Φροντίδα πρόβλημα με ροζέλλα

να πως μαδήθηκε. κοιτάξτε στο στήθος.
 
Anastasia,

distixos einai poli diskolo na leme kati apo to Internet, xoris na blepoume to pouli apo konta. Ala fenete san exei genika problima me ta ftera.

1. parxei periptosi na exei to pouli kapia exoterika parasita.
2. bori na einai problima me to metabolismo kai tou lipoune aminoksea i exei prismeno sikoti pou ton ponai kai gia afto trabai ta ftera.
3. pote ekane thelefteo fora banio;
4. bori na exi diataraksi symperiforas, giati einai mono tou.

Ego pistebo to problima einai apo metabolismo. An eimouna esei ekei ixa ksekinisi na psakso proto, giati ta xromata sta ftera sfiaksoune ola ta poulia me tin boithia tou aima kai to sikoti. Sti fotografia fenete san ta poupoula den einai pia kokino kai kitrino, simenei kapio problima iparxei.
Boris na mas grafeis ti trofi, fruta, laxanika, vitamines kai ixnostixeia dinis; Grapse oso pio poli leptomeries boris, gia na katalabenoume kala apo ti bori na einai.
Parxei periptosei, gia na pas se enan ptiniatro, enoo kseris kala ptiniatro;

Alexandros
 
της δινω μια τροφη που ειναι σε πλαστικη σακουλα. Δεν εχει μαρκα. η τροφη της αποτελειται απο κομματια χρωματος κοκκινο, πρασινο, κιτρινο, ασπρο, πορτοκαλι κτλ. επισης που και που της δινω ηλιοσπορους. στο πετσοπ μου ειπε να μην της δινω πολλα γιατι θα παθει το συκωτι της. καθε δυο μηνες της δινω βιταμινες για την πτεροροια. της δινω μηλο, καροτο, φρυγανια, οταν εχω της δινω και μαρουλι. της εχω επισης και μια καρδουλα.
δεν πιστευω οτι ειναι απο την μοναξια γιατι παω στις 8 σχολειο κι επιστρεφω στις 2 κι ολο το απογευμα ειμαι σπιτι. εκτος την τριτη που εχω φροντιστηριο και σχολαω στις 6 30.
 
α, ξεχασα η τελευταια φορα που εκανε μπανιο ηταν το καλοκαιρι. Δεν την κανω τωρα γιατι ειναι χειμωνας και κανει κρυο και φοβαμαι μην αρρωστησει.
 
Anastasia,

Min enoxlis tora ala boris na mou grafeis poso xronon eisai ;

To lefta pou xriasese gia ta poulakia sou, malon sou dinoune i gonis sou ;


Alexandros
 
Αναστασια δεν μπορεσα ακριβως απο τη φωτο να καταλαβω αν ειναι μαδημενη η τα φτερα της εχουν αλλαξει χρωμα.. Την βλεπεις να τραβαει φτερα με το στομα; Τι τροφη ειναι αυτη; Πιστευω πως δεν ειναι καλο να ταιζουμε οποιοδηποτε ζωο με καποια τροφη που δεν εχει αναλυτικα τα συστατικα να αναγραφονται και την επωνυμια της εταιριας. Υπαρχουν μερικες πολυ καλες και οχι ιδιαιτερα ακριβες για ροζελες και σε πετ σοπ και ον λαιν αν θελεις σου βαζω λινκ. Η δικια μου ροζελα ετρωγε σχεδον τα παντα απο φρουτα και λαχανικα πιστευω πως και η δικια σου θα τρωει. Να βαλω εδω μια λιστα που ειχα γραψει για εναν αλλο φιλο; Το μπανιο πρεπει να ειναι συχνο και αν γινεται καθημερινο στην περιπτωση της. Μη φοβασαι και ο Φοιβος κανει μερα παρα μερα πλεον που ξεπερασε το προβλημα του. Τον κραταω ομως μετα το μπανιο για 2-3 ωρες σε κλειστο δωματιο με θερμανση για να στεγνωσει καλα. Να την κανεις η πρωι η μεσημερι ωστε να μην κοιμηθει βρεγμενη καμια φορα και μη φοβασαι ολα καλα θα πανε. Η δικια μου τρελενοτανε για νερο και μπανιο... σαν παπι εκανε... :D
 
πρωτον, την τροφη μου την εδωσε ο ανθρωπος του πετσοπ. Θα ηθελα να μου δωσεις αυτο που ειχες δωσει στον φιλο σου για το τι πρεπει να τρωει. απο αυριο θα ξεκινησω να την κανω μπανιο. λες να εχει κατι σοβαρο; θα απευθυνθω βεβαια και στον ανθρωπο του πετσοπ αλλα θελω και τη δικη σου γνωμη.
 
alexandro ειμαι δεκαεξι. τα πουλια τα αγορασα με δικα μου χρηματα και τις τροφες τις παιρνει η μαμα μου με δικα της χρηματα.
 
