Αναπαραγωγή 2η αναπαραγωγή κανάρας με νεοσσούς

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης RENOU
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

RENOU

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιουν 2021
Μηνύματα
185
Πόλη
Βάρη
Καλησπερα. Σημερα το πρωι ειδα οτι η καναρα εχε κανει το 1ο αυγο 2ης γεννας. Εχει,ηδη, νεοσσους 19-21 ημερων που ταιζουν και οι δυο γονεις και,μαλιστα, εχουν βγει ολα στα κλαρια. Εβαλα το χωρισμα, ομως, γιατι το ενα απο τα μικρα ειχε κατσει, στην καινουρια φωλια, πανω στην καναρα. Αρα εχω στη μια πλευρα τον αρσενικο με τα μικρα και στην αλλη τη καναρα.Τα μικρα, δειλα δειλα, τσιμπουν διαφορα απο αυτα που τους εχω. Πρεπει να προσεξω κατι?
 
Πρεπει να προσεξω κατι?
Τον αρσενικό μπορείς να τον έχεις με την κανάρα, θα ταΐζει τα μικρά μέσα από το κάγκελο και θα μπορεί να βατέψει την κανάρα.
 
Mα τόσο δύσκολο είναι, να αντικαθιστούμε τα αυγά με ομοιώματα και να τα επιστρέψουμε σε μια εβδομάδα, όταν τα μικρά θα είναι σχεδόν ανεξάρτητα ; Γιατί όλα αυτά τα "μπερδέματα" ;
 
@mgerom δεν σκεφτηκα καθόλου αυτή την εκδοχή. Μπορώ όμως να βγάλω το σημερινό? Η είναι ήδη αργά? Πάντως, η κανάρα, συνήθως, κάθεται μέτα το 4ο αυγό άρα μιλάμε για άλλες 3 μέρες, μόνο!
 
κάθεται μέτα το 4ο αυγό άρα μιλάμε για άλλες 3 μέρες, μόνο!
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να τα επιστρέψεις στο 4ο αυγό, αν αυτό δεν εξυπηρετεί . Δεν παθαίνουν τίποτα ακόμα και αν τα επιστρέψεις μετα απο 7-8 ή και 10 ημέρες .
@mgerom δεν σκεφτηκα καθόλου αυτή την εκδοχή.
Το έχω γράψει κατ' επανάληψη. Είμαι σίγουρος οτι είναι δύσκολο να βγάλεις κάποιον απο τα συνήθη, αλλά πρέπει κανείς να δοκιμάζει έστω και όταν έχει επιφυλάξεις.
 
@mgerom δεν είναι συνήθεια, ειλικρινά. Φόβος είναι! Το έκανα ήδη, ομως!Και είμαι, ήδη, πιο ήσυχη ότι θα τα ταισουν όλα τώρα! Είχα αυτή την αγωνία, παρόλο που τα παρακολουθησα και, όντως, τα τάιζαν από το διαχωριστικό. Ευχαριστώ πολύ!
 
Οταν επιστρέψεις τα αυγά της. Θα αφαιρέσεις απο το κλουβί εκτός απο τα μικρά και τον κάναρο (αν φυσικά δεν επιθυμείς και 3η γέννα). Θα την αφήσεις μόνη να κάνει την όποια δουλειά της επιφυλάσσει η γένα της.
 
Θα τα καταφέρει μονη της?
Εκείνο που μπορω να σου πώ, είναι οτι έχω βγάλει πάνω απο 1000 καναρίνια με αυτό τον τρόπο. Ποτε δεν αφήνω αρσενικό μέσα στην ζευγαρώστρα την τελευταία γένα. Ακόμα κι' αν υπάρχουν 4-5 "πιασμένα αυγά" .
 
Καλημέρα. Μέχρι σήμερα, από την ημέρα που σας έγραψα, εφάρμοσα την εξης τακτικη:κάθε πρωί χώριζα την κανάρα μόνη της μέχρι να κάνει το αυγο και μόλις σηκωνόταν έβγαζα το διαχωριστικό και τους ενωνα. Κι αυτό γιατί πήγαιναν τα μικρά πάνω της, την ενοχλούσαν οπότε τους εδιωχνε. Σήμερα όμως το πρωί είδα τον αρσενικό να επιτίθεται σε κάποια μικρά.Ετσι αναγκάστηκα να τους χωρισω δηλ. κανάρα και κανάρος στη μία πλευρά και τα μικρά στην άλλη. Πάλι, παρατηρώ, ακόμα και με το διαχωριστικο, ο αρσενικός επιτίθεται σε ένα, τουλάχιστον, μικρό το οποίο τιτιβιζει, μάλλον, για φαγητό και φυσικά αυτό απαντάει Ταΐζουν και οι δύο ακόμα και από το χώρισμα. Πείτε μου πως να φερθώ από εδώ και πέρα. Ευχαριστώ πολύ!
 
Πιθανά αν βάλεις τον πατέρα τους με τα μικρά, να υπάρξει τραυματισμός των τελευταίων, επομένως κράτησέ τα με το διαχωριστικό και αν παρατηρήσεις ότι δεν ταΐζεται το συγκεκριμένο μικρό ή ότι είναι άτονο, ξεκίνησε εσύ να το ταΐζεις με σύριγγα (χωρίς τη βελόνα) ή με οδοντογλυφίδα (κόψε το αιχμηρό σημείο). Στην αρχή δεν θα τρώει από εσένα, και πρέπει να του ανοίξεις το στόμα, αλλά αν επιμείνεις, όλα θα πάνε καλά.
 
