Ασθένειες καναρα που δεν κοιμαται φουσκωμενη με το κεφαλι κατω απο την φτερουγα

Τζουάν

PB New Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
395
Πόλη
Θεσσαλονίκη
καλημερα...χθες γυρισα απο διακοπες, καθαρισα κ τακτοποιησα τα πουλια μου που τα προσεχε η μαμα μου. Παρατηρησα αμεσως οτι η καναρα μου ειχε γυμνο τελειως το αριστερο της ματακι κ αποφασισα να την κρατησω χωριστα απο τα αλλα πουλια για να την παρακολουθω... Μεσα στο πρωι παρατηρησα οτι ειναι κ η ουρα της μαδημενη. Θεωρησα οτι ισως της επιτεθηκε το μικρο της το οποιο μας βγηκε ευεξαπτο(ειχε μαδησει κ το αδερφακι του στο λαιμο αν θυμαστε...)κ τα εβαλα με τον εαυτο μου που για να μην παω πολλα κλουβια στην μαμα μου την εβαλα μαζι του... Το θεμα ειναι οτι γυρνωντας απο την δουλεια τωρα την βλεπω να κοιμαται με το κεφαλι να γερνει προς τα ποδια κ οχι κατω απο την φτερουγα απως εκανε παντα... Τι μπορει να εχει;να σας πω οτι καθε μερα βαζω πολιβιταμινη στο νερο,τροφη τρωει συσκευασμενη, κ οσες μερες ελειπα της εβαζαν αυγο κ συκο εναλλαξ.η κοιλια της, οι κουτσουλιες κ τα ποδια της ειναι οπως παντα.λετε να ειναι αρρωστη;
 
Απ οτι εχω διαβασει τα πουλια εχουν γυρω στις 5 διαφορετικες στασεις υπνου, οποτε το να ειδες το πουλακι να κοιμαται διαφορετικα δεν παραπεμπει απαραιτητως σε ασθενεια..
 
δεν την εχω ξαναδει ομως να κοιμαται σε αλλη σταση παρα μονο με το κεφαλι κατω απο την αριστερη φτερουγα... με εχει πιασει τρελο αγχος.
 
Και μενα ο παλιος μου καναρος ενω παλιοτερα κοιμοταν κανονικα (γινοταν μπαλιτσα 😛) σε καποια φαση αρχισε να κοιμαται με το κεφαλι προς τα κατω, την σταση που περιγραφεις εσυ δηλαδη, χωρις να παρουσιασει κατοπιν καποιο συμπτωμα ασθενειας
 
να σου πω την αληθεια αν δεν ειχε κ αυτη την εικονα γυρω απο το ματακι κ στην ουρα που λειπουν δτερα ισως να μην ανησυχουσα τοσο... Ο συνδυασμος με φοβιζει...
 
  1. Το ματάκι θέλει λίγο προσοχή. Κάθε μέρα πρωί βράδυ κομπρέσες με χαμομήλι και tobrex παιδικό χωρίς κορτιζόνη μια σταγόνα εξωτερικά και μία εσωτερικά σε κάθε μάτι. Πρώτα στο υγιές και μετά σε αυτό που λείπουν πούπουλα. Το ματάκι εσωτερικά πως είναι; Υγρό;
  2. Η ουρά είναι μάλλον μαδημένη λόγω πτερόροιας ή λόγω μικρού. Μην αγχώνεσαι θα ξαναβγεί!
  3. Όταν έχει πολύ ζέστη έτσι κοιμούνται τα καναρινάκια μας επειδή όταν βάζουν το κεφαλάκι μέσα στα πούπουλα ζεσταίνονται πολύ!
  4. Μη δίνεις κάθε μέρα βιταμίνες στο νεράκι μπορεί να πειράξουν το συκώτι! Μια φορά την εβδομάδα στην πτερόροια είναι μια χαρά!
  5. Τέλος, το σύκο μην το δίνεις και πάρα πολύ και πόσο μάλλον μέρα παρά μέρα είναι πολύ γλυκό και παχαίνει. Καλύτερα χόρτα, λαχανικά, χλωρά βότανα, καρότο, μήλο κτλ κτλ!
Αυτά από μένα! Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να αναησυχείς απλά παρακολούθηση, φροντίδα και πολύ πολύ αγάπη θέλουν και τώρα που γύρισες τα έχουν όλα αυτά! 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
αλικη το ματακι εσωτερικα ειναι μια χαρα, τομπρεξ της βαζω ηδη απο προχθες που την ειδα μολις την παρελαβα δλδ. Οσο για τη ζεστη που λες την εχω μεσα που εχουμε κλιματισμο, δεν την χτυπαει απευθειας εννοειται αλλα ειναι πιο δροσέρα θεωρω απο αν ηταν εξω. Θα κοιταξω κ τα αλλα 4 αυριο πως κοιμουνται εξω για να συγκρινω... Τα συκα τα ειχα απο το χωριο απο δικο μας δεντρο κ τα εδωσα μερα παρα μερα (4 φορες εβαλα κ δε μπορω να πω οτι το τιμησαν εκτος απο το μικρο ευεξαπτο που ειναι και πολυ περιεργο). Της εβαλα aviomicine στο νερο (ετσι κι αλλιως λεει οτι μπορεις να το χορηγησεις και προληπτικα) και θα την παρακολουθησω.σημερα την εχω στο μπαλκονακι της κουζινας, διπλα μου σχεδον και την παρακολουθω,τρωει-πινει-τιτιβιζει ολα δειχνουν καλα...
 
Αντιβίωση καλέ γιατί της έδωσες; Αφού δεν έχει κάτι που να χρειάζεται αντιβίωση.. Θα σου πρότεινα να μην κουράζεις τον οργανισμό της τσάμπα με αντιβίωση...

Τώρα όμως που την έβαλες μέσα και έχει διαφορά θερμοκρασίας σε σχέση με έξω πρόσεχε μη σου κρυώσει!
 
η θερμοκρασια του σπιτιου δεν ειναι χαμηλη, ειναι απλα λιγο πιο χαμηλη απο την εξωτερικη. Εχουμε και τα μωρα οποτε προσεχουμε ετσι κι αλλιως...
 
ετσι απλα προς ενημερωση η καναρα μου ειναι μια χαρα! Το φτερωμα της πυκνωσε και το ελλειμμα γυρω απο το ματι δεν υπαρχει! Τιτιβιζει και τρωει ολη μερα! Τωρα που δροσισε ο καιρος ξανακοιμαται με το κεφαλι κατω απο την φτερουγα!
 
Back
Top