Αναπαραγωγή 1 ζευγαρι καρδερινες και 1 ζευγαρι λουγαρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kostas65
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kostas65

PB New Member
Εγγραφή
7 Απρ 2014
Μηνύματα
11
Πόλη
Αθήνα
καλησπέρα σε ολους
Επειδή η Ανοιξη δεν αργει (!) και καλο είναι ο προγραμματισμος να γινεται από τωρα θα ηθελα
να ακουσω γνωμες. Σε κλουβα 2χ1χ1 μπορω να βαλω για ζευγαρωμα 1 ζευγαρι καρδερίνες και ένα ζευγαρι λουγαρα μαζι ή θα χαθει ολη η χρονια; Ξερω βεβαια καλυτερα θα ηταν τα ζευγάρια χωριστα
και οι καρδερίνες μερικες φορες γινονται επιθετικες στην αναπαραγωγικη περιοδο ΑΛΛΑ παντα υπαρχει στενοτητα χωρου
Ευχαριστω
 
Επειδή η Ανοιξη δεν αργει (!) και καλο είναι ο προγραμματισμος να γινεται από τωρα θα ηθελα
να ακουσω γνωμες.
Σωστά κινείσαι... Ο σωστός προγραμματισμός είναι το καλύτερο φάρμακο στα λάθη... Και τα λάθη όπως όλοι γνωρίζουμε κοστίζουν και σε χρήμα αλλά και σε κάποιες περιπτώσεις... ζωές.
Σε κλουβα 2χ1χ1 μπορω να βαλω για ζευγαρωμα 1 ζευγαρι καρδερίνες και ένα ζευγαρι λουγαρα μαζι ή θα χαθει ολη η χρονια; Ξερω βεβαια καλυτερα θα ηταν τα ζευγάρια χωριστα
και οι καρδερίνες μερικες φορες γινονται επιθετικες στην αναπαραγωγικη περιοδο
Υποψιάζομαι πως γνωρίζεις την απάντηση (μια και την αναφέρεις) και απλά επιζητείς επιβεβαίωση. Χωρίς να είμαι ειδικός λοιπόν... και περιμένοντας κι εγώ τις γνώμες όσων γνωρίζουν καλύτερα... Θα σου πω, πως είναι εξαιρετικά παρακινδυνευμένο αυτό ως εγχείρημα...
ΑΛΛΑ παντα υπαρχει στενοτητα χωρου
Επειδή όμως είσαι του σωστού προγραμματισμού, υποθέτω πως υπάρχει ο χρόνος να σκεφτείς και να ετοιμάσεις μια σωστή αναπαραγωγικά λύση ή να επανασχεδιάσεις σωστά την όλη προσπάθεια.
Κάνω λάθος;
 
Σιγουρα το καλυτερο απο ολα θα ηταν το καθε ζευγαρι μονο του!
Αν μιλαμε και για πουλια εκτροφης{αυτο θεωρειτε αυτονοητο βεβαια}
Σου αρκει πολυ μικροτερος χωρος π.χ 1 χ 0,5 χ 0,5
Απο εκει και περα αν τα αφησεις ετσι πολυ πιθανον να υπαρξουν προβληματα και να μην παρεις ουτε αυγο!
 
Ο χώρος δεν είναι αρκετός για 2 ζευγάρια. Οι καρδερίνες γίνονται επιθετικές όταν αναπαράγονται. Η κλούβα σου είναι τέλεια για τις καρδερίνες, μόνες τους.
Εναλλακτικά μπορείς να την χωρίσεις ώστε να δημιουργήσεις 2 κλούβες με διαστάσεις 1x1x1.
 
εχω 3 κλουβες μια 2χ1χ1 μια 1χ0,5χ0,5 και μια 1χ0,6χ0,5 και δεν εχω αποφασισει σε ποιες να βαλω τα λουγαρα και σε ποιες τις καρδερίνες! απ οτι εχω καταλαβει παντα υπαρχει πρόβλημα χωρου!
 
Οι καρδερίνες στην μεγάλη. Τα λούγαρα βολεύονται μια χαρά σε μία από τις μικρότερες.
 
ευχαριστω yannisK ετσι το σκεφτομουν και γω αν και τα λουγαρα μου φαινονται πιο δυσκολα από τις καρδερίνες
αν και είναι πιο φιλικα πουλια
 
Γεια σας. Θελω να σας κανω μερικες ερωτησεις με βαση το λουγαρο. Λοιπον, εχω ενα αρσενικο λουγαρο και ενα θυλικο μοζαικ καναρινι. Αυτα τα δυο μπορουν να ζευγαροσουν; Και αν μπορουν ποτε ειναι η καταλληλη περιοδος για να τα ζευγαροσω και να τα βαλω στο ιδιο κλουβι; Και αμα ζευγαροσουν θα βγαλουν ασπρα λουγανοκαναρα;


Σας παρακαλω απαντηστε μου.


Σας παρακαλω.

Ευχαριστω.
 
