Γενικά Aγορα african grey

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mamas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mamas

PB New Member
Εγγραφή
21 Αυγ 2009
Μηνύματα
18
Πόλη
Πειραιάς
ρε παιδια εχω τρελαθει απο διαφορες γνωμες για αγπ. Θελω τον αγπ γιατι μου αρεσει παρα πολυ,τον θελω για πουλι συντροφιας και μου λενε οτι δεν κανει γιατι δεν θελει και πολλα πολλα.Ακομα μου λενε οτι δουλευω πολυ και θα μενει πολυ μονος του. Δυο χρονια προσπαθω να παρω και συνεχεια ειμαι σε διλλημα. Εχω ειδη ενα lovebirt και ενα καναρινι.sos βοηθεια ευχαριστω προκαταβολικα:D☹
 
Tι ειναι το "αγπ";
Το αν θελει πολλα πολλα η οχι εξαρταται απο το χαρακτηρα του καθε πουλιου και πως εμεις το διαμορφωνουμε καθως αυτο μεγαλωνει κοντα μας. Εαν ομως οντως δουλευεις πολυ και δεν μπορεις να καλυπτεις την αναγκη του για κοινωνικοτητα καθως ειναι πολυ κοινωνικα ζωα και προκειται να μενει μονος του τοτε προσωπικα θα συμφωνησω οτι εινια καλυτερα να το ξανασκεφτεις. Η μοναξια σε αυτα τα ζωα ειναι πολλες φορες η κυριοτερη αιτια πολλων ψυχοσωματικων προβληματων.
 
επιδει εχω καταστημα ελεγα να τον εχω μαζι μου η να των εχω σπιτι και να πηγενω το μσημερι να τον βλεπω και μετα το βραδυ
 
Ο ζακο θελει πολλα! Και οχι το αντιθετο. Τωρα οσο αφορα τον χρονο, εαν μενει πολυ μονος του,θα στο πω ξερα... Μην τον παρεις!
Το πουλακι το συγκεκριμενο θελει πολυυυ συντροφια! Και πολυ αγαπη. Εαν του τα δωσεις αυτα θα παρεις τα καλυτερα!
 
mamas, απάντησέ στις παρακάτω ερωτήσεις, αν θέλεις:

-τι κατάστημα έχεις;
-πόσες ώρες είσαι εκεί;
-επικρατεί πολλή φασαρία;

Να έχεις υπόψη σου όμως ότι οι ζακό είναι πολύ απαιτητικοί. Χρειάζονται συνεχή φροντίδα και προσοχή, γιατί αν παραμεληθούν θα υπάρξουν προβλήματα... Που δεν θα σου αρέσουν καθόλου.
 
εχω καταστημα με πλακακια και ειμαι απο 8εως 3και απο 5εως8,30. Δεν εχει πολυ φασαρια τωρα με την κριση''''''''''αλλα μπενει αρκετος κοσμος
 
Χμμμμμ... είσαι αρκετές ώρες στο κατάστημα. Τι να πω... αν νομίζεις ότι το περιβάλλον είναι κατάλληλο -εσύ το ξέρεις καλύτερα από όλους μας-, μπορείς να του αφιερώνεις τον χρόνο που χρειάζεται και μπορείς να τα βγάλεις πέρα με τις τροφές, τα παιχνίδια και ότι χρειάζεται τότε καλώς να τον δεχτείς.

Κάνε και μια περιήγηση στην ενότητα των παπαγάλων, υπάρχουν πολλές συζητήσεις απ' τις οποίες μπορείς να αντλήσεις πολλές πληροφορίες.

Σημ: Αν τον πάρεις να τον βάλεις σε ένα σημείο, όπου δεν θα τον τρομάζει ο κόσμος.
 
ευχαριστω. Θα υπαρχει προβλημα αμα τα βραδια τον περνω σπιτι και τον φερνω το πρωι



δευτερα και τεταρτη παω σπιτι 3ωρα
 
Δεν νομίζω πως είναι και τόσο αναγκαίο, αφού το βράδυ θα κοιμάται. Φρόντιζε να του έχεις στο κλουβί παιχνιδάκια (τα οποία θα τα ανανεώνεις για να του κινείς το ενδιαφέρον) για να απασχολείται τις ώρες που μένει μόνος του.

Πριν τον αγοράσεις όμως, όπως σου είπα και παραπάνω, κάνε μια περιήγηση στην ενότητα των παπαγάλων και διάβασε τα τόπικ που αναφέρονται σ' αυτό το είδος για να πάρεις περισσότερες πληροφορίες. Αν εξακολουθήσεις να πιστεύεις ότι μπορείς να το χειριστείς και να του προσφέρεις όσα χρειάζεται... Πάρτο.
 
