Φροντίδα πρόβλημα με ροζέλλα

ShadyLady

PB Known Member
Εγγραφή
24 Φεβ 2008
Μηνύματα
2.812
λοιπόν, γειά σας. έχω πρόβλημα με τη ροζέλλα μου. την έχω αγοράσει απο 6 μηνών και τώρα είναι περίπου 2 χρονών. μπορείτε να μου πείτε πως να την ημερέψω ώστε να κάθεται να την χαιδέψω; και μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί είναι τόσο φοβητσιάρα;
και κάτι ακόμα τους τελευταίους μήνες έχει αρχίσει να μαδάει τα φτερά της. όχι σε σημείο να της φαίνεται το κρέας, απλά από κόκκινη, κίτρινη, πράσινη έχει γίνει γκρι. μήπως έχει κάτι σοβαρό?
 
α, και κάτι ακόμα. μίλαει αυτό το είδος που έχω;
 
βαλε καμια φοτο να δουμε το μαδημα.
εσυ εχεις κανει τιποτα για να ημερεψει η περιμενεις μονη της να ερθει κοντα σου;

δεν μιλαει παντως. Γενικα ασχολεισαι μαζι της η απλα την κοιτας;

πες μας περισσοτερες πληροφοριες για να βοηθησουμε.
 
Γεια σου Αναστασια. Ειχα κι εγω μια ροζελα για 8 χρονια. (Εαν δεις σε ενα απο τα 3 αλμπουμ μου θατη δεις). Πλεον την εχω δωσει σε εναν κυριο με κλουβα εξωτερικη μεγαλη και αλλα πουλια μαζι. Η δικια μου ηταν εξημερωμενη'' οσο μπορεις να το πεις. Οταν την πηρα ηταν αγριμι. Πρεπει να ξερεις οτι δε φταις εσυ σε κατι αλλα οι ροζελες ειναι τετοια πουλια, ανεξαρτητα και δεν δενονται ευκολα με ανθρωπους και που αν τα αφησεις για λιγο καιρο χωρις να τα πιασεις αγριευουν αμεσως. Επισης ειναι χαρακτηριστικο τους το ποσο φοβιτσιαρικα ειναι. Εγω αυτο που θα σου προτεινα ειναι υπομονη και επιμονη. Αφησε την και λιγο ελευθερη σε κλειστο και ασφαλη για πουλια χωρο. Θα εξοικιωθει με την εικονα σου καλυτερα χωρις τα καγκελα μπροστα της. Κρατα κατι που της αρεσει η αστο διπλα σου. Εαν την πας σε εναν κτηνιατρο η πετ σοπ και της ψαλιδισουν τα φτερα η διαδικασια θα γινει πιο συντομη.

Α ναι! Και οπως σου ειπε ο Νασος δε μιλανε.
 
Εαν την πας σε εναν κτηνιατρο η πετ σοπ και της ψαλιδισουν τα φτερα η διαδικασια θα γινει πιο συντομη.

Signomi ala, kata tin gnomi mou, afto einai kakopoiisi zoon. Ena basiko pragma sta poulia einai na pedane, an emeis to koboume afto, einai iperboliko STRESS gia to pouli pou den bori na figi otan plisiasoume.

Mipos otan mas enoxloune ta pedia, einai kalitero na tous denoume ta podia, gia na min mas enoxlei pou trexoune meza sto spiti ;

Kai signomi pali, ala ta poulia den einai zooa gia na to xaideboume, den einai o xaraktiora tous etsi, an psaksete ena zoo gia na xaidebete kalitero na pernete mia kata i ena skilo.

To madoma malon exei ksekinisi giati to pouli, tora pou einai 2 xronon, psaksi to terri tou kai bariete pou einai mono tou. Otan ta poulia ftanoune tin ilikia tis gennitikis orimotitas xriasounde to terri tou. Distixos afto den bori na einai ena anthropos, ektos na exei ftera kai pedai. An lipi afto to terri poles fores ta poulia ksekinisounde na trabane ta poupoula tous kai na ginoune epithetikos.

