Γενικά ζευγαρωμα φλωρων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης calvo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

calvo

PB Member
Εγγραφή
20 Νοε 2007
Μηνύματα
151
Πόλη
Θεσσαλονίκη
γεια σας παιδια. Θελω να μαθω αν και ποσο ευκολο ειναι το ζευγαρωμα φλωρων. Ποσο χρωνων πρεπει να ειναι τα πουλια, σε τι κλουβα να ζευγαρωσουν, ποια εποχη και οτι αλλο πρεπει να ξερω.:)
 
Αυτο που πρεπει να ξερεις αρχικα ειναι το χρειαζεται διαβασμα... ριξε μια "ματια" θα βρεις τις απαντησεις..
 
αν εχεις μεγαλη κλουβα ζευγαρωνουνε παρα πολυ ευκολα! Εγω σε κλουβα 5μχ4μχ3μ που υπαρχουν και αλλα αγρια μεσα, απο πρωτη φωρα εδω και 2 χρωνια τα 2 ζευγαρια βλωρων κανουνε απο 3 γενες, απλα οταν ειναι να πεταξουνε τα μικρα τα βαζω σε βλουβι μεσα στην κλουβα και τα ταιζουνε απο εξω αλιως σιγα, σιγα χανονται. Φετος τα εχω σε κλουβες του μετρου να δω τι θα κανουνε.
 
οταν ειναι να πεταξουνε τα μικρα τα βαζω σε βλουβι μεσα στην κλουβα και τα ταιζουνε απο εξω αλιως σιγα, σιγα χανονται.
Βασίλη, καλησπέρα. Όταν λες "χάνονται" εννοείς "δε ζουν";
Κι αν συμβαίνει αυτό, έχεις καταλάβει το λόγο;
 
Φιλε Βασιλη (BManusis71) σε παρακαλω μπορεις να δωσεις περισσοτερες πληροφοριες. Προσπαθω και εγω να ζευγαρωσω φλωρους εχω μια κλουβα μεγαλη 3μ χ 2.5μ χ 4υψος και εχω σκεπασει μεασ μια αριζονα. Εχω 3 ζευγαρια φλωρους και 3 ζευγαρια καρδερινες. Εχω βαλει φωλιες στο δεντρο και περιμενω τον Απριλιο να δω τι τι θα γινει. Πρεπει να προσεξω κατι ιδιαιτερα/συγκεκριμενο; Ευχαριστω ΒασιληςΤ
 
καλησπερα! αφου εχεις μεγαλη κλουβα εχεις παρα πολλες πιθανοτητες να ζευγαρωσουν, αν αφηνες απο δυο ζευγαρια ακομα καλυτερα, στο δεντρο που εχεις μεσα θα κανει φωλια μονο ενα ζευγαρι! Και οι καρδερινες και τα φλωρια θα διαλεξουν να κανουν φωλια σε μερος μεσα στην κλουβα περιμετρικα που ειναι φωτεινο, εγω εχω κρεμασει περιμετρικα στα δυομιση μετρα γλαστρες με ελατακια μικρα και φουντοτα και τουσ εχω βαλει αυτοματο ποτισμα για να μην ενοχλω τα πουλια, μπορεις να βαλεις πλαστικα αλλα να ειναι λιγο φουντοτα, θα βαλεις απο μια φωλια σε καθε δεντρακι ας ειναι και πλαστικο, και σε μερικα δεν θα βαλεις καθολου, γιατι επειδη ειναι αγρια 80% θα να κανουν δικες τους φωλιες. εγω οταν ειναι να πεταξουν τα πουλακια απο την φωλια τα βαζω μεσα σε κλουβι και τα ταιζουνε απεξωκαι απολειες δεν εχω γιατι τρομαζουν απο τα αλλα πουλια και τρωνε πολυ λιγο, και το καλυτερο! Γινονται παρα πολυ ηρεμα! Α! Και το κυριοτερο! Οταν ζευγαρωσουν, απο την χαρα σου να μην τα ενοχλεις συνεχεια βλεποντας συνεχεια τις φωλιες! Καλη επιτυχια!
 
Το δενδρο εχει 4μ υψος ειναι πολυ φουντωτο και εχω τοποθετησει 5 φωλιες. Θα βαλω φωλιες οπως μου λες και στις αλλες γωνιες. Παντως βλεπω οτι τα πουλια αισθανονται πολυ ανετα γιατι ο χωρος ειναι μεγαλος και περιμενω να εχω καλα αποτελεσματα. Το μονο προβλημα ειναι τελευταια οτι εχει γερακια στην περιοχη και τα τρομαζουν. Κρυβονται βεβαια στο δεντρο αλλα τρομαζουν πολυ. Δεν ξερω πως θα το αντιμετοπισω αυτο. Ευχαριστω για τις πληροφοριες ΒασιληςΤ.
 
kαλησπερα βασιλη. κρεμασε πανω σε καλαμια δεμενα με σχοινι παλαια CD πανω στην κλουβα, οπως γυριζουν τα CD αντανακλα πανω τους πολυ εντονα οι ακτινες του ηλιου, με αποτελεσμα να τα τρομαζει και να μην πλησιαζει τιποτα. εμεις εδω αυτο το κανουμε για τις καρακαξες, και πιανει! Δοκιμασετο δεν εχεις τιποτα να χασεις!
 
Back
Top