Αναπαραγωγή Ωοτοκία Lovebirds

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης fogi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

fogi

PB New Member
Εγγραφή
19 Ιαν 2009
Μηνύματα
4
Πόλη
Αθήνα
θα ήθελα την βοήθεια σας για να διευκρινήσω τα εξής:
- το θυληκό love bird εδω και 7 περίπου μέρες είναι φουσκωμένο στο κάτω μέρος κοντά στην ουρά, για δεύτερη φορά μέσα σε 1 μήνα. Ρωτώντας στο pet shop μου είπαν πως εγκυμονεί. Είναι σωστό ή μήπως πρέπει να την πάω σε πτηνίατρο; Αν εγκυμονεί, σε πόσες μέρε ςθα πρέπει να γεννήσει;
-μετά την πρώτη "εγκυμοσύνη" πήρα φωλιά και την τιμούν δεόντος, ειδικά το θυληκό και τώρα μαζεύει διάφορα υλικά μέσα απο το κλουβί (άρχισε με το ξύλο απο το στικ με τους σπόρους και στη συνέχεια έριξα εφημερίδες) τα μασάει και τα βάζει στη φωλιά. Απο χθες τό κλουβί και ιδιαίετρα η φωλιά έχει γεμίσει με φτερά. Είναι μια φυσιολογική διαδικασία για την γέννηση των αυγών; Τι είναι η πετρόρροια;

Εχω μελετήσει αρκετά τα άρθρα που έχουν δημοσιευτεί στο site, αλλά έχω αυτες τις απορίες. Ελπιζω να μην ρωτάω πράγματα που έχουν ήδη απαντηθεί!

Ευχαριστώ θερμά εκτων προτερων 🙂
 
το θυληκό love bird εδω και 7 περίπου μέρες είναι φουσκωμένο στο κάτω μέρος κοντά στην ουρά, για δεύτερη φορά μέσα σε 1 μήνα.

Τι εννοείς για δεύτερη φορά σε 1 μήνα; Την πρώτη φορά τι είχε; Ήταν έγκυος ή είχε κάτι άλλο;

Είναι σωστό ή μήπως πρέπει να την πάω σε πτηνίατρο; Αν εγκυμονεί, σε πόσες μέρες θα πρέπει να γεννήσει;

Για να είναι μια αναπαραγωγική περίοδος σωστή και ασφαλής πρέπει να ληφθούν κάποια μέτρα...
- Πρώτον, πουλιά που δεν έχουν ωριμάσει σεξουαλικά καλό είναι να μην τα βάζουμε για αναπαραγωγή.
- Όταν θέλουμε να τα βάλουμε για ζευγάρωμα πρέπει πρώτα να τους κάνουμε μια διατροφική προετοιμασία... Να τους δίνουμε φρούτα, λαχανικά, χορταρικά, αυγό, πολυβιταμίνες και σίγουρα κάποια πηγή ασβεστίου για να μην έχουμ δυσάρεστα αποτελέσματα με το θηλυκό πουλί (κυρίως).
- Και δεν βάζουμε για αναπαραγωγή πουλιά που είναι σε φάση πτερόρροιας ή έχουν κάποια ασθένεια γιατί ήδη είναι αρκετά ταλαιπωρημένα.

μετά την πρώτη "εγκυμοσύνη" πήρα φωλιά και την τιμούν δεόντος, ειδικά το θυληκό και τώρα μαζεύει διάφορα υλικά μέσα απο το κλουβί (άρχισε με το ξύλο απο το στικ με τους σπόρους και στη συνέχεια έριξα εφημερίδες) τα μασάει και τα βάζει στη φωλιά. Απο χθες τό κλουβί και ιδιαίετρα η φωλιά έχει γεμίσει με φτερά.

Τι φωλιά τους έχεις; Κλειστή και ευρύχωρη ε; 😉

Δεν σου προτείνω την εφημερίδα ως υλικό... Είναι βλαβερό λόγω του μελανιού που έχει πάνω της.

Να τους προσφέρεις κάποιο υλικό από pet shop... Μπορείς να τους βάλεις και άχυρα, σχοινί, μικρά χλωρά ξυλαράκια κοκ.