Alexandros
 
μια φορά επιχείρησα να την χαιδέψω και πηγε να με τσιμπήσει και από τότε δεν ξαναεπιχείρησα να την ακουμπήσω πάλι. όσο για την φωτο ανεβαίνει σε λίγο.
 
Φιλε Αλεξανδρε αυτα ειναι αποψεις. Οταν λεμε ψαλιδιζω τα φτερα εννοουμε τα φτερα πτησης αυτα που δινουν υψος. Τα πουλια εξακολουθουνε να πετανε και να προσγειονονται οαμαλα. Καλυτερα ειναι να ρωτησεις και τον κτηνιατρο που πηγαινεις τα πουλια σου να σου πει την αποψη του. Εμενα μου ειπε πως ειναι σχεδον απαραιτητο τα πουλια που ζουνε και κυκλοφορουνε ελευθερα μεσα στο σπιτι διοτι οι κινδυνοι για ενα ζωο που πεταει και τρομαζει ειναι πολλοι, απο τζαμια που τα πουλια δεν τα βλεπουν και μπορουν να παθουν εγκεφαλικη βλαβη απο τη συγκρουση μεχρι ηλεκτρικες συσκευες και πραγματα που δεν πρεπει να βαλουν στο στομα τους. Αυτο εχω διαβασει και σε ολα τα αξιοπιστα site στο ιντερνετ. Αν θελεις σου παραθετω μερικα. Και δεν ειναι το ιδιο να εχεις παιδια και να εχεις ζωα μην συγκρινουμε ανομοια. Αλλο να τα εχεις και να τα αγαπας ΣΑΝ παιδια σου και αλλο να παρομοιαζει κανεις αυτα που ειπες.
 
😕Και στον δικο μου (οταν ειχα παπαγαλο) του ψαλιδιζε ελαφρως,
τα φτερα πτησης ο τοτε κτηνιατρος μου...
 
είχα ρωτήσει στο πετ σοπ για να την βγάλω έξω και μου είπε τώρα που έχει μεγαλώσει είναι δύσκολο να μάθει και να μην επιχειρήσω να την βγάλω έξω.
είχα ρωτήσει επίσης και για να της πάρω ζευγάρι και μου είχε πει πως αυτή η ράτσα δύσκολα συμβιώνει με άλλα πουλιά στον ίδιο χώρο, ακόμα και με πουλί ίδιας ράτσας.
όσο για τις φωτο που μου ζητήσατε δεν ξέρω πως να τις ποστάρω.
 
καποια πραγματα πρεπει να γινονται με μια σειρα!

πρωτα θα ηρεμισει και θα εξικοιωθει με το χερι σου, μετα θα αρχισει να ανεβαινει στο χερι σου η στα δαχτυλα σου και μετα θα τη βγαλεις εξω.
το να καθετε να τη χαιδευεις αστο ακομα, ειναι μακρια.

το πως θα γινουν αυτα διαβασε και θα βρεις απαντιση για ολα.
το μονο σιγουρο ειναι οτι δε θα γινουν απο τη μια μερα στην αλλη.
θελει χρονο,θελιση και επιμονή. Παντος ολα γινονται...
αμα τα διαθεσεις θα εχεις αποτελεσματα αλλιως θα το εχεις απλα να το κοιτας.

βαλε κανα παιχνιδι μεσα στο κλουβι, μηπως και σταματησει το μαδημα.
 
της έχω πάρει αλλά δεν ασχολείται και πολύ με αυτό. είναι κρεμαστό με δύο μπαλίτσες ας πούμε που κρέμονται απο μια αλυσίδα.
 
Foibos,

gia afto egrapsa "kata tin gnomi mou". Ego ksero alithides sta podia kai kopsimo fteron se merikes xores tis EOK's einai kakopoiisi zoon.

