Γενικά 3 αρσενικά ζεμπράκια μαζί;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panosaat
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panosaat

PB New Member
Εγγραφή
7 Απρ 2008
Μηνύματα
2
Πόλη
Κομοτηνή
Καλησπέρα σε όλους σας και σας ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες που μοιράζεστε μαζί μας.
Έχω δύο ζεμπράκια εδώ και ένα χρόνο τα οποία μου πούλησαν για ζευγάρι. Τελικά αποδείχτηκε ότι πρόκειται για δύο ωραιότατα αρσενικά τα οποία συζούν αρμονικότατα, αν εξαιρέσει κανείς κανα δυο μαλώματα αραιά και που για το φαί.
Το θέμα είναι ότι σήμερα πέρασα από ένα πετ σοπ που είχα πολύ καιρό να περάσω και είδα ένα αρσενικό ζεμπράκι που ήταν μόνο του σε ένα κλουβί και του έλειπε το ένα ποδαράκι. Δεν άντεξα να βλέπω τον κακομοίρη μοναχό του και είπα να τον πάρω στο σπίτι για να έχει παρέα. Ο ιδιοκτήτης μου είπε ότι το ζωντανό γλίτωσε από γάγγραινα. Βλέποντας το ποδαράκι του από πιο κοντά είδα ότι είχε επουλωθεί εντελώς. Όταν γύρισα στο σπίτι, τον έβγαλα από το κουτί του και τον έβαλα προσωρινά μαζί με τα άλλα μέχρι να βρω και να ετοιμάσω ένα παλιό κλουβί που είχα αλλά είδα ότι οι άλλοι δύο του έκαναν τσαμουκάδες και τον τσιμπούσαν, αλλά μετά από λίγο ηρέμησαν. Μακροπρόθεσμα θα ήθελα να μπορέσουν να ζήσουν αρμονικά μαζί και τα τρία και να μπουν και οι θηλυκές. Το ερώτημα είναι μπορούν. Προσωρινά θα μένουν σε κολλητά κλουβιά για να βλέπονται. Μετά όμως;
Παρεπιπτόντως, ο μικρούλης φαίνεται υγιέστατος και έχει μάθει να ισορροπεί στο ένα του ποδαράκι και να φέρεται όσο πιο φυσιολογικά μπορεί.
Περιμένω σχόλιά σας.

Φιλικά,
Παναγιώτης
 
Καλησπερα!
Να χαιρεσει τα μικρα σου, συγχαρητηρια που πηρες το πουλακι και ας εχει ενα ποδαρακι.
Εγω δεν θα το εβαζα μαζι με τα αλλα 2 για το λογο οτι βρισκεται σε μειονεκτικη θεση σε σχεση με τα αλλα πουλακια. Εξαλλου σιγουρα στο κλουβακι θα θελει καποια βοηθηματα με το φαγητο και το νερο λογω της αναπηριας του!
 
Καλως ηρθες στην παρεα μας καταρχην!

Το νέο πουλακι θα επρεπε να το ειχες βαλεις σε καραντίνα. 😉 Εαν δεν το ηξερες μπορεις να το κανεις με τα θηλυκα που σκοπευεις να παρεις σε περιπτωση που καποιο εχει κατι και δεν φαινεται και κολλησουν ολα τα πουλια σου.

Θα σου προτεινα να εχεις λιγο το νου σου μηπως τα 2 πουλια σου δεν αφηνουν το νεο να φαει η να ξεκουραστει στις πατηθρες τους.
 
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση παιδιά.
Δεν μπορώ να βρω πουθενά το παλιο μου κλουβί και θα πάρω ένα καινούριο σε λίγη ώρα που θα ανοίξουν τα μαγαζιά. Έχετε δίκιο για την καραντίνα. Ήταν ένα βήμα που δεν έπρεπε να παραλείψω. Παρόλα αυτά τόση ώρα που τα παρατηρώ οι τραμπουκισμοί όσο παν και αραιώνουν. Δεν τον ενοχλούν τόσο πολύ αλλά που και που πάει ο ένας από τους δύο και του πατάει κάτι τσιμπιές... Σε κάποια φάση είδα και πούπουλα να πετάνε. Θα μπει σε κλουβί δίπλα ακριβώς και μόλις τα δω να κουρνιάζουν δίπλα δίπλα θα κάνω αργές κινήσεις για να τον εντάξω στο μεγάλο κλουβί.
 
Επειδή του λείπει το πόδι σίγουρα θα είναι μειονεκτικά σε σχέση με τα άλλα δύο που έχεις. Οι καυγάδες ποτέ δεν είναι 24 ώρες το 24ωρο αλλά αν είναι συχνοί θα το εξαντλήσουν το πουλί. Αν θες οπωσδήποτε να τα βάλεις μαζί και τα τρία θα πρέπει να έχεις αρκετά μεγάλο κλουβί (μεγαλύτερο από ζευγαρώστρα) και να είναι πρώτα αυτό με το ένα πόδι εκεί. Έτσι θα έχουν μειονέκτημα τα άλλα δύο που θα μπουν μετά στο χώρο του και θα τους κοπεί λίγο ο τσαμπουκάς. Τώρα για τις θηλυκιές που αναφέρεις θα πρέπει κατά τη γνώμη μου να βάλεις ένα ζευγάρι ανά κλουβί. Σε αντίθετη περίπτωση το ένα θα πειράζει τη φωλιά του άλλου και στο τέλος θα έχεις πιο πολλά σπασμένα αυγά από απογόνους.
 
Back
Top