Αναπαραγωγή 2 θηλυκά gouldians σε μία φωλιά

alligator

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιουν 2011
Μηνύματα
343
Πόλη
Αταλάντη
ο αδελφος μου ειχε 3 goyldian 1αρσενικο και 2 θηλυκα τωρα εχουν ερθει στην κατοχη μου τους εχω μια φωλια ξυληνη κλειστου τυπου μεσα στο κλουβι αυτες τις ημερες ηπηρχε κινηση απο την μια θηλυκια και απο τον αρσενικο μαζευαν κλωστες για να κανουν φωλια δεν τα ενοχλουσα γιατι εχω διαβαση εδω στο pb οτι οταν τα ενοχλεις πολυ μπορει να παρατησουν τη φωλια με τα αυγα χτες με μεγαλη προσοχη ανοιξα τη φωλια για να δω τη γινεται μεσα και ειδα 11 αυγα και το βραδυ καθονται και η δυο θηλυκες και ο αρσενικος πρεπει να κανω κατι ιδιαιτερω στη φωλια( να χωρισω τα αυγα) η τα αφηνω ετσι και περιμενω;
 
Αρχικά Θοδωρή έκανες μεγάλο λάθος που είχες 2 θηλυκά με 1 αρσενικό.. Δεν είναι κοτέτσι και κότες με έναν κόκορα.. Εξωτικά πουλάκια είναι. Αυτά όταν ζευγαρώνουν, όπως και τα καναρίνια και τα ιθαγενή, πρέπει να είναι σε ζευγάρια σε ατομικές ζευγαρώστρες. Κάθε ζευγάρι και μία ζευγαρώστρα. Αλλιώς προκύπτουν προβλήματα όπως προέκυψαν τώρα σε σένα.. Δε ξέρω αν έχει βατέψει και τις 2.. Το μόνο που ξέρω είναι ότι όλα είναι πυρωμένα και οι θηλυκές έκαναν όλα τα αυγά τους στην ίδια φωλιά... Έπρεπε εξαρχής να είχες βγάλει την μια θηλυκιά... Αν τα αφήσεις έτσι δεν πρόκειται να βγουν μικρά γιατί 11 αυγά με 1 θηλυκές δύσκολα θα εκκολαφθούν. Θα υπάρχει και ανταγωνισμός προφανώς...

Εγώ προτείνω να βγάλεις το ένα θηλυκό, να της βάλεις σε ένα άλλο κλουβί μια νέα φωλιά στρωμένη από σένα, και τις βάζεις και 5 από τα 11 αυγά να τα κλωσήσει. Αν κάτσει γιατί με τις μετακινήσεις και το στρες μπορεί να μην κάτσει καν.. Και αφήνεις την άλλη να κλωσήσει τα υπόλοιπα 6.. Απλά τώρα με τούτα και με κείνα και στις συνθήκες που τα άφησες να αναπαραχθούν ούτε μικρά έχουν μεγάλη πιθανότητα να βγουν ούτε η θηλυκές μεγάλη πιθανότητα να κλωσήσουν...

Αλλά ας δούμε τι λένε και οι εμπειρότεροι πάνω στο είδος αυτό.. @Wind-sa @YannisK
 
Μήπως θα ήταν φρονιμότερο να αφαιρέσεις αυγά και την μια θηλύκια και να κάνεις τον σταυρό σου να πάνε όλα καλά τουλάχιστον με αυτή που θα αφήσεις.
 
Αφού κλωσάνε 7 μέρες χωρίς μάχες και τα αυγά αναπτύσσονται τότε τι να πω άστα έτσι..

Απλά δεν θέλω ούτε να φανταστώ τι θα γίνει όταν θα βγουν 10 μωρά... Ποιος θα ταίζει, ποιανής θα ναι το παιδί.. ένα μπάχαλο!
 