An seleis na finis to pouli eleftheros na pedai meza sto spiti sou, prepei na kaneis to domatio "asfalos gia poulia", simenei kourtines sta parathira, zites gia na min bori na figi sta parathira, na figoune oles bases kai potiria pou einai pagides gia to pouli, na min exei anoikto fournos i keri, na figoune ola ta loulouthia pou einai epikindino (dilitirio) klp klp.

Tora na iremisi to pouli einai sosta afto pou grafei o nasosKE_30, afto ginete mono siga siga. Kai me parapoli ipomoni. Den ginete tipota otan biasese.
Kai to Rosella einai ena apo afta ta papagalakia pou einai parapoli diskolo gia na gini imeros.

Alexandros
 
Φιλε Αλεξανδρε συμφωνω απολυτα μαζι σου οτι πρεπει να κανεις το δωματιο που βγαζεις τα πουλια εξω απο το κλουβι να ειναι ασφαλη για πουλια με οτι αυτο συνεπαγεται. Οι αλυσιδες στα ποδια ομως που καταληγανε σε ακρωτηριασμους η μονιμους τραυματισμους πολλες φορες και το μοιραιο δεν εχουνε καμια σχεση με το ψαλιδισμα των φτερων. Ειναι σαν να βγαζεις το σκυλο στο δρομο που ξερεις οτι καποιο ατυχημα μπορει να συμβει και μην τον δενεις γιατι εσυ πιστευεις οτι ειναι καλυτερα να τρεχει ελευθερος.

Το ψαλιδισμα των φτερων δεν ποναει καθολου και γινεται καθως το κρατας σε μια πετσετα για μα μην βλεπει και στρεσαρεται, ειναι σαν να σου κοβουνε τα μαλλια μου το ειπε και ο κτηνιατρος και το εχω διαβασει. Το πουλι (και αναφερομαι στους παπαγαλους) συνειδητοποιει πιο γρηγορα οταν μενει κοντα σου και εξω απο το κλουβι οτι δεν εχει λογο να φοβαται. Αρκει μια φορα και οταν βγουνε τα νεα φτερα τις περισσοτερες φορες δεν χρειαζεται να τα ξανακοψεις αν δεν πεταει πολυ. Δεχομαι απολυτα οτι καποιος μπορει να μη θελει να κοψει τα φτερα απο το δικο του οπως κι εγω δεν τα εχω ψαλιδισμενα στον δικο μου εδω και καποιους μηνες.

Αλλα το οτι θεωρειται κακοποιηση ζωου δεν ξερω να ισχυει σε καμια ευρωπαικη χωρα και αυτο στο λεω επειδη ανηκω και σε ενα φορουμ για παπαγαλους με ανθρωπους απο ολον τον κοσμο απο Αυστραλια μεχρι Αμερικη και ολων οι κτηνιατροι εχουν την αποψη αυτη που σου λεω...

Δεν προσπαθω να σε πεισω για κατι αλλα οχι και οτι συμβουλευω καποιον να κακοποιησει τον παπαγαλο του.
 
Proto apo ola ena megalo SIGNOMI gia tin Anastasia, pou grafoume ola afto meza sto Post tis, kai den eimuna arketa eksipno gia na anoigo ena kainurgio thema.

Foibos, afto pou grafo tora edo, basete ola se Germaniko nomos. Stin Ellada sigura einai alios kai o kathenas apofasi ti tha kani gia to kalitero tou pouliou tou. Gia afto apo tin arxei egrapsa afto einai I GNOMI MOU.
Sto arthro 1 tou NOMOS GIA TIN PROSTASIAS ZOON tis Geramanias, lei den epitrepete na kanis praksis gia na ponai i na iperferei ena zoo xoris logo.

Tora gia na kobis ta ftera, tou pouliou den einai gia to kalo tou pouliou, einai gia to ego tou anthropou pou exei to pouli kai einai mono kai mono na min bori na figi to pouli otan plisiaso. Afto omos einai sigura kati pou ipoferei to pouli, giati i fisi to pouli einai petai.

