Διατροφή αυγο η αυγοτροφη?

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης aslihan
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

aslihan

PB Member
Εγγραφή
11 Νοε 2007
Μηνύματα
118
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα!
Θελω να ρωτησω γιατι να προτιμησω την αυγοτροφη απο το αυγο(οriginal);
Τι παραπανω μας προσφερει;
 
Εξαρτάται από το πόσα πουλιά έχεις να ταΐσεις. Φαντάζεσαι να βράζεις 50 αβγά κάθε μέρα και να δίνεις ξεχωριστά βιταμίνες, ασβέστιο, σπιρουλίνα, προβιοτικό ή δε ξέρω τι άλλο δίνει ο κθένας 😉
 
Nαι οκ Σταυρο εχεις δικιο στην ποσοτητα αλλα εγω ρωτησα τι ειναι πιο καλο για τα πουλια;
Αποτι ξερω η αυγοτροφες εχουν χημικη επεξεργασια σωστα;
 
οι αυγοτροφες αγαπητε μου ασιλαχ ειναι επεξεργασμενες{μιλαμε για μια φιρμα μεγαλη και οχι με εκαψες} και με αυτο τον τροπο και αποστειρωμενες οπως ειπε και ο σταυρος οταν εχεις πολλα πουλια βαζεις αυγοτροφη γιατι προσθετεις και αλλα πραγματα μεσα το αυγο σκετο δεν δινει οσα η αυγοτροφη εξ΄ου και την χρησιμοποιουν ολοι εσυ αν εχεις λιγα πουλια παρε λιγη αυγοτροφη και χωρις να κανω διαφημιση παρε της ορλουξ η της σεντε που εχεουν και μικρες συσκευασιες και δοκιμασε και θα καταλαβεις την τεραστια διαφορα που εχει το αυγο σκετο και αυγο μαζι με την αυγοτροφη{και στην αυγοτροφη βαζουμε αυγο}
 
Μα φιλε μου αστραπογιαννε δεν υπερασπηζομαι το αυγο απλα ρωταω να
μαθω το γιατι δεν ειμαι εντελως ασχετος εδω και 3 χρονια δουλευω με cede!
 
καλα αφου βλεπεις βρε ασιλαχ τι βαζεις μεσα στην αυγοτροφη{εκτος αν δεν βαζεις τιποτα αλλο και την δινεις σκετη} ειναι ευνοητο οτι ειναι καλυτερη απο το αυγο αφου δεν κινδυνευουν τα πουλια μας ουτε απο σαλμονελα ουτε απο ευλογια(το δευτερο δεν ειναι και τοσο ευκολο)
 
και οχι μονο για αυτους τους λογους αλλα και για λογους διαιτας ειναι θρεπτικοτερη η αυγοτροφη
 
aslihan είπε:
Αποτι ξερω η αυγοτροφες εχουν χημικη επεξεργασια σωστα;
Τι ακριβώς εννοείς λέγοντας "χημική επεξεργασία"; Πολλοί από εμάς χρησιμοποιούμε συνήθως αυτόν τον όρο για οτιδήποτε τυποποιημένο. Στην προκειμένη περίπτωση σε τι ακριβώς αναφέρεσαι; :)
 
Για μένα πάντως δε νομίζω ότι τίθεται οποιοδήποτε δίλλημα για τον εξής απλό λόγω που προαναφέρθηκε. Οι περισσότεροι που δίνουμε συσκευασμένη αυγοτροφή βάζουμε και βρασμένο αυγό μέσα.

Οπότε δεν τίθεται θέμα βρασμένο αυγό ή αυγοτροφή.
 
Για λίγα πουλιά το αυγό είναι μια χαρά.
Αν θέλεις να δώσεις και πρόσθετα τα δίνεις με το νερό.
-Για περισσότερα πουλάκια η αυγοτροφή αποτελεί λύση,
μιας και απο εκεί περνάνε τα πρόσθετα πιό εύκολα(χωρίς πολύ κόπο) στα πουλιά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: City
Back
Top