Γενικά Αγορά παπαγάλου από Τουρκία;

Greek yorkshire

PB Member
Εγγραφή
16 Απρ 2008
Μηνύματα
1.443
Πόλη
Χαϊδάρι
μετα απο μια μικρη, σχετικα, ερευνα για εκτροφεις παπαγαλων βρηκα μερικες διευθυνσεις στο κοντινο για μας εξωτερικο (ιταλια, βουλγαρια, τουρκια). Θα πρεπει να σας πω οτι οι τιμες ειναι αρκετα μικροτερες, τα πουλια ειναι ΟΛΑ δαχτυλιδωμενα και αν ακομα συμπεριλαβεις το κοστος μεταφορας ειναι και παλι πιο φτηνη η αγορα απο εξω. εχω εναν φιλο οδηγο νταλικας και σκεφτομουν να τον συνοδεψω σε ενα ταξιδι του με σκοπο να φερω καποιο πουλι απο εξω. (δυστυχως δεν πηγαινει στην χωρα των εκτροφεων παπαγαλων,την ολλανδια). μου εκανε εντυπωση ενας τουρκος ο οποιος εχει μεγαλη εμπειρια στα πουλια αλλα ειμαι επιφυλακτικος. η απαντηση του στο μηνυμα μου ειναι η ακολουθη
Hello,

Thank you very much for your mail. i am asking 450 euros for both of them including delivery to your home. But one of them will cost 250 including delivery to your home. The delivery agency turn to subsidize when they are two or three birds to be transported. You can see pictures attached

The birds are still young. the jardine parrot, i called it jackie, is 9 moths old and dasy is 7 months old.

I will be waiting to hear from you soon. Thanks

του ζητησα αν εχει meyers,senegal,monk,jardine και μου απαντησε οτι εχει μονο σενεγαλης και jardine. τα πουλια ειναι ταισμενα στο χερι και απολυτα κοινωνικοποιημενα. Θα το ρισκαρατε εσεις;
Υ. Γ οποιος θελει μπορω να του στειλω ολη την αλληλογραφια μου με τον συγκεκριμενο κυριο με προωθησει των μηνυματων στο mail του.
 
Δημήτρη εγώ προσωπικά δεν θα το ρίσκαρα... Πως μπορείς να είσαι σίγουρος για τις συνθήκες υγιεινής που ζούνε τα πουλιά;Είναι εκτροφέας ο ίδιος;Εχεις κάποιον γνωστό που σου τον πρότεινε ή στην τύχη;
 
ροη εψαξα και τον βρηκα. μου εχει στειλει και φωτογραφιες απο τα πουλια και απο τον χωρο του. Φαινεται επαγγελματιας.
 
Αφού αν κατάλαβα καλά θα κάνεις το ταξιδάκι μέχρι εκεί και θα δεις τις συνθήκες, κανείς δεν σε εμποδίζει αν κάτι δεν σου αρέσει να το αγοράσεις το πουλάκι μετά.. Οπότε εγώ λέω πρώτα να πας και μετά να δεις εφόσον αυτό είναι εφικτό! 😉
 
το ταξιδι για να γινει πρεπει να συμπεσουν οι μερες που μπορουμε και οι τοποθεσιες. με προβληματισε οτι τα στελνει πολυ ευκολα και φυσικα πρεπει να του βαλω τα χρηματα απο πριν. η τιμη ειναι με τα μεταφορικα και ειναι πολυ χαμηλη. Ο τυπος μιλαει και ελληνικα οχι πολυ καλα βεβαια γιαυτο και προτιμησαμε να μιλαμε στα αγγλικα. απο ολλανδια μου ειχαν πει για μεταφορικα ειτε παρω ενα πουλι ειτε δεκα 200 ευρω. ( σε αυτο μπορει να μας διαφωτισει ο κωνσταντινος που εχει επαφες με ολλανδια). ειμαι λιγο μπερδεμενος...
 
μεσω mail. μπορω να σου δωσω λεπτομερειες αν θες. στειλε με πμ το mail σου και θα σου προωθησω την αλληλογραφια. με εχει προβληματισει οτι ειναι πολυ ευελικτος. Για ολα εχει λυση. Δεν ξερω...
 
μεσω mail. μπορω να σου δωσω λεπτομερειες αν θες. στειλε με πμ το mail σου και θα σου προωθησω την αλληλογραφια. με εχει προβληματισει οτι ειναι πολυ ευελικτος. Για ολα εχει λυση. Δεν ξερω...

τότε κατά 90% δεν μιλάει ελληνικά αλλά χρησιμοποιεί ιστοσελίδα αυτόματης μετάφραση και είναι απατεώνας. στείλε μου την αλληλογραφία να σου πω το μαιλ μου είναι [email protected]
 
σου εχω προωθησει ενα που εχει 2,3 mail μαζι στο πρωτο γραφει ελληνικα. μονο προσεξε που θα το προωθησεις γιατι στη τελευταια φωτο ειναι ο γιος του, μην βρουμε κανενα μπελα
 
σου απάντησα. Πιστεύω πως είναι απατεώνας

η αγορά-πώληση κατοικιδίων είναι πολύ κλασική κομπίνα και παίζει καιρό τώρα. Παλιά δήλωναν συνήθως από Καμερούν: Fake web sites of Cameroon pet scammers - Page 2 - Fraudwatchers

εμένα πριν από κανά μήνα πήγε να με εξαπατήσει κάποιος με στοιχεία Τουρκίας.
 
