Αναπαραγωγή 2 θηλυκά gouldians σε μία φωλιά

ο αρσενικος βοηθαει στην εκολαψη ητε οταν βγαινει η μια θυληκια η οταν ειναι και η δυο θυληκιες εξω και μερικες φορες ειναι ολα μαζι μεσα, η φωλια που χρησιμοποιω ειναι ξυληνη με τρυπα στρογγυλη για παπαγαλακια
Και έτσι πρέπει να κάνει! Η φωλιά για παπαγαλάκια είναι αρκετή σε μέγεθος αλλά βάλε μία φωτό καλού κακού.
Μακάρι να ζήσουν όλα και ας μην χωράνε μέσα! :D
Να προσέξεις τις πρώτες μέρες για πεταμένους νεοσσούς όπως γράφει και η Wind-sa.
Πολλές φορές τους πετάνε αδικαιολογήτως (και συνήθως στην πρώτη γέννα) αλλά συχνά αυτά βλέπουν κάποιο πρόβλημα που εμείς δεν βλέπουμε και απλά αρνούνται να μεγαλώσουν ένα άρρωστο, προβληματικό νεοσσό.
 
εμενα το 12 αυγο που ηταν και αυτο ασπορο το βγαλανε εξω απο τη φωλια
 
μερικες φωτογραφιες απο την συμπεριφορα τους στο κλουβι ειτε ειναι και οι 2 θυληκες με τα μαυρα κεφαλια εξω ειτε η μια ειτε ο αρσενικος μεσα ειτε ολοι μαζι
 

Συνημμένα

  • Εικόνα 063.webp
    Εικόνα 063.webp
    19,8 KB · Προβολές: 59
  • Εικόνα 064.webp
    Εικόνα 064.webp
    21,4 KB · Προβολές: 63
  • Εικόνα 067.webp
    Εικόνα 067.webp
    9,7 KB · Προβολές: 65
  • Εικόνα 071.webp
    Εικόνα 071.webp
    30,6 KB · Προβολές: 61
  • Εικόνα 072.webp
    Εικόνα 072.webp
    14,4 KB · Προβολές: 63
μερικες φωτογραφιες απο την συμπεριφορα τους στο κλουβι ειτε ειναι και οι 2 θυληκες με τα μαυρα κεφαλια εξω ειτε η μια ειτε ο αρσενικος μεσα ειτε ολοι μαζι

Μια χαρά! H φωλιά είναι σούπερ δεν χρειάζεται αλλαγή. Το κλουβί κατάλληλο για τα γκούλντιανς.

Η πατήθρα που είναι μπροστά από την φωλιά θα έπρεπε να ήταν πιο απομακρυσμένη ώστε να μην ακουμπάει η ουρά τους στην φωλιά. Αν μπορείς να φέρεις την ταΐστρα στο μπροστινό μέρος θα σε βοηθήσει και δεν θα χρειάζεται να βάζεις τα χέρια σου μέσα στο κλουβί.

Το αρσενικό είναι κοκκινοκέφαλο και οι θηλυκές μαυροκέφαλες. Ο συνδυασμός αυτός στατιστικά παράγει πολλούς αρσενικούς απογόνους.

Τι τα ταΐζεις;
 
Η πατηθρες θα αλαχτουν σε ξυλινες δεν τις εχω αλαξη γιατι τωρα ηρθαν τα πουλια στα χερια μου η τροφη που ταιζω ειναι μιξη
Prestige Tropical finshes
Manitoba Exotic Best -Premium
Nutribird- C15 -1kg- Versele-laga
και σε σκονη η c15 γιατι την εχω χτυπηση στο μουλτι
και φρουτα οπως μηλο χοσταρικα σπανακι γλυστριδα διαφορα αγριοχορτα
και αυγα ανακατεμενα με ριγανη διοσμο θυμαρι σιτελαιο πολυ λιγο ελαιολαδο σουσαμι γυρη λιγο αυγοτροφη εμποριου και λιγο σκονη για ταισμα νεοσων και τα πελετ σε σκονη c15 που τα εχω κανει σε μορφη σκονης
 
@YannisK την περναω πρωτα απο το μουλτι και την κανω σχεδον σκονη και τη ανακατευω μαζι με τη βασικη τροφη και τους εχω και λιγο στο ποτηρακι που ειναι για αυγο, χθες μαλιστα ειδα των αρσενικο να την τρωη απο το ποτηρακι στην αρχικη της μορφη
 
φιλοι μου σημερα βγηκαν ολα τα πουλακια απο τα 11 τα 9 τα υπολοιπα το ενα ηταν μαυρο μεσα το αλλο ειχε σπασει λιγο παντος ολα καλα οι θυληκες χωρισαν μονες τους τα πουλακια και καθονται διπλα διπλα και ο αρσενικος μαζι με το χαρεμι του :)👍
 
Μια χαρά πάνε! Το τρίο είναι σε ισορροπία και συντονισμένο!
Αυτό που πρέπει να κάνεις τώρα είναι να ελέγχεις για πεταμένους νεοσσούς. Συμβαίνει συχνά σε αρχάριους γονείς γκουλντιαν να πετάνε τους νεοσσούς έξω, ειδικά τις πρώτες μέρες και τις πρωινές ώρες..
Πολλές φορές όμως τους πετάνε επειδή οι νεοσσοί έχουν κάποιο πρόβλημα ή αν είναι αδύναμοι (φυσική επιλογή)

Φρόντισε να υπάρχει αρκετή τροφή διαθέσιμη και δώσε τους έξτρα ασπούρι, το χρειάζονται σε αυτή την φάση.
Ενόχλησε τα όσο λιγότερο μπορείς. Καθαρό νερό κάθε μέρα και κάποια πηγή ασβεστίου, ιχνοστοιχείων.
 
φιλοι μου σημερα βγηκαν ολα τα πουλακια απο τα 11 τα 9 τα υπολοιπα το ενα ηταν μαυρο μεσα το αλλο ειχε σπασει λιγο παντος ολα καλα οι θυληκες χωρισαν μονες τους τα πουλακια και καθονται διπλα διπλα και ο αρσενικος μαζι με το χαρεμι του :)👍
Θοδωρή αυτό θα πει η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα! Μπράβο! Να σου ζήσουν όλα! Όταν μπορέσεις διακριτικά βγάλε καμιά φώτο να δούμε και εμείς αυτό το θαύμα! 🙄
 
Μπραβο! Ολα ευχομαι να κυλησουν ομαλα! Στα βαφτισια θα ξηλωθεις λιγακι αλλα χαλαλι!
 
μεγαλωνου μια χαρα τα μικρουλια εχουν βγει απο τη φωλια θα σας βγαλω φωτο αυτες τις ημερες απλως καθυστερισα γιατι στο σπιτι δεν εχω internet και θα πρεπει να το κανω απο την δουλεια μου:)👍
 
Περιμένουμε με αγωνία! Είναι πραγματικά για μελέτη η περίπτωση σου! Τα μικρά τα ταιζούν και οι 3 γονείς; Ή η κάθε θηλυκιά έχει τα μικρά της που ταίζει μόνο;
 
Back
Top