Ασθένειες 11 καναρινια και μια καρδερινα εκπεμπουν SOS

Εγγραφή
8 Νοε 2014
Μηνύματα
89
Πόλη
Πύργος
Καλησπερα σε οολη την παρεα και με το καλο να ερθει η νεα χρονια!
Θυμαστε που πριν απο λιγο καιρο διαβασαμε το μηνυμα της Συλβιας που με τα χιλια ζορια καταφερε και πηρε ενα καναρινακι απο ενα φιλοζωο γιατι ηταν "υγιεστατο';
Σημερα λοιπον και εγω με την σειρα μου πηγα να δω καποια καναρινακια που ΕΙΧΕ μια κυρια στην γειτονια...
11 καναρινια σε ΑΘΛΙΑ κατασταση με πετρωμενες κοτσιλιες στα ποδια τους, κομμενα δαχτυλα, κολλημενα φτερα.
Θελετε να συνεχισω και αλλο; Σκουριασμενα κλουβια, πρασινισμενες ποτιστρες, πατηστρες και ταιστρες σε μαυρο χαλι
Επειδη παραλιγο να με βαρεσει εγκεφαλικο (και πιστεψτε με εχω απολυτως σωστη αισθηση για την σχεση ανθρωπου-κατοικιδιου) και για να μην διαπραξω φονο και με πανε μεσα για ζωοκτονια(η εν λογω κυρια) βουτηξα τα κλουβια φωναζοντας και πηρα τα πουλια
Μεσα σε ολα αυτα ειναι και μια δολια καρδερινα υγιεστατη μπορω να πω
Ακολουθησαν τρεις ωρες οπου ζεστανα χλιαρο νερο αφαιρεσα οσο περισσότερη κοτσιλια μπορουσα απο τα ποδια τους, ορισμενα ειχαν ολοκληρες μπαλες σε μεγεθος ρεβυθιου και χιλια κοψηματα στα ποδια γιατι ειχαν γινει ενα με το δερμα τους, καθαρισα τα φτερα και την ουρα τους και ολα τα αντικειμενα μεσα στο κλουβι τους.
Το ξερω οτι αρκετοι απο εσας θα μου φωναξουν αλλα μιας και δεν ειμαι σπιτι μου (εχω ερθει πυργο ηλειας(ολε ολε) στην μαμα μου) εψαξα και βρήκα αλοιφη για μυκητες και τους εβαλα στα ποδαρακια τους εως οτου μπορεσω να παω σε ενα πετ και να παρω την καταλληλη
Εννοειται οτι η ποσοτητα ηταν τοση ωστε να μην υπαρχει κινδυνος να την παρουν με το ραμφος. Φυσικα και απο την ολη παρεα δεν θα μπορουσαν να λειπουν τα ακαρεα τραχειας!(δυο πουλακια ακουγονται σαν τον Καρρα μετα της 12 ... Και μην παρεξηγηθω λατρευω τον βασικαλη!)
Εβρασα αβγο εβαλα μηλο και τροφη και τωρα κανω το σταυρο μου!
Το αποτελεσμα ειναι οτι τα πουλια θα τα παρω μαζι μου κρητη φεύγοντας και απο εκει που ειχα δυο τωρα βρεθηκα με 14 πουλια!
Κλεινοντας γιατι σας κουρασα ο αντρας μου τραβαει τα μαλλια του γιατι πρεπει να μου φτιαξει κλουβα και η μανα μου γιατι τσακωθηκα με την γειτονησα!😳😵😡:D:)
Αντε και καλη χρονια να χουμε!
 
Καταρχάς μπράβο για την επέμβαση! Η κυρία της γειτονιάς (ιδιοκτήτρια των κλουβιών) ήταν παρούσα στην όλη φάση; Πως αντέδρασε και πως απολογήθηκε; Δε τα ζητάει πίσω τώρα;
 
Καλά που της έκανες! Εγώ ήμουν πιο διαλλακτική και μου πήρε ένα χρόνο να τα καταφέρω, αλλά ο δικός σου τρόπος φαντάζει πιο αποτελεσματικός τελικά! 😀 Άμεση λύση! Καλό κουράγιο και καλή χρονιά!
 
