Εκθέσεις 2η Παναττική Έκθεση Πτηνών Συντροφιάς

2ος Παναττικός Διαγωνισμός Πτηνών Συντροφιάς

Φαίνεται πώς άλλη μια παναττική έκθεση έρχεται ξανά!

Φέτος, οι μεγαλύτεροι σύλλογοι εκτροφέων πτηνών συντροφιάς με έδρα την Αττική συμμετέχουν στην “Κατοικίδια εν Δράσει 2016”:
  • Αττικός Σύλλογος Εκτροφέων Καναρινιών (ΑΣΕΚ) του οποίου τα μέλη εκτρέφουν κυρίως καναρίνια εμφάνισης και καναρίνια χρώματος,
  • Αττική λέσχη Οικόσιτων Πτηνών (ΑΛΟΠ) της οποίας τα μέλη εκτρέφουν όλες τις κατηγορίες οικόσιτων πτηνών.
  • Πανελλήνιος Σύλλογος Εξωτικών και Παραδείσιων Πτηνών (ΠΣΕΠΠ) του οποίου τα μέλη εκτρέφουν όλα τα είδη εξωτικών, παραδείσιων πτηνών καθώς επίσης και παπαγαλοειδών.
  • Greek Posture Canary Club (GPCC) του οποίου τα μέλη εκτρέφουν μόνο καναρίνια εμφάνισης.
Οι σύλλογοι ενωμένοι δημιουργούν και μια μεγάλη Έκθεση - Διαγωνισμό στα πρότυπα της Παγκόσμιας Ορνιθολογικής Ομοσπονδίας (COM). Η Έκθεση θα πραγματοποιηθεί στο ΚΛΕΙΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΑΧΑΡΝΩΝ "ΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΗΣ ΜΠΑΜΠΗΣ ΧΟΛΙΔΗΣ" (Ελευθερίου Φυτά 5 και Μεγάλου Βασιλείου, Αχαρνές) και ανοίγει για το κοινό, τη Παρασκευή 25 Νοεμβρίου, μετά τις 5 το απόγευμα και θα μείνει ανοικτή και το Σάββατο 26 Νοεμβρίου (09.00 - 20.00) και τη Κυριακή 27 Νοεμβρίου (09.00 - 14.00)

Κύριος σκοπός και μέλημα των συνδιοργανωτών συλλόγων είναι η Παναττική έκθεση, όπως την ονομάζουν, να καθιερωθεί στον Ελληνικό χώρο σαν την μεγαλύτερη έκθεση πτηνών συντροφιάς και στο μέλλον η έκθεση αυτή να γίνει και επίσημα διεθνής.

Τους ευχόμαστε κάθε επιτυχία.

 

Συνημμένα

  • 2-abs.webp
    2-abs.webp
    47,6 KB · Προβολές: 56
Υπάρχει φωτογραφικό υλικό ΕΔΩ . Ψάξτε το λίγο στην σελίδα "έκθεση 2016"!
... Και η αφεντιά μου στην παραλαβή.
Πάντα αυτή η στιγμή έχει αυτό που λέμε την πλάκα της, με τα πειράγματα απο την "πλατεία" ! Αλλά πρέπει και κάποιος να σε φωτογραφίσει. Ενα ευχαριστώ στον φίλο μου τον Μπάμπη (BISBA) για το "υλικό".
15167489_10205534814810127_524734089610143059_o.jpg
 
Τα καναρίνια χρώματος ΑΔΙΚΗΘΗΚΑΝ γενικότερα απο τον "μπλέ" φωτισμό των αιθουσών. Πρόβλημα δύσκολο προς επίλυση.

Αν είναι έτσι τότε είναι πραγματικά άδικο και για τα πουλιά και τους εκτροφείς τους, καθώς το μόνο που έλειπε, κατά την άποψή μου, ήταν η ένταση των χρωμάτων ειδικά στα πουλιά κόκκινου παράγοντα.
 
