Αναπαραγωγή 15 μερα και καμια αφιξη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης teo24
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

teo24

PB Member
Εγγραφή
22 Νοε 2008
Μηνύματα
139
Πόλη
Νέα Ιωνία
Eιμαι στην 15 μερα μετα το 5 και τελευταιο αυγο που εκανε η καναρα μου. Κανονικα εστω κι ενα δεν θα επρεπε να βγει ως τωρα;☹Υπαρχει καμια ελπιδα ακομα; Δεν τ'αλλαξα με ψευτικα. Κι επισης ποσο θα πρεπει να περιμενω για ν'απομακρυνω τ'αυγα με σιγουρια οτι δεν προκειται να βγει κανενα πουλακι;
 
Ευχαριστω. Ξεχασα να πω οτι ουτε κι αυτο εκανα. Θα μου πεις και τι εκανες. Μπορω να το κανω ακομα και τωρα η να περιμενω και για τ'αλλα 3 αυγα και μετα να το κάνω;
 
Μπορεις να κανεις την οωσκοπηση και τωρα. Για μενα το καλυτερο ειναι να κανεις την οωσκοπηση, να εισαι σιγουρος 100% και αν ειναι ασπορα να τα βγαλεις για να μπεις στην διαδικασια της επομενης γεννας. Οσο για τα πλαστικα αυγα δεν χρησιμοποιησα ποτε στα δικα μου.Αυτα χρησιμευουν μονο για να σκασουν τα αυγα την ιδια μερα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: teo24
Μπορεις και τωρα και καλα ειναι 1ον να το κανεις για να εχεις αποψη για το πως ειναι τα (κατα πασα πιθανοτητα ασπορα) αυγα και 2ον επειδη ειναι πιθανον αν δεν εχεις προηγουμενη εμπειρια σε ωοσκοπηση να κανεις καποιο λαθος αστα λιγες μερες ακομα για να εξαντλησεις και την τελευταια ελπιδα, εδω που εφτασε αλλωστε η θηλυκια σου το ''λουκι'' το εφαγε.
 
Μπορεις και τωρα και καλα ειναι 1ον να το κανεις για να εχεις αποψη για το πως ειναι τα (κατα πασα πιθανοτητα ασπορα) αυγα και 2ον επειδη ειναι πιθανον αν δεν εχεις προηγουμενη εμπειρια σε ωοσκοπηση να κανεις καποιο λαθος αστα λιγες μερες ακομα για να εξαντλησεις και την τελευταια ελπιδα, εδω που εφτασε αλλωστε η θηλυκια σου το ''λουκι'' το εφαγε.
Αυτο το λαθος ειναι που θελω ν'αποφυγω, οποτε θα τ'αφησω λιγο ακομα να κανουν ολα το κυκλο τους και μετα τα βγαζω. Παντα εβγαζα 1-2 πουλια απ τα 5 ειπα φετος θα τα παω καλυτερα, λογο του οτι ποτε δεν εκανα προετοιμασια τοσα χρονια, ενω φετος εκανα, αλλα βλεπω τα ιδια και φετος. Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες.
 
Οπως σου ειπα και πριν καλο θα ειναι καποια στιγμη να κανεις μια ωοσκοπηση για την εμπειρια εστω, να ξερεις πως γινεται και τι ειναι αυτο που βλεπεις. Χτες βρηκα σε καποιο ξενο σαιτ εκτροφεα που εκανε ωοσκοπηση επιτυχεστατη στην 3η! Μερα επωασσης, συνηθως την κανουμε στην 7η.
 
Καλημερα. Σημερα φτασαμε στην 19 μερα ☹ κι ακομα τιποτα, να τ'απομακρυνω τ'αυγα απ την φωλια;Επισης ενω τοσο καιρο τ'αυγα ηταν καπως ανακατα και ξαπλα μεσα στην φωλια σημερα παρατηρησα πως τα εχει σε μια σειρα σαν στρατιωτακια και τα 5 και με την μυτη προς τα πανω. Δεν εχουν τι να κανουν και παιζουν🙄 η κατι σημαινει αυτο;
 
