες και μια εξεταση αιματος θα μπορουσαν να δειξουν αν το νεο πουλι που αγορασαμε εχει κατι.
 
οχι μονο απο το φορουμ. Γενικα. Βρηκα και ενα αρθρο απο την ελευθεροτυπια
 
μπικι θα με ενδιεφερε να μαθω για αυτη τη σκονη.. Μπορεις να μας δωσεις πληροφοριες;

Φοιβε ειχα που ειχα φοβιες για τη νοσο, σημερα διαβασα οτι υπαρχει 1% πιθανοτητα θανατου(καπου το ειχα διαβασει αυτο :\)
 
Παιδιά έψαξα αλλα δε την βρήκα!Ηταν σε μια ασπρη συσκευασία.. Είχε και γαλαζιο στην ετικέτα και το χρώμα της σκόνης ήταν κίτρινο.. Εβαζες μια κοφτη κουταλία στο νερό.. Δε θυμάμαι πως την έλεγαν...Αν θυμάμαι καλά δεν πρέπει να ήταν μόνο για ψυττάκωση... Ηταν και για ψυττάκωση αλλα και για κατι αλλο/α..
 
Εγω θα ηθελα να υπενθυμισω οτι τα φαρμακα δεν αποτελουν προληψη αλλα θεραπεια ποσο μαλλον οταν προκειται για αντιβιωτικα.

Προληψη ειναι οι εγκαιρες εξετασεις και η τηρηση της καραντινας και των κανονων υγιεινης του καθε πουλιου και των αντικειμενων που χρησιμοποιει.

Εαν καποιος εχει τοσο μεγαλες φοβιες τοτε καλυτερα θα ηταν να το ξανασκεφτει αν οντως ενας παπαγαλος ταιριαζει στον τροπο ζωης του και στην καθημερινοτητα του.
 
Aνεστη εγω το κοκατου το εκανα καλλιεργια στις κουτσουλιεςν και ηταν καθαρο αλλα ο γιατρος σε αυτον που το πηγα δεν κανει αιματολογικες! Πρεπει να του κανω και τις αιματολογικες η αν ειχε κατι θα εδειχναν και οι κουτσουλιες;
 
Aνεστη εγω το κοκατου το εκανα καλλιεργια στις κουτσουλιεςν και ηταν καθαρο αλλα ο γιατρος σε αυτον που το πηγα δεν κανει αιματολογικες! Πρεπει να του κανω και τις αιματολογικες η αν ειχε κατι θα εδειχναν και οι κουτσουλιες;


Aπ'οτι εχω διαβασει η διαγνωση γι αυτη την ασθενεια βασιζεται σε μερικα τεστ. Φανταζομαι ομως οτι αν ειχε κατι και αν το δειγμα απο τις κουτσουλιες ηταν απο αρκετες τοτε κατι θα φαινοταν διοτι αυτα βακτηρια λογικα θα υπηρχαν και στις κουτσουλιες. Βεβαια γι αυτο ειναι πιο καταλληλος για να απαντησει καποιος ειδικος. 😉
 
Φοιβε σε ενα θεμα ειχες γραψει :

Πωλινα το πουλι μπορει να ειναι φορεας της ασθενειας και να μην ασθενει για αρκετα χρονια, ετσι μου ειπε ο κτηνιατρος. Τα πουλια επειδη στη φυση ειναι ζωα θηραματα δεν δειχνουν παντα την ασθενεια τους για να μη γινουν στοχοι για τους θηρευτες. Ειναι μια μορφη πνευμονιας που μεταδιδεται στον ανθρωπο οχι μονο με δαγκωμα αλλα και με τον αερα απο ενα αρρωστο πτηνο. Και στον ανθρωπο αν διαγνωστει εγκαιρα θεραπευεται! 🙂

ωστοσο αν το παμε στο γιατρο και δωσουμε κουτσουλιες για εξεταση(οπως εκανε ο Efthimis)ο γιατρος θα μπορεσει να αντοπισει τον ιο ετσι δεν ειναι;
 
Φοιβε σε ενα θεμα ειχες γραψει :

Πωλινα το πουλι μπορει να ειναι φορεας της ασθενειας και να μην ασθενει για αρκετα χρονια, ετσι μου ειπε ο κτηνιατρος. Τα πουλια επειδη στη φυση ειναι ζωα θηραματα δεν δειχνουν παντα την ασθενεια τους για να μη γινουν στοχοι για τους θηρευτες. Ειναι μια μορφη πνευμονιας που μεταδιδεται στον ανθρωπο οχι μονο με δαγκωμα αλλα και με τον αερα απο ενα αρρωστο πτηνο. Και στον ανθρωπο αν διαγνωστει εγκαιρα θεραπευεται! 🙂

ωστοσο αν το παμε στο γιατρο και δωσουμε κουτσουλιες για εξεταση(οπως εκανε ο Efthimis)ο γιατρος θα μπορεσει να αντοπισει τον ιο ετσι δεν ειναι;

Το οτι ειναι φορεας σημαινει οτι "κουβαλαει" την ασθενεια απλα δεν ασθενει το ιδιο μεχρι να βρεθουν οι "καταλληλες" συνθηκες για να εκδηλωθει η ασθενεια. Σαφως με τις καταλληλες εξετασεις μπορει ο κτηνιατρος να βρει αν το πουλι ασθενει η ειναι φορεας.
 
Χθες πηγα σε εναν κτηνιατρο που πηγαινα τη γατα μου και ρωτισα για την ψιττακωση. Μου ειπε πως ειναι πολυ σπανια αλλα μου ειπε καλου κακου αν παρω παπαγαλακι να μου δωσει μια σκονη την οποια θα βαζω στο νερο οπως εκανε και ο Mpikis. Δεν το καταλαβαινω; Μπορει οντως με σκονη να φυγει η ψιττακωση η' να μην την κολλησει;
 
Παιδιά, αμα παίρνετε το πουλάκι απο σοβαρό και γνωστό εκτροφεα/μαγαζί (καθαρό και ζωηρό πουλάκι) - δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Εμένα μου είχε τύχει να κρατάω στα χέρια ενα άρρωστο πούλι που το πιάσαμε στο δρόμο... Εκει υπήρχε πιθανότητα να έχει κάποια αρρώστια... και είχε... Που ανακαλύφτηκε μετα τησ εξετάσεις. Δεν ήτανε επικίνδυνο για τον άνθρωπο...όμως ήτανε πολύ σοβαρό για το πουλί.
 
Μπορει οντως με σκονη να φυγει η ψιττακωση η' να μην την κολλησει;

δεν νομίζω...
Σ'αυτη τη περίπτωση πρέπει άμεσος να προειδοποιήσεις το νοσοκομείο και κέντρο υγείας. Αμα σε αφήσουν να πας σπίτι με ενα άρρωστο (με ψιττάκωση) πουλί - είναι ενα έγκλημα, και ο πτινίατρος μάλλον θα χάσει την άδειά του.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top