Επειδή με ρώτησε ο Σταύρος πού θα πόνταρα.Ήταν σχεδόν σίγουρο ο οποισδήποτε να εντυπωσιαστεί απο την κατηγορία της ποζιτούρας. Και εγώ που πρώτη φορά τα είδα, μου έπεσε το σαγόνι. Είναι απίστευτο οτι αυτά τα πλάσματα είναι καναρίνια, με κάποια απο αυτά να έχουν ιστορία ένα/δυό αιώνες πίσω. Ξεχώρισα φυσικά τα york,τα σκωτζέζικα, τα παριζιάνικα, τα crest. Υπήρχε ακόμα ένα γερμανικό σκουφάτο, που βγήκε πρώτο και θα σε έκανε @misalouris να δακρύσεις, πραγματικά αψεγάδιαστο!
Τα χρώματος αδικούνται και απο τον φωτισμό και απο το ειδικό κλουβί τους. Σχεδόν όλες οι κρίσεις για την πρώτη τριάδα, ειδικά στα κόκκινα, γίνονταν έξω με φυσικό φωτισμό. Μέσα,υπήρχε ειδική κατασκευή πάνω απο κάθε κριτή που του παρείχε συγκεκριμένο φωτισμό. Όλα αυτά δεν υπήρχαν φυσικά στους πάγκους όπου επέστρεφαν τα πουλιά και αυτό αν και μειονέκτημα είχε και την χάρη του. Με λίγα λόγια σε έκανε να σκύψεις και να δείς ή να ψάξεις την λεπτομέρεια. Κανείς μή ειδικός δεν θα διέκρινε απο απόσταση ενός μέτρου τον πρωταθλητή όλων των μελανινικών,ένα θηλυκό τοπάζιο κόκκινο μωσαικού, απο τα διπλανά του. Και όμως το πουλάκι αυτό ήταν ένα ζωντανό χαρακτικό.Αφιερώνοντας χρόνο και συγκρίνοντας αποτελέσματα έβλεπες σιγά σιγά ένα ενιαίο σύνολο να έρχεται στην επιφάνεια, με τα επιμέρους χαρακτηριστικά να είναι πλέον ξεκάθαρα.
Απο μεριάς μου ήταν μια πολύ μεγάλη εμπειρία,έβγαλα πολλά συμπεράσματα και φρέσκες απορίες.
Ευχαριστώ πολύ τον κύριο Μάκη που μου την πρόσφερε απλόχερα.
Και του χρόνου είτε παναττική είτε πανελλαδική είτε διεθνής εύχομαι να βοηθήσω.
ΥΓ:μέχρι τότε οι νέοι ας σηκώσουν τα μανίκια και οι παλιοί ας κάνουν κανένα σεμινάριο... Μη ξεχνιόμαστε!
 
Υπήρχε ακόμα ένα γερμανικό σκουφάτο, που βγήκε πρώτο και θα σε έκανε @misalouris να δακρύσεις, πραγματικά αψεγάδιαστο!
Δεν μπόρεσες να βγάλεις μια φωτογραφία να το καμαρώσουμε; κι ας δακρύσω...
 
μέχρι τότε οι νέοι ας σηκώσουν τα μανίκια και οι παλιοί ας κάνουν κανένα σεμινάριο... Μη ξεχνιόμαστε!
.. Από το στόμα σου και σε όλων μας τα αυτιά!👍
 
Δεν μπόρεσες να βγάλεις μια φωτογραφία να το καμαρώσουμε κι ας δακρύσω;
Δυστυχώς Γιάννη δεν έβγαλα ούτε μία φωτογραφία, γενικά.
Αν υπήρχαν 15-20 σκουφάτα, αυτό έπαιζε σε άλλη κατηγορία!
 
να σημειώσω ότι πήρα πολύτιμες συμβουλές από έμπειρους εκτροφείς..ύπομονή και οργάνωση ήταν ή συμβουλή κάποιου και θα το εφαρμόσω..η ανάγκη σεμιναρίων για εμάς τους λιγότερο έμπειρους θα ήταν πολύτιμη.
 
Δυστυχώς Γιάννη δεν έβγαλα ούτε μία φωτογραφία, γενικά.
Αν υπήρχαν 15-20 σκουφάτα, αυτό έπαιζε σε άλλη κατηγορία!
Μόνο που αυτό το έξοχο μορφολογικά Γερμανικό, αν τόβλεπε ο Γιάννης θα στεναχωριόταν, γιατί πριν ένα χρόνο κάποια δικά του κόπηκαν με το "ίδιο" κεφάλι. Είναι απο τα αμφιλεγόμενα σημεία κρίσης. Το πουλάκι είχε μελανίνη πέραν του σκούφου, στα πούπουλα του σβέρκου και κάποιος άλλος κριτής ίσως του έβαζε ένα μεγάλο N.J. (no judge).
 