Otan ta ftera einai fresko komeno kai to pouli den exei sinexisi akoma parxei kintino gia na trabmatisi apo atixima.

Otan ta ftera einai komeno to pouli ksekinisi sinexio na katharisi ta ftera, giati den bori na katalabenei ti exei gini , ala den alasei tipota sti katastasi tou fterou. Parxoune erefnes stin agglia kai stin germania pou apodiksane afta ta poulia me komena ftera kindineboune na tagonoune ta ftera tous kai na trabane ta poupoula tous. Afto einai ditaraxis symperiforas. Simenei to pouli ipoferei.

Edo kapia biblia pou exoune afto to thema:
Kummerfeld , N.: Ziervögel, in Das Buch vom Tierschutz (1997), Enke Verlag

Kummerfeld, N.: Anforderungen von Ziervögeln an ihre Haltungsumwelt, prakt. Tierarzt 1995; 1, 59 - 62

Kummerfeld, N.: Verhalten, Verhaltenstörungen und Verhaltenstherapie von Papageien und Sittichen, Tierärztliche Praxis 2006; 34 (K): 211-9

Kösters, J.; Jacoby, J. R.; Korbel, R.: Zur Problematik der Flugunfähigmachung von Geflügel und zu Fragen der Teichhaltung von Wassergeflügel aus der Sicht des Tierschutzes, Dtsch. tierärztl. Wschr. 1993; 100, 41- 88

Prof. Dr. R. Korbel, persönliche Mitteilung

Korbel, R. ; Kösters, J.: Einige vom Tierhalter geforderte oder durchgeführte Operationen an gesunden Vögeln unter tierschutzrechtlichen Aspekten, Tierärztl. Praxis 1989; 17, 380 - 387

Rinno, J.: Artgerechte Heimtierhaltung in Zoofachgeschäften, Dtsch. tierärztl. Wschr. 1996; 103, 33 - 72

Lantermann, W.: Papageienkunde, (1999) Parey Verlag

Lantermann, W.: Verhaltensstörungen bei Papageien, (1998)Enke Verlag
TVT, Checkliste zur Überprüfung von Vogelhaltungen im Zoofachhandel , Merkblatt Nr. 44

Kluge, H-G.: Kommentar zum Tierschutzgesetz (2002), Verlag W. Kohlhammer
Hirt, A.; Maisack, C.; Moritz, J.: Kommentar zum Tierschutzgesetz (2003), Verlag Franz Vahlen

Lorz, A.; Metzger, E.: Kommentar zum Tierschutzgesetz (1999), Verlag C.H. Beck München

Bebaios ola afto basete sto Germaniko nomos. Edo stin Ellada den metrai afto. Gia afto egrapsa apo tin arxei KATA TIN GNOMI MOU. Edo na pas sto kiniatro tha kobei ta ftera kai kala. Ala edo ekana tilefono se enan kiniatro kai elega to pouli mou exei kokzidiosei kai mou elege..."dos tou ligo meli kai tha gini kala".

Sigura an psaksis ligo sto Google tha bris ola afto kai se agglika.

Alexandros
 
Κι εδω θα σου παραθεσω μερικα λινκς απο sanctuaries στις ΗΠΑ αφου πιστευεις οτι εδω στην Ελλαδα ειμαστε αδιαφοροι και προκαλουμε πονο στα πουλια που φιλοξενουν και φροντιζουν πουλια που εχουν εγκαταλειψει εκει ανευθυνοι ανθρωποι που τα αγορασαν απερισκεπτα.. Ειναι απο τα καλυτερα της Αμερικης.. Δε νομιζω να κανουν ολοι αυτοι λαθος, να ειναι και ανθρωποι που προκαλουν πονο στα πουλια και να βγηκαν να το δειξουν στο διαδικτυο σε μια χωρα που οι φιλοζωικες ειναι τοσο οργανωμενες..

