Αναπαραγωγή 2 νεοσσοί Ζεμπράκια στη φωλιά, παρακαλώ συμβουλές

Να ενημερωσω πως ολα πανε καλα με τα 3 μικρακια μου. Μια αλλη ερωτηση για το μελλον. Ποτε θα μπορεσω να τα παρω στα χερια μου ωστε να με συνηθισουν και να τα εξημερωσω;
 
Ποτε θα μπορεσω να τα παρω στα χερια μου ωστε να με συνηθισουν και να τα εξημερωσω;
Τα ζεμπράκια, τα καναρίνια κτλ δεν είναι σαν τα παπαγαλάκια... Δεν εξημερώνονται τόσο εύκολα.. Υπάρχει μόνο ένας τρόπος να τα εξημερώσεις.. Να βοηθάς στο τάισμα των γονιών και από ένα σημείο και μετά ταίζεις αποκλειστικά εσύ.. Αλλά αν δεν έχεις εμπειρία δεν στο συνιστώ.. είναι μεγάλο ρίσκο για την υγεία των μικρών.
 
Oταν μεγαλωσουν και πριν καλα καλα μαθουν να πετανε(ωστε να μην μου φυγουν απο το χερι) δεν θα μπορουσα να τους δινω αυγο-μηλο απο το χερι μου;Επισης κατι ακομα. Η φωλια ειναι μεσα στην κουτσουλια αλλα δεν την καθαρισα οπως μου ειπες Αλικη. Ποτε να βαλω χερι μεσα να την καθαρισω; Ουσιαστικα να πεταξω το νημα δλδ.
 
Πετάς το παλιό νήμα και βάζεις φρέσκο. Καθαρίζεις το τοιχώματα της φωλιάς αν χρειάζεται και βάζεις λίγο σκόνη pinex για εξωπαράσιτα. Τα ζεμπράκια δεν είναι για να τα πιάνεις, και ούτε αυτό θα βοηθήσει απαραίτητα στην εξημέρωση τους. Καλύτερα να μην τα ενοχλήσεις καθόλου. είναι η πρώτη σου γέννα καταλαβαίνω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Oταν μεγαλωσουν και πριν καλα καλα μαθουν να πετανε(ωστε να μην μου φυγουν απο το χερι) δεν θα μπορουσα να τους δινω αυγο-μηλο απο το χερι μου;
Θα χώνονται όλο και πιο μέσα στη φωλιά απ το φόβο τους... Δεν πρόκειται να ανοίξουν το στόμα τους σε σένα αν τα ταίζουν οι γονείς τους επαρκώς..
 
Θα χώνονται όλο και πιο μέσα στη φωλιά απ το φόβο τους... Δεν πρόκειται να ανοίξουν το στόμα τους σε σένα αν τα ταίζουν οι γονείς τους επαρκώς..
Mμμμμ καταλαβα. Οκευ τοτε.
Πετάς το παλιό νήμα και βάζεις φρέσκο. Καθαρίζεις το τοιχώματα της φωλιάς αν χρειάζεται και βάζεις λίγο σκόνη pinex για εξωπαράσιτα. Τα ζεμπράκια δεν είναι για να τα πιάνεις, και ούτε αυτό θα βοηθήσει απαραίτητα στην εξημέρωση τους. Καλύτερα να μην τα ενοχλήσεις καθόλου. είναι η πρώτη σου γέννα καταλαβαίνω.
Κυριε Γιαννη το νημα να το βαλω εγω στην φωλια η να το αφησω στο κλουβι ωστε να πανε οι γονεις να το βαλουν; Επισης ετσι κι αλλιως δν μπορω να πειραξω τον πατο αφου οι νεοσσοι ειναι μεσα στην φωλια. Οποτε αναγκαστικα θα πρεπει να καθαρισω το στεφανι της φωλιας. Και απο οσο βλεπω ο πατος δν εχει κουτσουλια ουτε τα τοιχοματα πολυ. Μονο το στεφανι εχει αρκετη κουτσουλια
 
Για καλυτερα αποτελεσματα εχεις δυο φωλιες για να κανεις την αλλαγη σου γρηγορα.

Με μια φωλια: πιανεις απαλα τους νεοσσους και τους βαζεις σε πετσετα. Πετας ολο το παλιο νημα, πλενεις και στεγνωνεις καλα τη φωλια, επανατοποθετεις καινουργιο καθαρο νημα, ριχνεις στον πατο λιγη σκονη για ψειρες, βαζεις τους νεοσσους στη φωλια και τη φωλια στη θεση της.