Βάλτα στη ζεστούλα και καθάρισε όσο μπορείς και τα κλουβιά! Χίλια μπράβο σου γι αυτό που έκανες! Έσωσες 12 ψυχούλες! Δε θα μπορούσες να κάνεις κάτι καλύτερο μέρες που είναι! Τώρα τέλος του χρόνου τους γύρισε η τύχη! :D

Όταν βρεις χρόνο και αν μπορέσεις ανέβασε μας φώτο με το καθένα (κοιλιά, πόδια, στέρνο, κουτσουλιές όλα) να τα βοηθήσουμε!
 
Βασικα, καλησπερα σας!
Αρχισε η θεραπεια των καναρινιων μου! Περιλαμβανει εντατικο ποδολουτρο με χλιαρο νερακι και επαλειψη με tabernil podama. Παιδια ξανακυκλοφορισε το αιμα στα ποδια τους. Παλι καθαρισα σιγα σιγα με νωπη πετσετα τα φτερα και τις ουρες τους και σημερα ολη μερα φουσκωνουν και φτιαχνονται απο την αρχη :D. Επειδη το ενα κλουβι δεν εχει πατο τους αλλαζω συνεχεια το χαρτι απο κατω και πλενω τις πατηθρες. Η διατροφη τους για αρχη ειναι τουρμπο (θελω να πιστευω!) αβγο, μηλο, καροτο, και vitakraft . Θελω ρωτησω κατι. Δεν εχω αρχισει ακομα θεραπεια για τα ακαρεα. Λεω να βαλω προληπτικα σε ολα τα καναρινια. Να το κανω η θα προκαλεσω προβλημα;😵

Επισης ξεχασα να σας πω οτι η καρδερινα μου εχει αλλαξει τα φωτα στο τσιμπημα😕. Ολα τα χρονια προφανως ετρωγε καναβουρι. Δεν εχω την δυνατοτητα να την εχω μονη της σε ενα κλουβι. Αν της παρω τροφη και την βαλω μαζι με τα καναρινια θα εχω προβλημα αμα φανε και αυτα;
 
αβγο, μηλο, καροτο, και vitakraft
Μαρίνα μου όλα αυτά τους τα δίνεις καθημερινά;

Δεν εχω αρχισει ακομα θεραπεια για τα ακαρεα. Λεω να βαλω προληπτικα σε ολα τα καναρινια. Να το κανω η θα προκαλεσω προβλημα;😵
Στα εξωτερικά ή στα εσωτερικά ακάρεα αναφέρεσαι; :)

Επισης ξεχασα να σας πω οτι η καρδερινα μου εχει αλλαξει τα φωτα στο τσιμπημα😕.
Εσένα τσιμπάει ή τα άλλα καναρίνια;

Αν της παρω τροφη και την βαλω μαζι με τα καναρινια θα εχω προβλημα αμα φανε και αυτα;
Αναλόγως.. Πρέπει το κλουβί να είναι μεγάλο να χωράνε άνετα όλα εκεί μέσα, έτσι ώστε να μην τσακώνονται. Ιδανικά θα έπρεπε το κάθε πουλάκι στην κατάσταση που είναι να είναι στο δικό του ατομικό κλουβάκι ώστε να τα ελέγχεις καλύτερα (κουτσουλιές κτλ). Προσωρινα μπορείς να τον βάλεις με κανα θηλυκό ήσυχο καναρινάκι, δεν υπάρχει τόσο θέμα με την τροφή για προσωρινή λύση φυσικά! Αλλά γιατί δεν πας να πάρεις ένα μικρό ατομικό κλουβάκι; 10 ευρώ κάνει... Άσε που οι καρδερίνες συχνά μπορεί να αναπτύξουν κοκκίδια (αν δεν έχει ήδη δηλαδή). Γιατί να ρισκάρεις να κολλήσουν και τα καναρινακια;
 
Ενα ενα τα ερωτηματα! Λοιπον οι τροφες δινονται με εναλλαγες μολις τελειωσει το καροτο μπαινει το μηλο και παει λεγοντας η vitakraft εννοειται ειναι σταθερη.
Αναφερομαι σε ακαρεα τραχειας γιατι τα εχω ακουσει που ειναι βραχνιασμενα. Εξωτερικα τοσες φορες που τα εχω καθαρισει. Δεν εχω παρατηρησει κατι αλλα και παλι δεν ξερω πως ειναι τα εξωτερικα και αν ειναι ορατα στο ματι.
Η καρδερινα τσιμπαει εμενα, με τα καναρινακια ειναι απολυτως μια χαρα! Εχουν εξοικειωθει τοσα χρονια συγκατοικοι στην τρελα! Τα κοκκιδια τι ακριβως ειναι;
 