φοιβο,
ξεχασα να σου πω οπως ειναι τα πουπουλα αυτη μασουλαει και ''κοβει'' το μερος που φαινεται και μενει το μερος που ειναι γκρι και κανονικα δεν πρεπει να φαινεται. ετσι δηλαδη νομιζω.
 
Αναστασια καταλαβα τι λες... Ειναι και αυτο μια μορφη που μαδιουνται. Αλλα πουλια κοβουν τα φτερα και αλλα τα τραβανε και τα βγαζουνε τελειως. Οι αιτιες μπορει να ειναι πολλες. Ανια, κακη διατροφη, κακο ωραριο υπνου οπως και μια κακη αλλαγη φτερωματος ειναι μερικες απο τις πιθανες αιτιες. σου βαζω δυο λινκ να διαβασεις...
Parrots - Feather plucking in parrots - Learn causes and remedies for feather plucking and feather chewing.
Feather Plucking-A Problem with PetBirds

Να σου πω ειναι καπως καλυτερο απο τα δυο κακα γιατι ετσι δεν καταστρεφει τους θυλακες των φτερων. Οτι απομενει θα πεσει στην επομενη αλλαγη και θα βγουνε καινουρια. Εγω εχω να σου προτεινω οτι θα εκανα και εγω και οτι εχω κανει με τον δικο μου παπαγαλο. Καλο μπανιο καθε μερα οπως σου περιεγραψα, αλλαγη της τροφης της.. μια καλη ειναι αυτη της Vitakraft για αυστραλεζικους παπαγαλους να παρεις, εχει και στικς με φρουτα και μελι η ιδια φιρμα, και φρουτα λαχανικα απο ολα εκτος κρεμμυδι, αβοκαντο, κακαο(σοκολατα) και καφε, αλκοολ εχουν ουσιες τοξικες για τα πουλια. Θα σου προτειναι και κανενα παιχνιδι αλλα ξερω και απο τη δικια μου οτι οι ροζελες δεν ασχολουνται με παιχνιδια. Μπορεις να παρεις ενα ομως απο αυτα που τα μαδανε τα πουλια απο σχοινι, λιναρι η καποια αλλα που εχουν τα πετ σοπ ωστε να στραφει προς αυτα για να μαδαει κατι μια που εχει τη συνηθεια τωρα...
 
σε ευχαριστω πολυ φοιβο! Θα ακολουθησω τις συμβουλες σου.
 
Se ousia tha sou po to idio me to Foibos,

eprepe na kanis ena programa gia tin Rosella sou.

1.alase tin trofi apo tis pellets se sporia ala siga siga oxi apotoma, den ksero mipos den gnorisi ta sporia, afto einai toulaixston kati pou to pouli ksekinisi na skolite me kati - na anoigi ta sporia -

2. dos tin toulaixston dio fores tis ebdomadas vitamines me to nero, ena Multivitamini, an den exeis kai i mama den selei na pernei, stile mou ena PM kai tha broume mia lisi.

3.apo laxanika kai fruta elega na dinis oso pio poles pou boris. Milo, axladi, bananes, protokali, salata, prokolo, xorta, araka, karotto, klp. Prosexe ti aresei kai afto tou dinis pio poli. Boris na dinis kai kathe mera. Afto einai pali kati pou exei toulia kai kani kati, kai den bariete kai ksekinisi na kobi ta ftera tou. An i Mama den selei na pernei, tha pas se ena manabiko kai milas me to anthropo na sou kratai ta exofila apo salata, madomena milo klp. Omos tipota pou exei mouxla kai na plinis kai stegnonis ola kala prin tin dinis.

4. selei mia mikri taistra me ixnostixeia gia na bori na pernei opote selei mono tou. Tha bris sto petshop an exeis problima pali mou stelnis PM.

5. banio prepei na kani kathe ebdomada toulaixston 2 fores, gia na katharisi to derma tou kai ta ftera.

Kanto afto to programa kai prepei na broume mia alagi to argotera se 2 - 3 ebdomades.

Alexandros

PS.: Ksexasa kane mou ti xari kai na pernis ta kathrepti apo tin klouba, einai diskolo an pistebei ekei einai ena deftero pouli kai selei na taisei to terri, pou den iparxei. Bori na ksekinisi molinsi sto prolobos.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου. Θα σου πω νεοτερα.
 
Back
Top