Λοιπον, εχω ενα αρσενικο λουγαρο και ενα θυλικο μοζαικ καναρινι. Αυτα τα δυο μπορουν να ζευγαροσουν; Και αν μπορουν ποτε ειναι η καταλληλη περιοδος για να τα ζευγαροσω και να τα βαλω στο ιδιο κλουβι; Και αμα ζευγαροσουν θα βγαλουν ασπρα λουγανοκαναρα;
Θα βγάλει λουγαροκάναρα αν ζευγαρώσει τέτοιο ζευγάρι.
Τα λούγαρα είναι κάπως μικρόσωμα και ευαίσθητα πουλιά και χρειάζονται την προσοχή μας...
Πως ήρθε σε σένα αυτό το πουλί;
 
Η καλή υγεία είναι σημαντική για ένα πουλί που θέλουμε να το βάλουμε σε αναπαραγωγή.
Όπως και η καλή διατροφή.
Μπορείς να ανεβάσεις μια δυο φωτογραφίες να το δούμε;
Το βρηκα και το πηρα για να το φροντησω.
Μπορείς να μας πεις δυο λόγια παραπάνω, για το που και πως το βρήκες;
 
Γιατι να ζευγαρωσεις ενα πουλι ρατσας για να βγαλεις υβριδιο; Δε γνωριζω απο διασταυρωσεις οποτε δε μπορω να σε βοηθησω. Καταλληλη εποχη ειναι η ανοιξη για ζευγαρωματα, κατοπιν καλης διατροφικης προετοιμασιας.
 
Τον Ρουλη μου (ετσι ονομασα το λουγαρο μου) τον βρηκα σε παρκο. Λοιπον για να το παρω απο την αρχη, οπως περπατουσα με τους φιλους μου ακουγα ενα μικρο αλλα δεν εδοσα σημασια. Μετα συνεχιζα να το ακουω και πηγα να δω τι ειναι. Μολις το βρηκα ειχε σπασμενο φτερο και το πηγα σε εναν κτηνιατρο και του εβαλε κατι σαν γαζα με πλαστικο. Μετα, επειδη εχω μεγαλη τρελα με τα πτηνα, το πηγα σπιτι μου και το ταιζα με σηραγκα μεχρι να γινει καλα. Μετα το εβαλα σε κλουβι και συνεχισαμε να περναμε καλα. Καταλαβες τωρα;
 
Τον Ρουλη μου (ετσι ονομασα το λουγαρο μου) τον βρηκα σε παρκο. Λοιπον για να το παρω απο την αρχη, οπως περπατουσα με τους φιλους μου ακουγα ενα μικρο αλλα δεν εδοσα σημασια. Μετα συνεχιζα να το ακουω και πηγα να δω τι ειναι. Μολις το βρηκα ειχε σπασμενο φτερο και το πηγα σε εναν κτηνιατρο και του εβαλε κατι σαν γαζα με πλαστικο. Μετα, επειδη εχω μεγαλη τρελα με τα πτηνα, το πηγα σπιτι μου και το ταιζα με σηραγκα μεχρι να γινει καλα. Μετα το εβαλα σε κλουβι και συνεχισαμε να περναμε καλα. Καταλαβες τωρα;
Οφειλουμε να ρωτησουμε την προελευση του πουλιου.

Μπραβο σου που τα καταφερες και το φριντισες καλα ως τωρα!
 
Να τα βαλω απο τωρα να βλεποντε σε το ενα το αλλο; Δηλαδη να βαλω το κλουβι με το λουγαρο και το κλουβι μετη καναρα διπλα διπλα ή την ανοιξη;
Και αμα ζευγαροσουν θα βγαλουν ασπρα λουγανοκαναρα;
 
Να τα βαλω απο τωρα να βλεποντε σε το ενα το αλλο; Δηλαδη να βαλω το κλουβι με το λουγαρο και το κλουβι μετη καναρα διπλα διπλα ή την ανοιξη;
Και αμα ζευγαροσουν θα βγαλουν ασπρα λουγανοκαναρα;

Καλύτερα να περιμένεις μέχρι τον Φλεβάρη, δεν αργεί η κανάρα να αρχίσει να γεννά αυγά μόνη της, κάτι που δεν θέλεις. Αρχικά σε κάποια απόσταση και μετά σε μεγάλη ζευγαρώστρα με χώρισμα. Τα λουγαράκια πυρώνουν ευκολα νωρίς την άνοιξη (έχω δει οικογένεια λουγαράκια με 4-5 νεοσσούς που μόλις έχουν φύγει από την φωλιά τους και ο καιρός να χιονίζει!)

Άσπρα λουγαροκάναρα δεν νομίζω να πάρεις, πιο πιθανό να βγουν πρασινογκρί πουλιά.
Όμορφο υβρίδιο, αλλά από φωνητικές ικανότητες δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο.
 
Συμφωνώ με το @YannisK ως προς τις ενέργειες για ζευγάρωμα.
Όπως συμφωνώ και με τα αποτελέσματά του.
Άσπρα λουγανοκάναρα δεν νομίζω να πάρεις, πιο πιθανό να βγουν πρασινογκρί πουλιά.
Όμορφο υβρίδιο, αλλά από φωνητικές ικανότητες δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο.
 
Back
Top