Διάβασε ένα σχετικό topic: https://community.petbirds.gr/threads/Τι-υλικό-φωλιάς-να-βάλω-στα-lovebirds-μου.7859/

Είναι μια φυσιολογική διαδικασία για την γέννηση των αυγών;

Σε τι αναφέρεσαι; Στην διαδικασία της γέννησης;
Αν έχουμε τηρήσει όλα όσα σου είπα πιο πριν (σχετικά με την διατροφή και την ηλικία) δεν θα έχεις πρόβλημα.

τι είναι η πετρόρροια;

Πτερόρροια είναι η διαδικασία που τα πτηνά αναπληρώνουν το φτέρωμά τους και χρειάζονται βοήθεια από εμας, για να περάσουν την διαδικασία όσο πιο "ανώδυνα" γίνεται.

Ρίξε μια ματιά εδώ: Διαχείριση της Πτερόρροιας
 
@fogi, Τα πουλιά δεν εγκυμονούν, δεν κυοφορούν, οπότε μια εγκυμοσύνη δεν είναι δυνατόν να λέγεται. Ωοτοκούν και επωάζουν. Κάθε 2η σχεδόν ημέρα κάνου και απο ένα αυγό. (λέω σχεδόν γιατί δεν είναι διαρκεί ακριβώς 48 ώρες η δημιουργεία αυγού. 7 μέρες φουσκωμενο δεν είναι κάτι φυσιολογικό, οπότε μια γνώμη πτηνιάτρου να δώσει πολλές απαντήσεις. Υπάρχουν πολλοί παράμετροι για ένα φούσκωμα κοιλιάς που θα πρέπει να ληφθούν υπόψιν (δυστοκοία, πρισμένα έντερα, κοκκίδια κτλ.
 
τα πουλιά αγοράστηκαν μαζί ως ζευγάρι στο ίδιο κλουβί και χωρίς φωλιά. Την πρώτη φορά που "φούσκωσε" δεν υπήρχε φωλιά και δυο-τρεις μέρες πριν τα πέτυχα να ζευγαρώνουν. Μερικές μέρες μετά (λόγω των αργιών των Χριστουγέννων δεν είχα την δυνατότητα να απευθυνθώ σε πτηνίατρο) η κυρία ξεφούσκωσε και στην άμμο υπήρχαν πορτοκαλί λεκέδες. Ο υπεύθυνος στο pet shop μου είπε πως προφανώς έκανε το αυγό κ επειδή δεν είχε φωλιά το έσπασε. Μετα απο αυτό, αγορασα τη φωλιά.
Δυστυχώς, δεν γνωρίζω εάν έχουν ωριμάσει σεξουαλικά γιατί είναι πολύ άγρια & έτσι δεν έχω πρόσβαση στον δακτυλιό τους. Οι διαστάσεις τους πάντως είναι αυτές των "ενήλικων" love birds.
Όσον αφορά στο υλικό της φωλιάς, αγόρασα απο pet shop αλλά όταν έφτασα σπίτι διαπίστωσα πως ήταν τρίχες απο κάποιο ζώο, μύριζαν άσχημα και τα πουλιά το πετούσαν απο τη φωλιά. Έτσι κι εγω το πέταξα εντελώς, φοβούμενη μικρόβια κτλ.
Θα φροντίσω για καλύτερο υλικό φωλιάς.
Ευτυχώς μεχρι στιγμής είναι πολύ ζωηρά, ερωτευμένα και η κυρία είναι αφοσιωμένη στην μεταφορα εφημερίδας & πουπουλων στη φωλιά ενώ ο κύριος την ταϊζει!
Σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση!
 
Δυστυχώς, δεν γνωρίζω εάν έχουν ωριμάσει σεξουαλικά γιατί είναι πολύ άγρια & έτσι δεν έχω πρόσβαση στον δακτυλιό τους.
Αφού δεν μπορείς να τα πιάσεις πως ξέρεις ότι είναι φουσκωμένη η κοιλιά της; Αυτό δεν φαίνεται από απόσταση αλλά πιάνοντας το πουλί και παραμερίζοντας τα πούπουλα. Μήπως εννοείς ότι φουσκώνει κατά διαστήματα (όπως όταν κοιμούνται 😉
 
Back
Top