YouTube - How To Clip A Birds Wings
?ffQF_tnxAPB']YouTube - Clipping wings of a cockatiel and other birds


Πηγαινε στο site τους του πρωτου λινκ να δεις ποσα πουλια εχουνε σωσει και τι εξοδα εχουνε κανει και θα καταλαβεις αν αγαπανε πραγματικα τα πουλια η θελουν να τους προκαλουν πονο. Και οι κτηνιατροι επειδη εχω δει βιντεο που πηγαινουν τα πουλια πολλες φορες ανηκουν σε μεγαλες κλινικες... Και αυτοι λαθος ειναι; Δε νομιζω...

και παλι συγνωμη Αναστασια...
 
αφου πιστευεις οτι εδω στην Ελλαδα ειμαστε αδιαφοροι και προκαλουμε πονο στα πουλια που φιλοξενουν και φροντιζουν πουλια που εχουν εγκαταλειψει εκει ανευθυνοι ανθρωποι που τα αγορασαν απερισκεπτα..

AFTO DEN ELEGA POTE...EGO ELEGA "KATA TIN GNOMI MOU AFTO EINAI KAKOPOISII ZOON".

Se paragalo na menoume se afto pou grafame, kai an exeis problima me afto pou grafo, enoo me to grekklish mou, rota proto pos to enoo kai min mou baleis kati sto stoma pou den elega kai den egrapsa.

Kai gia tous AMERIKANOS, afto pou blepeis stin fotografia erthei apo Ameriki...sou fenete sosto na forai ena pouli tetoio pragmata ;

[URL="[x]

Alexandros
 
Δεν ξερω αν ειχες παπαγαλο ποτε αλλα οι παπαγαλοι οταν ειναι μεγαλωμενοι στο χερι και ζουνε με οικογενεια και ανθρωπους πολλες φορες διασκεδαζουν να κανουν τους κλοουν και να τραβανε την προσοχη μας. Μη νομιζεις οτι ενας παπαγαλος που δεν θελει να φορεσει κατι τετοιο οπως στη φωτογραφια θα καθοτανε ετσι. Μονο με ναρκωση θα του το φορουσε κανεις καθως μπορει με αυτο το ραμφος να κοψει δαχτυλα. Τωρα αν θα το φορουσα εγω στο δικο μου οχι δε θα το εκανα γιατι απλα πιστευω πως δεν θα καθοτανε να του φορεσω τετοιο πραγμα.

Δεν ειπα οτι κατηγορησες κανεναν απλα παρεθεσες καποια βιλβλια και ανεφερες κατι για νομους στη Γερμανια για τα δικαιωματα των ζωων σαν να λες οτι εκεινοι τα κανουν καλα και εδω οι κτηνιατροι ανεφερες ειρωνικα οτι δινουν μελι για φαρμακο. Δεν αμφιβαλω οτι υπαρχουν τετοιοι αλλα υπαρχουν παντου και οχι μονο στην Ελλαδα.
 
Αλλα το οτι θεωρειται κακοποιηση ζωου δεν ξερω να ισχυει σε καμια ευρωπαικη χωρα και αυτο στο λεω επειδη ανηκω και σε ενα φορουμ για παπαγαλους με ανθρωπους απο ολον τον κοσμο απο Αυστραλια μεχρι Αμερικη και ολων οι κτηνιατροι εχουν την αποψη αυτη που σου λεω...

Gia to para pano sou elega stin germania afto einai kakopoiisi zoon.

Kai an esei (kai kathena pou exei papagalakia) seleis na kobis ta ftera tou pouliou sou, den boro na se stamatiso, omos pistebo den einai sosto.

Alexandros

AAA ksexasa. NAI eixa Papagalakia mikra kai megala.
 
[x]
 

Συνημμένα

  • DSC00748.webp
    DSC00748.webp
    32,5 KB · Προβολές: 128
Back
Top