καταρχην μπραβο για τον τσαμπουκα και το αποτελεσμα να σωθουν τα πουλια. Εισαι σιγουρη για ακαρεα;η βραχναδα δεν ειναι απαραιτητο συμπτωμα. Ασε που αν ειχε ενα το πιθανοτερο θα ειχαν κολησει ολα.στα ποδια εναλλακτικα βαλε και βαζελινη.υπαρχει σε σωληναριο στα φαρμακεια και κοστιζει περιπου 80 λεπτα. Βαλτα να κανουν μπανιο σε νερο με μηλοξυδο και μετα απο λιγες φορες θα. Γυαλιζουν.η καρδερινα το καλυτερο θα ηταν(για αυτην)να απελευθερωθει αλλα θελει μεγαλη διαδικασια αποτι φανταζομαι γιατι θα ζει πολυ καιρο σε κλουβι. Μπορεις ομως να την εχεις μαζι με τα καναρινια και να παρεις τροφη για αγριοπουλια. Θα βαζεις σε ολες τις ταιστρες απο λιγο μαζι με την καναρινοτροφη οποτε παντα θα βρισκει κατι παραπανω να τρωει.
 
Αναφερομαι σε ακαρεα τραχειας γιατι τα εχω ακουσει που ειναι βραχνιασμενα.
Τα καναρινάκια από που τα πήρες; Εννοώ τα είχε έξω αυτή η κυρία; Στο κρύο; ή μέσα σε εσωτερικό χώρο;

Εξωτερικα τοσες φορες που τα εχω καθαρισει. Δεν εχω παρατηρησει κατι αλλα και παλι δεν ξερω πως ειναι τα εξωτερικα και αν ειναι ορατα στο ματι.
Η μαύρη ψείρα φαίνεται την ημέρα πάνω στο φτέρωμα των καναρινιών. Η κόκκινη ψείρα την ημέρα κρύβεται και το βράδυ βγαίνει και τους πίνει το αίμα! Σε τι θερμοκρασία έχεις τα κλουβιά; Αν είναι πάνω από 15 βαθμοί κελσίου, βάλε στα κλουβιά μια νωπή χαρτοπετσέτα. Αν το πρωί δεις μαύρα στίγματα, τότε έχεις κόκκινη ψείρα..

Τα κοκκιδια τι ακριβως ειναι;
Είναι παράσιτα του εντέρου που ζουν σε φυσιολογικό αριθμό στα έντερα των πτηνών. Πολλές φορές λόγω μη καθαριότητας ή λόγω στρες μπορεί να αυξηθούν πάρα πολύ και να κάνουν κακό στα πουλάκια μας! Τα ιθαγενή και ιδιαίτερα οι καρδερίνες είναι πιο ευαίσθητες να το πάθουν από ότι τα καναρίνια. Βέβαια αν συγκατοικούν με άρρωστες καρδερίνες που έχουν κοκκίδια, μοιραία θα κολλήσουν και τα καναρινάκια!
Διάβασε αυτό να καταλάβεις καλύτερα: Πως καταλαβαινουμε τα κοκκιδια στις καρδερινες; • PetBirds :)

*Η καρδερίνα φοράει δαχτυλίδι στο πόδι της;
 
Αν γνωρίζεις πως έχουν ακάρεα της τραχείας, να το κάνεις. Αν όμως όχι δεν θα πρέπει να χορηγήσεις τίποτε. Χορηγώντας φάρμακα χωρίς αιτία...
και τον οργανισμό των πτηνών εξασθενίζουμε
και τις άμυνες τους μειώνουμε,
αλλά κάνουμε και ανθεκτικότερες τις ασθένειες στις δραστικές ουσίες των φαρμάκων.
Υπάρχει δυνατότητα να διαπιστωθεί η ύπαρξη αυτών των παρασίτων στην τραχεία των πτηνών. Διάβασε εδώ και πιστεύω πολλές από τις απορίες σου θα λυθούν Περιεργος ηχος απο το καναρινι μου, σαν να τρωει σπορους • PetBirds Για τις υπόλοιπες... εδώ είμαστε. Καλημέρα!
 
