Αναπαραγωγή 2 αβγα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης toliasp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

toliasp

PB Member
Εγγραφή
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
169
Πόλη
Χανιά
αναπαραγωγη

ενας φιλος μου εχει 2 καναρινια τα οποια τα ειχε βαλει για ζευγαρωμα απο τις 25 ιουνιου τα εχει σε αεριζομενο χωρο με 30 βαθμους τωρα, η καναρα απο οτι φαινετε το ειχε καταλαβει για την ζεστη και εβαλε λιγα ηλικα στην φωλια για να μην ζεστενετε μαλλον, χτες εκανε το πρωτο αυγο σημερα το δευτερο,του ειπα οτι με τοση ζεστη η υγρασια σιγουρα κατα την διαρκει της ημερασ θα ειναι μιομενη,του ειπα να βαλει μια πετσετα μουσκεμενι απο πανω απο το κλουβι, αυτο που θελω να σας ρωτησω ειναι οτι με αυτες τησ συνθηκες με 30 βαθμους μεχρι την 13 μερα να βαζει την πετσετα;η να μην την βαζει και να την βαλει το βραδυ της 13 μερας ετσι ωστε να βοειθησει με ευκολια τον νεοσσο να σπασει το τσοφλι; Γενικα η καναρα καθετε χωρις προβλημα και συκωνετε μονο οταν παει να μουσκεψει λιγο την πετσετα γιατι φοβαται μαλλον, αλλα 3 και 4 φορες την ημερα αμα συκονετε γιαυτον τον λογο και κανει κανα 5λεπτο να κατσει δεν υπαρχει περιπτωσει να δημιουργιθει κανα προβλημα;
 
Αυτό για την πετσέτα δεν το ξέρω το κόλπο. Οι πιθανότητες να βράσουν τα αυγά (γενικα μιλαω είναι αρκετές)καλα θα κάνει ο φίλος σου σε λίγες μέρες 7με 10 ημέρες απο το τελευταίο αυγό να κάνει ωοσκόπηση στα αυγα και αν είναι γεμάτα να την αφήσει να τα κλωσσήσει απλα τις τελευταίες ημερες να την ψεκαζει λιγακι(την μανούλα) για να δροσίζει τα αυγα για να μπορέσουν τα μικρα να βγούν.
 
κατα την διαρκεια ομως εκτος των τελευταιων ημερων δεν χρειαζετε την υγρασια;
 
Κανονικά χρειάζεται. Δεν ξέρω αν η πετσέτα θα βοηθήσει αρκετά. Θα στεγνώνει γρηγορα. Δεν εχει να χάσει τίποτα ο φίλος σου αν το χρησιμοποιεί αυτο το κόλπο.
 
Α ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ, ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΚΑΘΕΤΕ Η ΘΗΛΙΚΙΑ ΣΤΗΝ ΦΩΛΙΑ ΠΑΕΙ Ο ΑΡΣΕΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΖΙΜΠΑΙ ΚΑΙ ΤΗΣ ΒΓΑΖΕΙ ΠΟΥΠΟΥΛΑΚΙΑ;
 
Mε 40 βαθμους σημερα κλαφτα χαραλαμπε! Και εγω στο τελευταιο ζευγαρι για φετος με αυγα. Καρδερινας με καναρα δινω λιγες πιθανοτητες σε εκκολαψη αν και τα αυγα ειναι βατεμενα. Κανονικα σημερα επρεπε να σκασει ο πρωτος αλλα η ζεστη εκανε τη ζημεια της.Αναμενω δυο μερες ακομα για το δευτερο. Τελος για φετος ελπιζω του χρονου να ειμαι πιο τυχερος. Τα υπολοιπα πουλια εχουν ξεκινησει πτερορια.
 
ΣΩΣΤΟΣ.. Ο ΠΑΙΚΤΗΣ, μονο που εδω εχει ακομα 30 βαθμους, βλεπουμε..
 
Την τσιμπα γιατι πιθανόν θελει να ζευγαρώσουν. Ο αρσενικός θα πρέπει να βγει απο το κλουβί.Αν υπαρχει χώρισμα να το βαλετε.
 
οποτε γιωργο θελει να ξαναζευγαρωσει 2 φορα στο καπακι αφου εχει ξεκινηση και βγαζει η θηλικια αυγα;να βαλουμε χωρισμα να βλεπονται μονο δεν τον εχει αναγει απο εδο και επιτα; Πανος σε ευχαριστω
 
Παναγιωτη καλα θα είναι να βγει αύριο που θα έχει κανει και το τρίτο αυγό.Αν δεν τον βγάλετε θα την ενοχλεί συνέχεια με αποτέλεσμα να μην μπορεί να κλωσσησει το πουλι.
 
οκ, αλλα δεν μου απαντησες.. Να τον βαλω με το χωρισμα η σε αλλο κλουβι γενικα;
 
να τον βαλεις; Του φιλου σου δεν ειπες οτι ειναι τα πουλια;οπα οπα...
 
καλυτερα χωρισμα.Αν το βαλεις σε αλλο κλουβι φροντησε να εχουν οπτικη επαφη. Υπαρχει κινδυνος η καναρα να σταματησει το κλωσσιμα για να αναζητησει τον αρσενικο
 
οπου των εχω διπλα μου αυτην την στιγμη και περιμοενουμε απαντησης..
 
οποτε γιωργο θελει να ξαναζευγαρωσει 2 φορα στο καπακι αφου εχει ξεκινηση και βγαζει η θηλικια αυγα;να βαλουμε χωρισμα να βλεπονται μονο δεν τον εχει αναγει απο εδο και επιτα; Πανος σε ευχαριστω
να τον βαλεις; Του φιλου σου δεν ειπες οτι ειναι τα πουλια;οπα οπα...
σε πληθυντικο μιλαει
 
o φιλος μου το πρωι πρην φυγει για δουλια εβαλε το χωρισμα που μας ειπατε,το αρσενικο κανει ολιγων σαν το τρελο αλλα η καναρα καθετε στα αυγα της, πυστευεται οτι θα την αποσυντωνηζει απο την φωλια; Συκωνετε καπου καπου αλλα μαλλον γιατι δεν εχει τελειωσει τα αυγα της ακομα, το οτι συκωνετε συχνα δεν επειρεαζει τα υπολοιπα αυγα τα οποια εχουν ξεκινεισει σιγουρα την επωασση τους;α σημερα εκανε το 3 αυγο...
ευχαριστω..
 
Μην στεναχωριέσαι τα αυγά δεν παθαίνουν τίποτα ακομα και αν σηκωθεί για μια ώρα. Επίσης δεν αποσυντονίζεται απο τον αρσενικό. Ο αρσενικός πολυ σύντομα θα ηρεμήσει και θα το παρει απόφαση.
 
Δεν υπάρχει λόγος να με ευχαριστείτε"Ολοι κάποτε χρειαστήκαμε βοήθεια και στο μέλλον ίσως πάλι να χρειαστούμε. Γι'αυτο υπάρχει το φόρουμ. Όλες οι απορίες είναι δεχτές και σίγουρα όλα τα παιδια εδω είναι πρόθυμα να βουθήσουν όπως μπορούν και όσο μπορούν.
 
Back
Top