χαος αλικη μου και να φανταστης οτι οταν μου τα εδωσε ηδη υπηρχαν 4 αυγα μεσα στη φωλια και ο αρσενικος δεν αφηνε τη μια θηλυκια να ζηγωση τωρα πως τον καταφερε η ρουφιανα ενας θεος 🙂 ξερει
 
αλικη μου την πατησα γιατι δεν ηξερα σε πια θηλυκια ανοικαν τα αυγα και πιστευα αφου ο αρσενικος κυνηγαγε τη μια θηλυκια δεν θα γινοντουσαν ετσι τα πραγματα το ξερω οτι την πατησα
τα 4 ειναι μεσα στα 11 αυγα
 
Τι να σου πω ρε Θοδωρή μου... Τα μικρά θα έχουν και πολλές μέρες διαφορά... Με το που βγουν τα 4 πρώτα μικρά βγάλε την μία θηλυκιά και βάλτη σε άλλο κλουβί και σε άλλη φωλιά με τα μικρά.. Οπότε πρέπει να προετοιμαστείς. Να πάρεις νέο κλουβί, νέα φωλιά, νήμα, και φυσικά κρέμμα για νεοσσούς για παν ενδεχόμενο!
 
Γεια σου alligator. Αυτή την στιγμή ποια είναι η σχέση του αρσενικού με τα 2 θηλυκά; Τα έχει αποδεχτεί και τα 2 ή κυνηγάει κάποιο. Επίσης τα θηλυκά μαλώνουν μεταξύ τους;

Εφόσον υπάρχουν 10 αυγά γόνιμα σημαίνει ότι το αρσενικό έχει ζευγαρώσει με τις δύο (μέσα στην φωλιά). Προτείνω να μην αλλάξεις τίποτα και να αφήσεις τα πράγματα να εξελιχθούν. Έχει παρατηρηθεί ξανά το φαινόμενο με επιτυχή κατάληξη.
 
@YannisK το αρσενικο στην αρχη κυνηγαγε τη μια θυληκια τωρα και η 2 θυληκιες ειναι ολη ημερα μεσα στη φωλια και ο αρσενικο μαζι το βραδυ και καποιες ωρες την ημερα καθεται μπροστα στη τρυπα της φωλιας καρτερι και οταν βγει η μια τοτε καθεται αυτος

αλικη εχω τα παντα νεα κλουβια νυματα κρεμες φωλιες ειμαι ετοιμοπολεμος για ολα👍
 
@YannisK το αρσενικο στην αρχη κυνηγαγε τη μια θυληκια τωρα και η 2 θυληκιες ειναι ολη ημερα μεσα στη φωλια και ο αρσενικο μαζι το βραδυ και καποιες ωρες την ημερα καθεται μπροστα στη τρυπα της φωλιας καρτερι και οταν βγει η μια τοτε καθεται αυτος
Μια χαρά είναι, τα έχουν βρει μεταξύ τους.
Το αρσενικό βοηθάει στην επώαση κατά την διάρκειά της ημέρας ή είναι διαρκώς έξω;

Κανονικά θα έπρεπε να κάνει βάρδιες την ημέρα και να ξεκουράζει το ταίρι του, αλλά με το τρίο τα πράγματα διαφοροποιούνται...
 
Δεν ήξερα ότι είναι τόσο ανοιχτόμυαλα πουλιά τα gouldians! 😛 Δηλαδή Γιάννη και τα μικρά να βγουν να τα αφήσει έτσι;
 
Τι να σου πω ρε Θοδωρή μου... Τα μικρά θα έχουν και πολλές μέρες διαφορά... Με το που βγουν τα 4 πρώτα μικρά βγάλε την μία θηλυκιά και βάλτη σε άλλο κλουβί και σε άλλη φωλιά με τα μικρά.. Οπότε πρέπει να προετοιμαστείς. Να πάρεις νέο κλουβί, νέα φωλιά, νήμα, και φυσικά κρέμμα για νεοσσούς για παν ενδεχόμενο!

Πολύ επίφοβο είναι να μεταφέρει την μία θηλυκιά με κάποια από τα μικρά. Εγώ δεν θα το τολμούσα. Εξάλλου δεν θα κερδίσει κάτι.
Όσο για την διαφορά ηλικίας είναι πιθανή λόγω της ύπαρξης των δύο θηλυκών αλλά αν αυτές γεννούσαν ταυτόχρονα δεν θα υπάρχει σημαντική διαφορά. Τα γκούλντιανς δεν κάθονται στα αυγά από το πρώτο αυγό.
Συνήθως ξεκινάνε την επώαση στο 4ο αυγό με αποτέλεσμα τα περισσότερα μικρά να βγαίνουν μαζί την 1η μέρα.

