Γενικά Aγορα african grey

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mamas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
πιστευω θα ειναι μαι χαρα στο μαγαζι!

αλλα ειναι απαραιτιτο ενα δευτερο κλουβι στο σπιτι, στο οποιος θα ειναι σκ και οποτε κλεινει το μαγαζι..

τα βραδυα θα τα περναειμαι χαρα και υσιχα στο μαγαζι!
 
Δε νομίζω ότι θα είναι σωστό, βέβαια θα το δεις και μόνος σου, να μένει όλο το βράδυ μόνο του στο μαγαζί! Είναι πιό ελεγχόμενη η κατάσταση μαζί σας και τις υπόλοιπες ώρες στο σπίτι! Είναι έξυπνα, το καταλαβαίνουν, παραπονιούνται, διαμαρτύρονται εμφανώς όταν απομακρυνόμαστε και τα αφήνουμε μόνα τους!
 
παιδια καλημερα σας κανω ολες αυτες τις ερωτησεις γιατι δεν θα ηθελα με τιποτα να στεναχωρισω κανενα ζωο. και ειδικα εναν ζακο που τους αγαπαω πολυ. Ενα λαθος εκανα στη ζωη μου που παραμελισα το lovebirt και τωρα μου κανει επιθεση. Δεν το παραμελισα λογο χρονου, ειχε συνιθειση στον τροπο ζως μου [το ειχα απο μωρο το μεγαλωσα με συειγκα]απλως πηγενα σπιτι και αντι να το βγαλω να παιξουμε καθομουνα και εβλεπα τηλεοραση. Εχω μετανιωσει πολυ στην ζωη μου γι αυτοκαι δεν μπορω να την κανω καλα. Εχω αναγκη την αγαπη ενος ζακο γι αυτο σας τα καταθετο αυτα. Για να καταλαβετε τι ζωα εχω[lovebirt, καναρινι, ενα σκιουρο που τον βρηκα τραυματισμενοστο γκαραζ, ενυδρειο θαλασσινο 1000λιτρακαι ενα χρυσοψαρο 11χρονων]Ευχαριστω που με διαβασατε...Βασιλης.
 
Πιστευω πως αμα θες πραγματικα τον ζακο θα βρισκεις χρονο να εισαι μαζι του και να τον φροντιζεις οσες ωρες και αν δουλευεις.
Εγω δουλευω πολλες ωρες την ημερα με ενα ρεπο αλλα και παλι τον ζακο μου τον φροντιζω και οταν σχολαω κατευθειαν ερχομαι σπιτι να ειμαι μαζι του. Να στο πω και αλλιως ειναι σαν ενα μωρο που πρεπει να το φροντιζεις για πολλα πολλα χρονια, πολλοι αγοραζουν ζακο και απο καποια στιγμη και μετα βαριουνται την ρουτινα και τον παρατανε...
Πιο πανω λες οτι εχεις αναγκη την αγαπη ενος ζακο οσο την εχεις εσυ αναγκη αλλο τοσο την εχει και ο ζακο που κρεμεται στην κυριολεξια απο εσενα!
 
Θα συμφωνησω με την Βικτωρια. Το θεμα της δουλειας ειναι ενα προβλημα αλλα δεν σημαινει οτι μονο οσοι δεν δουλευουν μπορουν να εχουν παπαγαλο. Υπαρχουν λυσεις αλλα ολα εξαρτονται απο την αφοσιωση μας στο πουλι. Τα μικρα πραγματα κανουν την διαφορα. Παραδειγμα οταν γυριζεις σπιτι κουρασμενος και θελεις να δεις τηλεοραση, παρε το πουλακι μαζι σου στον καναπε. Και στο κλουβι του να ειναι, μπορεις να του μιλας, να του σφυριζεις κτλ ωστε να βλεπει οτι του δινεις σημασια και τον αγαπας. Οι ελευθερες ωρες σου πρεπει να καθοριζονται απο τις αναγκες του φτερωτου σου φιλου, ειδικα αφου θα ειναι μονος του πολλες ωρες και χωρις ταιρι. Ως υποκαταστατο πρεπει να εχεις ενα μεγαλο κλουβι με πολλα παιχνιδια ωστε να μην πλητει. Ειναι σαν να εχεις μικρο παιδι μεσα στο σπιτι και μην ξεχνας...ζουν παρα πολλα χρονια.
 
δεν με πειραζουνε τα χρονια, απλως με ειχανε φοβησει με τις ωρες που πρεπει να ειναι μαζι μου και ειχα μπερδευτει στο αν επρεπε να εχω η να μην εχω
 
Back
Top