Διατροφή τροφες και πτηνα

astrapogiannos

PB Member
Εγγραφή
12 Νοε 2007
Μηνύματα
1.650
Πόλη
Κάτω Σούλι
θα ηθελα να συζητησουμε μεσα απο αυτο το νεο θεμα αν εχετε πουλια με διαφορετικες διατροφικες αναγκες και αν ναι πως τις καλυπτετε. Δηλαδη π.χ. εχουμε κοκκινα, κιτρινα και ασπρα καναρινια, καρδερινες, φλωρους χρησιμοποιειτε για καθε ειδος διαφορετικο μειγμα σπορων και αυγοτροφη ή εχετε ενα μειγμα σπορων και αυγοτροφη για ολα τα πουλια;
 
Μείγμα σπόρων για Μαλινουά και Καρδερίνες

Το μείγμα σπόρων που χρησιμοποιώ για:

Καναρίνια Μαλινουά
Ασπούρι (Καναρινοσπορος), Ρούπσεν, Ρούπσεν πικρό, Λιναρόσπορος, Peeled Oats, Καναβούρι, Νίζερ

Καρδερίνες
Λευκή Περίλλα, Σποροι αγριόχορτου, Σπόροι γαϊδουράγκαθου, Παπαρούνα Ιμαλαϊων, Ξεφλουδισμένο σουσάμι, Λευκοί σπόροι σαλάτας, Σποροι τριφυλλιού, Δύο είδη σπόρους χλόης, Ξεφλουδισμένη βρώμη, Σιτάρι, Δύο είδη γαϊδουράγκαθου, Ιαπωνικό κεχρί, Ξεφλουδισμένο ηλιόσπορο, Κόκκινο Ρούπσεν, Καναβούρι, Νίζερ, Ασπούρι (Καναρινοσπορος), Ζοχός, Κιτρινος Λιναρόσπορος
 
Σταύρο στα Μαλινουά πρέπει να έχεις μέσα και περίλα νομίζω.
 
Σταύρο στα Μαλινουά πρέπει να έχεις μέσα και περίλα νομίζω.
Περιλλα δινεις στη περιοδο πτεροριας.Αν ασχολουμαστε με διαγωνισμουσ εκεινη την περιοδο αυξανουμε το ρουψεν. Το μειγμα που δινει ο Σταυρος ειναι ο "κανονας" αν ασχολεισε με διαγωνισμους. Τα μαλινουα δεν εχουν κατι το διαφορετικο στο μειγμα τουσ οπωσ συμβαινει με τα καναρινια χρωματος.Απλα αποφευγονται μειγματα με μεγαλη ποσοτητα καναβουριου. Εγω δινω την κελαιδινη σπεσιαλ τησ ΛΥΔΙΑΣ
 
Back
Top