Το πουλάκι είχε μελανίνη πέραν του σκούφου, στα πούπουλα του σβέρκου και κάποιος άλλος κριτής ίσως του έβαζε ένα μεγάλο N.J. (no judge).
Στ΄ αλήθεια θα ήθελα πολύ να το δω κι εγώ.
Είναι άλλωστε ολοφάνερη η αδυναμία που έχω στα Huppe Allemand.
Πολύ δε περισσότερο σε ένα πουλί που το ακολουθεί τόση "συζήτηση"..
Μπορούμε να μάθουμε τα στοιχεία του δαχτυλιδιού του @Deukalion από τα επίσημα αποτελέσματα της Παναττικής;
Γιατί αν είχε μελανικά σημεία πέρα από το καπέλο όπως γράφει κι ο Μάκης... Τότε κακώς καμαρώνει σαν πρώτο...
Μόνο που αυτό το έξοχο μορφολογικά Γερμανικό, αν τόβλεπε ο Γιάννης θα στεναχωριόταν, γιατί πριν ένα χρόνο κάποια δικά του κόπηκαν με το "ίδιο" κεφάλι.
Που το είδες αυτό @mgerom γιατί κάτι τέτοιο δεν έγινε ποτέ?
Σε καμία περίπτωση, σε κανένα είδος ή μετάλλαξη πουλιών μου, σε καμία κρίση... και προφανώς επειδή θα πρόκειται για λάθος ενημέρωση θα ήθελα (αν θέλεις) να μάθω και την πηγή της.
 
Αν και πήγα 2 φορές λίγες μου φάνηκαν. Όμορφες εικόνες καλές εμπειρίες.
Χάρηκα που χειροκρότησα και έσφιξα το χέρι του κ. Μακη
και που γνώρισα από κοντά τον Δημήτρη Ρ. Καλώ θα ήταν
να είχαμε και κανένα δάσκαλο από κοντά μας για διάφορες απορίες για εμάς
τους ανίδεους αλλά δεν πειράζει. Αρκεστήκαμε στην λίστα που μας πρότεινε ο
Δημήτρης και κάναμε τις μαντέψεις. Αν και δεν ανήκω σε κάποιο σύλλογο
την επόμενη φορά που θα γίνει κάποια έκθεση ή η συγκεκριμένη πολύ ευχαρίστως
να διαθέσω τον ελεύθερο χρόνο μου για να βοηθήσω.
Θα ήθελα να μάθω εάν είναι εφικτό στην κατηγόρια D πια πούλια είχαν
την λιγότερη συμμετοχή όπως και για τα οπαλ λευκά και μαύρα. Ευχαριστώ
 
Θα ήθελα να μάθω εάν είναι εφικτό στην κατηγόρια D πια πούλια είχαν
την λιγότερη συμμετοχή όπως και για τα οπαλ λευκά και μαύρα. Ευχαριστώ
Την μικρότερη συμμετοχή την είχαν κάποιες παλιές μεταλλάξεις. Δυστυχώς μέσα σε αυτές ήταν και τα παστέλ, μαζί φυσικά με τους κλασικούς τύπους μαύρο-καφέ και σκέτο καφέ. Οπάλ υπήρχαν πάνω απο 60-70 πουλάκια με διάφορα χρώματα βάσης και φτερώματα. Σε κάθε περίπτωση αν κατεβάσεις του χρόνου μαύρο ή αχάτη οπάλ με λευκό λιπόχρωμα ο αναταγωνισμός θα είναι στα μέτρα πιστεύω ενός πρωτάρη. Με το καλό!
Στα σπάνια, τουλάχιστον για εμένα, που είδα ήταν τα γκριζόπτερα ενώ ικανοποιητική ήταν και η παρουσία κόκκινων ιβουάρ, δηλαδή ρόζ πτηνών, χωρίς να απουσιάζουν και θαυμαστά κίτρινα ιβουάρ!
 
Την μικρότερη συμμετοχή την είχαν κάποιες παλιές μεταλλάξεις.
για πες μας κάτι παραπάνω για τις συμμετοχές Δημήτρη στις άλλες μεταλλάξεις πως διαμορφώθηκε ο αριθμός; ένας πρωτάρης για παράδειγμα σε τι κατηγορία θα έβρισκε μικρότερο ανταγωνισμό;
 