Φιλε μου ειναι προφανες οτι δεν θα βγουν πουλακια απο αυτη τη γεννα, το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις τα αυγα ενα ενα και ανοιγοντας τα στη μεση να δεις ποια ειναι ασπορα και ποια εχουν τυχον νεκρα εμρυα μεσα και επισης σε τι φαση αναπτυξης ειχαν φτασει τα τυχον νεκρα γιατι για καθε μεγεθος νεκρου εμβρυου υπαρχει και διαφορετικη αιτια θανατου (σκετος κροκος=ασπορο, εμβρυο/βλεννα, εμβρυο μισοφτιαγμενο, εμβρυο ολοκληρωμενο = νεκρα εμβρυα αλλα για διαφορετικη αιτια το καθενα). Περιμενουμε αποτελεσματα...
 
Ημουνα σιγουρος,☹ αλλα ηθελα την γνωμη καποιου εμπειρου. Θα το κανω αυριο και θα σας πω τ'αποτελεσματα, γιατι τετοια αποτυχια δεν την περιμενα, βεβαια ειχα τις επιφυλαξεις μου λογο του 8χρονου αρσενικου. Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες...
 
Τελικα εχθες εβγαλα τ'αυγα απ την φωλια κι ηταν ολα ασπορα, τα 4 δηλαδη γιατι το 5 ελειπε. Να υποθεσω οτι μπορει να ευθυνεται ο αρσενικος που ειναι 8 χρονων; Γιατι απο διατροφη εχω ακολουθησει μια απο το φορουμ με καθημερινο αυγo, φρουτα, ασβεστιο, πολυβιταμινες κ. Α. Ευχαριστω πολυ και για ολες τις συμβουλες...
 
θοδωρη μου ο καναρος που ειναι 8 χρονων νομιζω οτι φταιει. Γερασε ο καημενούλης.
 
Αν θεωρεις οτι ο αρσενικος ειναι πολυ μεγαλος,τοτε παρε εναν νεο αλλα δυστυχως δεν θα προλαβεις να βγαλεις μικρα για φετος γιατι πρεπει πρωτα να εγκλιματιστει στο νεο περιβαλλον.
 
Δεν τα ξαναχω βαλει μαζι γιατι το θυληκο το πηρα τον Δεκεμβρη,τον αρσενικο που τον εχω 8 χρονια τον ειχα μαζι με θυληκια 7 χρονια στο ιδιο κλουβι και περισυ εβγαλα 2 μικρα.Ας ειναι αυτα καλα και του χρονου με υγεια και αλλον αρσενικο. Συγνωμη για την καθυστερηση.
 
Το θηλυκο ποσο χρονων ειναι. Μηπως ειναι μικρο ακομα για ζευγαρωμα;
 
Δυστηχως αυτο δεν το γνωριζω. Δεν εχει δαχτυλιδι, αλλα σωματικα δεν ειναι και πολυ μικρο, αν φυσικα ειναι καποιο κριτηριο αυτοκαι βγαζει κι αρκετες φωνες.Αν ηταν μικρο θα εμπαινε στη διαδικασια του ζευγαρωματος,θα εκανε αυγα και θα τα κλωσουσε;Να ξερω για αλλη φορα. Παντως η συμπεριφορα της ειναι αριστη.,την ειχα υπο στενη παρακολουθηση...:cool14:
 
Αν ειναι μικρο δεν ειναι ετοιμο ακομα. Πανω απο 1 χρονων ειναι σεξουαλικα ωριμα.Αν ομως οπως λες βγαζει αρκετες φωνες μηπως ειναι αρσενικο;Ειχε επαφη με τον αρσσενικο σου;Εννοω αν βατευτηκαν,τα ειδες;
 
Αν ομως οπως λες βγαζει αρκετες φωνες μηπως ειναι αρσενικο;Ειχε επαφη με τον αρσσενικο σου;Εννοω αν βατευτηκαν,τα ειδες;

Αποκλειεται να ειναι αρσενικο, γιατι οπως μας ειπε εκανε αυγουλακια και τα κλωσσησε. Προφανως ειναι πανω απο δεκα μηνων. Το πιο πιθανο ειναι η εξηγηση οτι ο αρσενικος ειναι ηλικιωμενος για αναπαραγωγη.
 
Back
Top