αυτα που γραφει στα ελληνικα ειναι απο το προγρμμα του μεταφραστη που ελεγες πιο πανω;
 
Δεν γράφει ελληνικά αλλά ότι να ναι. Αυτό και μόνο πρέπει να μας υποψιάζει.

μια τέτοια (πολύ γνωστή) ιστοσελίδα είναι η παρακάτω: http://babelfish.yahoo.com/

μην χάνεις τον ύπνο σου μάλλον ειναι οι ίδιοι που προσπάθησαν να εξαπατήσουν και μένα
 
με παραξενεψε οτι ειχε και <email removed> τα επαγγελματικα εκτροφεια αλλα το mail του δεν ειναι καποιας εταιρειας η επιχειρησης ειναι yahoo.com οπως ειδες!
 
με παραξενεψε οτι ειχε και γ@μω τα επαγγελματικα εκτροφεια αλλα το mail του δεν ειναι καποιας εταιρειας η επιχειρησης ειναι yahoo.com οπως ειδες!
κάποιος που έχει ετροφείο δεν είναι απαραίτητο να έχει δικό του ιστοχώρο-ιστοσελίδα κλπ. είναι μία κάποια ένδειξη αλλά όχι τόσο ισχυρή όσο οι άλλες: ελληνικά αυτόματης μετάφρασης, Τουρκία, λύση για όλα που έλεγες κλπ. Θα συμβούλευα να είμαστε καχύποπτοι στις μη προστατευόμενες ηλεκτρονικές συναλλαγές. Το e-bay π.χ. έχει κάποιες δικλείδες ασφαλείας (paypal) και ισχυρό σύστημα ενδείξεων για τις συναλλαγές του ατόμου κατά το παρελθόν (rating). Στην εν λόγω περίπτωση δεν θα είχες τίποτα: με Western Union θα ζητούσε να πληρώσεις και από ενδείξεις για παλιές συναλλαγές του Τούρκου καμία..

άντε καλό βράδυ
 
Dimitri,

den selo na se enoxlo, ala einai sigura den einai kathara toulia. Den boro na sou po tipota gia tous Bulgaros i gia tous Italos.

Ala i Tourkia den einai meza stin Europaiki Enosi. Kai apo to 2005 den epitrepete pia i Eisagogi poulion stin EOK apo trito xoro.

Gia afto se kathe periptosei POULIA APO TRITO XORO ( Tourkia ) einai paranoma.
 
Δημητρη κι εγω εχω την εντυπωση οτι προκειται περι απατεωνα απο οσα διαβασα εδω. Μην προτιμησεις να παρεις ενα πουλι που δεν το εχεις δει εσυ η καποιος που τον εμπιστευεσαι απολυτα. Και αληθεια να λεει ο τυπος, ποιος σου εγγυαται οτι τα πουλια που ειδες ειναι ακριβως ετσι οπως στις φωτογραφιες;
 
Και αφού θα κάνεις ο ίδιος το ταξίδι και αυτός είναι ευέλικτος στους διακανονισμούς πρότεινε να δεις το πουλί και να δώσεις επιτόπου τα χρήματα και όχι μέσω τράπεζας (ανέφερε σαν πρόφαση δασμούς κτλ).
Πάντως από Τουρκία γενικότερα δε θα προτιμούσα να πάρω πουλί για τον λόγο που αναφέρει ο Alexandros πιο πάνω. ( Μην ξεχνάμε αρώστειες, γρίπη πτηνών κτλ)
 
Σχετικά με dikatgreece συμφωνώ σε όλα, απλά να πω κάτι σχετικά με τη γρίπη των πουλερικών. Όταν είχα πάρει το κοκατίλ μου το είχα πάρει ακριβώς εκείνη τη περίοδο. Επειδή λοιπόν μου έλεγε διάφορα τότε η μητέρα μου, για να τελειώνουμε, πήγα να ρωτήσω και τον ορνιθολόγο από το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας της Κρήτης και μου είπε ότι αν το πουλί είχε τη γρίπη των πουλερικών θα είχα πεθάνει σε σύντομο χρονικό διάστημα, και ότι δεν είναι τόσο ανθεκτικά στη γρίπη όπως τα κοτόπουλα. Τουλάχιστον τη γρίπη την αποκλύουμε λοιπόν..
 
Κωνσταντίνε μία παροιμία λέει "παπούτσι από τον τόπο σου (Ευρώπη σ' αυτή την περίπτωση, η Τουρκία δεν είναι Ευρώπη) κι ας είναι και μπαλωμένο... Σε καταλαβαίνω αλλά κάνε λίγο υπομονή και ψάξτο λίγο περισσότερο. Κάποια λύση θα βρούμε!
 
Back
Top