Αν διανοηθω οτι εχω βαμπιρ σπιτι μου θα πεθανω😕😱😕 !
Λοιπον επειδη το ενα κλουβι δεν εχει πλαστικο πατο αναγκαστικα τους βαζω Α3 χαρτι οποτε1ον παρακολουθω τις κοτσιλιες τους οι οποιες εχουν στρωσει αρκετα και 2ον δεν εχω δει μαυρα στιγματα αλλα θα ξανακοιταξω.
Τα πουλια πριν ηταν σε εσωτερικο χωρο αποθηκης χωρις καμια θερμανση και εγω τα εχω στους 18-22 βαθμους περιπου.
Ειχα διαβασει το αρθρο για τα ακαρεα και πολλα συμπτωματα ταιριαζουν αλλα θα ξαναρωτησω σε πετ για περισσοτερη σιγουρια. Ενα καναρινακι παντως κανει ηχους σαν χαλασμενο ραδιοφωνο
Το σκεφτηκα και εγω να αφησω την καρδερινα ελευθερη αλλα με τοσα χρονια στο κλουβι φοβαμαι. Οτι θα μου χτυπησουν την πορτα οι γατες της γειτονιας και θα μου ζητανε οδοντογλυφιδα και καμια σοδιτσα 😵 ...
Και φυσικα ουτε λογος για. Δαχτυλιδι

Αν οντως ειναι ακαρεα τραχειας να κανω θεραπεια σε ολα τα πουλακια η οχι;
 
το ενα κλουβι δεν εχει πλαστικο πατο
Να μην έχεις σ αυτό το κλουβάκι την καρδερίνα!

Τα πουλια πριν ηταν σε εσωτερικο χωρο αποθηκης χωρις καμια θερμανση
Αποκλείεις την πιθανότητα να έχουν κρυώσει μέσα στο δωμάτιο αυτό?

Ειχα διαβασει το αρθρο για τα ακαρεα και πολλα συμπτωματα ταιριαζουν αλλα θα ξαναρωτησω σε πετ για περισσοτερη σιγουρια. Ενα καναρινακι παντως κανει ηχους σαν χαλασμενο ραδιοφωνο
Εγώ γενικά ξέρω πως τα καναρίνια έχουν πολύ ευαίσθητο αναπνευστικό σύστημα και πως πάρα πολύ σπάνια έχουν ακάερα της τραχείας. Όλο αυτό περί ακαρέων των αεροσακών και πως προσβάλουν πολύ συχνά τα καναρίνια είναι μύθος! Έχω 7 χρόνια καναρίνια ούτε μια φορά! Όσα έκαναν τέτοιους θορύβους είχαν κάτι με το αναπνευστικό τους..

Το σκεφτηκα και εγω να αφησω την καρδερινα ελευθερη αλλα με τοσα χρονια στο κλουβι φοβαμαι. Οτι θα μου χτυπησουν την πορτα οι γατες της γειτονιας και θα μου ζητανε οδοντογλυφιδα και καμια σοδιτσα 😵 ...
Και φυσικα ουτε λογος για. Δαχτυλιδι
Με σωστή προετοιμασία μια χαρά θα τα πάει! Σκέψου το! 😉 :)

Αν οντως ειναι ακαρεα τραχειας να κανω θεραπεια σε ολα τα πουλακια η οχι;
ΑΝ τα εξετάσει γιατρός και διαπιστώσει πως ναι έχουν ακάρεα της τραχείας τότε ναι θα βάλεις Pulmosan (δηλητήριο) σε όλα τους! Τώρα κάθε πότε και πόσο αυτά θα στα πει ο ντόκτορ! 😛
 