Δεν ήξερα ότι είναι τόσο ανοιχτόμυαλα πουλιά τα gouldians! 😛 Δηλαδή Γιάννη και τα μικρά να βγουν να τα αφήσει έτσι;

Όχι δεν είναι ανοιχτόμυαλα :D και συνήθως όταν σχηματιστεί ζευγάρι γίνονται πολύ επιθετικά. Αυτό που συμβαίνει είναι μια σπάνια εξαίρεση! Αλλά εφόσον υπάρχει αρμονία στο τρίο για ποιο λόγο να την διαταράξουμε;
Εγώ δεν θα πείραζα τίποτα, θα τα άφηνα έτσι!
 
...
Αλλά εφόσον υπάρχει αρμονία στο τρίο για ποιο λόγο να την διαταράξουμε;
Εγώ δεν θα πείραζα τίποτα θα τα άφηνα έτσι!

Συμφωνώ κι εγώ με τη θέση του Γιάννη. Με 10 γόνιμα αυγά είναι κάπως αργά για να μπει χέρι αφού τα πουλιά είναι ήρεμα.
 
Ας τ αφήσει έτσι λοιπόν! Τα μικρά θα έχουν 2 μαμάδες και έναν μπαμπά! Πολύ μπροστά! Θοδωρή να μας ενημερώνεις για τις εξελίξεις και θέλουμε και φώτο! 😉
 
Δεν θα υπάρχει πρόβλημα εφόσον κι τα 3 πουλια προσέχουν τα αυγά. Θα καταφέρουν να τα ταΐσουν και τα 10-11.

Το πρόβλημα που θα παρουσιαστεί σε μια εβδομάδα μετά τη εκκόλαψη είναι ότι:
- πρώτων τα πουλιά δεν θα χωράνε στη φωλιά και πιθανόν τα μικρότερα θα είναι πατημένα από τα μεγαλύτερα και λογικά θα υπάρχουν απώλειες. Στείλε μια φωτό από τη φωλιά σου παρακαλώ. Πιθανότατα για να αποφύγεις απώλειες θα χρεαστεί να την αλλάξεις σε πιο μεγάλη. 10 μικρά και 3 γονείς πρέπει να χωράνε χωρίς να δημιουργούν προβλήματα στα μικρά. Ψάξε από τώρα να βρείς κάποια παρόμοια μεγαλύτερη φωλια. Στη τελευταία περίπτωση πάρε φωλια για τα μικρά παπαγαλάκια κι προσάρμοσε την είσοδο να μοιάζει με τη τωρινή φωλια.

- Δεύτερο πρόβλημα που θα παρουσιαστεί είναι η βρώμικη φωλιά. Θα μαζεύει πολύ υγρασία και πολλές κουτσουλιές και βακτήρια. Πρωτόζωα θα κάνουν party! Η Φωλιά θα πρέπει να καθαρίζεται κάθε εβδομάδα. Άρα πρέπει να βρείς από τώρα επιπλέον υλικό φωλιάς.

Και βεβαια πλούσια διατροφή κάθε μέρα.

! Θα θέλει τριπλή παρακολούθηση τις 2-3 πρώτες μέρες μετά την εκκόλαψη για να μην πετάνε τα νεογέννητα από τη φωλια. Αν θα βρείς κανένα μικρό πεταμένο να το ξαναβάλεις στη φωλια. Να το κανεις ξανά και ξανά. Αν όμως θα πετάξουν 3-4 φορές τότε πρέπει να βρείς το "άκαρδο" πουλί και αν το απομακρύνεις. Εκεί όμως θα αρχίσουν τα δύσκολα... επειδή ένα ζευγάρι θα κουραστεί πολύ με 10 μικρά. Και εκεί αν δεν βρείς παραμάνες θα πρέπει να πάρεις 3 μεγαλύτερα μικρά για τάισμα στο χέρι.

Κατά τα άλλα είσαι τυχερός 😉 Με το καλό να βγουν τα μικρά!
 
ο αρσενικος βοηθαει στην εκολαψη ητε οταν βγαινει η μια θυληκια η οταν ειναι και η δυο θυληκιες εξω και μερικες φορες ειναι ολα μαζι μεσα, η φωλια που χρησιμοποιω ειναι ξυληνη με τρυπα στρογγυλη για παπαγαλακια υλικο για φωλια εχω 1 κιλο, υλικα εχω απολα δεν εχω προβλημα γιατι εχω τα παντα :)👍
 
Back
Top