εγώ πιστεύω πως πρέπει να τον πάει στο σπίτι του
1. Θα νιώθει οτι ανήκει σε μια οικογένεια και θα έχει 5 στάνταρ πρόσωπα που θα ξέρει οτι μπορεί να τα εμπιστεύεται
2. Το περιβάλλον του σπιτιού είναι πιο ζεστό απ'αυτο του μαγαζιού
η απόφαση δική σου :)
 
εχω καταστημα με πλακακια και ειμαι απο 8εως 3και απο 5εως8,30. Δεν εχει πολυ φασαρια τωρα με την κριση''''''''''αλλα μπενει αρκετος κοσμος
Bασίλη κατά τη γνώμη μου να μένει μόνος του όλες αυτές τις ώρες θα πλήξει, με άσχημες συνέπειες! Αν είναι ασφαλές, χωρίς θορύβους, σκόνη κ.ά. το περιβάλλον της δουλειάς, νομίζω ότι θα είναι καλύτερα γι'αυτόν να έρχεται μαζί σου, τουλάχιστον τις πολλές πρωινές ώρες, αν δεν ταλαιπωρείται κατά τη μεταφορά. (Εμείς το πηγαινοφέρναμε με τσάντα μεταφοράς δύο τετράγωνα, με τα πόδια, σταματάγαμε και έβλεπε πουλάκια κ.ά. του μιλούσαμε και ήταν ήρεμο). Στο κατάστημα πάλι χρειάζεται να το βγάζεις έξω να παίζετε, (πετάγματα με το χέρι σου, βόλτα, ομιλία, χαδάκια και γενικά προσοχή). Θέλουν πολλή ενασχόληση, εκπαίδευση, φροντίδα, παιχνίδια, παρέα, μαζί με την αγάπη.
 
εγω παλι θεωρω πολυ σημαντικο για την αποκτηση ενος μεγαλου παπαγαλου να υπαρχουν στην οικογενεια και αλλοι ανθρωποι που
να μπορουν να ασχοληθουν μ αυτον ειναι πλασματα που καλως εχωντων των πραγματων θα σε συντροφευουν μια ζωη και θα πρεπει πρωτα απ ολα να σκεφτεις τι θα γινει αν χρεισατει για τον οποιοδηποτε λογο να λειψεις για λιγο η πολυ
 
Eγω νομιζω πως αν αγορασεις 2 κλουβια καταλληλα γι αυτον τον παπαγαλο (αφου θα περναει την ημερα μοιρασμενη στα δυο σχεδον ισαξια, αν σκεφτεις και τα Σαββατοκυριακα, αργιες κτλ) και τα εξοπλισεις πληρως με παιχνιδια και αξεσουαρ οτι θα ειναι μια χαρα μολις συνηθισει αυτην την καθημερινη βολτα. 😉 Τα εξοδα ομως ετσι για κλουβια και παιχνιδια θα ειναι διπλασια.
 
αμα τον αφησω σπιτι οπως σας ειπα εγω και η γυναικα μου γυρναμε αργα οποτε η λυση νομιζω ειναι η να πηγενοερχετε η να πηγενω το μεσημερι που κλεινω για 2ωρες σπιτικαι το βραδυ παλι μαζι παιδια δεν εχω.
 
αμα τον αφησω σπιτι οπως σας ειπα εγω και η γυναικα μου γυρναμε αργα οποτε η λυση νομιζω ειναι η να πηγενοερχετε η να πηγενω το μεσημερι που κλεινω για 2ωρες σπιτικαι το βραδυ παλι μαζι παιδια δεν εχω.

Ουσιαστικα θα σας βλεπει 2 ωρες το μεσημερι αφου το πουλι θα πρεπει να κοιμαται σωστα το βραδυ οποτε μολις γυριζετε δεν θα εχει και τοσο χρονο μαζι σας μεχρι να κοιμηθει. Εσυ βεβαια ξερεις καλυτερα τα περιθωρια του χρονου σου.
 
το προβλιμα ειναι οταν πηγαινω διακοπες θα πρεπει να τον αφηνω στη μανα μου δεν ξερω αν ειναι προβλημα αυτο
 
το προβλιμα ειναι οταν πηγαινω διακοπες θα πρεπει να τον αφηνω στη μανα μου δεν ξερω αν ειναι προβλημα αυτο

Προβλημα δεν ειναι αν τον θελει και αυτος που θα τον φιλοξενησει και ειναι διατεθιμενος να σεβαστει τις αναγκες του και τις συνηθειες του. Καλα κανεις και τα σκεφτεσαι ολα αυτα απο πριν, ωστε να εισαι προετοιμασμενος για την ευθυνη που σκεφτεσαι να αναλαβεις. 😉
 
καταρχην, στο μαγαζι σου νομιζω θα κανει πιο ησυχο υπνο. απο τις 8 και μιση το βραδυ μεχρι τις 8 το πρωι τιποτα δεν θα τον ενοχλησει (οπως στο σπιτι που καποιος θα αναψει φως για να πιει νερο η να παει τουαλετα). αν νομιζεις οτι δεν εχεις πολυ χρονο να αφιερωσεις αλλα εχεις την καψουρα των παπαγαλων, μπορεις να παρεις ενα ζευγαρι αλλους παπαγαλους με τα χρηματα που θα εδινες για τον αφρικανικο.
 
Back
Top