Αν οντως ειναι ακαρεα τραχειας να κανω θεραπεια σε ολα τα πουλακια η οχι;
Αν διαπιστωμένα έχεις ακάρεα στην τραχεία των πτηνών τότε θα κάνεις τρεις επαναλήψεις κάθε επτά μέρες (μια φορά τη βδομάδα γιατί τόσος είναι ο κύκλος ζωής τους) σε όλα τα πουλιά.
Μια σταγόνα pulmosan σε όλα τα πουλιά στο σβέρκο.. Πάνω στο δέρμα... όπως τα videos
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Λες να ειναι κρυωμα; και τι κανω σε αυτη την περιπτωση; να φανταστω βεντουζες δεν παιζει :)😛
Και πως προετοιμαζω την καρδερινα για μια δευτερη εξοδο του Μεσολογγίου;
Παιδια να σας ευχαριστησω πολυ για ολες τις συμβουλες σας και ελπιζω μεχρι τωρα να εχετε καταλαβει οτι το χιουμορ ειναι αναποσπαστο κομματι του χαρακτηρα μου :D:)
 
Μαρίνα μετά τη θεραπεία θα τα κρατήσεις και τα 11; ή θα τα δωρίσεις/πουλήσεις;
 
Για να ειμαι ειλικρινης πραγματικα δεν ξερω
Στο προγραμμα ειναι να φτιαχτει κλουβα μονο για αυτα. Θα προσπαθησω να τα κανω σωστα πουλια, να δω ποια ειναι αρσενικα και ποια θηλυκα. Δεν ξερω αν καποιος θα ενδιαφεροταν να παρει ενα πουλακι που να του λειπει ενα δαχτυλακι και γιαυτο σκεφτομουν να τα ζευγαρωσω πρωτα να περασω δαχτυλιδια κανονικα στους νεοσσους και μετα να κινηθω προς την ανταλλαγη.
Δεν κρινω ουτε κατακρινω καποιον ο οποιος πουλαει καποια πουλια οτι ειδος και να ειναι. Εκφερω μονο την προσωπικη μου αποψη και σεβομαι απολυτα το γεγονος οτι εχουν δαπανηθει αρκετα χρηματ για την αποκτηση πουλιων. Απλα πιστευω οτι σαν χομπιστες καλο θα ηταν να ανταλλασσουμε παρα να πουλαμε. Και παλι τονιζω εκφερω την προσωπικη μου αποψη!
 
Μαρίνα εγώ σου εκφράζω από τώρα το ενδιαφέρον μου να αποκτήσω όσο περισσότερα από αυτά γίνεται. Ανεξάρτητα φύλου. Τον τρόπο (πληρωμή, ανταλλαγή κλπ) σίγουρα θα τον βρούμε. Έχε με στο μυαλό σου όταν έρθει η ώρα :)
 
Λες να ειναι κρυωμα; και τι κανω σε αυτη την περιπτωση; να φανταστω βεντουζες δεν παιζει :)😛
Και πως προετοιμαζω την καρδερινα για μια δευτερη εξοδο του Μεσολογγίου;
Παιδια να σας ευχαριστησω πολυ για ολες τις συμβουλες σας και ελπιζω μεχρι τωρα να εχετε καταλαβει οτι το χιουμορ ειναι αναποσπαστο κομματι του χαρακτηρα μου :D:)
Το χιούμορ είναι τροφή του εγκεφάλου... κι όποιος δε διαθέτει...
Για να ειμαι ειλικρινης πραγματικα δεν ξερω
Στο προγραμμα ειναι να φτιαχτει κλουβα μονο για αυτα. Θα προσπαθησω να τα κανω σωστα πουλια, να δω ποια ειναι αρσενικα και ποια θηλυκα. Δεν ξερω αν καποιος θα ενδιαφεροταν να παρει ενα πουλακι που να του λειπει ενα δαχτυλακι και γιαυτο σκεφτομουν να τα ζευγαρωσω πρωτα να περασω δαχτυλιδια κανονικα στους νεοσσους και μετα να κινηθω προς την ανταλλαγη.
Δεν κρινω ουτε κατακρινω καποιον ο οποιος πουλαει καποια πουλια οτι ειδος και να ειναι. Εκφερω μονο την προσωπικη μου αποψη και σεβομαι απολυτα το γεγονος οτι εχουν δαπανηθει αρκετα χρηματ για την αποκτηση πουλιων. Απλα πιστευω οτι σαν χομπιστες καλο θα ηταν να ανταλλασσουμε παρα να πουλαμε. Και παλι τονιζω εκφερω την προσωπικη μου αποψη!
Σωστές οι σκέψεις σου... καλές οι απόψεις σου... καλή συνέχεια!
 
Back
Top