Αναπαραγωγή 2η αναπαραγωγή καναρινιων

aggelosgkms

PB New Member
Εγγραφή
20 Μαρ 2024
Μηνύματα
11
Καλησπέρα σε όλους, έχω 2 καναρινια μέσα στο σπίτι, από τα οποία έχω πάρει μέχρι στιγμής 4 πανεμορφα πουλάκια όπου σήμερα έγιναν 14 ημερών τα 2 και 13 ημερών τα άλλα 2. Ταΐζει και η μητέρα και ο πατερας και παμε πολυ καλά. Το ερώτημα μου είναι το εξής: θα ήθελα μια 2η γέννα όμως δεν γνωρίζω πως να το διαχειριστώ. Φοβάμαι μην μου παρατήσει τα μικρά. Να βάλω δεύτερη φωλιά απέναντι και νήμα? Να τα αφήσω όπως είναι? Παρατηρώ τις τελευταίες 2 μέρες έτσι ένα φλερτ μεταξύ τους, ταισματα το ενα το αλλο τιτιβισματα. Πως θα μπορούσα να πράξω? Ευχαριστώ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Πολύ απλό ακολουθείς προσεκτικά τα βήματα που περιγράφονται στο παρακάτω κείμενο...
[automerge]1713087489[/automerge]
Να σου ζήσουν και να τα χαίρεσαι. Δώσε αυγοτροφή μεγάλες οι ενεργειακές απαιτήσεις την περίοδο αυτή. Βάζε στην αυγοτροφή και τριμμένο σε μηχανή άλεσης καφέ τσόφλι βρασμένου αυγού για ασβέστιο λόγω δεύτερης γέννας. Αφού τα έχεις μέσα να τους δίνεις και d3 και μια πολυβιταμινη δεν θα έκανε κακό αυτή την περίοδο.
 
Οπότε περιμένω μέχρι την έξοδο των μικρών από την φωλια και ύστερα δίνω νήμα και νέα φωλια για δεύτερη γέννα??
 
@aggelosgkms άμα βγουν δίνεις νήμα ή δίνεις νήμα όταν δείς να μαδάει τα μικρά η μητέρα για να φτιάξει νέα φωλιά ανεξάρτητα αν έχουν βγει. Όταν θα βάλεις δεύτερη φωλιά μπορεί να την στρώσει μπορεί και όχι. Εμένα παρότι είχα νήμα δεν το χρησιμοποίησε. Έκατσε στην τσόχα. Το θέμα εδώ είναι ότι οι νεοσσοί πήδηξαν όλοι μέσα στην νέα φωλιά. Αυτό δημιουργεί κίνδυνο να σπάσει το αυγό οπότε βάζεις τους νεοσσούς στην άλλη μεριά με το χώρισμα. Οι νεοσσοί ταιζονται μέσα από τα κάγκελα (χώρισμα).
[automerge]1713088241[/automerge]
Δεν θα τα παρατήσει τα μικρά αν δεν έρθει η σωστή στιγμή και είναι και καλή μητέρα. Εξάλλου το βαρύ φορτίο στο τάισμα το αναλαμβάνει ο αρσενικός μετά την 2η εβδομάδα.
 
@Kostas Pyl οπότε κανουμε υπομονή και βλέπουμε, το θέμα είναι πως λειπω πολλές ώρες λόγο δουλειάς και δεν θέλω να κυνδυνευσουν οι νεοσσοι ή να κανω λάθος κινήσεις λόγω απειρίας. Παρακολουθώ καθημερινά την εξέλιξη τους αλλά δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου να είμαι συνεχώς από πάνω.
[automerge]1713089626[/automerge]
Δίνω καθημερινά αυγοτροφη, αυγο πολυ καλα βρασμένο, πολυβιταμινη μέρα παρά μέρα να πω την αληθεια στο νερό και Μπρόκολο καθημερινά αφού βγάλω το αυγό. 4 - 5 φορές την εβδομάδα δίνω και μηλαρακι
 
@aggelosgkms εδώ για τους πρωτάρηδες βολεύει μια φτηνή κάμερα για να παρακολουθείς τα τεκταινόμενα και να μαθαίνεις την διαδικασία και τις συμπεριφορές. Παραθέτω μια σημερινή φωτογραφία από τα δικά μου με την μάνα να κλωσσαει και τους δραπέτες τρομοκράτες τριγύρω!!
 

Συνημμένα

  • IMG-36dbc79099dfff476526def687b6af78-V.webp
    IMG-36dbc79099dfff476526def687b6af78-V.webp
    416,9 KB · Προβολές: 13
@Kostas Pyl φτου φτου!! Πολύ ωραίο και νοικοκυρεμενο. Θα το φροντίσω και με την κάμερα όμως μέχρι τότε είχα κάποιες ανησυχίες πως να διαχειριστώ όλη την κατάσταση , κανουμε λιγακι υπομονή λογικά μέσα στην βδομάδα θα κλαρωσουν τα μικρά και ξεκινάμε δειλά δειλά την διαδικασία από την αρχή, απλα εμένα το μόνο μου πρόβλημα ήταν μην παρατήσουν τους νεοσσους για να ζευγαρώσουν ξανά..
 
@aggelosgkms με την πολύ πολύ μικρή εμπειρία που έχω το ένστικτο τα καθοδηγεί ώστε η διαδικασία να γίνει σωστά. Φαντάσου έξω στην φύση σε χρειάζονται; Όχι βέβαια. Το μόνο που χρειάζονται είναι αυτά που υπάρχουν διαθέσιμα στην φύση σε πληθώρα. Στο κλουβί όμως όχι. Τους τα παρέχεις, έχει καλώς. Δεν τους παρέχεις, έχεις πρόβλημα. Το πουλιά δλδ. Και αυτό αφορά διατροφή, υλικό φωλιάς κλπ κλπ. Το πότε θα τα χρησιμοποιήσουν το ξέρουν αυτά.
[automerge]1713092141[/automerge]
@aggelosgkms κάνε υπομονή σε μια εβδομάδα εδώ θα είσαι και εσύ
 
@Kostas Pyl έχεις πολύ δίκιο, αυτό θα κάνω κ εγω και ελπίζω να πάνε όλα καλά, είναι τα πρώτα μου πουλακια βλέπεις και είμαι κάπως αγχωμένος.. 🥰🥰
 
@aggelosgkms και εμένα τα πρώτα είναι χαχαχαχα
[automerge]1713092482[/automerge]
Βασικά είχα βγάλει και πέρυσι αλλά με τον βρωμόκαιρο που έκανε τον Μάιο και λόγω εξωτερικής εκτροφής και έλλειψης εμπειρίας τα έχασα όλα. Με πέτυχε βλέπεις την 14η μέρα η αλλαγή, δεν είχαν ντυθεί καλά και η μάνα σηκώθηκε. Έτσι με την κακοκαιρία σε ένα βράδυ τα έχασα. Θα μπορούσα τότε να τα πάρω μέσα με σύριγγα να τα μεγαλώσω. Δεν ήξερα, φοβόμουν δεν είχα τα σύνεργα και δεν πίστευα ότι δεν θα άντεχαν. Τώρα ξέρω κάτι περισσότερο, έχω τα σύνεργα και δεν θα διστάσω αν μου ξανατύχει αφού ξέρω πια την κατάληξη. Δυστυχώς με άσχημο τρόπο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Σχετικά θέματα

Back
Top