Με δυο φωλιες: στην καθαρη φωλια στρωνεις νημα και ριχνεις ψειροσκονη. Βγαζεις τη βρωμερη φωλια, παιρνεις τους νεοσσους και τους βαζεις στην καθαρη στρωμενη, και τη βαζεις πισω στο κλουβι. Μετα με την ησυχια σου καθαριζεις τη βρωμερη φωλια. Αυτο σου δινει το πλεονεκτημα του χρονου, και λιγοτερου στρες μιας και τα πουλια μπαινουν σε ελαχιστα δευτερολεπτα πισω στο κλουβι.
 
Η μέθοδος με τις δύο φωλιές που προτείνει η @Myra είναι η καλύτερη και οι φωλιές να είναι όμοιες!

...
Κυριε Γιαννη το νημα να το βαλω εγω στην φωλια η να το αφησω στο κλουβι ωστε να πανε οι γονεις να το βαλουν; Επισης ετσι κι αλλιως δν μπορω να πειραξω τον πατο αφου οι νεοσσοι ειναι μεσα στην φωλια. Οποτε αναγκαστικα θα πρεπει να καθαρισω το στεφανι της φωλιας. Και απο οσο βλεπω ο πατος δν εχει κουτσουλια ουτε τα τοιχοματα πολυ. Μονο το στεφανι εχει αρκετη κουτσουλια

Το νήμα θα το βάλεις εσύ στην φωλιά και τα μικρά από πάνω, αφού του δώσεις κάποιο σχήμα πρώτα. Οι γονείς θα πρέπει να ενοχληθούν το λιγότερο δυνατό.

Τώρα αν δεν θες να μπεις σε τέτοια διαδικασία μπορείς απλά να απομακρύνεις τα ''χοντρά'' χωρίς αλλαγή
νήματος. Τι φωλιά είναι; καλαθάκι; κουτί;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Eιναι καλαθακι. Ναι μαλλον θα χρειαστει να παρω 2η φωλια. Σκονη τετοια που θα βρω;
 
Ναι προφανως αλλα πως θα την ζητησω. Εχει καποια ονομασια η να ζητησω σκονη για ψειρες για πουλακια; Επισης ελπιζω να μην ειναι βλαβερη για τα πουλακια ετσι. Ακομα και αν την τσιμπησουν.
 
Ναι προφανως αλλα πως θα την ζητησω. Εχει καποια ονομασια η να ζητησω σκονη για ψειρες για πουλακια; Επισης ελπιζω να μην ειναι βλαβερη για τα πουλακια ετσι. Ακομα και αν την τσιμπησουν.
Αυτή η σκόνη που είναι για νεοσσούς και φωλιές δεν κάνει κακό.. Pinex powder λέγεται.. Φυσικά όμως πρόσεξε όταν ρίξεις στα μικρά.. μην έχουν ανοιχτό στόμα!
 
Μα την σκονη δεν θα την βαλω οταν οι νεοσσοι θα ειναι μεσα στην φωλια. Ηδη προμηθευτηκα νεα φωλια. Νημα εχω. Οποτε θα γινει μια αντικατασταση
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Nα ενημερωσω πως ολα κυλουν ομαλοτατα. Σημερα γινανε και οι πρωτες πτησεις εκτος φωλιας.λιγο ατσαλες αλλα ειναι μια αρχη και αυτο 😛
 
Nα ενημερωσω πως ολα κυλουν ομαλοτατα. Σημερα γινανε και οι πρωτες πτησεις εκτος φωλιας.λιγο ατσαλες αλλα ειναι μια αρχη και αυτο 😛
Φώτο δε θα ανεβάσεις να καμαρώσουμε εμείς τα μικρά; Μην είσαι μονοφαγάς! 😛
 
Καμαρωστε μας.1 θυληκο 2 αρσενικα.
 

Συνημμένα

  • φωτογραφία1720.webp
    φωτογραφία1720.webp
    91 KB · Προβολές: 45
  • φωτογραφία1721.webp
    φωτογραφία1721.webp
    98,6 KB · Προβολές: 46
  • φωτογραφία1722.webp
    φωτογραφία1722.webp
    110,4 KB · Προβολές: 45
  • φωτογραφία1723.webp
    φωτογραφία1723.webp
    115,2 KB · Προβολές: 45
  • φωτογραφία1725.webp
    φωτογραφία1725.webp
    115 KB · Προβολές: 44
  • φωτογραφία1726.webp
    φωτογραφία1726.webp
    114,3 KB · Προβολές: 46
Back
Top