Αναπαραγωγή Ωοτοκία καναρινιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TZANNSPY
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

TZANNSPY

PB Member
Εγγραφή
25 Σεπ 2016
Μηνύματα
1.707
Πόλη
Άγιος Δημήτριος
Καλημέρα, μια ερώτηση σχετικά με τα αυγά ενός ζευγαριού...

Ξεκίνησαν και έκαναν το 1ο στις 10/3, το 2ο στις 11/3 και το 3ο στις 12/3 και αφού χθες (13/3) δεν βρήκα άλλο αυγό στην φωλιά υπέθεσα πως θα σταμάταγαν εκεί - είναι φυσιολογικός αριθμός τα 3 αυγά; - παρόλα αυτά σήμερα βρήκα στην φωλιά και 4ο αυγό.
Συμβαίνει να γεννάνε μετά από στάση μιας ημέρας; Ή μπορεί να το έκαναν άλλη ώρα και όχι πρωινή;

Το 2ο ζευγάρι μου έχει σταματήσει στα 4 αυγά (08/3 μέχρι και 11/3)

Το 3ο ζευγάρι μου έχει μέχρι στιγμής 4 αυγά (11/3 μέχρι και σήμερα... ) αυτό μπορεί να προχωρήσει και σε 5ο...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 
Σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να συμβεί διακοπή στην ωοτοκία μιας ή περισσοτέρων ημερών.
Κι αυτό μπορεί να συμβεί ανάμεσα σε οποιαδήποτε μέρα...
Συνήθως συμβαίνει σε όλες τις "βιαστικές" και "ανέτοιμες" περιπτώσεις χωρίς φυσικά αυτό να αποτελεί κανόνα...
Και για να μην αισθάνεσαι ενοχές θα πω πως σχεδόν κάθε χρόνο έχω κι εγώ μια δυο παρόμοιες περιπτώσεις...
Επιστρέφεις κανονικά την τέταρτη ημέρα τα αυγά και από κει και πέρα αναλαμβάνει η μητέρα τους.
Καλή συνέχεια.
 
συμβαίνει να γεννάνε με κενό μιας ημέρας ακόμα και δύο. μου συνέβη και εμένα φέτος. Δεν υπήρχε πρόβλημα. μόνο το ότι θα γεννηθούν με διαφορά μερών τα πουλάκια. μου δημιούργησε πρόβλημα στην δαχτυλίδωση γιατί κάποια ήταν μικρότερα αρκετά. 4 αυγά πάντως είναι φυσιολογικός αριθμός για κανάρα. υπομονή να βγουν τα μικρά!
 
Γιάννη σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Όσον αφορά το σύνολο των αυγών;
Αναφέρομαι σε νεαρά πουλιά και πρώτη γέννα.
Υπάρχει η παραμικρή περίπτωση να γέννησαν άλλη ώρα εκτός από το πρωί;
 
συνήθως γεννάνε το πρωί, μάλλον είχε κενό μιας μέρας.
 
Υπάρχει η παραμικρή περίπτωση να γέννησαν άλλη ώρα εκτός από το πρωί;
Φυσιολογικά γεννάνε νωρίς.. Μια με μιάμιση ώρα μετά το χάραμα..
Κάποιες καθυστερούν εξ αιτίας πολλών καταστάσεων...
Αν όμως δε γεννηθεί στο δίωρο+ τότε είτε πάει για την επόμενη μέρα είτε αντιμετωπίζουμε συμπτώματα ελλείψεως ασβεστίου...
Σε κάθε περίπτωση λίγες σταγόνες από το ασβέστιο στο νερό μέχρι να ολοκληρωθούν οι ωοτοκίες της
 
Υπάρχει καθημερινά στο κλουβί σουπιοκόκκαλο, το οποίο τρίβω λίγο και στην αυγοτροφή, υπάρχει grit και χορηγώ από την αρχή της προετοιμασίας τόσο Αμινοξέα+Βιταμίνες όσο και Ασβέστιο+D3+Φώσφορο της Landmark που μας ενδιαφέρει εδώ...
Εννοείται βάσει των οδηγιών...
 
Σπύρο δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος ανησυχίας. Συμβαίνουν και αυτά! Αφού εσύ τους χορηγείς τα πάντα έτσι ώστε να έχουν παραπάνω ασβέστιο απ όσο χρειάζονται όλα θα πάνε καλά. Εγώ όταν γεννάνε βάζω και λίγο ωμό σουσάμι αυτές τις 4-5 μέρες. :)
 
Back
Top