Αναπαραγωγή 2 αβγα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης toliasp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
καλησπέρα... Θα ηθελα να ρωτησω κατι... Εχω δυο ζευγαρια τα οποια εχουν απο τρια αβγα και εδω και τρεις μερες και οι δυο καναρες εχουν σταματησει στο τριτο...υπαρχει περιπτωση να βγουν μικρα. Αρκει ο αριθμος;να περιμενω τεταρτο η ειναι αργα; Ευχαριστω...
 
Φυσικά και υπάρχει περίπτωση να βγουν νεοσσοί αν τα αυγα είναι ένσπορα! 3 αυγα είναι ένας ικανοποιητικός αριθμός, τα οποία οταν βγούν με το καλό θα μπορέσουν να τα συντηρήσουν με επιτυχια οι γονείς. Μετα την παρέλευση 3 ημερών αποκλείεται να γεννησουν άλλο.
 
σας ευχαριστω, α θελω και κατι αλλο... Ξερετε ποτε κανουμε ωοσκοπηση... Εννοω ποια ωρα της ημερας... Το βραδυ; Γιατι εκανα σε αβγο 10 ημερων αλλα ηταν πρωι και δεν ειδα τιποτα... Μπορει να ναι και χαζο αλλα δεν ξερω...
 
Αχιλλέα αν διαβάσεις εδω θα βρεις σημαντικές πληροφορίες.
Δεν εχει τόσο σημασία η ώρα την ημέρας που θα επιλέξεις, αρκεί να το κάνεις με τον σωστό τρόπο. Αν δεν είδες σκουρο το εσωτερικο του αυγού αλλα το φώς έδειχνε διάφανο το αυγο τοτε είναι ασπορο. Καλη επιτυχια!

Πώς μπορώ να καταλάβω αν είναι γονιμοποιημένα τα αβγά;
Παρουσιαση ωοσκοπησης με φωτογραφιες
Ωοσκοπηση, πιανουμε τα αυγα ή τα φωτιζουμε μεσα στη φωλα;
 
αν εχουν περασει 7 μερες απο τη γεννηση του τελευταιου αυγου και κανεις ωοσκοπηση οποιαδηποτε ωρα της ημερας θα δεις αν εχουν σπορο τα αυγα σου. Κοιταξε τα μπροστα σε μια λαμπα με εντονο φως και αν βλεπεις το φως στο πισω μερος του αυγου ειναι ασπορο αν το αυγο φαινεται σκουρο και δεν βλεπεις το φως απο πισω εχει σπορο.
 
ευχαριστω φιλε sainer! Ξερεις ακομα σε ποια ηλικια ειναι ετοιμα να αναπαραχθουν τα κναρινια; Εγω ξερω 10 μηνων ισχυει;
 
τα αρσενικα καναρινια απο 11-12 μηνων και τα θηλυκα καναρινια απο 10-11 μηνων. Εγω με αυτες τις ηλικιες φετος εχω καποια ζευγαρακια και δεν εχουν κανενα προβλημα.
 
Back
Top