@ianos πρέπει να είναι το μικρότερο πουλάκι και είναι 20 ημερών. Τσιμπάει από αυτά που τους έχω στο κλουβί αλλά δεν ξέρω αν τρέφεται αρκετά Πριν λίγο, το τάισε η κανάρα και ο αρσενικός προσπαθούσε να παρέμβει, δεν ξέρω με τι διαθέσεις.. Ευχαριστώ πολύ, θα προσπαθήσω να το ταΐσω κι εγώ αν δω ότι παρέχει θέμα.
 
@RENOU , έχεις βάλει μαλακές τροφές στην πλευρά των μικρών, όπως αυγό (λιωμένο), αυγοτροφή, μαλακούς σπόρους, π.χ. κανναβούρι, καμελίνα, νίζερ, λευκή περίλλα;
Επίσης θα μπορούσες να πάρεις κινόα από κατάστημα (όχι petshop), να βράσεις μια μικρή ποσότητα σε ένα π.χ. μπρίκι, 5 λεπτά υπό βρασμό, αφήνεις ακόμα 5 λεπτά στο ζεστό νερό, σουρώνεις (έχουν αποκαλυφθεί τα φύτρα των σπόρων) και σερβίρεις.
 
@ianos αυγοτροφή μόνο έχω και σπόρους για μικρά πτηνά Rio healthy seeds(απο μαλακές τροφές γιατί έχουν, επίσης, σπόρους Manitoba, μήλο, αυγοτροφή φτιαχτη, μπαρα) . Μέχρι τώρα τάιζαν καιι οι δύο γονείς.Τωρα άρχισαν τα θέματα και σε συγκεκριμένα πουλιά. Ίσως είναι αυτό που λένε ότι επιτίθεται στο αρσενικό.Τώρα βράζω σπόρους κινοα και το αυγό που τους είχα, έτσι κι αλλιώς, το έλιωσα. Τρομάζω.γιατι πέρυσι σε αυτή την ηλικία έχασα ένα μωρό από επίθεση κάποιου γονιού. Τους ένωσα ξανά (δεν μπορώ να εριμαι συνέχεια από πάνω τους) και πάλι τα ίδια είχα. Μόνο η μάνα, μάλλον ταΐζει αυτό το μικρό. Το τάισα κι εγώ πριν όπως μου είπατε και όντως στην αρχή δεν ήθελε και μετά άνοιγε το στόμα. Απλα λερωθηκε γύρω από το ράμφος. Τωρα έχω βάλει την καναρα με τα μικρά και τον αρσενικό μόνο του, που, όντως, ταΐζει από το διαχωριστικό, αυτούς που θελει!
 
Το τάισα κι εγώ πριν όπως μου είπατε και όντως στην αρχή δεν ήθελε και μετά άνοιγε το στόμα. Απλα λερωθηκε γύρω από το ράμφος.
Πιστεύω ότι μπορείς να αναλάβεις το τάισμα εσύ μέχρι να τρώει τα πάντα από μόνο του. Λίγες ημέρες θα είναι άλλωστε. Όσο περνούν οι ημέρες τόσο θα αποδέχεται (και θα είναι πιο ήρεμος) το τάισμα που του κάνεις. Θεωρώ ότι 3 φορές την ημέρα είναι αρκετές.
Θα πρέπει βέβαια με ένα βρεγμένο καθαρό πανάκι να του σκουπίζεις / καθαρίζεις το ράμφος και τις γύρω περιοχές στις οποίες είναι λερωμένος. Μάλιστα, πολύ πιθανά, λόγω του ταΐσματος να δεθείτε μεταξύ σας.
 
Καλησπέρα. Επανέρχομαι με μια απορία. Η κανάρα δεν σηκώνεται από τη φωλιά πάρα ελάχιστο. Εγώ της έχω τα πλαστικά αυγά. Τα κανονικά αυγά, που της αφαίρεσα, ξεκίνησαν από 18.5 έως και σήμερα. Ποτέ νομίζετε ότι πρεπει να τα επιστρέψω? Τα μικρά γίνονται 30ημερων (το μικρότερο) 30.5.Δεν παίρνω όρκο ότι τρώνε μόνα τους. Τσιμπάνε διαφορά ακόμα και σπόρους και ταΐζει και ο καναροςαπο το διαχωριστικό.
 
Καλημέρα. Επειδή είναι η πρώτη φορά που εφάρμοσα την αντικατάσταση αυγών με πλαστικά,εχω μια απορία. Ενώ τα τοποθέτησα όλα μαζί την ίδια μέρα, οι νεοσσοί δε βγαίνουν όλοι μαζί. Πχ χτες εσκασαν δύο, σήμερα το πρωί άλλο ενα και εκκρεμούν αλλά δύο, μάλλον ενσπορα.Σίγουρα, δε θα υπάρχει τεράστια διαφορα ημερών μεταξύ τους αλλά πάλι δε βγαίνουν όλα μαζί. Έτσι συμβαίνει?
 
Όταν αλλάζεις τα αυγά με πλαστικά αυξάνεις τις πιθανότητες να γίνει η εκολλαψη την ίδια μερα ή έστω όσο πιο κοντά γίνεται.

Δε γίνεται να το εξασφαλίσεις. Ζωντανοί οργανισμοί είναι, όχι ρομπότ.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top