για πες μας κάτι παραπάνω για τις συμμετοχές Δημήτρη στις άλλες μεταλλάξεις πως διαμορφώθηκε ο αριθμός; ένας πρωτάρης για παράδειγμα σε τι κατηγορία θα έβρισκε μικρότερο ανταγωνισμό;
Καταρχάς σαν σωστός γραμματέας δεν μπορώ να μιλάω χωρίς τα χαρτιά μου. Θα σου απαντήσω εν μέρει λοιπόν και βάσει της αντίληψης που οικοδόμησα εκεί.Ανταγωνισμός με ένα κλασικό περιεχόμενο δεν υπήρχε παρα μόνο σε πολυάριθμες κατηγορίες ΑΛΛΑ αυτό δεν σημαίνει οτι σε μια κατηγορία που πχ υπήρχε ένα μόνο πουλάκι, αυτό δεν θα είχε τον κριτή του. Η προετοιμασία και η αξία του κάθε εκτροφέα φαίνονται σε κάθε περίπτωση αφού είναι το ίδιο πράγμα είτε να φέρει το μοναδικό πουλάκι σε μία κατηγορία, είτε όχι, αλλά να πάρει 94 βαθμούς. Εν ολίγοις υπήρξαν κατηγορίες με βραβείο στο μοναδικό πτηνό που άνηκε σε αυτές αλλά πήρε μόνο 90, ενώ υπήρχαν και κατηγορίες όπου κανένα πτηνό δεν κέρδισε αφου μοιράστηκαν 88 και 89. Όλα αυτά φυσικά χωρίς να λείπουν και λαμπρές εξαιρέσεις.Αντίστροφα σε μια κατηγορία όπως των κόκκινων λιποχρωμικών είτε έντονων είτε χιονέ,όπoυ η κάθε μία είχε 60-70 πουλιά ξεχωριστά και χωρίς τα stam, είναι αναμενόμενο οτι το πλήθος των μη βραβευμένων πτηνών ανεβάζει και την βαθμολογία των πρώτων, χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει οτι δεν το αξίζουν.
Σε κάθε περίπτωση ο κάθε εκτροφέας έχει απέναντί του τον κριτή και τα σχόλιά του,όχι κάποιο βραβείο, που ειδικά στους στενούς κύκλους του συναφιού του,ίσως να μην σημαίνει και τίποτα.
 
Που το είδες αυτό @mgerom γιατί κάτι τέτοιο δεν έγινε ποτέ?
Σε καμία περίπτωση, σε κανένα είδος ή μετάλλαξη πουλιών μου, σε καμία κρίση... και προφανώς επειδή θα πρόκειται για λάθος ενημέρωση θα ήθελα (αν θέλεις) να μάθω και την πηγή της.

Δεν είδα τίποτα και πουθενά. Προσωπικά ο ίδιος μου είπες σε τηλεφωνική επικοινωνία οτι κάποια απο τα πουλιά σου έτυχαν αυτής της κριτικής απο τον κριτη πέρισυ ή πρόπερσυ (αυτό δεν το θυμάμαι καλά).
 
Ισως να είχε πραγματικά ενδιαφέρον μια ευρύτερη ανάλυση του τρόπου κρίσης και των πολλών παραμέτρων που αξιολογούνται κάθε φορά σε μία κρίση. Οποτε κανονίσετε μια νέα συνάντηση ευχαρίστως θα σας έλεγα λίγα πράγματα πάνω στο θέμα, ώστε να φωτιστούν κάποιες "σκοτεινές" πλευρές του.
 
Ισως να είχε πραγματικά ενδιαφέρον μια ευρύτερη ανάλυση του τρόπου κρίσης και των πολλών παραμέτρων που αξιολογούνται κάθε φορά σε μία κρίση. Οποτε κανονίσετε μια νέα συνάντηση ευχαρίστως θα σας έλεγα λίγα πράγματα πάνω στο θέμα, ώστε να φωτιστούν κάποιες "σκοτεινές" πλευρές του.
Καλό θα ήταν να είχαν πρόσβαση σ' αυτές τις πληροφορίες το σύνολο των ανθρώπων που διαβάζουν και έχουν ενδιαφέρον...
Προτείνω λοιπόν να γίνει μια ανάπτυξη σε κάποιο αντίστοιχο θέμα...
Να γίνει μαι αποκέντρωση που είναι απαραίτητη για την επαρχία...
Αν δεν είναι εφικτό... Θα παρακαλούσα να ηχογραφήσετε τη συζήτηση κι εγώ ίσως με κάποιους ακόμη "εθελοντές" να την απομαγνητοφωνίσουμε και να τα γράψουμε εδώ παρακαταθήκη για τους μελλοντικούς αναγνώστες.
Δεν είδα τίποτα και πουθενά. Προσωπικά ο ίδιος μου είπες σε τηλεφωνική επικοινωνία οτι κάποια απο τα πουλιά σου έτυχαν αυτής της κριτικής απο τον κριτη πέρισυ ή πρόπερσυ (αυτό δεν το θυμάμαι καλά).
Μάλλον δε θα θυμάσαι καλά Μάκη μου... Δε θα μπορούσα να σου πω κάτι τέτοιο γιατί ποτέ δεν έγινε σε δικά μου πουλιά..
Υπήρχε μια χρονιά (τo 2014) που τα περισσότερα Huppe Allemand στη ΛΑΣΥΚ δε κρίθηκαν NJ ... αλλά τη χρονιά αυτή δε συμμετείχα εγώ...
 
Γιαννη συγγνώμη δεν αποκλείεται να συγχέω συζητήσεις με άλλα παιδιά απο εκείνη την εποχή. Εξ' άλλου δεν έχει και κάποια σημασία. Μόνον για το ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ της κρίσης που κάποιες φορές μας αφήνει λίγο "απορημένους" , γνώστες και μη.
 
Back
Top